Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Clinica Anadolu - Cancer mamar

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
itintea

itintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2007
Ola, Ola, nu am timp acum, vreau sa dau cateva raspunsuri la comentariile de mai sus. Ne-am interesat la AKH inainte, spitalul din Viena, toata lumea stie de el, pretul era de 15. 000 de euro masectomie fara reconstructie. Reteaua de romani infiltrata acolo te omoara cu comisioanele (asta stim de pe net). Tot de pe net am aflat ca sunt preturi mult mai mari in Germania si ajung la sume enorme cand vine vorba de chimio si radio.
Legat de spitalele din Turcia, nu sunt turc, sunt roman get beget, nu am nici un interes sa le fac reclama si oricum daca cineva considera ca asta fac chiar nu imi pasa. Acum 7 ani de zile am fost in Antalia la Royal Dragon, Side. Acolo fi-miu a reusit performanta ca in ultimile 3 zile sa faca otita. Avand asigurare de calatorie, am anuntat la hotel, a venit masina si ne-a transportat la o clinica sau spital de stat din Side. Oameni buni nu stiu cat de mare este Side ala, dar banuiesc ca e cat Caracal, pai stiti cum arata spitalul; de atunci am fost impresionati. Dat fiind faptul ca costurile pentru consultatii nu au fost mari, vreo 200 de euro, adica camera de luat vederi prin urechea lui fi-miu, pe jos asa cum se zicea mai sus, scapai mancarea o luai si o bagai in gura, am platit cash urmand sa recuperam banii de la asigurare in Romania. Au stiut toate actele de care avem nevoie, ni le-au pus intr-un dosar si ne-au zis sa ne ducem cu el la asiguratorul din Romania unde am primit banii in 2 saptamani fara nici o problema, Acum 7 ani, spitalele din Turcia aratau asa. Nu sunt avansati, nu au standarde inalte, suntem noi mult in urma.

#20
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
hai , fa odata piata aia si mai baga un capitol
astea sunt genul de povesti in care iti vine sa faci rost de o mitraliera si sa te duci acolo unde trebuie sa tragi
ai mama cate am patimit si eu cu sistemul de sanatate ( asa zisa sanatate ) din romania

deja presimt cum e cu recuperarea ca si eu am trecut printro recuperare dupa un cui impuscat in genunchi si tot in afara m-am operat
desi puteam sa alerg aia nu si nu , recuperare scrie pe tine
sf frate , sf , exact cum aui zis si tu , sf tot , medici, spital, operatie, salon tot tot tot
este incredibil cat de primitivi suntem cu sistemul asta din romania

Edited by petre69, 22 October 2016 - 12:07.


#21
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 petre69, on 22 octombrie 2016 - 12:11, said:

astea sunt genul de povesti in care iti vine sa faci rost de o mitraliera si sa te duci acolo unde trebuie sa tragi
ai mama cate am patimit si eu cu sistemul de sanatate ( asa zisa sanatate ) din romania

Vezi să țintești bine, să nu ciobești ”Cumințenia Pământului”!

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si cand ma gandesc cat platesc la CASS si cum sunt tratat in spitalele nostre ma duce cu gandul la acest articol pentru compensare...

http://aflati.ro/25-...in-istorie-3150

Acum ceva ani un tampit de doctor cauta o schija (sarita de la un topor si intrata in pulpa) in piciorul meu cu degetul si zbiera dupa asistenta ca nu are cine sa ii tina departatorul...
Eram la spitalul judetean....in sala de operatie, doar eu si doctorul. Si ala taia, baga xilina, baga degetul in gaura sa simta schija si urla dupa asistenta.... HALAL spital judetean !

Abia la Bucuresti dupa 2 ore de chin si aparatura speciala au gasit si scos schija...Un doctor adevarat.. Bineinteles ca "de bucurie i-am facut un cadou"....

Edited by bumpocbum, 22 October 2016 - 15:07.


#23
itintea

itintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2007
Asa, bine v-am gasit. Mama ce m-am enervat astazi, rau tare, mi-au dat lacrimile de nervi, O sa va spun la sfarsit de ce, sa judecati si voi ce fel de oamnei suntem. Dar mai intai sa-mi continui povestea.

Am ramas la dupa operatie. Dupa ce v-am zis ca am facut cunostinta cu asistentul, imediat ce au bagat-o pe nevasta-mea in rezerva au legat-o la un aparat din acela pe trepied mobil care lua tensiunea din 10 in 10 minute, plus pulsul si nu mai stiu ce pe acolo. Din spatele patului au tras un furtunas pe care l-au legat la cateter. La celalt capat era un aparat, arata ca un POS mai mare, de la care plecau furtunasul catre cateter, un fir care avea la capat un fel de intrerupator cu buton si in el intra o solutie printr-un furtunas. Solutia era intr-o chestie de plastic transparenta, inchisa ca produsele din supermarket pe care le sigileaza ei sa nu le furi. Era calmantul. Asistentul nu vorbea engleza, bineinteles, dar stia cateva cuvinte :) a luat intrerupatorul in mana si-i arata nevesti-mii ca poate sa apese pe buton: "PAIN" arata butonul "no limit" :) ii spunea ca poate sa apese butonul fara limita. Aparatul de la capul patului baga printr-o pompita calmantul pe cateter si inregistra de cate ori ai apasat, cat calmat ti-ai administrat, dimineata doctorita de dureri (da, exista asa ceva) scotea un raport din el, exact o foaie ca la POS.
Sotiei ii era o sete cumplita. Ne-a spus ca are voie sa bea apa dupa 4 ore. Venea la 15 minute in camera, sa se uite daca s-a umplut punga de la sonda, sa intrebe daca sunt probleme: "PROBLEM ?" si arata sa apasam butonul de panica de pe receptorul de la pat. Peste 1/2 de ora, a venit translatoarea si ne-a intrebat daca este ceva neclar ca ea ar vrea sa plece. I-am spus ca totul e OK, numai ca ne asteptam ca doctorii sa vina in salon sa ne spuna ceva. Ne-a explicat ca asa se procedeaza, vor veni maine dimineata la  vizita sa ne spuna mai multe. Dupa care a scos porumbelul: Dar din cate am inteles eu, ati vorbit cu doctorul Metin cand a iesit din operatie. Eeeei, sa vezi ca am schimbat 2 cuvinte si a zis ca vorbim mai tarziu.
A plecat translatoarea din camera;
- Ce ai vorbit cu doctorul ?
- Nimic iubita, mi-a zis ca totul e ok si ne vedem mai tarziu, nu ma astepteptam sa fie maine mai tarziu.
- Inca odata, ce ai vorbit cu doctorul ?
- Tu nu auzi ? Sa apas butonul de panica ?
- Fraiere, du-te la oglinda sa vezi ce fata de pacalici ai, spune acum ce a spus doctorul ca te plesnesc.
- A spus ca un ganglion a fost atins. (nu vroiam sa-i spun asa repede dupa operatie, ma gandeam ca o sa-i spuna doctorul a II-a zi, se mai linistea pana atunci)
Sa ne intelegem, sotia mea este o fata educata, se enerveaza destul de des datorita faptului ca eu sunt vulgar mai mereu si atunci cred ca a fost prima oara cand am auzit-o spunand cu toata gura: Baga-mi-as P.....
Mda, cam asa era, bine ca s-a enervat si ca nu a dat-o in plans.
Sete, imi este sete. Am scos de la ea din poseta un demachiant si 4 ore il udam dupa care ii tamponam buzele. Dupa o ora si 1/2, cum aparatul care inregistra datele nu a inregistrat nimic la nelalocul lui, a fost scos din camera. Cand venea si ii pune perfuzie nevesti-mii, spunea ce ii pune. Nu i-a pus niciodata fara sa-i spuna ce contine sticluta. Asistentul vemea regulat: PAIN ? No limit, Problem ? si arata sa apasam butonul. Era tare simpatic.
Dupa 4 ore fix, a intrat cu o sticla de apa la 1/2. Mama ce fericita era nevasta-mea, de-abia o potoleam ca sa bea inghitituri mici si rare. Oricum am reusit sa trag de sticla 1/2 de ora.
Dupa 5 ore fix, a venit cu mancarea. Ca trebuie sa manance tot: Era o felie de branza, o 1/2 de felie de paine si 1/2 de castravete. Cum apa se terminase, m-am dus sa iau alta; este inutil sa va spun ca apa era la sticle de 1/2 la discretie pe etaj unde eram.
Trec 6 ore si surpriza: MOBILIZATION !!!! Ce vine Erdogan, ce dracu ? Nu frate, trebuie sa plimbam pe hol pacienta. Ba, voi a-ti innebunit ? Asta e procedura. OK, ce sa zic, hai iubita.
A venit o asistenta care i-a pus bluza ei de pijama, a venit cu niste pantaloni de unica folosinta care aveau deschidere in fata pentru sonda s-a uitat in jur si a intrebat: Poshet ?
Sa-mi bag picioarele, iubita pe strasse nu merge decat cu poseta, cred ca asta ne face si manichiura si te si machiaza :). Ce poshet femeie ? POSHET ? Pana mea, am scos poseta nevesti-mii din dulap si i-am aratat-o: Esti nebuna ? Asta vrei ? A bufnit-o rasul; a cautat in dulap si a gasit o sacosica pe care scria Anadolu si mi-a aratat-o. Era pentru a baga drenele in ea :) Asta insemna POSHET. Ne-am cracanat de ras. Nevasta-mea ma certa intr-una: mai Puiu, ma doare cand rad, hai te rog eu frumos. Vorba galateanului cand o vedea: Degeaba razi, poshet aia a ta e mai scumpa ca poseta lui Udrea :). Cat timp s-a plimbat pe hol, ei au schimbat asternuturile. I-a venit sa vomite pe hol, dar assitentul spunea: Normal, normal. Cu toate astea nu a vomat. A adus-o inapoi in patul curat. Ajunsesem mai ceva ca un  macaragiu: mai ridica sezutul, nu asa mult, da-l mai jos, vezi ca s-a ridicat la picioare, da-l jos, asa, nuuu, nu e prea mult; zic taci ca si-a revenit. Am apucat printre picaturi sa adorm pe fotoliu pat, pe care tot ei l-au desfacut si mi l-au echipat cu lenjerii. Mi-a zis nevasta-mea ca cu siguranta in perioadele in care am dormit eu, nu a mai dormit nimeni in tot spitalul:
- Ma mir ca nu au venit astia de aici sa-ti dea cu padele, ca ziceai ca esti pe moarte, in halul asta sforaiai. Oricum eu am dormit perioade scurte, asistentul venea mereu in camera sa mai schimbe perfuzia, sa verse urina din punga, sa goleasca drenele, toata noaptea a bantuit pe acolo. Nevas-mea nu prea dormit, o tinea rau spatele. Nu a apasat pana a II-a zi decat odata pe butonul de calmant si asta ca am insistat eu.

A IX-a zi - Joi

Se sincronizau perfect: Dupa ce aduceau micul dejun, la 7,15, ii aranjam nevesti-mii masa la pat, ma asezam si eu sa mananc, intra doctorul. Nu a fost data sa nu ne prinda cu mancarea in gura. Inaintea doctorilor venea schimbul la asistenti. Venea in salon, ii prezenta pacienta, ii spunea ce ii administreaza, cantitatea de la drene, pe care o notau pe o foaie, cum s-a simtit, absolut tot.
Doctorii erau foarte veseli, nici nu au vorbit foarte mult. Au spus ca operatia a fost foarte reusita, ca totul a decurs normal, ca reconstructia a iesit extraordinar (aici trebuie sa recunosc ca are o tzata nevasta-mea de-mi curg balele). Au spus  ca asteapta biosia completa la ganglion si cum azi a inceput analiza, cel mai tarziu va veni luni. Ca maine daca ne simtim bine putem pleca, ca drenele nu sunt o problema si ca sa stam linistiti, ca indiferent de rezultatul biopsiei, programul pe urmatoarea luna nu se schimba cu nimic. Au recomandat miscare cat mai multa, si sa se comporte normal. I-au spus sa nu faca nimic in plus sau in minus fata de ce facea inainte, ca singurul lucru pe care o roaga este sa nu mai fumeze si daca se poate sa faca miscare cat mai multa.
Era sa uit, Mana nu o putea folosi, o durea si ca totul sa puna capac era toata vanata. Nevasta-mea nu a vazut asta ca a fost invelita iar acum avea o bluza de pijama cu maneca lunga. Am zis ca pana mea, trebuie sa-si revina si daca astia nu au zis nimic sa nu intreb sa o bag in sperieti pe nevasta-mea cand isi vede mana.
Au spus sa-i scoata sonda si sa se duca la baie cu mine daca are nevoie de ajutor.
Bineinteles ca plasticianul, care apropo era la costum cu batista la buzunar, s-a uitat la sanul nevesti-mii si a zis ca se felicita in fiecare zi pentru meseria pe care a ales-o: Uite si tu ce am facut acolo, uite :) Era simpatic rau.
Peste vreo ora au venit galatenii sa vada ce facem si am hotarat sa iesim afara, in curtea spitalui. Asistenta ne-a zis ca nu avem voie sa parasim rezerva fara supravegherea ei, dar ca eu pot fi supraveghetor cu conditia sa o duc afara in scaun cu rotile; in cazul in care ii vine rau sau oboseste sa am scaunul langa ea sa se poata aseza imediat; OK!! Am pus-o pe nevasta-mea in scaunul cu rotile, la lift am intrat frate cu scaunul in usa liftului. Am zdruncinat-o rau de tot: Puiuuuuuuu, ce faci. Ce pot iubita, ce pot, mai mult n-ai cum sa ceri. Ajungem jos iesim in curtea spitalului si ma impiedic frate de roata din spate, mai sa ma intind pe acolo pe jos. Nevasta-mea s-a ridicat din scaun: lasa-ma frate ca nu ma omoara cancerul dar ma omori tu. Galateanul era pe jos de ras: Fato acum intelege-l si tu, eu nu cred ca are permis pentru mizeria asta.
Ne-am plimbat, am ras, ne simteam toti bine, Ne-am intors, nu puteam sta mult ca trebuiau sa-i administreze medicamente, Doctorii au venit si dupa amiaza la control, nimic deosebit. Am iesit afara si pe la 17,00 cand am vazut ca o apuca durerile. Am ajuns inapoi in rezerva si s-a pus in pat. Daca pana atunci apasase odata butonul de calmant, pana a II-a zi la vizita doctorului l-a apasat de vreo 6 ori. Nu se mai putea misca, ma uitam la ea si nu-mi venea sa cred, nu era in stare sa mai faca nimic. Intrasem in panica. Ce externare frate, daca ea nu mai poate sa se dea jos din pat ?

A X-a zi, Vineri

Dimineata ne-a gasit terminati, nu prea dormisem niciunul, dureri mari nu avea dar nu se putea misca, cum facea o miscare, toata partea dreapta o ardea si o durea ingrozitor. Au venit doctorii: fratilor faceti ceva, nu se poate misca de durere, asa dintr-o data ? Ieri a mers, a ras, a glumit si acum e schimonosita toata.
Trecuse anestezia, asta se intamplase. Se eliminase toata anestezia din corp. Doctorii au zis ca ne putem externa azi pentru ca problema se rezolva. Nu, noi nu avem cum sa plecam azi. Au zis OK, atunci o lasam pe maine; au trimis doctorul de dureri. I-a pus cateva intrebari neveste-mii, s-a uitat la raportul de calmante, a plecat dupa care a venit asistenta cu 2 pastile. Le-a luat. Peste 2 ore, dadeam inconjurul spitalului. Nu-mi venea sa cred. Cum naiba au facut astia ? Pur si simplu au schimbat calmantele. Cand am ajuns in camera, aparatul de administrat calmante era scos. Ne-au spus ca nu o sa mai aiba nevoie de el. Si asa a fost.
Toata ziua am ras, am glumit, ne-am plimbat, am facut poze, am facut misto de tzatzele ei, ziceai ca suntem in vacanta, Ca sa fie ziua perfecta, galatenii ne-au zis ca si-au amanat plecarea ca mai au ceva de facut si ca ne asteapta a II-a zi la hotel.

A XI-a zi, Sambata

Am intrebat la vizita medicala daca plecam direct acasa sau nu. Plasticianul a sugerat sa ramanem pana luni sa vedem cum evoluaza drenele. Daar, dimineata, nevasta-mea si-a vazut mana: Puiu, tu vezi ce culoare are ? M-am cacat pe mine, arata la fel si mai mult eu stiam dinainte, Asa ca l-am intrebat pe doctor: Mai frate, ce este cu mana asta vanata, zici ca-i de mort, Sa nu vorbesc ca de-abia o misca; a venit raspunsul:
- Mobilitatea mainii o sa revina la normal in maxim 30 de zile, Cat despre culoare, o sa fie normala dupa ce va spalati. POFTIM ?????????? Nu-mi venea sa cred, m-am repezit la un servetzel umed si am inceput sa o sterg pe mana pe nevasta-mea. Solutia de culoare vanata ramanea pe servetel si mana arata normal. Vai ce ne-am facut de cacat, mai rau nu stiu daca se putea :)))
OK. Ne-am apucat de externare. Ne-am facut bagajele, Ica a dat telefon la hotel si ne-a rezervat camera, am obtinut o reducere de 10 % la factura finala si cum am platit mai mult, a ramas sa ne vireze ei inapoi in cont 1.000 de euro.
Sa va spun ca in ziua aia am ajuns la Hotel de unde galatenii ne-au urcat in masina si am plecat la Ica acasa ? Unde am facut mancare, am mancat, am baut si am ras pana seara tarziu ? Sa va zic ca a II-a zi am plecat pe la o cascada misto, cu restaurante pe ea, ca ne simteam ca in vacanta ?

A XI-a zi, Luni

Am ajuns dimineata la spital, nevasta-mea cu poshet. Plasticianul a spus ca nu are rost sa mai stam pentru ca inca dreneaza si nu ne poate da o zi fixa cand pot fi scoase drenele. Ele pot fi scoase in tara de orice chirurg; ne-a dat un borcanas gradat si ne-a spus ca la 24 de ore sa golim fiecare drena in borcanas. Cand lichidul din fiecare scade sub 10 ml sa ne ducem sa le scoatem. De asemenea ne-a eliberat o hartie pentru a putea trece la aeroport cu drenele si a ne urca cu ele in avion.
Am intrebat de biopsie: sunteti asteptati la domnul doctor oncolog. OK, inca o asteptare in anticamera groazei. De data asta a fost mai putin, vreo 30 de minute.
Oncologul s-a uita pe biopsia de la ganglion si a spus: cancer, a fost atins, imi pare rau dar dupa 3 saptamani va urma chimioterapia; 6 sedinta la distanta de 3 saptamani, injectabil cu toate efectele pe care le stiti: caderea parului, stari de greatza, voma samd. Nevasta-mea a inceput sa planga, nu mai putea vorbi. Atunci, oncologul a scos porumbelul pe gura:
- Doamna mea, putem comanda un oncotype. Este o analiza care se face in USA si care determina cu un grad foarte mare de precizie evolutia cancerului. In cazul in care aceasta analiza vine cu un procent de inaintare de sub 30%, atunci chimioterapia nu isi are rostul, mai mult, nu are efect ca nu are pe ce. In cazul in care este peste 30 %, va trebui sa facem chimioterapie dar analiza ne va spune excat cat si in ce dozaj. Cat costa ? Pai daca o faceti prin noi 4.000 de euro. Eu va sfatuiesc sa incercati si altfel, din cate stiu eu parca s-a deschis un centru si in Belgia si este mai ieftin.
Am plecat la hotel, ne-am luat bilete de avion si a II-a zi la ora 8,30 dimineata aterizam pe Otopeni. Se facusera 2 saptamani de cand plecasem. Doamne ce bine este acasa!!!

Acum va sunt dator sa va spun ce am facut in tara, ce decizii am luat cu acel oncotype, cum a decurs cu drenele si in ce stadiu suntem. Dar asta este un alt capitol.
Suntem bine, asta e important deocamdata.Trebuie sa va spun ca in tot timpul acesta de 2 saptamani am avut o groaza de oameni care au fost langa mine. A contat imens. Incepand de la rude, la prieteni, fini, colegi si sefii de la servici, s-au interesat in permanenta de cum o duce sotia si daca eu ma descurc, daca am nevoie de ceva, daca vor sa vina sa stea cu noi, daca am destui bani. Au contat enorm, enorm. Simteam ca nu suntem singuri si a contat imens.

Va pup, ne auzim maine, seara buna.

#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
M-am oprit la poşet ca sa scrıu ceva Posted Image

poşet ınseamna sacosa sau plıc  (poşet cayı - ceai la plic, si pe mine ma distreaza cand ma duc sa iau ceai si tre sa ii explic turcului ca nu vreau la...poşeta).

Çanta inseamna poseta, sau geanta Posted Image

Ma intorc la citit Posted Image



Topicul tau este...minunat. Imi permiti sa-l pun sticky? (adica sa ramana sus permanent)

Sanatate!

Edited by lex404, 22 October 2016 - 23:18.


#25
itintea

itintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2007

 lex404, on 22 octombrie 2016 - 23:04, said:

M-am oprit la poşet ca sa scrıu ceva Posted Image

poşet ınseamna sacosa sau plıc  (poşet cayı - ceai la plic, si pe mine ma distreaza cand ma duc sa iau ceai si tre sa ii explic turcului ca nu vreau la...poşeta).

Çanta inseamna poseta, sau geanta Posted Image

Ma intorc la citit Posted Image



Topicul tau este...minunat. Imi permiti sa-l pun sticky? (adica sa ramana sus permanent)

Sanatate!
Salut Lex, sigur, nici o problema, Intentia mea este sa ajut, am facut-o ca o povestire ca sa fie mai usor de citit sa nu fie doar informatie bruta cu preturi si pareri.

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Tocmai de asta, intenția ta e foarte buna si felul cum relatezi e foarte fain.
Îți vine ba sa plângi, ba sa razi pe alocuri.

Când ajung acasă îl pun sticky ca să rămână mereu pe prima pagină Posted Image


pinned, sticky, pus in cui :) Sanatate! Si asteptam restul aventurii :)

Edited by lex404, 23 October 2016 - 19:59.


#27
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
gata ?

#28
itintea

itintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2007
Salut, nu, nu este gata. Urmeaza partea de cum am fost tratati in Romania pentru ca am fost operati in Turcia. Nu e mare. Diseara o sa incerc sa o scriu.

#29
-Dorulet-

-Dorulet-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 11.06.2014
Sunt alaturi de voi si va doresc din tot sufletul sa treceti cu bine peste incercarea asta! Sunteti niste oameni puternici si va admir taria cu care traversati aceasta drama, pastrandu-va simtul umorului nealterat si pasind cu incredere spre viitor! De-acum incolo sa ne povestesti numai de bine!

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca s-ar putea muta la capitolul care trebuie si nu la "alte afectiuni" cred ca ar fi mult mai bine. S-ar putea ca multe persoane interesate de titlul topicului sa il caute in capitolul dedicat. E doar o parere.

@itintea multa sanatate si putere sa treceti peste acest hop greu din viata.

PS: Poate te apuci sa scrii romane..chiar ai talent.

Edited by bumpocbum, 24 October 2016 - 20:38.


#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Mutat :) SI eu ma gandeam dar nu voiam sa debusolez pe cineva insa am uitat ca pot pastra link si pe vechea arie :)

Si chiar scrie fain!

#32
itintea

itintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2007
Hei,
Salut la toata lumea.
In primul rand multumesc pentru urari si suport. Deocamdata suntem bine dar mai avem de muncit :).

Principala grija in Romania a fost la cine sa scoatem drenele. Am sunat la prietenul meu de care v-am povestit si l-am rugat sa ma ajute cu un plastician pentru a scoate drenele. Mi-a spus clar:
- Greu, dau telefon la un prieten la Bucuresti sa vedem daca ma poate ajuta el cu un plastician. Dar nu-ti fa sperante mari, daca te-ai operat in Turcia astia nu se baga, spun sa te duci la ei inapoi, sunt super nervosi ca oamenii nu vin la ei si se duc la turci.
Nu-mi venea sa cred, adica nu ma trateaza ca m-am dus la turci; raspunsul l-am aflat pe propria piele, a fost nu.
Cel la care m-a trimis sa-mi dea recomandare pentru plastician, este chirurg buco-maxilo-facial. Baiatul, painea lui D-zeu; sa ne ducem sa verifice el drenele, sa avem grija sa nu ne infectam ca astia nu se baga de la urgenta… samd.
- Cum facem cu drenele ?
- Veniti ca le scot eu, ma pricep; pot sa va trimit la spitalul de arsi daca vreti.
- Nu, mersi, nu intru in spitalul ala, au murit prea multi.
- La Floreasca daca va trimit o sa stati la coada foarte mult, nu veniti la mine ?
- OK, hai ca venim.
Nu era chiar ce ne asteptam dar hai; socul a fost pentru amandoi, adica si al nevesti-mii cat si al doctorului; pai socul nevesti-mii a fost cand a vazut ca doctorul are probleme de sanatate ce l-ar putea impiedica sa-si exercite meseria; nu o sa vorbesc despre ele pentru ca omul a fost de un caracter nemaipomenit. Socul lui ? Pai nu stiu cum naiba a inteles el, ca nevasta-mea a fost in Turcia sa-si puna silicoane. Deci, va dati  seama ce fata a facut cand a vazut ca a fost facuta masectomie.
Una peste alta, a scos drenele din spate, nevasta-mea nu a simtit nimic, a fost foarte amabil, s-a uitat la operatie si a zis: In Romania nu am vazut operatie de-asta, sunt uimit de ce vad.
Nu a vrut sa scoata drenele de la san, a spus ca nu este graba si ca inca dreneaza, sa mai asteptam vreo 2 zile. Asta s-a intamplat vineri.
Seara, nevasta-mea spune: nu mai suport drenele astea, nu le mai suport, ca sa nu mai vorbesc, ca sigur nu va mai curge lichid maine in ele. Am hotarat sa nu mai mergem la buco-maxilo-facial, era departe rau de noi. Asa ca, daca el putea scoate drene, putem sa mergem la un neurochirurg vascular; astia sunt tari, mai este si prieten de familie, totul va merge ca uns. Cum, cum ? Prieten de familie, daaaaaaaa, socri tocmai ce au fost la nunta, s-a casatorit baiatul domnului doctor; acum o luna, parca, aici in Bucuresti.
ATENTIE: Soacra-mea il suna, ii spune despre ce este vorba si vine raspunsul:
- Vai, cum, se poate, sa vina maine la mine ca sunt de garda, dupa ora 12 e cel mai bine.
OK, uite un baiat salon. Pe la 13,30 sambata am ajuns la spital. Am fost poftiti la camera de primiri urgente, ca sa-l cheme pe domnul doctor. OK, deci fara basini da ? Nu am nici o basina in mine ca vezi doamne am fost in Turcia si ce smecher sunt. Mai oameni buni, camera de primiri urgente a spitalului din Bucuresti, pai cum sa va zic eu, WC-urile de la multinationala la care lucrez, arata de 10 ori mai bine. Baaaaaaiiii, gresie si faianta de pe vremea lui Gheorghiu-Dej frate. Acelasi linoleu, aceleasi paturi din filmele cu Ceausescu; Jaaaaalnic.
OK, oricum, noua nu ne pasa, doar scoatem drenele, ne facem ca nu am vazut ca in timp ce asistenta pregatea patul, a scapat cearceaful nou pe jos, l-a ridicat si la pus repede pe pat; nuuuuuu, n-am vazut asta si suntem calmi. Apare domn doctor; ca un sot civilizat ce sunt al ficei prietenului lui de familie, ii intind mana; hmmm, nu a vazut asta cu ochi buni, s-a remarcat stanjeneala ca nu poate sa ma refuze; OK.... mi s-a parut. Urmeaza dialogul:
- Buna ziua domn doctor.
- Buna ziua. Ce ai cautat fato la turci ? Ce dracu te-ai dus la aia, stiu aia sa faca pe dracu. De ce te-ai operat aici in Romania ?
- Pai am fost la Blidaru, ca am auzit ca este bun si m-a tratat ca pe o proasta, ce sa mai caut la el ? Am incercat.
- La Blidaru ai fost ? Pai de ce nu mi-ai zis mie, ca il cunosc, te trimiteam eu din partea mea si nu era nici o problema, asa te-ai dus la prostii aia.
Ma abtin, pentru putinele dati din viata mea, ma abtin; nu ca sunt eu ala diplomat, p....ula diplomatie frate, dar interesul poarta fesul, eu vroiam sa-i scoata drenele nevesti-mii. Scoate drenele, fara durere si incepe sa dea cu betadina si sa penseze.
- Ce-i taietura asta in spate ? E prinsa cu banda adeziva ? Cum dracu se scot atele ? V-a zis cand sa scoateti atele ?
- Pai eu cred ca este cusuta intramuscular, adica nu peste piele, nu stiu cum se numeste termenul si este cu ate care se absorb in timp. Iar banda aia este special sa tina pielea pentru ca ata nu vine peste piele.
- De unde stii  asta ? Scrie in fisa ei ?
- Nu, Nu scrie, e doar parerea mea de neavenit asupra operatiei din spate.
- Da, Da, probabil ca asa este, nu are cum sa fie altfel. Hmm, oricum mie nu-mi place ce au facut aici, deloc. Niste ageamii.
- Mai venim la control ?
- Nu, ce sa va fac eu, daca te infectezi sau ai febra, sa-mi dai telefon sa te trimit la un plastician, ca fara trimiterea mea, nu se uita nimeni la voi. La revedere.
- Sa te fut!!!!

Nu, n-am zis asta. Dar nu-mi venea sa cred. Adica prieten de familie si nu a intrebat: Doamne, ce ai patit, cum s-a intamplat asta ? Ce ai facut acolo, ce s-a descoperit, ai sa-mi arati ceva si mie ? Macar biopsia sa vad si eu. NIMIC, ZERO BARAT. Sa dea D-zeu sa ajungi pe mana turcilor sa vezi cat de cacat mic o sa te simti.

O sa va povestesc si ceva frumos, dar maine. Ce inseamna sa fii doctor, ce inseamna sa fii om; vizita la oncologul de aici care a luat-o pe nevasta-mea in evidenta.

Sanatate Maxima la toata lumea.

#33
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Incredibil . Vorba aia , dupa ce ca esti prost , te mai si   . rezolvi .in drum .Posted Image

#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Posted Image  Invidia tipica a unor mari specialisti (adica medici de renume, cu functii importante prin spitalele din RO) cand faci o interventie in strainatate si urmezi un tratament post-operator sau o alta interventie in RO. Se simt atacati ca nu ai facut-o in RO. Pai ma frate, cum s-o faci in RO? Adica, sistemul medical RO-TR e incomparabil...uite, maine am programare la medic aici (in TR pentru prima oara, la stat, intr-un oras micut, ne turistic, ne etc -nu ii nimic grav), spitale si clinici de stat am vazut pe dinafara dar nu am intrat in ele. O sa zic si cum e interiorul. Nu zic c-o fi toate bune, dar cel putin 3-sferturile vestice de Turcie e parfum. La noi nici in capitala nu avem spitale cum trebuie, mai avem ceva-ceva la Cluj dar nu pot zice ca-s foarte multumit de ele (Well, oncologia de la Cluj ii ok, pacat de unii medici)

Mai cunosc un caz similar cu cineva operat la ortopedie in Austria si facuta recuperarea in RO. Dupa ce s-a certat cu toti desteptii din Sibiu a ajuns la Polisano, la stat nu il primea nimeni sau daca il primea iesea cu nervii la pamant. Ma dispera chestia asta.

Vrei sa ai pacienti in RO? Scoate naibii sindicatele in strada, pune presiune, fa ceva. Sau privatizam totul (ca la japonezi). Si o sa fie mai bine, ca asigurarea privata va fi obligatorie si macar asta-si va face treaba. Teoretic.

Dar in conditiile in care prin multe spitale, intre medici, circula acatistele (la propriu) si alte produse de cult, nu am mari sperante. Poate peste o generatie...

kkt sistem. Tu si Petre ati gasit o sansa in afara. Dar sunt zeci de mii de romani care zac in Romania. Zeci de mii...

Cauta si topicul lui Petre (o sa-l recaut si eu si o sa-l postez aici). Un alt exemplu de cum sa invingi sistemul romanesc peste granita.
http://forum.softped...-cu-hepatita-c/

ps. apropo de inca un kkt romanesc. Sa va spun ca daca nu mai esti asigurat (cum imi dadusem demisia in iunie si in septembrie am avut nevoie) nu te baga nici dracu in seama la stat?! Ca cica nu se poate, fara asigurare nu si nu. Frate, platesc. Nu, asigurare. Ma pis pe ea. Si stiti pentru ce? pentru extractia unei veruci. 5 minute. 5 fucking minute. Nu, nu ai asigurare, nu.
Dar, am rezolvat-o. Cu PCR (pile, cunostinte si relatii; sau nepotisme). DUpa ce m-am zbatut si m-am certat o gramada cu toata lumea.

Edited by lex404, 26 October 2016 - 13:47.


#35
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
povestea asta ar trebui s-ajunga la ministrul sanatatii, la toata conducerea institutului fundeni, la toate congresele care se organizeaza la noi pe teme de tratare a cancerului...
o fosta colega tot la anadolu s-a operat, mastectomie fara reconstructie, la vremea aceea nu a avut banii necesari si pentru reconstructie. si-a facut-o ulterior, la noi, cand a devenit "gratuita" proteza...
colega mea a facut si chimio, tot in turcia, tot la anadolu.
ne-a povestit si ea despre experienta in turcia, am ramas cu gura cascata si fara cuvinte auzind despre conditii, confort, omenia si amabilitatea cu care esti tratat, despre profesionalism nu mai zic...
tot respectul meu pentru turci, si din acest punct de vedere.

#36
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 corinadaniela, on 26 octombrie 2016 - 15:24, said:

povestea asta ar trebui s-ajunga la ministrul sanatatii,
degeaba
iar daca ai nevoie de raspunsurile care vor fi primite de la ministerul sanatatii, ti le pot da eu
bla bla bla , vom face si drege pt ca CHIAR acum e nu stiu ce program in lucru
iar apoi daca vei continua sa le scrii vei primi acelasi raspuns cu data schimbata

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate