Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Motocositoare - topic dedicat, (partea a-II-a)

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
7521 replies to this topic

#7489
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,718
  • Înscris: 13.12.2006

Vizualizare mesajparintele, pe 03 iunie 2024 - 17:04, a scris:

Se pune ulei mult ca să nu scârțâie. Producătorii sunt bagabonti, recomanda puțin ulei ca să se strice repede sculele și astfel sa cumperi alta sau în cel mai fericit caz sa mergi la service și sa le cumperi lor piesele. Unii utilizatori, mai ageri, s-au prins de jmecherie și nu se lasă păcăliți cu una cu doua. ����

ai de viata mea, mi-ai dat fatala. din fundu grădinii a venit asta si n-am vazut-o
tu razi singur la glumele tale? sau le incerci prima data la "open mic"???

ma mai mir ca analfabetismul functional e in floare printre tinerii din ziua de azi cand el e in floare si pe forumuri. si unii nu se sfiesc sa se laude cu el.
producatorul coasei, recent achizitionate de catre mine, pe numele lui chinezu din china a dat acea motocoasa cu un manual de instructiuni la firma importatoare, pe numele ei e-fishent srl. astia de la firma recent mentionata, cu porecla "micul fermier" probabil au tradus acel manual si l-au bagat in pachetul cu motocoasa cand au vandut utilajul. ei, in acea mica brosura scrie negru pe alb ca ratia de amestec ulei benzina e de 1:25. Pe scurt, 40ml la 1 litru de benzina. Acelasi lucru, ratia de 1:25 scrie si pe un abtibild lipit de motocoasa.
acuma, pe cale logica si de consecinta, exista o mica problema, si anume: distribuitorul meu(ca nu stiu cine e producatorul) de motocoase recomanda o cantitate imensa de ulei. Pana acum n-am auzit de alt producator sa recomande mai mult de 25ml la litru. STIHL recomanda 20 ml...sa inteleg ca tu ii faci pe intelighentii aia de la știl "bagabonti"??? ca doar recomanda putin ulei, ca sa se strice sculele, nu? si astfel sa cumperi alta, nu? sau sa mergi la ei in service la ultra pret si sa cumperi piesele lor nemtesti la pret de motocoasa noua, nu? deci asa zici...ca stihl e bagaboanta mare...ma cum te-ai prins tu de smecherie si nu te lasi pacalit cu una cu doua... vai vai...

Edited by VipeR85, 03 June 2024 - 20:36.


#7490
adip62

adip62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 30.03.2024
"in acea mica brosura scrie negru pe alb ca ratia de amestec ulei benzina e de 1:25. Pe scurt, 40ml la 1 litru de benzina.  Acelasi lucru, ratia de 1:40 scrie si pe un abtibild lipit de motocoasa."
Recomand "intelighentilor" regula de 3 simpla pentru a descoperi ca 1:25 nu este acelasi lucru cu 1:40.

Edited by adip62, 03 June 2024 - 20:27.


#7491
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,718
  • Înscris: 13.12.2006
atat ai putut si tu...am modificat. happy?


ps: macar eu am erori de typo nu de logica

Edited by VipeR85, 03 June 2024 - 20:42.


#7492
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,126
  • Înscris: 24.02.2011
Logica e alta. Producătorul chinez s-a gândit bine că dacă ești rupt în cur și nu-ți permiți decât ieftinache, atunci și la ulei tot rupt în cur vei fi. Deci mai bine pui mai mult ulei prost decât să gripezi pistonul.

Edited by sandel1, 03 June 2024 - 21:38.


#7493
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,718
  • Înscris: 13.12.2006
al dracu chinez ma...cum stie el ce ulei folosesc eu.

#7494
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,126
  • Înscris: 24.02.2011
Nu știe ce ulei folosești tu, dar știe că în India și Bangladesh nu prea sunt reprezentanțe știl și husvarna.
Prin clipuri zici că-s pe aburi după ce fum scot pârâitorile lor.

Edited by sandel1, 03 June 2024 - 22:28.


#7495
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,158
  • Înscris: 17.03.2005
Eu glumeam.
Povestea asta cu amestecul e ca aia cu șprițul... Fiecare pune cât sifon vrea și întotdeauna vor exista bețivani care pot filosofa la nesfârșit pe subiect. Iar aia care fac vinul te blestema dacă pui apa... Bineînțeles și ei având interesul sa bei cât mai mult vin în loc sa bei jumate apa... 🤣🤣🤣🤣
V
Ciroza nu iartă pe nimeni

@viper : porcăriile alea chinezești care pâraie, uruie și vibrează, vad ca te agita și te fac sa iei lucrurile mult prea în serios.
Cand ziceam ca sunt periculoase... Arunca-le, da-le dracu.



#7496
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,856
  • Înscris: 17.03.2008
Dar de Parkside Performance, cea de 40V, ce părere aveți? nu de alta, dar am achiziționat-o.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#7497
adip62

adip62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 30.03.2024

View Postparintele, on 04 iunie 2024 - 08:10, said:

..........
Povestea asta cu amestecul e ca aia cu șprițul... Fiecare pune cât sifon vrea și întotdeauna vor exista bețivani care pot filosofa la nesfârșit pe subiect. Iar aia care fac vinul te blestema dacă pui apa... Bineînțeles și ei având interesul sa bei cât mai mult vin în loc sa bei jumate apa... ��������
Ciroza nu iartă pe nimeni.............
Off topic.
Padre, am destui ani si nu am avut niciun cunoscut care sa fi murit de ciroza pentru ca a baut vin. De ciroza mori sau faci ciroza daca bei tarii proaste sau in cantitati prea mari. Nu vin.
Bunicul meu, Dumnezeu sa-l odihneasca, la 84 de ani, cand l-am vazut ultima oara, a baut la o masa 4 pahare (cam de 100 ml) de tescovina - la ciorba de cocos - apoi 3 l de vin (feteasca neagra) la felul 2 (nu-mi aduc aminte ce era). Dupa masa, s-a ridicat, a multumit, si a plecat ca avea treaba. Pe picioarele lui, perfect normal. A murit la 86 de ani... lumea din sat clevetea ca i s-a tras de la piciorul rupt cand a a sarit fereastra unei vadane... Sigur erau minciuni Posted Image.
Toate rudele din partea tatalui meu, toti de pe malul Prutului - zona este cunoscuta ca dealurile Bujorului - beau lejer 2-3 l din vinul lor la o masa. Feteasca neagra sau combinata cu merlot. Fara a fi ametiti... Eu sunt la sute de km distanta de asa performante...
Te asigur ca niciunul nu a murit de ciroza. Acolo e patria vinului si odata copiii erau botezati in vin, ca apa era scumpa...
Mi-am facut stagiatura la Alexandria. La IAICA, erau un magazioner si un sofer, cumnati. Aveau cel mai bun vin din ceea ce este cunoscut drept capsunica. Duminica era regula, mancau impreuna. Fiecare cu galeata lui de 10 l de vin, pe care si-o aduceau de acasa. Am vrut sa cumpar de la ei... si-au facut pomana si mi-au adus pe gratis, ei nu vindeau vin. 2 ne-am ametit cu o sticla! Si aia beau 10 l la o masa... fara a se ameti. Dar da, aratau fiecare ca un sifonier cu 2 usi.
Mai am povesti adevarate de genul asta. Multe. Nu as putea descifra o pilda. Dar sigur, niciunul nu a murit de ciroza. A! Dar nicunul nu a pus apa-n vin... Garantez asta, cu toata invidia de care sunt in stare.

Edited by adip62, 04 June 2024 - 15:24.


#7498
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,289
  • Înscris: 21.03.2020
Daca nu a cunoscut el unu care a baut vin si a facut ciroza, toate recomandarile medicilor sunt degeaba...

Edited by GlCA_Contras, 04 June 2024 - 15:52.


#7499
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,621
  • Înscris: 21.02.2006

Vizualizare mesajsacos, pe 04 iunie 2024 - 14:01, a scris:

Dar de Parkside Performance, cea de 40V, ce părere aveți? nu de alta, dar am achiziționat-o.Posted image Posted image Posted image Posted image

Eu o am pe aia de la Einhell de 40V, daca ai rabdare, multa, merge.

#7500
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,856
  • Înscris: 17.03.2008
Mie mi s-a întâmplat așa cu trimmerul de la Parkside, cel de 20V. Merge doar dacă vrei să pierzi vremea. E bun pentru cei catre sunt pescari. Trebuie să ai foartă multă răbdare.
Am luat electrica de la Parkside fiindcă am văzut că se putea dezasambla în două bucăți și să scap de mirosul de benzină. Am un OleoMac de 52 cm3 pe benzină. Deși are 20 de ani, merge foarte bine.  E drept că pe cea electrică încă nu am pus-o în funcțiune. Sper să meargă simțitor mai repede decât trimmerul.  Dar nu atât de lent încât să mă determine să păornesc OleoMac-ul.

#7501
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 08.04.2006
Am luat si eu Parkside Performance, 40V (400lei), plus 2 acumulatori de 20V/4Ah (300lei), plus un incarcator dublu (200lei). In total 900 lei pentru inceput.
Cu cele 2 baterii am cosit fix 30 de minute. Ca putere spune ca are 600w, deci o putere apropiata de un Stihl FS55 cu care se aseamana f mult si la utilizare. Eu am folosit-o sambata dupa ce am cosit cu masina de tuns gazonul si mi-au ramas unele portiuni pe langa garduri sau in paraiase/pante abrupte. Am folosit-o doar cu fir si am taiat iarba/buruieni cam de 3 saptamani, 30-40cm inaltime. Sunt momentan f multumit de ea. Sa vad cat duce. Daca ii mai iau 2 acumulatori de 8Ah mi-e arhisuficienta autonomia. Am 1000mp de coasa cu cele 2 utilaje.

#7502
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,856
  • Înscris: 17.03.2008
Eu  am acumulatori de 8A, luați de mai mult timp. Sâmbătă vreau să o probez.

#7503
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,716
  • Înscris: 29.03.2010

 pufarin, on 04 iunie 2024 - 15:56, said:



Eu o am pe aia de la Einhell de 40V, daca ai rabdare, multa, merge.

Exact pe aceasta o am și eu.

Sunt super mulțumit de ea, dar te întreb și pe tine, pentru că am văzut cândva undeva că se poate pune un mosor cu 2 ieșiri ale firului, dar efectiv nu mai găsesc informația. Ai încercat/reușit cumva să faci asta? Sau nici măcar n-ai încercat?



#7504
adip62

adip62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 30.03.2024
O sa pun o recentie a mosorului fix cu 2 fire, Grunman, luat din Dedeman, azi cu 34 lei romanesti.
Recenzia este valabila numai cu Makita EM 2600U. Poate unora cu scule mai puternice le-o place...
1. La prima vedere motocoasa merge mai greu si trebuie tinuta permament la turatie maxima. Cred ca firele sunt prea groase.
2. Motocoasa se incurca in buruieni mai mari si mai dense, iar miscarea normala are destule poticniri
3. Dintr-un motiv pe care nu l-am inteles nu pot cosi asa de aproape de pamant cum fac cu un trimer normal, adica la ras.
4. Dupa cca 80 m de cosit am pierdut surubul care tinea firele. Il stransesem cat am crezut necesar sa nu rup firele... Nu-mi fac griji, o sa-l gasesc candva... de regula cand nu mai am nevoie.
Asa ca am trecut pe un cap trimmer normal cu fir de plastic cu sarma inauntru... Mult  mai lejer si cu un randament net superior. Ba face si mai putin zgomot la taiere.
In concluzie, pentru o Makita EM2600U de 1,2 cp, mai bine pastrati banii astia pentru un alt cap trimmer. Sau pastrati-l ca rezerva pentru un cap trimmer normal (ieri mi s-au rupt cele doua pe care le aveam...).

#7505
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,866
  • Înscris: 31.01.2010
Treceti pe cutit Y cind aveti mult de cosit, firul e bun la ajustat pe linga casa, betoane, etc.

#7506
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,716
  • Înscris: 29.03.2010
Eu de exemplu am pe lângă casă 100m2 și în spate în grădină încă aproximativ dublu. Stau des acolo, deci tund aproape săptămânal, nu pot merge cu cuțitul, musai fir, mai mult e pe post de trimmer

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate