Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Poate Enigma Otiliei fi considerat roman psihologic?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Vl4d0n3

Vl4d0n3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.11.2010
Salut. Am facut marea prostie sa scriu la subiectul 3 (UMAN) la BAC despre Felix Sima din Enigma Otiliei. Stiu ca e gresit, dar este vreo sansa cat de mica sa se puncteze ceva pentru asta? am scris mai mult de 600 de cuvinte. Nu stiu ce a fost in capul meu. Stiam sa scriu si despre Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi, dar stiam mai bine Enigma Otiliei si din nu stiu ce motiv am scris despre un caracter din ea.
Se poate puncta ceva, oricat de putin? Pe realitate.net , cel care a pus articolul a pus in categoria romanelor din care se putea scrie si Enigma Otiliei si Baltagul chiar, insa sunt 2 comentarii care contrazic asta.
SURSA: http://www.realitate...na_1954812.html

Edited by Vl4d0n3, 04 July 2016 - 15:14.


#2
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,767
  • Înscris: 17.04.2007
Eu unul nu as puncta...

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,429
  • Înscris: 18.12.2007
Si de asta as renunta eu la comentariile la romana, si la clasa si la testari.
Evident ca o discutie libera este binevenita si ar trebui sa fie incurajata dar sa nu se mearga mai departe.

#4
Vl4d0n3

Vl4d0n3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.11.2010

 Drag0n_X, on 04 iulie 2016 - 15:18, said:

Eu unul nu as puncta...
din cate stiu, nu este posibil sa mai dau odata examenul la romana nu? doar daca nu ma prezint la celelalte doua...

#5
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Titlul threadului sugerează o temă de discuție dar inițiatorul, cf  primului mesaj, dorește să se discute un alt subiect.
Întrebarea d-sale e legitimă: ce-o fi în capul (mintea) lui?

Edited by spider_zero_sapte, 04 July 2016 - 15:27.


#6
Vl4d0n3

Vl4d0n3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.11.2010

 spider_zero_sapte, on 04 iulie 2016 - 15:26, said:

Titlul threadului sugerează o temă de discuție dar inițiatorul, cf  primului mesaj, dorește să se discute un alt subiect.
Întrebarea d-sale e legitimă: ce-o fi în capul (mintea) lui?
Sunt disperat in secunda asta. Ideea e ca cei de la realitate.net considera opera Enigma Otiliei un roman psihologic, si as vrea sa stiu daca se poate considera roman psihologic in vreo masura posibila, dar sunt foarte agnostic in legatura cu asta avand in vedere ca nu gasesc nimic legat de enigma otiliei si roman psihologic.
In alta ordine de idei, elemente de psihologie se pot gasi in roman, chiar daca el nu este clasificat ca fiind psihologic, si de aceea vreau sa stiu daca se poate puncta ceva, oricat de putin.

#7
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
NU!

#8
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,366
  • Înscris: 14.04.2010
Depinde de cine iti va corecta lucrarea!
Din punctul meu de vedere Limba si Literatura Romana nu ar trebui sa fie considerata o materie exacta, astfel fiecare are dreptul la o opinie si un mod cat mai creativ de a vedea o opera literara.
Revenind la prima chestie, daca cel ce iti va citi lucrarea va fi cu mintea o idee mai deschisa in mod sigur iti va da ceva puncte, asta daca ai stiut sa iti prezinti punctul de vedere... daca dai peste unul care se uita la Tanar si Nelinistit in timp ce iti corecteaza examenul... e de rau...

Edited by Engineer_xxl, 04 July 2016 - 15:39.


#9
Vl4d0n3

Vl4d0n3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.11.2010

 Engineer_xxl, on 04 iulie 2016 - 15:38, said:

Depinde de cine iti va corecta lucrarea!
Din punctul meu de vedere Limba si Literatura Romana nu ar trebui sa fie considerata o materie exacta, astfel fiecare are dreptul la o opinie si un mod cat mai creativ de a vedea o opera literara.
Revenind la prima chestie, daca cel ce iti va citi lucrarea va fi cu mintea o idee mai deschisa in mod sigur iti va da ceva puncte, asta daca ai stiut sa iti prezinti punctul de vedere... daca dai peste unul care se uita la Tanar si Nelinistit in timp ce iti corecteaza examenul... e de rau...
multumesc de raspuns.

#10
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,885
  • Înscris: 06.04.2013
Da, poate fi considerat.

#11
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014
PETITIE

#12
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 04.01.2006
Pacat.
Imi aminteste de discutiile interminabile de acum cativa ani in care se cerea caracterizarea unui intelectual din romanele romanesti si nu putini dadeau cu capul de masa ca Ilie Moromete sau chiar Ion Pop-Glanetasu sunt intelectuali.
Tu esti constient de greseala facuta - si de asta am zis pacat. In mod normal nu ar trebui sa primesti puncte la acest subiect. La un examen din sesiune, la facultate, daca scrii pe langa subiect, nu vei primi nimic chiar daca ce scrii tu e corect.
Din pacate totul depinde de ... bafta. De ce profesori vor corecta, de starea lor de spirit etc.
Si poti ajunge sa ai o nota mai mica decat a altuia din cealalta parte a tarii care a facut o lucrare mai slaba. Sau invers.

#13
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Argumentarea raspunsului de mai sus!
Roamnul este cu perspectiva narativa obiectiva, elemente ale balzacianismului.
Nu se foloseste analiza psihologica si introspectia.
Deci, nu se puncteaza!

Edited by Ditian, 04 July 2016 - 15:48.


#14
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,885
  • Înscris: 06.04.2013

Quote



Romanul psihologic a blocat candidaţii de la BAC-ul special. Copiuţele au fost inutile


Variantele corecte de rezolvare a subiectului erau „Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război“ de Camil Petrescu sau orice altă operă a lui Camil Petrescu, dar şi „Enigma Otiliei“ de George Călinescu, şi, evident, doar din perspectiva prezentării relaţiei dintre două personaje ale acestor romane. O simplă prezentare a unui astfel de roman nu atingea cerinţele subiectului.


http://adevarul.ro/l...c50b/index.html

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,323
  • Înscris: 09.01.2007

 Ditian, on 04 iulie 2016 - 15:47, said:

Nu se foloseste analiza psihologica si introspectia.
Deci, nu se puncteaza!

Serios ?! Nu sunt elemente de natura psihologica in roman ?! Ntzzz
Alta duda marca "Romania nasoala" in educatie. Cum poti cere unor copii sa distinga trasaturi psihologice intr-un roman fara sa le predai notiuni de psihologie ?!

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In mod sigur conteaza MULT mai mult CE ai scris acolo decit ce roman ai ales.

Te descalificau daca alegeai "Patul lui Procust"? Pentru ca probabil asta era prima mea alegere...

#17
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,804
  • Înscris: 07.01.2012
Poti argumenta ca ar fi psihologic pentru otice nu e Sadoveanu, Dumas(tatal) sau Tolkien. Totul e sa gasesti argumentele potrivite.

Edited by iulian_k, 04 July 2016 - 16:27.


#18
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Din moment ce se cerea relatia dintre doua personaje, tu ai scris ceva doar despre unul singur, cred ca aveai mai multe sanse daca scriai despre "Capra cu trei iezi", conflictul psihologic dintre lup si capra.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate