Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi

Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii
 

Poate Enigma Otiliei fi considerat roman psihologic?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
30 răspunsuri în acest subiect

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012
Enigma Otiliei este Ok.

#20
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 587
  • Înscris: 15.10.2010
nu te va puncta ,asta e ai picat ,poate in toamna ai sanse mai multe....

#21
Vl4d0n3

Vl4d0n3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 45
  • Înscris: 13.11.2010

 draculescu, on 04 iulie 2016 - 16:00, said:

Sper sa fie cum zic cei de la adevarul.ro si realitate.net

 overseas, on 04 iulie 2016 - 16:08, said:

Serios ?! Nu sunt elemente de natura psihologica in roman ?! Ntzzz
Alta duda marca "Romania nasoala" in educatie. Cum poti cere unor copii sa distinga trasaturi psihologice intr-un roman fara sa le predai notiuni de psihologie ?!
Sa fiu sincer nici macar nu am facut toate operele la ora de limba romana, mai ales Enigma Otiliei, o opera care se preda in clasa a XI-a pe care profesoara nu a fost in stare sa o predea nici macar in clasa XII.

 f300, on 04 iulie 2016 - 16:10, said:

In mod sigur conteaza MULT mai mult CE ai scris acolo decit ce roman ai ales.
Te descalificau daca alegeai "Patul lui Procust"? Pentru ca probabil asta era prima mea alegere...

 iulian_k, on 04 iulie 2016 - 16:24, said:

Poti argumenta ca ar fi psihologic pentru otice nu e Sadoveanu, Dumas(tatal) sau Tolkien. Totul e sa gasesti argumentele potrivite.
Sper ca aveti dreptate. Simt ca innebunesc.

 rumegus, on 04 iulie 2016 - 16:32, said:

Din moment ce se cerea relatia dintre doua personaje, tu ai scris ceva doar despre unul singur, cred ca aveai mai multe sanse daca scriai despre "Capra cu trei iezi", conflictul psihologic dintre lup si capra.
Nu se cerea relatia dintre doua personaje. Enuntul spunea "sa prezinti particularitati de constructie a unui personaj dintr-un roman psihologic studiat". Lucru pe care l-am facut si in teza am prezentat si relatia lui Felix cu fiecare dintre personajele operele, fiecare sentiment traiat, fiecare amanunt, cu citate, cu tot.

 baubig, on 04 iulie 2016 - 16:40, said:

nu te va puncta ,asta e ai picat ,poate in toamna ai sanse mai multe....
Nu am picat nimic. Subiectul I si II nu le-am ratat. Poate se va lua in considerare totusi ceva din munca prestata la subiectul 3.

#22
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.772
  • Înscris: 30.07.2008

 overseas, on 04 iulie 2016 - 16:08, said:

Serios ?! Nu sunt elemente de natura psihologica in roman ?! Ntzzz
Alta duda marca "Romania nasoala" in educatie. Cum poti cere unor copii sa distinga trasaturi psihologice intr-un roman fara sa le predai notiuni de psihologie ?!

Din cate stiu eu se preda psihologie in liceu, oricum romanul psihologic este definit la orele de literatura romana. Sa fi la profil uman si sa ai probleme in distingerea tipului de opera literara da impresia ca si daca o nimeresti oricum faci o povestire sau un comentariu pe foaie si sa aleaga profesorul care corecteaza ce e bine si ce nu.

Am impresia ca toata lumea incearca sa mute totul pe seama celor care fac subiectele  ( ambiguu, vagi, termeni neclari, materie nepredata, simulare, petitii,etc..) si cei care corecteaza lucrarile (alt judet, neinteresati, subiectivi, etc..). Elevii nu au nicio vina, ei au emotii si se gandesc la facultati si salarii de mii de euro de care vor fi vaduviti de sistemul opresiv care le taie aripile punandu-i sa invete materii neinteresante si apoi le si da examen din ele ... In liceu se preda si logica si argumentare, nu prea au trecut multi pe la orele astea, au fost sa ude buretele sau sa invete pt bac Posted Image


Oricum mult succes tuturor (serios) si bafta la facultate !

Editat de superm, 04 iulie 2016 - 17:09.


#23
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 5.485
  • Înscris: 19.12.2015
sa dai bacul in 2016 comentand o opera literara, toti la gramada (toate profilele) mi se pare de evul mediu

Editat de mihnearau, 04 iulie 2016 - 17:12.


#24
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.494
  • Înscris: 01.09.2006
Eu inca ma mir ce subiecte cretine se dau la BAC.Poate fi considerat roman psihologic? Da, dar nu in viziunea majoritatii celor ce sunt in sistem. Sistemul e facut sa nu iesi din tipare , sa nu iti dezvolti gandirea ci sa ramai pe drumul ala idiot pe care te-au pus cei de la catedra.

#25
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.079
  • Înscris: 26.01.2014
Depinde de corector.

#26
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.034
  • Înscris: 03.02.2014

 aLexCM, on 04 iulie 2016 - 17:30, said:

Depinde de corector.

Pentru fiecare lucrate sunt 2 corectori. Ar fi ciudat ca un corector sa dea pe o lucrare 7 si al doilea 9. Nu exista vre-o regula ca daca diferenta de note intre corectori e prea mare, lucrarea va fi analizata de un al treilea.

Si oricum corectorii aia nu corecteaza lucrarire izolati unul de altul. In cadrul unei comisii de corectare ar fi chiar ciudat sa exista divergente asupra caror opere sunt potrivite pentru acest subiect.

#27
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.357
  • Înscris: 03.07.2016

 kNp, on 04 iulie 2016 - 17:16, said:

Eu inca ma mir ce subiecte cretine se dau la BAC.Poate fi considerat roman psihologic? Da, dar nu in viziunea majoritatii celor ce sunt in sistem. Sistemul e facut sa nu iesi din tipare , sa nu iti dezvolti gandirea ci sa ramai pe drumul ala idiot pe care te-au pus cei de la catedra.

 mihnearau, on 04 iulie 2016 - 17:12, said:

sa dai bacul in 2016 comentand o opera literara, toti la gramada (toate profilele) mi se pare de evul mediu

aha, lasam la o parte ca toti scriitorii sunt ba din moldova, ba din regat.
ceva scriitori |de manual| banateni, avem?

Editat de BogzaG, 04 iulie 2016 - 18:48.


#28
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.425
  • Înscris: 15.01.2008

 Vl4d0n3, on 04 iulie 2016 - 15:30, said:

Sunt disperat in secunda asta. Ideea e ca cei de la realitate.net considera opera Enigma Otiliei un roman psihologic, si as vrea sa stiu daca se poate considera roman psihologic in vreo masura posibila, dar sunt foarte agnostic in legatura cu asta avand in vedere ca nu gasesc nimic legat de enigma otiliei si roman psihologic.
hai mai copile, inteleg ca tot universul vostru se rezuma la internet, dar chiar asa, sa crezi tot ce scriu unii care poarta degeaba numele de jurnalisti? Pe vremea mea (ah, cat am asteptat sa spun asta), intr-o astfel de chestiune (destul de importanta, zic eu) ne intrebam profesorul de la clasa sau meditatorul (cei care aveau), se imprastia informatia imediat intre noi, ba mai aparea cate unul cu parerea unui profesor de facultate si ii facea praf pe toti. Voi chiar n-aveti pe cine intreba?

Si un pic de atentie la exprimare. Nu cred ca ai vrut sa scrii ca esti agnostic. Adica poate ca esti, dar nu vad legatura cu problema in cauza.

Ai mentionat de vreo 2 ori ca esti disperat...innebunesti...Ok, poate nu iei punctajul la subiectul asta, o sa-ti scada media, dar bac-ul tot il iei. Acum, ca se intra la toate facultatile pe baza de ochi frumosi (pardon, dosar), nu inteleg care mai e miza. Poate daca ai aplicat pe la vreo universitate din strainatate...

Stai chill, ca nu e sfarsitul lumii.

Editat de Michidoo, 04 iulie 2016 - 19:58.


#29
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.167
  • Înscris: 04.07.2007
De anul accesta diferenta dintre cei doi corectori nu trebuie sa fie mai mare de 0,5 puncte.

Legat de subiectul topicului va reamintesc la toti si cu parere de rau pt absolvent ca nu exista in acest roman niciun caz de constiinta, conflict interior care d.p.d.v. naratologic se articuleaza prin naratiunea de tip homodiegetic.

Ultima noapte ar fi trebuit analizata, asta e pt profilul uman din cate imi dau seama.

Editat de Ditian, 04 iulie 2016 - 20:14.


#30
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.167
  • Înscris: 04.07.2007
Fara sa abuzez si mai mult de emotiile candidatului post acest link:

http://adevarul.ro/l...4f94/index.html

Dar pot sa spun ca este o speculatie in media cu privire la acest articol.
Dovada este mai jos, sesiunea speciala 2013 la care fac ei referire:

"Redactează un eseu de 600 – 900 de cuvinte (două – trei pagini), în care să prezinţi particularităţile de
construcţie a unui personaj dintr-un text narativ studiat, aparținând lui Ioan Slavici, Liviu Rebreanu sau
G. Călinescu."

Editat de Ditian, 04 iulie 2016 - 20:55.


#31
Vl4d0n3

Vl4d0n3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 45
  • Înscris: 13.11.2010

 Ditian, on 04 iulie 2016 - 20:44, said:

Fara sa abuzez si mai mult de emotiile candidatului post acest link:

http://adevarul.ro/l...4f94/index.html
multumesc de clarificare...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate