Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Canon EOS 350D vs. Olympus E 500

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
nu sunt in masura sa dau sfaturi ... dar pot sa-ti dau un link .. (a nu se considera reclama) :
http://f64.ro/det.ph...id=153&pid=3314

#20
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu am luat cu 660 euro un 350D cu Sigma 18-50. Daca as avea 1000 de euro probabil ca as completa cu obiective si cu un grip pana fac suma rotunda. :)

#21
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View PostAlexIP, on Jul 9 2006, 04:32, said:

Eu am luat cu 660 euro un 350D cu Sigma 18-50. Daca as avea 1000 de euro probabil ca as completa cu obiective si cu un grip pana fac suma rotunda. :)
i hate u man  :P

#22
alex_s0

alex_s0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 09.02.2005

View Postshobi, on Jul 9 2006, 01:57, said:

nu sunt in masura sa dau sfaturi ... dar pot sa-ti dau un link .. (a nu se considera reclama) :
http://f64.ro/det.ph...id=153&pid=3314

in afara de autonomie crescuta la ce e bun un grip? D70s mi se pare suficient de ergonomic. Poate era mai bine daca includeau in oferta inca un obiectiv...

#23
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postalex_s0, on Jul 10 2006, 00:38, said:

in afara de autonomie crescuta la ce e bun un grip? D70s mi se pare suficient de ergonomic. Poate era mai bine daca includeau in oferta inca un obiectiv...

Ai declansator si cand il tii vertical ca sa nu iti imbarligi mainile.

@recla: un fel de once in a lifetime oportunity. :photo:

#24
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004

View Postalex_s0, on Jul 9 2006, 01:46, said:

Vizorul redus in dimensiuni nu ma deranjeaza foarte mult.
PS Despre Pentax nu cunosc prea multe, iar modelele de mai sus le consider suficiente pentru categoria entry level (scuzati pleonasmul)

nu te deranjeaza un vizor mic.... curios, cel putin pentru mine. mai ales daca zici ca ai o experienta fructuoasa cu praktica.
pentru mine e un chin sa lucrez acum cu rebelul si duc dorul unui vizor de praktica sau zenit.
... poate de aia ma si uit cu drag la pentax-ul digital :)

Edited by Taxon, 10 July 2006 - 13:34.


#25
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Taxon: strange bani de-un K10D :)
Cat de util e un grip? Cred ca nu poti spune asta fara sa tii aparatul in mana. Eu de exemplu n-as pune battery grip (exista 3rd-party) pe *istDS, chiar daca degetul mic nu prea are loc. Pentru MZ-6 am luat insa grip, cumva aparatul mi se pare mai comod asa. Nikon-urile iarasi, cu un BG cred ca ar deveni mult prea mari.
Vizorul mic nu te deranjeaza pana nu incerci sa vezi prin el ;)

#26
alex_s0

alex_s0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 09.02.2005
o intrebare: in comparatie cu un vizor de PS (Canon AXX de exemplu) cat e de mare sau de mic un vizor de EOS 350D, D70s, Pentax DSLR?

Mult mai mare? Mult mai mic? Am vazut ca exista accesorii cu sisteme lupa de marire a imaginii din vizor. Ce parere aveti despre ele? Pentru Olympus cel putin am remarcat asa ceva http://www.olympusam.../...t=1192&fl=5

E o solutie viabila cumpararea unei astfel de lupe?

#27
alex_s0

alex_s0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 09.02.2005

View PostKunzite, on Jul 10 2006, 15:31, said:

Taxon: strange bani de-un K10D :)

m-am uitat pe dpreview la dslr-urile Pentax. Toate au cumva acelasi senzor Sony cu sensibilitate ISO 200 - ISO 3200, care intamplator e si in Nikon D70s (cu ISO 200-1600)?

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,716
  • Înscris: 29.03.2006
DSLR-urile Pentax aparute la vanzare pana acum, au variante de senzori asemanatoare  cu cele folosite de Nikon.
D100 are un senzor asemanator cu istD, dar varianta Nikon suporta sincronizari cu blitzul la timpi de expunere mai scurti. De asemenea, varianta folosita la D100 are probleme mult mai mari cu moire-ul....
D70 fata de ist DS/DS2 pastreaza diferenta anterioara.
D50 fata de DL, iar senzori f. apropiati.
Pentax insa se descurca de fiecare data mult mai bine la calitatea imaginii RAW, dar si la culori in JPEG.
Pierde ceva rezolutie la JPEG-ul din camera, dar se vede doar la mariri f. mari, si se rezolva oricum tragand RAW.
Si la zgomotul de imagine la iso mare, Pentax sta mai bine; se apropie de eos 5D mai curand, evident fara sa atinga performanta acestuia....;  iso 3200 utilizabil din camera daca nu se mareste peste 10X15, si filtrat software devine OK si la mariri mai serioase.

K10D-ul din citat, este de 10 MP, probabil un senzor asemanator cu cel din D200.
O sa fie lansat probabil in Septembrie.

#29
alex_s0

alex_s0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 09.02.2005
interesant...

#30
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Vizoarele reflex nu se compara cu gaurile din respectivele point&shoot-uri. Mentionez ca nu ma refer la rangefinder-uri precum Leica, acestea avand avantajele lor. Cat despre acele 'lupe', o prima idee ar fi sa cumperi din start un aparat cu un vizor mai bun (adica nu Olympus :) )

#31
alex_s0

alex_s0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 09.02.2005

View PostKunzite, on Jul 11 2006, 12:25, said:

Vizoarele reflex nu se compara cu gaurile din respectivele point&shoot-uri. Mentionez ca nu ma refer la rangefinder-uri precum Leica, acestea avand avantajele lor. Cat despre acele 'lupe', o prima idee ar fi sa cumperi din start un aparat cu un vizor mai bun (adica nu Olympus :) )

in afara de vizor, ce ai mai avea sa ii reprosezi lui Olympus E-500? Vad ca esti fan Pentax. Din nou, exceptand vizorul, de ce ai lua un Pentax si nu un Olympus?

mersi

#32
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postalex_s0, on Jul 12 2006, 16:51, said:

in afara de vizor, ce ai mai avea sa ii reprosezi lui Olympus E-500? Vad ca esti fan Pentax. Din nou, exceptand vizorul, de ce ai lua un Pentax si nu un Olympus?

mersi
iti zic io :
sistemul celor de la olympus (4/3 - four thirds) e unul nou, exclusiv pt digitale si nu sunt chiar asa de multe obiective pe piata pe cand la pentax poti sa folosesti toate obiectivele pentax de pana acum, inclusiv cele manuale ...
iar cele pe baioneta se pot folosi cu ajutorul unui adaptor;)

eu nu ma pronunt, cochetez si eu cu un *ist DL pe care cred ca-l voi lua saptamana asta sau saptamana viitoare ... pe olympus n-am pus mana ... din cate am inteles au obiectiv bun in kit dar multe neajunsuri ...

#33
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Vizorul e unul din lucrurile pe care Oly chiar nu le poate imbunatati (conteaza foarte mult factorul de crop). Senzorul e mai mic si mai zgomotos, desi daca esti multumit de calitatea oferita... Obiective excelente sunt, dar acestea costa.
Practic sistemul trei sferturi nu aduce nici un avantaj, fata de cele 'clasice' - ba dimpotriva.

#34
alex_s0

alex_s0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 09.02.2005

View PostKunzite, on Jul 12 2006, 17:08, said:

Practic sistemul trei sferturi nu aduce nici un avantaj, fata de cele 'clasice' - ba dimpotriva.

ok... de ce dimpotriva?

La o prima cautare:

in legatura cu sistemul 4/3:"Unlike older SLR systems, Four Thirds has been designed from the ground up to be entirely digital. Lens design has been tailored to the requirements of digital sensors, most notably through telecentric designs. The advantages of the system include more compact telephoto lenses (a Four Thirds lens with a 300 mm focal length would cover about the same angle as a 600 mm focal length lens for the 35 mm film standard) and more even delivery of light to different parts of the sensor."


http://www.dpreview....e500/page26.asp

http://en.wikipedia....iki/Four_Thirds

http://www.olympusam...asp?pressNo=199
"Benefits
The major benefit of Four Thirds System is that it allows the design of dedicated, high-performance digital camera lens systems that are more compact than 35mm film SLR camera lens systems. The impact of the more compact lens size will be especially marked on telephoto lenses, making it possible to produce a Four Thirds System 300mm telephoto lens, for example, that offers performance equivalent to an approximately 600mm lens on a 35mm film SLR camera. In other words, it will be possible to offer the same angle of view in a lens that is only about one-half as long. The 4/3-type image sensor size will also allow the development of bright, high-performance zoom lenses that are more compact than those needed for use with image sensors the size of APS or 35mm film. By taking advantage of the more compact lens size, it will therefore be possible to develop lens systems that are much easier to handle than conventional 35mm film SLR camera lens systems. Furthermore, standardization of the lens mounting system will make it possible for consumers to photograph combining with bodies and lenses produced by different manufacturers, and enjoy a wider range of product selection."

http://www.4-3system...hp?storytopic=2
"News : New Sigma Lenses for Fourthirds"


http://www.luminous-...lympus-e1.shtml
o comparatie intre marimile senzorilor din diverse dSLR si avantajele 4/3 + comparatie vizor EOS 10D / Olympus E1. Vizorul din E-500 banuiesc ca e acelasi din E-1.


Deci... nu pare sa fie dimpotriva.

#35
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005
E simplu, dezavantajul sistemului 3/4  se vede celmai bine atunci cand vrei sa scoti o imagine pe hartie.Toate formatele de hartie foto sunt in raport 2/3 (sau oricum, in jurul acestuia), de aceea dn sistemul 3/4 poti opta fie pentru margini albe, fie pentru taiere din imagine.

Apoi, dimensiunea redusa a senzorului, pe langa obiective mai compacte, aduce si ceva mai mult zgomot la ISO mare.
Evident,astea sunt niste dezavantaje pentru unii, chestia e subiectiva, eu am avut un OLY E-20 cu care m-am impacat tare bine.

Edited by florinel, 12 July 2006 - 17:26.


#36
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Obiective telecentrice pot fi realizate foarte bine si pe baioneta Canon EF, ba chiar si pe Pentax si Nikon - in acelasi timp putand folosi si obiectivele existente.
Ce-i drept, Oly a scos niste obiective ultrarapide; insa diferenta nu-i chiar asa de mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate