Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Scoarta sfasiata de masina de tuns iarba

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,162
  • Înscris: 17.03.2005
Ala nu ataca, nu e animal de prada.

Modul de actiune e simplu, se pulverizeaza si e absorbit pe/prin frunze,  e translocat in intreaga planta inclusiv in radacina si blocheaza anumite procese metabolice, asta avand ca rezultat final  moartea plantei, inclusiv a radacinilor, astfel produsul avand o eficienta sporita.
deci ca sa lucreze trebuie sa ai frunza si trebuie sa ai dezvoltare a plantei cu pricina, un metabolism accelerat, nu e la fel de eficient pe frig sau seceta sau in conditii  de stres puternic.
Substanta, desi se absoarbe si prin alte organe verzi ale plantei, nu este eficienta/ suficient de periculoasa adminiatrata astfel, in radacini direct nu ajunge, se degradeaza rapid in sol samd...

Cam asta e in mare povestea, detalii poti afla singur cautand cu google.

Nu e o metoda ecologica de a intretine o cultura pomicola dar e eficienta si decat sa belesti pomii aiurea eu cred ca e un compromis acceptabil, mai ales daca nu esti prieten cu sapa, nu ai timp, etc.

Daca vrei mai eco friendly exista solutii, incepand cu sapa si terminand cu ierburi semanate care domina alte buruieni dar in acelasi timp nu afecteaza foarte tare pomii, in general buruienile spontane cam fura din mancarea si uneori si din apa pomilor, mai ales cand acestia sunt mici.

Oricum, motocoasa e o idee proasta pe langa tulpinile pomilor, necesita multa atentie si daca nu stii sau pui vreun dorel sa faca treaba asta rezultatul e dezastruos.
Repet, nu esti un caz izolat, din pacate, a spune ca dimpotriva...am mai zis, rar am auzit pe la prieteni sau cunoscuti sa nu dea si in pomi...si urmarile se vad in ani...ca un om care ar ramane, sa zicem, cu a 10-a parte de intestin, ficat sau plaman...poate nu moare imediat dar incet incet slabeste, devine din ce in ce mai vulnerabil si pana la urma moare...

La pomi , mai ales tineri, ori ii repari, am zis cam cum, ori tai sub rana si lasi un lastar, daca radacina e puternica si esti peste punctul de altoire in 2-3 ani ai un pomisor decent...ori inlocuiesti direct, castigi cei cativa ani in care pomul agonizeaza.



#20
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Iata si pozele. Sper sa se inteaga.

Ce ma nedumereste pe mine e ca "ranile", la unii, par destul de sus fata de sol (unde nu prea ai cum sa ajungi cu trimerul, ca doar nu dai cu el prin aer...). Si unele par destul de nasoale. Mai degraba par arsuri? degeraturi? Sa fie de la rozatoare? De la grindina?

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate