Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290
 Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus
 Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 

Motocositoare - topic dedicat, (partea a-II-a)

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
7521 replies to this topic

#7507
adip62

adip62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 30.03.2024
Cred ca nu ne-am inteles...
Am cutite destule, ba si discuri cu... habar nu am cati dinti cu placute vidia...
Dar citind, am zis sa incerc si asta. Nu ma intereseaza sa tai cu discul/cutit deoarece nu maruntesc iarba taiata. Am lasat mult prea mult timp sa creasca iarba si-mi infunda masina de tuns a.i. pur si simplu nu mai merita sa o folosesc. Asa ca o rad cu motocoasa, iar peste ceva timp, propabil 2 saptamani, bag din nou masina de tuns. Care o data va tunde balariile crescute, iar a doua oara le va marunti pe cele de acum care au mai ramas mari. Si care se vor descompune la fata locului.
Revenind, un cap trimmer cu un fir bun este mult mai bun decat dracovenia asta pentru motocoasa mea.

Edited by adip62, 05 June 2024 - 14:24.


#7508
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,621
  • Înscris: 21.02.2006

Vizualizare mesajR10, pe 04 iunie 2024 - 22:14, a scris:

Exact pe aceasta o am și eu.

Sunt super mulțumit de ea, dar te întreb și pe tine, pentru că am văzut cândva undeva că se poate pune un mosor cu 2 ieșiri ale firului, dar efectiv nu mai găsesc informația. Ai încercat/reușit cumva să faci asta? Sau nici măcar n-ai încercat?

Nu am incercat, o folosesc foarte rar, inca are firul original pe tambur.

#7509
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,716
  • Înscris: 29.03.2010
O să fii surprins plăcut de fir. Eu sunt la al 2-lea sezon cu ea, cum ziceam o folosesc aproape săptămânal și încă sunt cu firul original, ține neașteptat de bine

#7510
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,621
  • Înscris: 21.02.2006
Sincer, le prefer pe alea cu benzina, termin treaba mult mai repede. Pe asta cu accumulatori am luat-o sa am din toate cate una :)

#7511
euu79us

euu79us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.04.2003
Salutare,

Pentru un Stihl F55, ce fir imi recomandati la o zona plina de buruieni groase, cu pietre si bucati de crengute?

Firul original de 2.4 (portocaliu) l-am terminat si l-am schimbat cu unul de 2.7 (rosu) dar mai mult am schimbat la fir ca se bloca in bobina decat am taiat.

Daca folosesc cutitul cu 2 lame e cam periculos ca dau in pietre.

#7512
Quebec

Quebec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2006
Salutare, poate ma poate ajuta cineva cu o problema legata de o motocoasa uralmash. Am asamblat-o si constat ca ambreiajul nu invarte oala de pe tija si implicit nu invarte nici tija. Am verificat si ambreiajul pare in regula, arcul este pus, tot ce trebuie. Multumesc!

#7513
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 12.07.2010

Vizualizare mesajeuu79us, pe 06 iunie 2024 - 10:54, a scris:

Salutare,

Pentru un Stihl F55, ce fir imi recomandati la o zona plina de buruieni groase, cu pietre si bucati de crengute?

Firul original de 2.4 (portocaliu) l-am terminat si l-am schimbat cu unul de 2.7 (rosu) dar mai mult am schimbat la fir ca se bloca in bobina decat am taiat.

Daca folosesc cutitul cu 2 lame e cam periculos ca dau in pietre.
Când buruiana e mai groasă folosesc fir de 2,7 (roșu) dar cu secțiune pătrată, cu muchii ascuțite. Îl înfășor cu grijă și îl ud în tambur nu prea am avut probleme. Dezavantajul e că uzează mai repede semiinelele tamburului, dar am găsit niște copii la prețul de 1/10 din prețul unui tambur original și am luat vreo patru!

#7514
euu79us

euu79us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.04.2003

View PostSidorin, on 06 iunie 2024 - 12:41, said:

Când buruiana e mai groasă folosesc fir de 2,7 (roșu) dar cu secțiune pătrată, cu muchii ascuțite. Îl înfășor cu grijă și îl ud în tambur nu prea am avut probleme. Dezavantajul e că uzează mai repede semiinelele tamburului, dar am găsit niște copii la prețul de 1/10 din prețul unui tambur original și am luat vreo patru!

Ati folosit vreo marca anume de fir? De cel cu insertie metalica, ce parere aveti?

Multumesc.

#7515
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 12.07.2010
Foarte bun și acela. La început am luat fir numai de la reprezentanță și ulterior am văzut că e aproape la fel de bun și de la alții. Acum am două mosoare de 100 m de la Ruris la preț mult mai bun, cred că se rupe ceva mai ușor dar nu văd vreo problemă. Pe acest forum suntem colegi, deci ne tutuim!

#7516
adip62

adip62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 30.03.2024
Pe ala cu insertie metalica cred ca l-am cumparat din leroy...
Tot din leroy am cumparat odata unul care parea impletit - semana teribil cu cel de prima echipare de la makita, doar ca alta culoare.
Ambele sunt ok. Nu am folosit fir mai gros ca nu e cazul. Nu face fata firul?, Am discuri, lame...
#Quebec
Ia vezi, seamana cu ce ai tu?

Attached Files



#7517
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,592
  • Înscris: 12.10.2005

View Posteuu79us, on 06 iunie 2024 - 10:54, said:

Salutare,

Pentru un Stihl F55, ce fir imi recomandati la o zona plina de buruieni groase, cu pietre si bucati de crengute?

Firul original de 2.4 (portocaliu) l-am terminat si l-am schimbat cu unul de 2.7 (rosu) dar mai mult am schimbat la fir ca se bloca in bobina decat am taiat.

In primul rand, ce cap de taiere ai acolo? De exemplu, daca e autocut-ul 25-2, diametrul recomandat chiar de ei e 2.4 mm.

#7518
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 31.01.2010
Cu cit mai subtire rupe mai bine, ala gros e pentru motoare mari.

#7519
euu79us

euu79us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.04.2003

View PostAWE, on 07 iunie 2024 - 10:25, said:

In primul rand, ce cap de taiere ai acolo? De exemplu, daca e autocut-ul 25-2, diametrul recomandat chiar de ei e 2.4 mm.

E autocut-ul original...cred ca 25-2 pt. ca a venit cu firul portocaliu de 2.4mm.

#7520
Bodolay

Bodolay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.09.2016
@euu79us: nu e mai ușor să cureți zona de pietre și apoi bagi discul? Stihl nu recomandă folosirea altui fir în afara celui de 2,4 mm.

#7521
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,592
  • Înscris: 12.10.2005
E cam greu sa fii 100% sigur ca nu mai e nicio piatra ramasa, la mine e totul ca in palma si 99% plan, tot am luat niste pietricele ramase nush cum dracu', de 3-4 cm diametru, zboara alea cu viteza luminii. Legat de fir, eu n-as folosi mai gros de 2.4, in primul rand nu mi se pare ca e mai eficient ala de 2.7, poate doar la balarii mai groase dar solicita motorul mai tare, iar FS55 are doar un calut, n-are sens sa-l chinui, mai ales ca nici autocut-ul ala nu merge bine cu fir mai gros.

#7522
mircione

mircione

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.05.2024
Buna ziua,
Stiti cumva vreun service de reparatii sau meserias de incredere , care repara motocoase, in Ploiesti sau judetul Prahova?
Multumesc anticipat de eventualul raspuns.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate