Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...
 Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?
 Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race
 Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...
 

Telekom si strategia castigatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#91
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,564
  • Înscris: 06.02.2006
Nu-i niciun macel. Cel putin, nu inca.

#92
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
pana nu de mult nu puteai sa iti faci abonament tv sau internet la telekom decat daca luai si o linie telefonica fixa cu care nu faceai nimic - plus ca era si ft scumpa; trebuia sa faci pe 24 de luni altfel nu se putea
de curand mi-am facut la firma un abonament internet ptr. backup (platesc undeva la 20 de lei pe luna) fara telefon fix sau alte bazaconii; mi s-a dat si un router wireless pe care nu il folosesc si ce sa vezi: am putut sa fac abonament si pe 12 luni (plus ceva reducere)
deci se poate
in alta ordine de idei: stiu o persoana care s-a mutat de la vodafone la telekom (profesionist adevarat in vanzari); a stat cateva luni, acum se muta la orange...

#93
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,449
  • Înscris: 26.04.2016
Lasati ca nu sunt de plans. Ei nu au nevoie de noi abonati dat fiind ca cer garantie la abonamente.

#94
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 danutzu22, on 29 iunie 2016 - 12:20, said:

Ziua de vineri 01.07.2016 este asteptata cu mare infrigurare de catre o parte din angajatii Telekom Romania.
Va intra in vigoare o noua "organigrama" conform viziunii  lui Miroslav "slovacul".

Proasta viziune. Sper ca nea slovacu sa primesca ce a dat angajatilor telekom dupa 28+ de ani de activitate.....si ceva pe deasupra.

PS: macelul a inceput....

Edited by bumpocbum, 13 July 2016 - 09:29.


#95
Onoare29

Onoare29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 27.08.2015

 cosmin57, on 24 aprilie 2016 - 14:30, said:

Nu inteleg cum poti oferi cele mai proaste servicii la cele mai mari preturi?!
Sper sa nu se desfiinteze... cu cat mai multi cu atat mai bine, dar tare ma tem ca sunt gata.
Pt prelungiri de contracte frauduloase, de cea mai joasa speță, pentru ca oamenii pun botul la mocaciuni si nu isi stiu drepturile.
Am lucrat in timpul liber la o firma ce făcea sondaje pt Telekom.
Majoritatea clienților sunt muncitori sau oameni de la tara, care nu au alta companie cu infrastructura in zona.
Mai nou clientii au fost sunați ca li se da un telefon smartphone gratuit pt vechime. Li s-a trimis telu prin curier cu contractul scris pe care il semnau in viteza ca deh, curierul se grăbește. Si astfel cand venea factura ei defapt plăteau telefonul in rate pe factura, de la 80 lei lunar in medie ajungeau cu facturi de 120-130 lei.
Bineinteles sunau sa reclame factura si care insistau li se făcea o recalculare de plăteau 100-110 lei lunar.
Si colac peste pupăză , avand magenta one adica un pachet, cand li se făcea comanda de telefon li se reînnoia tot pachetul pe 2 ani.
Si cum sa isi apere omul de rand drepturile cand a semnat ca primarul fiind convins ca a dat lovitura, cand romtelekom (ca unii nu stiu ca mai nou e Telekom) pozează ca o companie de incredere si cand un curier ii grăbește sa semneze un contract.
Si asa e cu curierii-au atat de multe livrări ca si cand iti aduc un colet te pun sa semnezi de primire si la revedere.

#96
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 31.05.2006
"Avertisment extrem de dur al Ministrului Comunicaţiilor: Dorim o implicare mai mare a Deutsche Telekom, inclusiv în clarificarea situaţiei datoriilor grupului din România către OTE Grecia
Ministerul Comunicaţiilor îşi doreşte o implicare “mai mare” a gigantului german Deutsche Telekom în operaţiunile grupului de operatori pe care îi controlează în România dar şi în clarificarea situaţiei datoriilor pe care fostul operator Cosmote România le are către grupul elen OTE, a declarat în cadrul unei conferinţe ministrul interimar al comunicaţiilor Dragoş Tudorache, răspunzând unei întrebări adresate de ZF.
“Ceea ce eu îmi doresc ca încă ministru interimar al comunicaţiilor este să văd o implicare crescută din partea Deutsche Telekom. Noi ne-am dori ca în noile soluţii care vor fi găsite pentru rentabilizarea Telekom să vedem o implicare mai crescută a Deutsche Telekom.
În acest sens pregătesc o scrisoare către preşedintele Deutsche Telekom prin care îi voi cere o astfel de implicare”, a declarat Tudorache.
El a adăugat că acest subiect va fi abordat şi cu comisarul european pentru societatea digitală Günther Oettinger, în cadrul vizitei pe care acesta o va face la Bucureşti pe 26 august.
Dorim sa îi solicităm şi dumnealui sprijinul pentru a crea această cuplare între DT şi ce se întâmplă aici.
Dragoş Tudorache a mai declarat că Ministerul Comunicaţiilor îşi doreşte să discute cu Deutsche Telekom şi problema datoriilor pe care operatorii din România le au către grupul elen OTE, care este de asemenea parte a DT. “Credem noi că există o chestiune foarte importantă pentru că o mare parte dintre datoriile acumulate de Telekom în această perioadă sunt datorii create dintr-o relaţie nu foarte funcţională între operaţiunile din România şi OTE Grecia şi pentru clarificarea acestei situaţii credem noi că este foarte importantă implicarea Deutsche Telekom”."
sursa,
http://www.zf.ro/bus...grecia-15554123


Compania Romtelecom pur si simplu a fost devalizata, pe langa "inegalabilele" rezultate financiare(cu minus plus sute de milioane euro datorii) se adauga si vanzarea aproape in totalitate a activelor imobiliare.
Alte sute de milioane euro care pur si simplu au "intrat in pamant".
Valoarea pachetului de actiuni,46% pe care statul il mai detine la Romtelecom pe zi ce trece se apropie de zero.
Mesajul reprezentatului statului catre Telekom Germania e clar dar pe viitor rezultatul va fi doar unul singur, ce a mai ramas de vandut se va vinde si statul va fi actionar cu 46% intr-o societate comerciala sufocata de datorii si fara niciun activ viabil pentru un eventual plan de reorganizare.

Edited by danutzu22, 08 August 2016 - 17:43.


#97
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@danutzu22, interesanta argumentatie dar unde erau reprezentatii statului in AGA si CA Cosmote/Romtelecom/Telekom cand se intamplau toate chestiile astea? La mare? La munte? La vilili lor de la Snagov? Nu cred. Erau la birou, in exercitiul functiunii. Treaba asta miroase foarte urat si ar trebui luate masuri altfel vorba ta, statul in curand va detine 46% din foarte putin, daca nu chiar nimic. Ma tem insa ca urmarea e previzibila, nici un reprezentant al statului nu va face nimic, ministrul doar declara dar nu e sigur deloc de faptul ca va si face ceva.

Edited by biogood, 08 August 2016 - 20:49.


#98
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 31.05.2006
@biogood, eu nu pot sa-ti raspund la intrebare pentru simplu motiv ca nu am fost deloc implicat in numirea vechilor reprezentati ai statului in AGA-CA Romtelecom.


#99
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Cum au evoluat afacerile fostelor Romtelecom si Cosmote in perioada 2014-2015: Datoriile Cosmote le-au intrecut pe cele ale RCS&RDS

Datele afisate la Ministerul de Finante pentru cele doua firme membre ale grupului Telekom Romania arata ca fostul Romtelecom si-a redus puternic pierderea neta, care in 2015 a ajuns la peste 122,8 milioane lei, in timp ce fostul Cosmote si-a majorat pierderea cu peste 104 milioane lei, pana la peste 237,4 milioane lei in 2015.

Prezentam mai jos datele raportate la Ministerul de finante de cele doua companii:

Telekom Romania Communications (fostul Romtelecom) in 2015 vs. 2014:
- cifra de afaceri neta: 2.578.919.225 lei, in scadere cu 87.460.188 lei (3,2%)
- pierdere neta: 122.842.482 lei (pierderea s-a redus cu 62,9%, cu 208.519.145 lei)
- datorii: 1.194.184.235 lei (in crestere cu 135.274.300 lei - cu 12,7%)
- Numar mediu de salariati: 5291 (stabil)

Rezultatele ale fostului Romtelecom pe 2014
- cifra de afaceri neta: 2.666.379.413 lei
- pierdere neta: 331.361.627 lei
- datorii: 1.058.909.935 lei
- Numar mediu de salariati: 5690

Telekom Romania Mobile Communications (fostul Cosmote) in 2015 vs. 2014:
- cifra de afaceri neta: 1.848.458.924 lei, in scadere cu 63.043.895 lei (-3,2%)
- pierdere neta: 237.493.884 lei, in crestere cu 104.023.910 lei (+77,9%)
- datorii: 5.130.323.624 lei, in crestere cu 214.249.261 lei (+4,3%)
- Numar mediu de salariati: 976 angajati, in scadere cu 215 angajati

Rezultate ale fostului Cosmote pe 2014:
- cifra de afaceri neta: 1.911.502.819 lei
- pierdere neta: 133.469.974 lei
- datorii: 4.916.074.363 lei
- Numar mediu de salariati: 1191 angajati

Datele afisate cu intarziere la Ministerul de Finante arata ca datoriile fostului Cosmote sunt mai mari decat cele ale RCS&RDS, care detinea anterior recordul. RCS&RDS avea la sfarsitul anului 2015 datorii de peste 4,4 miliarde lei, mai mult decat Orange si Vodafone impreuna.

Cati clienti avea Telekom Romania la sfarsitul anului 2015
In perioada de referinta, Telekom Romania avea 2,09 milioane de linii de telefonie fixa (in scadere cu 6,6%), 1,18 milioane de abonati de internet fix (in scadere cu 1,1%) si peste 1,45 milioane de abonati TV (IPTV, Satelit si Cablu), in crestere cu 2,7%. In aceeasi perioada numarul abonatilor de telefonie si internet mobil a scazut cu 0,9% pana la 5,992 milioane de abonati (SIM-uri valabile).

http://economie.hotn...iliarde-lei.htm

Edited by danutz1, 09 August 2016 - 14:29.


#100
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 danutzu22, on 08 august 2016 - 21:36, said:

eu nu pot sa-ti raspund la intrebare
Era o intrebare retorica.

#101
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Pe cine sa mai credem?

DT
Evolutia numarului de clienti ai fostului Romtelecom in trimestrul doi din 2016 vs. trimestrul doi din 2015:
- Telefonie fixa: 2,029 milioane linii de telefonie fixa, in scadere cu 5,8%
- Internet broadband: 1,204 milioane milioane abonamente, in crestere cu 1,5%
- TV (IPTV, Cablu si satelit): 1,461 milioane abonamente, in crestere cu 2,8%

Evolutia numarului de clienti ai fostului Cosmote in trimestrul doi din 2016 vs. trimestrul doi din 2015:
- Telefonie mobila: 5,909 milioane lcienti, in scadere cu 1,8%
- clienti de telefonie mobila pe baza de abonament: 1,956 milioane abonati, in crestere cu 9%
- clienti de telefonie mobila pe baza de cartela: 3,953 milioane contracte, in scadere cu 6,3%
Attached File  document-2016-08-11-21218244-0-raport-deutsche-telekom.pdf   1.46MB   4 downloads

Rezultatele Telekom Romania se vad diferit in raportul grecilor de la OTE fata de rezultatele nemtilor de la Deutsche Telekom, actionarul majoritar al OTE, in conditiile in care cele doua grupuri au sisteme diferite de raportare a rezultatelor financiare si a numarului de clienti, in special cu privire la clientii de servicii convergente fix-mobil (clientii Magenta).

Astfel, in privinta operatiunilor fixe din Romania, OTE anunta urmatoarea situatie a clientilor:
- telefonie fixa: 2.182.636 linii fixa, in crestere cu 1%
- internet broadband: 1.193.626 utilizatori, in scadere cu 1,2%
- TV (satelit, IPTV si Cablu): 1.461.287 utilizatori, in crestere cu 2,8%

In privinta operatiunilor mobile din Romania, OTE a anuntat 5.589.924 utilizatori, in scadere cu 4,6% fata de acelasi trimestru din 2015.
Attached File  document-2016-08-11-21218533-0-raport-ote.pdf   499.86K   2 downloads

#102
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Baza de clienţi pe net fix a Telekom a îngheţat la 1,19 milioane de clienţi, nivelul atins în 2012. De atunci piaţa a crescut cu peste 600.000 de clienţi, care s-au dus în principal la RCS&RDS şi UPC

Numărul de clienţi pe internet fix al Telekom România Communications (fostul Romtelecom) a înregistrat o nouă scădere în al doilea trimestru din acest an, atât în raport cu aceeaşi perioadă din anul 2015 cât şi cu trimestrul precedent, numărul de abonamente situându-se în aceste condiţii la nivelul înregistrat la finele anului 2012, de 1,19 milioane, arată datele publicate de grupul elen OTE, prin intermediul căruia nemţii de la Deutsche Telekom controlează grupul Telekom România.

Din decembrie 2012 până în prezent, perioadă care coincide în mare parte cu mandatul de conducere al fostului CEO Nikolai Beckers şi al directorului comercial rezidenţial Mathias Hanel, grupul Telekom nu a reuşit să crească pe segmentul de internet fix, ci din contră, a înregistrat scăderi.

Evoluţia este una dramatică pentru grupul Telekom în condiţiile în care piaţa totală de servicii de internet fix a crescut cu peste 600.000 de abonamente în perioada decembrie 2012 - iunie 2015 potrivit datelor arbitrului telecom, creşterea fiind absorbită însă în principal de rivalii de la RCS&RDS şi UPC.

Spre exemplu, RCS&RDS a câştigat în perioada iunie 2012 - martie 2016 595.000 de clienţi pe net fix, iar UPC a câştigat în perioada decembrie 2012-iunie 2016 179.300 de clienţi. Problema nu o reprezintă doar faptul că Telekom nu a crescut pe o piaţă în creştere ci faptul că serviciile de internet fix sunt considerate a fi o linie de business cheie la nivelul întregii industrii, de unde şi eforturile făcute de alţi jucători precum Orange de a se extinde pe acest segment.

Telekom decontează pactic în mare parte, chiar şi în prezent, perioada de indecizie din mandatul germanului Nikolai Beckers când grupul a început târziu să investească masiv în fibra optică dar şi strategia comercială promovată de directorul Mathias Hanel.

În mandatul lui Beckers s-au pierdut practic o parte din câştigurile din anii de creştere din mandatele de CEO ale grecilor Yorgos Ioannidis şi Stefanos Theocharopoulos, când Romtelecom recuperase o parte din decalajul provocat de decizia târzie de a intra pe net fix de la finele anilor ’90, începutul anilor 2000.

Beckers a fost schimbat din funcţie la finele anului trecut, înainte de expirarea mandatului, iar Mathias Hanel a fost şi el concediat în acest an alături de ceilalţi directori aduşi în România de Beckers.

De altfel, în prima sa ieşire publică de la preluarea mandatului de CEO al Telekom România, slovacul Miroslav Majoros declara că grupul va investi puternic în extinderea reţelei de fibră optică, fără ezitările din trecut, pentru a-şi putea concura rivalii şi a ajunge la mai mulţi clienţi cu pachetele fix - mobil.

Attached File  Untitled.jpg   47.36K   37 downloads

http://www.zf.ro/bus...si-upc-15557616

Edited by danutz1, 11 August 2016 - 21:45.


#103
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
eu nu cred in cifrele alea. in felul asta , clientii activi ai vodafone , orange si telekom depasesc cu mult populatia tarii. si asta neluand in considerare ceilalti operatori.

si tare imi e greu sa cred ca 90% din populatie are 2 sau 3 conexiuni cu 2 sau mai multi operatori.

#104
ClauClau99

ClauClau99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.01.2016
Directorul financiar al OTE: Ne așteptăm la rezultate mai bune de la Telekom România, din 2017: http://www.zf.ro/bus...n-2017-15564204

#105
alopexy

alopexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 10.05.2012
Pana in 2017 mai echipeaza 5 site uri cu 3G si 2 cu LTE.Sa vezi atunci profit garla!

#106
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,206
  • Înscris: 18.04.2008
Lasă că le mai bag eu bani în buzunar. �

#107
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,164
  • Înscris: 04.02.2011
Sunt zone unde Telekom a venit cu fix şi nimeni altul nu are semnal.  Nu mi-a venit să cred,  dar există aşa ceva.

#108
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,122
  • Înscris: 13.01.2013
Orange ce le ofera? Doar 4G ul?
Sau si 2G, 3G bla bla bla :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate