Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...
 Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 

Skoda Octavia 3 1.0 TSI

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4438 replies to this topic

#2989
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,156
  • Înscris: 08.12.2008
Vezi? Asta e una din problemele acestei țări care, ce sa vezi, nu tine de politicieni, ci de NOI, cetățenii ei: fiecare face ce vrea. Dacă erai in țări care îți plac și ție, nu făceai ce vrei. Iar când limita e de 130 km/h pe autostrada și 90 sau 100 km/h în extraurban, e atât și punct. Nemții au autostrăzi cu și fără limită de viteză. Iar pe alea cu limita de viteza, dacă acea limita e de 130 km/h, nu o depășești. Simplu. Și nu e nevoie de politie pentru asta. Pur și simplu faci ce trebuie  făcut de toată lumea. Fie ai Fabia de 60 CP fie că ei Porsche 911 GTS. E o chestie in primul rand morală acolo, asta cu respectarea legilor. De-asta ei se descurcă și cu Logan de 1.0. Pe români asemenea mașini ii încurcă, pentru că ei se grăbesc. Și știu cum e cu viteza, cu condusul, cu traficul... ce mai! O țară demnă de urmat! Peste America și aproape de Trinidad Tobago.

Edited by LauCalin, 26 November 2017 - 22:32.


#2990
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,444
  • Înscris: 08.12.2006
Nu stiu cat ai umblat tu prin afara insa si in Ungaria, si in Austria si in Germania si in Italia si in Olanda cine vrea merge cu cel mult viteza legala iar cine nu isi asuma riscul unei amenzi si ii da mai tare, dupa posibilitati. Si ca tot ii divinizezi atat pe nemti, in Austria cele mai grabite masini sunt cele cu nr. de Germania, urmate de slovaci.
Diferentele colosale apar insa in faptul ca ei merg tare si cu cap, pastreaza distanta de siguranta, fac manevre din timp, gandesc in timp ce conduc si se gandesc si la cei din jurul lor, nu sunt agresivi si nici frustrati in trafic.
Si nici d-astia mai catolici decat papa n-am vazut, stiti genul, cei care tin ultima banda cand celelalte sunt goale / merg in paralel cu masinile de pe celelalte benzi, cu viteza redusa si se lamenteaza apoi pe forumuri cum isi iau ei flashuri mergand legal dom’€™le, ca tara e plina de vitezomani nenorociti si tin teorii in stanga si in dreapta, de cele mai multe ori necerute de nimeni.
La noi parte din posesorii de permis sunt agresivi, parte frustrati (cu accese necontrolate de agresivitate) si parte inca isi sterg mucii pe maneca de la haina.
Am mai spus-o, in tara asta nu lipsa infrastructurii cauzeaza accidente, nici viteza ci prostia, in forma ei cea mai pura. In plus de asta romanul inca nu a auzit de expresia “live and let live”, ca n-a aparut inca pe antene.

Edited by closchkutza, 26 November 2017 - 22:52.


#2991
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
De unde stii ca-mi plac tarile straine? Nu ma dau in vant dupa ele. Singurul lucru care l-as dorii din tarile alea ar fii sa avem spitalele lor, nu si medicii lor ( ca tot ne refeream la germania) si aerul mai curat de acolo. Cam atat e ce mi-as dorii eu din  tarile alea straine. Si am fost prin ele, am destui prieteni prin ele, am putut sa plec in ele, dar am vrut sa raman in tara mea cu multele ei defecte, multe tin si de oameni, multe si de politicieni.

#2992
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,955
  • Înscris: 31.03.2003

View Postcloschkutza, on 26 noiembrie 2017 - 22:43, said:


Am mai spus-o, in tara asta nu lipsa infrastructurii cauzeaza accidente, nici viteza ci prostia, in forma ei cea mai pura.
Probabil, dar daca ar exista infrastructura, prostia nu s-ar manifesta atat de plenar.

#2993
alex87nfs

alex87nfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.12.2016
Ma bag si eu in seama daca tot se discuta cum se circula pe afara dat fiind ca traiesc prin Scandinavia de ceva timp,in primul rand tin sa precizez ca toti conduc relaxati fara pic de stres sau agresiune,nu se grabeste nimeni,nu auzi claxoane,nu vezi flashuri,pe nationale limita e de 80 -mai nu vezi pe unu sa depaseasca !!! merg toti in coloana fie ca au VW up sau BMW 530 lasand distanta considerabila intre ei..nu sta nimeni in curul tau sa te grabeasca ,iti moare motorul la semafor nu auzi un claxon ,eventual vezi un zambet in oglinda, nevastamea abia ce a terminat scoala de soferi iar cand am ajuns in Romania si a vazut ce animale sunt in trafic care efectiv nu au bun simt a trecut in dreapta..parerea mea ca totul tine de educatie,bun simt..toti ne grabim mai mult sau mai putin ca daca nu nu ne urcam in masini si mergeam pe jos,efectiv nu ne gandim ca daca unu care merge mai incet poate are o problema sau e mai neindemanatic ..am vazut o gramada de babuini care injurau femei cu copii in masina si le aratau semne obscene..fara cuvinte

#2994
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,224
  • Înscris: 14.08.2007
20.000 de km ... pana acum am completat 300 ml de antigel, uleiul il las pentru la anul cand ma apropiu de 2 ani (masina imi arata ca ar trebui sa-l schimb la 30.000km/2 ani in continuare). In afara de o pana de cauciuc urata provocata de neatentia mea n-am avut alte evenimente. Stergatoarele dau semne de uzura, probabil o sa le schimb in curand.

Attached File  20000.jpg   265.67K   105 downloads

#2995
arigo555

arigo555

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.12.2012

View Postalex87nfs, on 26 noiembrie 2017 - 23:20, said:

Ma bag si eu in seama daca tot se discuta cum se circula pe afara dat fiind ca traiesc prin Scandinavia de ceva timp,in primul rand tin sa precizez ca toti conduc relaxati fara pic de stres sau agresiune,nu se grabeste nimeni,nu auzi claxoane,nu vezi flashuri,pe nationale limita e de 80 -mai nu vezi pe unu sa depaseasca !!! merg toti in coloana fie ca au VW up sau BMW 530 lasand distanta considerabila intre ei..nu sta nimeni in curul tau sa te grabeasca ,iti moare motorul la semafor nu auzi un claxon ,eventual vezi un zambet in oglinda, nevastamea abia ce a terminat scoala de soferi iar cand am ajuns in Romania si a vazut ce animale sunt in trafic care efectiv nu au bun simt a trecut in dreapta..parerea mea ca totul tine de educatie,bun simt..toti ne grabim mai mult sau mai putin ca daca nu nu ne urcam in masini si mergeam pe jos,efectiv nu ne gandim ca daca unu care merge mai incet poate are o problema sau e mai neindemanatic ..am vazut o gramada de babuini care injurau femei cu copii in masina si le aratau semne obscene..fara cuvinte
Aceeași impresie am avut-o și în Irlanda.

Cât despre semne obscene: veneam într-o zi de la supermarket, opresc în intersecție (venind de pe drum fără prioritate) să mă asigur... din spate claxoane furioase, turații, tot tacâmul, plec, mă depășește omul pe contrasens, trage dreapta agresiv cât să mă facă să opresc, dă geamul jos și începe să mă facă în toate felurile ... în dreapta o fetiță de vreo 4-5 ani cu o figură de toată mila, cred că nu era prima oară când asista la așa ceva ... ce poți să mai zici în astfel de cazuri ...

#2996
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,224
  • Înscris: 14.08.2007
Turda - Gilau, 41 km autostrada, mers constant cu 120 km/h (tempomat), viteza a 6-a, consum 5.2 la suta

Conditii: 3 persoane, ploaie, roti de iarna

Attached File  autostrada120.jpg   161.56K   71 downloads

Probabil o sa refac testul peste vreo 3 luni fara ploaie, cu roti de vara si cu uleiul schimbat (actualul are 22.000 de km) sa vedem ce iese.

#2997
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postutopium, on 14 decembrie 2017 - 08:45, said:

20.000 de km ... pana acum am completat 300 ml de antigel, uleiul il las pentru la anul cand ma apropiu de 2 ani (masina imi arata ca ar trebui sa-l schimb la 30.000km/2 ani in continuare). In afara de o pana de cauciuc urata provocata de neatentia mea n-am avut alte evenimente. Stergatoarele dau semne de uzura, probabil o sa le schimb in curand.

Attachment 20000.jpg

View Postutopium, on 14 decembrie 2017 - 08:45, said:

20.000 de km ... pana acum am completat 300 ml de antigel, uleiul il las pentru la anul cand ma apropiu de 2 ani (masina imi arata ca ar trebui sa-l schimb la 30.000km/2 ani in continuare). In afara de o pana de cauciuc urata provocata de neatentia mea n-am avut alte evenimente. Stergatoarele dau semne de uzura, probabil o sa le schimb in curand.

Attachment 20000.jpg
Ar fi interesant de aflat care este starea tehnica a masinii tale cand aceasta va avea 200.000 km rulati.Stiu ca in acel moment, de cativa ani, tu deja o sa ai alt autoturism.

#2998
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,224
  • Înscris: 14.08.2007
Nu ma intereseaza care va fi starea masinii cand va avea 15 ani (cat i-ar lua sa ajunga la 200.000 in ritmul actual) la fel cum nu ma intereseaza starea unui telefon mobil dupa 5 ani, mi se pare irelevant. Eu nu tin neaparat sa depasesc nici macar 100.000 de km cu ea, daca apare o hibrida interesanta o voi schimba inainte de 100.000.

Din punctul meu de vedere exista un interval optim dupa care un obiect trebuie schimbat fie pentru ca e depasit fizic, fie pentru ca e depasit moral. La smartphone-uri perioada e pe la 2-3 ani, la televizoare pe la 5-7 ani, la masini pe la 8-10 ani. Le poti folosi si dupa daca tii neaparat, dar deja ai prea multe dezavantaje.

Dar da, strict ca si curiozitate tehnica, ar fi interesant de vazut si care va fi starea ei la 200.000 de km ... presupunand ca nu va avea accidente semnificative si va fi ingrijita, eu zic ca va fi buna starea ei.

Edited by utopium, 04 February 2018 - 13:12.


#2999
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Am platit avansul pentru o masina cu aceeasi motorizare ca a ta, insă cu cutie automata.
Livrarea ar trebui să se facă până la sfârsitul lunii.

#3000
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016

View PostPeter Blood, on 05 februarie 2018 - 14:03, said:

Am platit avansul pentru o masina cu aceeasi motorizare ca a ta, insă cu cutie automata.
Livrarea ar trebui să se facă până la sfârsitul lunii.
Succes ! Sa ne spui cand iti vine ;) Deschizi jurnal ?
+1 pt.cutie

Edited by MMike, 05 February 2018 - 14:23.


#3001
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005
M-ar interesa un 1.2 TSI 2014 105cp 150.000 km rulati in tara cu reviziile la reprezentanta.La ce ar trebui sa fiu atent pt eventuale probleme? cand se schimba distributia? Vreau sa mai negociez la ea.

#3002
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,224
  • Înscris: 14.08.2007
Nu stiu daca se schimba la fel distributia, sunt motoare diferite, generatii diferite, etc. Sincer nici nu stiu cand ar trebui sa schimb distributia ... momentan am 22.000 km si o sa merg anul asta la prima revizie unde banuiesc ca o sa se schimbe uleiul si ceva filtre. Nici nu stiu la ce ar trebui sa te uiti la o masina de 150.000 de km, probabil ar trebui sa pui intrebarea in alta parte.

Edited by utopium, 21 February 2018 - 09:10.


#3003
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postcccrys, on 20 februarie 2018 - 22:51, said:

M-ar interesa un 1.2 TSI 2014 105cp 150.000 km rulati in tara cu reviziile la reprezentanta.La ce ar trebui sa fiu atent pt eventuale probleme? cand se schimba distributia? Vreau sa mai negociez la ea.
Doar un mecanic care se pricepe foarte bine la aceste motorizari iar pe astia ii gasesti la reprezentantele marcilor VAG care au asemenea motorizari, ti-ar putea da raspunsul potrivit, pe care tu il astepti.

#3004
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,184
  • Înscris: 13.11.2017

View Postcccrys, on 20 februarie 2018 - 22:51, said:

M-ar interesa un 1.2 TSI 2014 105cp 150.000 km rulati in tara cu reviziile la reprezentanta.La ce ar trebui sa fiu atent pt eventuale probleme? cand se schimba distributia? Vreau sa mai negociez la ea.

Daca e cu distributie pe lant, fugi cat poti. Marea lor majoritate au avut probleme cu distributia. Din cate stiu variantele de 110 Cp au fost cu distributie pe curea si mai ok, dar au fost putine fiindca s-a renuntat la 1,2 in 4 cilindri si s-a trecut la 1.0 in 3 cilindri.

#3005
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,958
  • Înscris: 30.10.2003

View Postmax_01, on 21 februarie 2018 - 09:14, said:

Doar un mecanic care se pricepe foarte bine la aceste motorizari iar pe astia ii gasesti la reprezentantele marcilor VAG care au asemenea motorizari, ti-ar putea da raspunsul potrivit, pe care tu il astepti.
Exista un program Data ... nu stiu cum. Acolo sunt documentate toate problemele oficiale aparute la o masina. Cu o simpla cautare se poate vedea problemele cele mai des intalnite la masina respectiva.
Daca cunoasteti o persoana care lucreaza la un service mare, care detine licenta si are abonament la programul respectiv, s-ar putea sa va ajute.

#3006
shizzy

shizzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.08.2009
Salut, sunt interesat sa cumpar Octavia cu motor de 1.0 115 cp, ce consum ati obtinut in oras si in exterior(130-140 km/h)?
Ati intampinat probleme cu acest motor?
Aveti ceva recomandari?
Multumesc anticipat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate