Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 

Scoarta sfasiata de masina de tuns iarba

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Din neatentie, am apropiat trimmerul prea mult si ata lui a lovit scoarta unui par (cred ca are 1 an sau 2), sfasiindu-o (nu am poze si nu stiu daca in urmatoarele 2 saptamani voi avea posibilitatea sa o fac).

Mi-e ca poate nu are suficienta vlaga sa se vindece si poate se va usca si va muri. Poate ca si daunatorii il pot ataca acum mai repede si direct, in locurile unde nu mai are scoarta.

Ce pot sa ii fac? Exista vreo solutie sau tratament "minune"?

Multumesc

#2
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,633
  • Înscris: 26.10.2003
Pui noroi si il infasori dupa avarie. Solutie babeasca.

#3
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Unge-l cu pamant inmuiat in apa.
@savantu: ai fost mai rapid ! Posted Image

Edited by Pekiasan, 19 July 2016 - 13:22.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,559
  • Înscris: 05.06.2009
incearca sa repari "rana" pomisorului folosind rasina de la copacii care au asa ceva.
daca nu ma insel eu prea tare (anii copilariei si ai vacantelor de vara la tara sunt cam departe, in urma), prunul secreta o astfel de substanta ? sau caisul / piersicul ? uite ca nu mai stiu, ca mamaie avea pomi d-astia prin gradina, dar nu mai stiu exact care avea si rasina pe scoarta. conifer exclus, ca locuia intr-un sat la campie, intr-o zona extrem de secetoasa, si n-avea fir de conifer prin zona.

"Un alt mod de preparare al masticului este folosind rasina copacilor. Cu ocazia plimbarilor dumneavoastra prin parcuri/paduri, colectati rasina vascoasa de pe copaci si amestecati-o cu un pic de miere pentru a o face mai maleabila. Daca este prea tare, incercati sa o incalziti."

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,244
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsavantu, on 19 iulie 2016 - 13:21, said:

Pui noroi si il infasori dupa avarie. Solutie babeasca.

Cea mai buna solutie.

#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ceva rasina am vazut la cires. E buna?

Chestia cu noroiul trebuie sa o fac zilnic? Ma gandesc ca apa se evapora apoi acel pamant nu prea mai avand conexiune, va cadea.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,244
  • Înscris: 07.11.2006
Nu.Faci un "aluat" din pamant (nu lut) pe care-l aplici roata pe trunchiul ranit.Apoi aplici o carpa pe acest aluat pe care o legi in asa fel sa nu cada si sa acopere in totalitate rana.
Dupa vreo doua-trei saptamani poti sa indepartezi acest plasture.

#8
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Depinde de procentajul taieturii ! Nu toti perii se dezvolta la fel ! Spune cat e tulpina de groasa in centimetri si cat de adanca e taietura ! Exista si metode mai moderne decat "bunica" !
Se numeste mastic de altoire si cicatrizant.....google stie multe !

#9
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,043
  • Înscris: 09.12.2015

View Postcolombo2003, on 19 iulie 2016 - 13:08, said:

Din neatentie, am apropiat trimmerul prea mult si ata lui a lovit scoarta unui par (cred ca are 1 an sau 2), sfasiindu-o (nu am poze si nu stiu daca in urmatoarele 2 saptamani voi avea posibilitatea sa o fac).
Mi-e ca poate nu are suficienta vlaga sa se vindece si poate se va usca si va muri. Poate ca si daunatorii il pot ataca acum mai repede si direct, in locurile unde nu mai are scoarta. Ce pot sa ii fac? Exista vreo solutie sau tratament "minune"?  Multumesc
'Savantu','Pekiasan' și în mod deosebit 'adisz' ți-au oferit soluții eficiente chiar dacă sunt tradiționale(rurale). Bandajarea cu imală/noroi și apoi cu o cârpă care să susțină noroiul în jurul rănii, acoperirea rănii pomului trebuie să fie completă!

Probabil că soluția modernă oferită de către 'FAP' e cel puțin la fel de bună dacă nu cumva mult mai bună!

#10
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010
Ceva de genul   http://www.covera.ro...0-g-cutie_1203/

#11
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,109
  • Înscris: 03.04.2005
Am pişcat o grăăăăăămadă de copaci când experimentam cu motocositoarea (chiar acum o săptămână am secerat un crin, mi-am luat-o de la soţie :() şi nu mi s-a uscat niciunul până acum. Dar am pus plase de protecţie de la dedeman în jurul lor. Când îi belesc rău pun pământ cu apă şi leg o cârpă în jurul lui.

#12
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,140
  • Înscris: 17.03.2005
Poate dura vreo 3-4-5 ani pana moare un pomisor din cauza asta deci nu e nicio lauda.
uneori se pot reface, alteori nu se refac si traiesc din ce seva poate circula pribtr-o fasie de cambiu de juma de cm....
povestile astea cu dat cu balega, pamant, carpe si alte tampenii sunt remedii ale unor oameni din trecut care au perpetuat din auzite lucruri care functioneaza dar doar in anumite cazuri/situatii.

trebuie inteles ce se intampla acolo si cum functioneaza lucrurile...de ce uneori se poate vindeca singur si alteori e nevoie de interventii serioase pentru a incerca sa salvezi un pom.

In cazul de fata, fara poze e ghiceala, frectie la picior de lemn.

Pana una alta, nu mai dati cu coasa in preajma pomilor, e cea mai mare tampenie, invariabil in majoritatea situatiilor se intampla astfel de lucruri, eu m-am saturat de cati pomi am vazut distrusi in acest fel.


#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Gasesti balsam la orice magazin de bricolaj . Costa pana in 25 ron tubul . Daca este doar coaja , dai de cateva ori cu balsam si se caluseaza de nici nu mai stii ca a fost taiata.

#14
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,140
  • Înscris: 17.03.2005
Cel mai probabil e taiat pana la lemn....si adesea se intampla sa fie taiat cam jumate sau chiar mai mult din circumferinta...vasele alea intrerupte , daca au 4-5 mm intre ele, cat ia de regula firul, se vor suda mai greu la loc..
dau nunse vor suda niciodata.
cel mai bun mastic e potabenul, dar e cam scump, ala stimuleaza depubere de calus in exces dar nici cu el nu rezolvi din prima, trebuie revenit de cateva ori, raclata rana cacsa stimulezi in continuare depunerea de calus.
merge si pensulat cu atonik si apoi aplicat un mastic simplu.
povestea cu pamantul e discutabila, calusul ala rapid se poate transforma in radacini asa ca eu l-as evita, de asemenea as scobi pamantul de langa pom pt ca rana sa fie libera, tocmai ca sa nu apara radacini.
sub acea rana pot aparea lastari...alta problema.
e posibil sa fie nevoie de o punte pt a grabi inchiderea, un procedeu similar cu altoirea, se gaba ramuri sub si peste taietura pebtru a crea o punte prin care sa circule seva...

Sunt multe probleme, complicate pentru ca totul e la rasul solului, in zona punctului de altoire...

se poate da un smac, de oricare, si te prefavi cavai dres-o dar in majoritatea cazurilor, si repet, am vazut multe pe la prieteni ca toti au paraitori si balarii, treaba e complicata si fara sa stii ce faci pomul se duce, incet incet...se chinuie si cativa ani pana e compromis total, mai bine il scoti si pui altul daca e pom de 2-3 ani....
sau pui mana si inveti ce trebuie si faci ce trebuie si poate fi foarte simplu.

Eu nu incurajez procedeel3 astea " dai cu ceva, orice" ....tocmai pentru ca le-am vazut aplicate si in majoritatea cazurilor mai mult pacalesc decat sa rezolve.




#15
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Un mic gardut de plasa metalica la fiecare pomisor nu cred ca inseamna foarte multi bani !

#16
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,112
  • Înscris: 24.02.2011
S-au si mai simplu, o galeata sparta ori o bucatica de teava de canalizare taiata pe lung sa poata fi bagata pe tulpina.

#17
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,140
  • Înscris: 17.03.2005
Sau si mai simplu, ca sa nu umpli livada de gunoaie, lasi 1m diametru in jurul pomilor in pace, eventual mai dai si cate o furca si mai pui si cate putina apa, un balegar, daca vrei cu tot dinadinsul sa nu vezi fir de iarba dai un glifosat pe aria aia si gata...


#18
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Dar daca ala ataca iarba (deci ucide ce e viu), nu afecteaza si pomii...? Posted Image

La o protectie de jur imprejurul lor m-am gandit si eu. De acum, la vara viitoare.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate