Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Serbia - Televiziunea terestră.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
463 replies to this topic

#379
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012

View Postmiile, on 15 aprilie 2020 - 16:19, said:

Abia azi am aflat ca programele codate in DVB T2 Serbia sunt la liber...Si ca sa nu inebuneasca lumea in case, au dat la liber programele codate...

Au deja o luna de cand sunt la liber!!!

Edited by marsel90, 15 April 2020 - 19:30.


#380
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Da, ai dreptate. De cand s-a introdus starea de urgenta au trecut programele codate din mux3 la liber si vor fi la liber cat timp tine starea de urgenta...
Este vorba de 27 de programe, aproximativ jumate din ele sunt ale Pink-ului, programe tematice.
Eu abia azi am fost anuntat printr-un telefon de la o cunostiinta careoa i-am montat vara trecuta o antena pentru sarbi...



View Postvalitv, on 15 aprilie 2020 - 19:13, said:

De receptia DVB-T Romania/Timisoara esti multumit? Acolo s-au terminat lucrarile la voi.Jud.Timis este SFN-ready.MUX1 echipamente noi.Este mai buna sau mai rea receptia dupa retehnologizare?

Sincer eu am fost multumit si pana acum, asa ca nu vad vreo diferenta de calitate a imaginii...Stau si la 5-6 km de emitatorul Urseni...
Ma deranjeaza faptul ca nu este si TVR2 in HD si ca nu este eliminat TVR1 SD din pachet.
Maderanjeaza ca alaturi de Europa Nova n-a mai venit nimic in DVB T2 iar Europa Nova emite in continuare fara oprire. Rar rar de tot prind cate o intrerupere de 1 secunda-doua...Pacat ca nu au un program mai serios. Predomina masiv muzica populara si ore intregi de inregistrari ale rugilor in sezonul lor...Daca n-ar avea stiri zilnice si cate un talk-show, nici nu m-as uita la ei...

#381
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Aici receptorul gaseste 29 programe !

[ https://i.postimg.cc/Hk64nQwL/bandicam-2020-04-16-21-59-22-007.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by marsel90, 16 April 2020 - 21:03.


#382
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

View Postmarsel90, on 16 aprilie 2020 - 21:02, said:

Aici receptorul gaseste 29 programe !





Da, asa este si aici!
Insa postul Minimax a ramas in continuare codat. O fi vorba de drepturi de retransmisie in mod liber, habar n-am. Si nu am pus la socoteala Antena plus Info care nu este un program in adevaratul sens al cuvantului ci un program de informatii asupra continutului MUX 3 si promouri la diferite emisiuni de pe diferite programe...

Dar iata lista completa...

1-5) Arena Sport
06) Film Klub (FK) filme mai vechi sarbesti sau de pe teritoriul fostei Iugoslavii
07) Nickelodeon (evident cu desene)
08) Minimax (codat in continuare)
09) AgroTV  (agricultura)
10) KitchenTV (retete)
11) TV Hram (religios)
12) Pink 2
13) Pink 3 Info
14) Pink Kids
15) Pink Serije (cred ca doar seriale sarbesti)
16) Pink Premium (filme mai de calitate)
17) Pink Movies
18) Pink Action
19) Pink Comedy
20) Pink Pedia (documentare de toate genurile)
21) Pink Western
22) Pink Reality
23) Pink Thriller
24) SuperStar TV (generalist)
25) TV Kazbuka (pentru copii)
26) TVDR (TV Doctor - sanatate)
27) TV K1 (generalist cumva)
28) Toxic TV (muzical)
29) Antena Plus Info (gestionarul muxului 3)...

-Dupa cum se poate vedea este o intreaga gama de programe, de toate pentru toti...
-12 programe din total sunt difuzate de Pink...

Odata cu intrarea in Stare de urgenta s-au pus la liber aceste programe si vor ramane asa pana la ridicarea Starii de urgenta. Cel putin asa scrie in materialele informative atat pe Antena Plus Info cat si pe ETV Info...

#383
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 21.04.2004
Ca o curizitate cum arata cursurile tv la televiziunea belgradeana, canalul 2 luni 27 aprilie: se incepe exact la ora 8 dimineata si se termina cu lectiile tv la ora 15.
Ca la scoala.

RTS 2
08:00 Limba sârbã clasa I
08:35 Matematica clasa I
09:10 Limba englezã clasa I
09:45 Limba sârbã clasa a II-a
10:20 Matematica clasa a II-a
10:55 Limba englezã clasa a II-a
11:30 Limba sârbã clasa a III-a
12:05 Matematica clasa a III-a
12:40 Limba englezã clasa a III-a
13:15 Limba sârbã clasa a IV-a
13:50 Matematica clasa a IV-a
14:25 Limba englezã clasa a IV-a
14:50 Exerciții corectate

TVR 2 si 3
- o ora dimineata pe TVR 2 intre 9.00 si 10.00 reluata imediat pe TVR 3 de la 10.00 la 11.00.
- o ora dupa-amiaza intre 15.00 si 16.00 reluata mai pe seara pe TVR 3 de la 19.00 la 20.00
- o ora pentru minoritati pe TVR 3 (cand e cazul)

Edited by RMC Info, 25 April 2020 - 09:49.


#384
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Da, n-am vrut sa atac si acest subiect ca sa nu par subiectiv...
Pe RTS2 avem clasele I - IV intre orele mentionate de tine.
Pe RTS3 avem clasele V - VIII tot de la ora 8 pana la 15:30 si apoi pana seara la ora 20 pentru clasele de liceu...

Iar pe RTV2 (Novi Sad) sunt cursuri pentru elevii nationalitatilor conlocuitoare (maghiarii, romanii, slovacii)...


#385
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 11.03.2014
Sirbii stau bine si pe IPTV. Mai precis pe aplicatii de tv smart
IPTV.

#386
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 21.04.2004

View Postmiile, on 25 aprilie 2020 - 13:27, said:

Da, n-am vrut sa atac si acest subiect ca sa nu par subiectiv...
Pe RTS2 avem clasele I - IV intre orele mentionate de tine.
Pe RTS3 avem clasele V - VIII tot de la ora 8 pana la 15:30 si apoi pana seara la ora 20 pentru clasele de liceu...

Iar pe RTV2 (Novi Sad) sunt cursuri pentru elevii nationalitatilor conlocuitoare (maghiarii, romanii, slovacii)...

M-am uitat doar asa in trecere si era programul anuntat pe 2. Clar ca pe celelalte e urmarea din moment ce sunt doar clasele primare aici. La noi se fac orele mai mult pe internet ;)

View Postvalitv, on 25 aprilie 2020 - 17:37, said:

Sirbii stau bine si pe IPTV. Mai precis pe aplicatii de tv smart
IPTV.

Sa vezi ce-i pe aliexpres. Ca nu vreau sa fac publicitate dar ma gandesc cum de sunt acceptati toti acei pirati?

Te atrag cu un acces de 24 de ore dupa care iti vand o parola valabila un an.

Pentru 1 euro si un pic pe luna ai toate canalele. Din lume.

Edited by RMC Info, 25 April 2020 - 20:59.


#387
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 11.03.2014

View PostRMC Info, on 25 aprilie 2020 - 20:56, said:



M-am uitat doar asa in trecere si era programul anuntat pe 2. Clar ca pe celelalte e urmarea din moment ce sunt doar clasele primare aici. La noi se fac orele mai mult pe internet ;)



Sa vezi ce-i pe aliexpres. Ca nu vreau sa fac publicitate dar ma gandesc cum de sunt acceptati toti acei pirati?

Te atrag cu un acces de 24 de ore dupa care iti vand o parola valabila un an.

Pentru 1 euro si un pic pe luna ai toate canalele. Din lume.
Eu ma refeream la providerii autorizati din Serbia, nicidecum
la pirateria din China.Au aplicatii autorizate pe app store.

#388
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 21.04.2004
Intelesesem. Ma gandeam doar ca pirateria o sa atace cardasia dintre televiziuni si cablisti.

Poate se vor separa apele: canalele cu tone de publicitate sa fie gratis iar cele fara, cu plata.

Cum e si normal.

Edited by RMC Info, 26 April 2020 - 13:01.


#389
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,911
  • Înscris: 11.01.2006
Serbia sta bine la tv in general,fata de noi,au mult mai multe canale tv ,din care peste 30 de canale de filme,companii straine mai multe care investesc in piata media din aceasta tara,amintesc aici canalele FOX cu 4 canale:FOX SERBIA ,FOX CRIME,FOX LIFE,FOX MOVIES etc,au ramas localizate SYFY,UNIVERSAL care la noi au disparut,desi avem o piata tv mai mare,au si celebrele canale PINK,in jur de 48 la nr etc
Noi am cam ramas ultimii,cred ca si albanezii ne intrec,ca de Bulgari nu mai zic.
In timp ce DIGI are un singur canal de filme,FILM NOW,albanezii au cateva canale TRING,inclusiv TRING FANTASY etc

Edited by CABLE MAN, 27 April 2020 - 09:32.


#390
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 21.04.2004
Or fi sarbii la fel de drogati de canalele de stiri? Populatia la ei este la fel de imbatranita ca in Romania?


#391
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Suprafata Serbiei reprezinta circa o treime din teritoriul fostei Iugoslavii. La fel si populatia.
Ori atat Romania cat si fosta Iugoslavia erau tari aproximativ egale atat ca suprafata (RO - 238 000 kmp iar YU - 248 000 kmp) cat si ca locuitori, ambele cu cate 22-23 milioane.

Daca astazi adunam numarul  posturilor tv (publice si private) de pe teritoriul fostei Iugoslavii si comparam cu numarul posturilor tv (tot publice si private)de pe teritoriul Romaniei, vom ajunge la o diferenta inimaginabila.

Toate cele 6 foste republici federale (Croatia, Slovenia, Bosnia Hertegovina, Serbia, Munte Negru, Macedonia) + cele doua provincii autonome (Voivodina si Kosovo) au minim doua posturi publice (Voivodina) si maxim 4 sau 5 plus alte regionale...Iar numarul posturilor private nationale, regionale si locale este de asemenea foarte mare, doar Serbia avand in jur de 100...

Nu-mi dsu seama de ce la noi nu fuctioneaza acest domeniu ca la ei sau ca in alte parti. Daca era inca Ceausescu la putere, dadeam vina pe el dar iata ca el e disparut de 30 de ani iar noi ca societate suntem mult in urma celor din jurul nostru in acest domeniu...

#392
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,911
  • Înscris: 11.01.2006
Nu suntem atractivi si pe de alta parte ,prea saraci...

#393
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 21.04.2004
S-a instaurat o realitate cauzata de mai multi factori:
- lipsa efectiva a televiziunii inainte de '89
- inexistenta voita a infrastructurii terestre cca 25 de ani dupa '89.
- aparitia rapida a cablului improvizat fiindca populatiei ii era foame de TV. "Sarmele" prin diversi pari si stalpi erau mai ieftine decat releele - care ar fi fost oricum ale statului sau unei firme puternice.  
- coruptia institutiilor publice a facut ca telespectatorul sa fie pus pe ultimul loc in aceasta afacere.
- saracia si lipsa educatiei consumatorului a facut ca analogicul ieftin sa reziste foarte mult.

Edited by RMC Info, 29 April 2020 - 12:22.


#394
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Joi se suspenda starea de urgenta (ora politieneasca) de la sarbi si ca atare sunt curios cand va fi recodificat muxul 3 de la sarbi? El a fost pus pe liber odata cu introducerea starii de urgenta de pe la mijlocul lui martie...
Chiar am inceput sa ma obisnuiesc cu acest mux...

#395
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Banuiesc ca poti sa iti faci abonament Posted Image , mai ales ca tu intelegi limba.

#396
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Nu stiu cat de des dai pe sarbi insa la mine care ma uit zilnic cateva ore, am lipsa semnal si uneori pe toate cele 3 muxuri simultan, alta data pe cate unul sau doua. Si asta pe ambele directii, Varsat si Kikinda. De la semnal stabil de 90 - 100% scade la 0 si cand revine ajunge tot la 90 - 100%...De multe ori cand n-am semnal de la Varsat sau Kikinda (60 - 70 km distanta aeriana), imi vine semnal de la Subotica sau Novi Sad, ambele emitatoare situate la peste 120 km de mine. Asta se intampla doar noaptea, ziua nu.

Deci ai si tu momente de disparitie semnal? Am constatat ca acest lucru mi se intampla mai ales de cand am montat cele doua antene panou in paralel din urma cu un an si ceva. Poate o fi doar o coincidenta sau poate nu...

Legat de muxul 3 codat de la sarbi, probabil ca as putea rezolva problema cu vreo cunostinta de dincolo insa pe langa ca costa vreo 5 euro abonamentul, nu am nici timp sa ma uit atata la tv si nici nu are rost. Mai sunt si altele de facut prin casa... :D ... Dar in perioada asta fiind free, am dat destul de des pe mux 3 vazand diferite fragmente de emisiuni sau vreo doua filme (aproape) intregi...



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate