Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 

Statul plateste lefuri mai mari decat privatii

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
138 răspunsuri în acest subiect

#91
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.712
  • Înscris: 27.05.2016
Mai, nu fiti rai. Eu inca astept sa imi defineasca si sa imi arate tarile alea normale in care se castiga mai mult la privat decat la stat.

#92
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.911
  • Înscris: 11.07.2015

 bulan60, on 30 septembrie 2016 - 12:08, said:


Asta in teorie ca in practica se face o facultate de finante banci si se angajeaza casier la un supermarket.


Se angajează unde găsește de muncă.

Bear Stearns nu mai angajează nici în America, darămite în România.

Nivelul băncilor din România e " ia cardul, poftim creditul de 6000 de lei".

Asta nu înseamnă finanțe, e o șușanea ieftină.

Editat de Damascus77, 30 septembrie 2016 - 13:15.


#93
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003

 BlueHazard, on 30 septembrie 2016 - 13:06, said:

Ma uit stramb si cu invidie??? Unde naibii am scris eu asta, sau unde am dat de inteles?
Uite de aici, te faci ca nu vezi desi am mai citat odata:

 BlueHazard, on 30 septembrie 2016 - 10:40, said:

Si eu i-am vazut asa, dar dand ordine (normal). Si eu as munici 12-16 ore pe zi doar dand ordine....
Si din tonul general al comentariilor: tu nu stai in genunchi, tu nu multumesti* ca ai un loc de munca (eventual tu esti cel care face favoarea/cinstea de a aparea la program), tu trebuie sa fii platit la timp (nu conteaza ce se intampla in rest, riscul nu e al tau).

*Nu in genunchi, dar in limite normale, adica sa zici "e bine ca am un loc de munca, nu e rau".

#94
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.347
  • Înscris: 18.06.2010

 bladhaund, on 30 septembrie 2016 - 13:52, said:

Si din tonul general al comentariilor: tu nu stai in genunchi, tu nu multumesti* ca ai un loc de munca (eventual tu esti cel care face favoarea/cinstea de a aparea la program), tu trebuie sa fii platit la timp (nu conteaza ce se intampla in rest, riscul nu e al tau).

*Nu in genunchi, dar in limite normale, adica sa zici "e bine ca am un loc de munca, nu e rau".
Imi pare rau, de fel, eu nu pot sta cu capul plecat (atitudinea tipica a românașului sclav din născare).

Si da, riscul nu e al meu, nu e firma mea, nu am actiuni, nici dividende. Daca pica firma, nici pe patron nu-l ma intereseaza de mine. Corect?
Plata la timp e normala, pentru ca atunci si cand iti comanda patronul, executi pe loc, nu peste 10 zile (peste termenul agreat in contract) cum ti-ar plati el.

#95
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.773
  • Înscris: 30.07.2008

 BlueHazard, on 30 septembrie 2016 - 14:06, said:

Imi pare rau, de fel, eu nu pot sta cu capul plecat (atitudinea tipica a românașului sclav din născare).
Si da, riscul nu e al meu, nu e firma mea, nu am actiuni, nici dividende. Daca pica firma, nici pe patron nu-l ma intereseaza de mine. Corect?
Plata la timp e normala, pentru ca atunci si cand iti comanda patronul, executi pe loc, nu peste 10 zile (peste termenul agreat in contract) cum ti-ar plati el.

Vezi ca una spui si alta faci ...atitudine tipica romanului conform studiilor (ex.geert hofstede) care vor sa fie sefi dar fara responsabilitatea de sef si intotdeauna spune ca seful e slab dar nu in fata ...
Nu poti sta cu capul plecat dar executi pe loc ce comanda seful ?! Daca firma nu mai merge e pierderea patronului nu si a angajatului ?
ok ...

#96
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
Statul nu tre sa aibe profit, statul nu e vizitat de ANAF si toate garzile financiare din univers care nu pleaca fara amenzi. statul nu tre sa plateasca 1000 de taxe si impozite lui insusi...

#97
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.347
  • Înscris: 18.06.2010
Si trebuie normal sa stau cu capul plecat, cand execut ceva? Iar acea fraza era exemplificatoare pentru afirmatia mea vizavi de plata salariului la timp. Si scrie "executi pe loc", nu "execut pe loc".




Posted Image

 Mosotti, on 30 septembrie 2016 - 14:26, said:

statul nu tre sa plateasca 1000 de taxe si impozite lui insusi...
Daca ar putea, ar face-o si p'asta. Mai angajeaza 10 "nepoței" care sa invarta o hartie toata ziua, si gata.

Editat de BlueHazard, 30 septembrie 2016 - 14:32.


#98
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.773
  • Înscris: 30.07.2008

 BlueHazard, on 30 septembrie 2016 - 14:32, said:

Si trebuie normal sa stau cu capul plecat, cand execut ceva? Iar acea fraza era exemplificatoare pentru afirmatia mea vizavi de plata salariului la timp. Si scrie "executi pe loc", nu "execut pe loc".

La stat trebuie sa ai capul plecat si sa executi ordinele sefului pentru a nu angaja altul in locul tau... Vrea sa ii faci piata sau sa ii iei copilul de la scoala, asta e ... La sfarsitul lunii iei salariul si te chinui sa ii faci poftele sa te mai tina pe post caldut. Mi asa mi se pare ! La stat esti mai sclav ca faci ce vrea seful chiar daca e pe langa subiect si postul tau. Nu e in fisa postului dar nu comentezi ca pierzi locul... La patron daca freci duda si il pupi in fund prea mult nu stiu cat timp te tine pe langa firma daca are prea multi lingai e si mai rau ... La stat daca 80% din echipa pupa dosul sefului ei vor trai bine si resul de 20% vor munci sa iasa si ceva din biroul lor ...

Editat de superm, 30 septembrie 2016 - 15:27.


#99
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.347
  • Înscris: 18.06.2010
Si, din păcate, situația asta nu se va schimba prea curând.

#100
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.023
  • Înscris: 17.08.2016
Cam asa e pe la altii

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  1.jpg   42,93K   11 download-uri


#101
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.628
  • Înscris: 26.06.2016

 lotharragnar, on 30 septembrie 2016 - 09:13, said:

Patronii isi platesc prost angajatii   pentru ca au de platit mai multe taxe si impozite  decat in occident+ANAF
Fals odinar. Patronii scriu minim pe economie in acte (deci minim de impozite) si fac evaziune dand mai multi bani in mana.
Patronilor li se ridica vilele si li se largesc garajele de la an la an, in timp ce angajatilor (cei care efectiv realizeaza plus-valoarea) li se scumpesc toate.

 HaterNr2, on 30 septembrie 2016 - 09:20, said:

De ce angajatii nu devin si iei patroni daca se plang de salarii ? Exact, nu toti pot devenii patroni, cineva trebuie sa si munceasca
Cu alte cuvinte patronii nu sau nu prea muncesc. Foarte corect, in cele mai frecvente cazuri.

 Astute, on 30 septembrie 2016 - 09:02, said:

Intr-o tara normala salariile din privat sunt mai mari ca cele de la stat, tocmai pentru a incuraja oamenii in a merge si creea plusvaloare in mediul privat.
Nu intelegi cum functioneaza o tara. Nu ai cum sa pui salariu mai mic la stat pt ca asa inviti toti incompententii si tradatorii. La privat, da. Se inchide o firma, apare alta. Cu statul nu te joci. Asta trebuie sa fie functional si puternic, respectiv sa aibe cei mai buni oameni dintr-o tara. Iar asta inseamna salarii mari. Ca in Romania competenta nu-i direct proportionala salarizarii in multe cazuri e alta discutie. Insa regula ca la stat trebuie sa fie bani multi e buna. Plus de asta mai multul ala la stat nu vine de la salariile majoritatii ci de la gigasalariile caselor de partid. Deci, irelevanta stirea pt a conchide ca la stat se plateste bine. Pt cei mai multi, nu.

Editat de NSR, 30 septembrie 2016 - 17:28.


#102
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.023
  • Înscris: 17.08.2016

 NSR, on 30 septembrie 2016 - 17:26, said:

Nu intelegi cum functioneaza o tara. Nu ai cum sa pui salariu mai mic la stat pt ca asa inviti toti incompententii si tradatorii. La privat, da. Se inchide o firma, apare alta. Cu statul nu te joci. Asta trebuie sa fie functional si puternic, respectiv sa aibe cei mai buni oameni dintr-o tara. Iar asta inseamna salarii mari. Ca in Romania competenta nu-i direct proportionala salarizarii in multe cazuri e alta discutie. Insa regula ca la stat trebuie sa fie bani multi e buna. Plus de asta mai multul ala la stat nu vine de la salariile majoritatii ci de la gigasalariile caselor de partid. Deci, irelevanta stirea pt a conchide ca la stat se plateste bine. Pt cei mai multi, nu.

Ba e pe dos.
Salariile mari la stat face ca locurile sa se ocupe doar prin pile, relatii, nepotisme. In nici un caz pe criterii obiective.
Fix cum se intampla de fapt si acum
daca salariile ar fi mici in privat, baronii locali nu si-ar mai baga fiul, amanta, finul, cumatrul prin toate agentiile de stat

Editat de Astute, 30 septembrie 2016 - 17:31.


#103
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.351
  • Înscris: 03.08.2006

 ticusor, on 30 septembrie 2016 - 09:49, said:

Nu le iau apararea fiindca la stat e circuit inchis. Sa intri in sistem din exterior, fara recomandari, e caz rar. Cred ca 90% sunt pilele cuiva, rude, care la examene primesc subiectele dinainte.
Insa nu au salarii mari. Pe la primarii se invart intre 1500-2000. Puteti verifica in declaratiile de avere de pe siturile primariilor.
Dap . Si spagile de cinci ori mai mari decat salariile !
Doar un singur exemplu :
De ce ar sta un arhitect angajat la primarie cu salariu de 1600 lei cand dintr-un singur proiect de casa poate castiga 2.000 Eu , adica de vreo cinci ori mai mult ?
Pentru ca ( cel putin in Bucuresti ) pentru fiecare CU intocmit ia spaga minimum 150 Eu iar pentru fiecare AC , minim 300 Eu !
Vrei sa extind si la doctori sau profesori ?
Ca am relationat de curand si cu unii , si cu altii .

Editat de motanul13, 30 septembrie 2016 - 17:35.


#104
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.023
  • Înscris: 17.08.2016
Eu as vrea sa vad ce salarii au amantele baronilor bagate pe la Transelectrica sau prin alte regii.
Am un prieten inginer la Nuclearelectrica.
Cica e plin de curve idioate bagate acolo penntru plimbat hartii de politicieni cu influenta, si iau sute de milioane lunar absolut degeaba

Editat de Astute, 30 septembrie 2016 - 17:35.


#105
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

 aeon, on 30 septembrie 2016 - 09:24, said:

pe de alta parte la stat salariile sunt 100% declarate la fisc, in schimb la privat se practica mult "minim" si diferenta "in mana".
daca ar fi declarate real si la privat, pariez ca se schimba (mult) raportul, si salariile la privat vor depasi serios pe cele de la stat.
Sunt chiar foarte numeroase, confirm ca: la privat se practica mult "minim" si diferenta "in mana"

 Astute, on 30 septembrie 2016 - 09:39, said:

Asta e o prostie. Eu nu stiu pe nimeni la privat cu salariul asa cum zici tu.
Probabil ai uitat sa specifici ca glumesti.Posted Image

#106
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.547
  • Înscris: 06.06.2015
Alt titlu de 2 bani  care vrea sa emita o idee generala.
Da, or fi la stat unele lefuri mai mari ca la privat, dar in majoritatea  lor, salariile de la stat sunt la fel de mici sau mai mici.  Puteti voi sa  spuneti ca un medic d e la stat castiga mai  mult ca unul dintr-o clinica privata?
In plus, la stat ce salariu scrie pe  hartie, fix ala il ai,  la privat nu intotdeauna.

Editat de ipopovici11, 30 septembrie 2016 - 17:43.


#107
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.628
  • Înscris: 26.06.2016

 Astute, on 30 septembrie 2016 - 17:29, said:

Ba e pe dos.
Salariile mari la stat face ca locurile sa se ocupe doar prin pile, relatii, nepotisme. In nici un caz pe criterii obiective.
Fix cum se intampla de fapt si acum
daca salariile ar fi mici in privat, baronii locali nu si-ar mai baga fiul, amanta, finul, cumatrul prin toate agentiile de stat
Pe dos ce ? Eu discutam de principiu. Daca locurile se ocupa prin concurs, iar ala e pe bune, salariile trebuie sa fie mari la stat, daca vrei sa-ti mearga statul ala prin atragerea cetatenilor cei mai competenti. Romania e un caz atipic pt ca e un stat de cacat, iar prin urmare n-are sens a fi luat de exemplu.

#108
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.023
  • Înscris: 17.08.2016

 NSR, on 30 septembrie 2016 - 17:44, said:

Pe dos ce ? Eu discutam de principiu. Daca locurile se ocupa prin concurs, iar ala e pe bune, salariile trebuie sa fie mari la stat, daca vrei sa-ti mearga statul ala prin atragerea cetatenilor cei mai competenti. Romania e un caz atipic pt ca e un stat de cacat, iar prin urmare n-are sens a fi luat de exemplu.
O tara low cost isi poate permite doar bugetari low cost

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate