Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Sisteme pentru animale salbatice

- - - - -
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

#235
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View Postschnupe, on 18 septembrie 2019 - 12:08, said:


Hai sa discutam aici ceva.



Am de ales intre 1 DX mk2 sh si 5Dmk4 nou.



Nu te bate gandul sa vezi specificatiile lui R mark2 inainte sa iei o decizie? Se zvoneste ca e on teste si o sa fie lansat in primavara. Posibil sa imprumute din AF-ul imbunatatit a lui 1dxm3 cu, mai multi mp pt crop etc. O sa te lovesti de adaptor si viata bateriei, eventual si de evf daca nu esti obisnuit - dar puse in balanta impreuna cu pretul pe care o sa-l aibe e posibil sa fie o a 3a optiune tentanta.

#236
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Nu cred ca R mk2 va depasi 1dx mk2.

Uite, diferentele intre DX mk2 si mk3 nu sunt mari, ma refer la fps si la rezolutie.

Sigur, ramane sa vedem teste cu varianta de serie a lui mk3, sa vedem ce poate noul aparat.

R-ul nou nu poate fi apropiat tare de dx mk3, Canon a procedat asa intotdeauna. DX-ul asta nou trebuie sa stea pe piata minim 3 ani, altfel s-ar canibaliza intre ei.

Canon inca nu a copt bine tehnologia ML, inca o abureste in zona asta.

Oricum, de duminica asta voi avea 1 DX mk2. Nu prea ma mai preocupa un nou corp. Sigur, astept momentul sa ma declar nemultumit de dx mk2.

Am asa un feeling ca mai dureaza pana sa spun ca am scos maximum din el...



#237
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Totdeauna vârfurile de gamă rămân vârfuri orice ar fi și orice s-ar scoate nou ;) Și după 10 ani e tot un aparat extrem de bun.
Valabil și la Nikon, nu doar la Canon. N-aș avea nicio problemă să lucrez cu un D3S sau un D4 deși în aparență par vechi scot niște imagini superbe.

#238
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 02.07.2011
Chestii de bun simt, ce trebuie reamintite din cand in cand:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/69jcmNbqGrU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#239
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,956
  • Înscris: 28.12.2006
Misto, dar ca un spirit de gluma, parca n-as accepta sfaturi de la cei care trag cu D5/A9ii si 600f4. E simplu sa zici "Te urci in LaFerrari, set race mode, apuci bine volanul, si dai talpa, computerele, traction control, downforce si aerodinamica activa te fac sa scoti 4 min la Nurburgring.". Dece nu exemplifica cu poze D5300+55-300 f6.3? :)

#240
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 02.07.2011
E simplu sa zici "Te urci in LaFerrari, set race mode, apuci bine volanul, si dai talpa, computerele, traction control, downforce si aerodinamica activa te fac sa scoti 4 min la Nurburgring."

Totusi, in spirit de gluma, in LaFerrari, in modul Race, toate computerele si downforce si aerodinamica activa sunt dezactivate sau mult reduse Posted Image

Edited by StefanSC, 26 May 2020 - 13:18.


#241
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,956
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 26 mai 2020 - 13:18, said:

Totusi, in spirit de gluma, in LaFerrari, in modul Race, toate computerele si downforce si aerodinamica activa sunt dezactivate sau mult reduse Posted Image
Atunci sa pozeze cu SLR si manual focus.

Chiar de bun simt sfaturile de acolo, glumita era din spirit de invidie, fireste.

Edited by crokodilu, 26 May 2020 - 13:25.


#242
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004

View Postschnupe, on 15 ianuarie 2020 - 15:41, said:

Sigur, ramane sa vedem teste cu varianta de serie a lui mk3, sa vedem ce poate noul aparat.

Dedicație pentru schnupe:
https://m.dpreview.c...-d-x-iii-review
Asta pe linga zecile de postari pe forumuri ale posesorilor multumiti.

#243
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Trackingul este in continuare sub 3D-ul de la Nikon. Vorbim despre varfurile de gama, trebuie sa recunoastem cinstit. Puteau sa mai lucreze la asta, af-ul e cel mai important la categoria lui.

20 MP e putin cam putin. Daca e strict pentru presa, e suficient, dar mai sunt si alte ramuri unde cativa MP in plus nu ar strica. Ar trebui depasita bariera asta.

AF bun in filmare si live view, dar greu de folosit in practica. E caramida mare. Are cateva moduri AI, dar alea se activeaza in live view, e greoi sa le folosesti.

In rest e excelent.

#244
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,994
  • Înscris: 20.01.2005
Sony A9 II cred ca este peste amandoi Nikon/Canon la focalizare, are senzor de 24 de Mp, este mult mai ieftin decat cele doua varfuri de gama de la Canon / Nikon, este mult mai usor.

Sunt  iarasi chestii pe care trebuie sa le recunoastem cinstit.


Altfel, a iesit foarte bine in review 1DX MK III.  Si senzorul este foarte bun la ISO mare si DR.

Edited by katran, 08 July 2020 - 12:31.


#245
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007

View Postkatran, on 08 iulie 2020 - 12:30, said:

Sony A9 II cred ca este peste amandoi Nikon/Canon la focalizare...



Pe Fred Miranda exista un topic de A9 II vs D5/D6. Eu am mai multa incredere in ce spun fotografii care le-au folosit pe amandoua la wildlife, ca asta e tema topicului.

Parerile sunt impartite, si ma refer doar la postarile celor experimentati si care au testat ambele sisteme( unii detin ambele sisteme). Concluzia lor( posesori de sistem Sony A9 II sau A9 II+D6 ) este ca sunt foarte apropiate in rezultate iar diferenta ar fi greutatea mai mica a lui 600mm f4 Sony. Exista situatii cand au rezultate mai bune ( keepers) la BIF cu Sony, situatii cand au avut rezultate mai bune cu Nikon, de exemplu la randunele( m-as fi asteptat ca la subiecti din astia mici si foarte rapizi sa fie invers).

Diferentele de rezultate tin mai mult de experienta utilizatorului si greutatea sistemului, nu e ceva socant.

Concluzia mea ar fi ca diferentele la BIF/wildlife sunt mici intre cei 3, Sony/Nikon/Canon. Depinde foarte mult de fotograf, electronica nu aduce diferente notabile intre cele 3 aparate pro. Din ce am mai citit, Canon ar sta cel mai prost la tracking.

#246
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,994
  • Înscris: 20.01.2005
Fotografia din ascunzatoare plutitoare:

https://petapixel.co...-floating-hide/

#247
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Cam riscanta constructia.

#248
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Exact la asta mă gândeam și eu. Plus greu de transportat.

#249
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,994
  • Înscris: 20.01.2005
Oare cum ajung materiale din astea sa fie publicate/promovate ?

https://petapixel.co...slands-at-dusk/


Au pus pozele la 800x600. Daca le-ar pune in rezolutie mai mare s-ar vedea ca sunt un pic miscate si ca nu au deloc detalii.
Iar "subiectul" ocupa cam 1% din imagine. As spune ca sunt mai degraba peisaje.

Edited by katran, 21 December 2020 - 09:32.


#250
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Fotograful este foarte ok, doar articolul ăsta este nefericit și da, cadrele sunt...
http://rayhennessy.c...45-jess-findlay

#251
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,994
  • Înscris: 20.01.2005
De acord, are poze faine.

Doar sesiunea aia nu era de postat pe petapixel.

#252
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ești chiar finuț. Sunt niște mizerii de cadre. :) E ciudat rău că a apărut acolo. M-am uitat să văd dacă nu cumva e vreun site clonă care să-și bată joc de site-ul original :D
Am mai văzut și pe dpreview faze din astea de-a lungul timpului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate