Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Student la Automatica UPB vs Student in strainatate + munca

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,943
  • Înscris: 06.10.2003
Go and go! Apoi intoarce-te si schimba mentalitatile romanesti. Make a difference.

#20
sarrahdam

sarrahdam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.04.2007
De acord cu #lyannna.Du-te, dar numai du-te!|Dar vezi ca nu este recomandat ca in primul an sa muncesti pentru ca iti afecteaza invatatura.

#21
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013
Nu merita sa pleci in UK ca sa studiezi si sa ai un job care n-are legatura cu domeniul. Mai bine ramai in tara, unde sistemul e infect si inveti putine dar ai timp liber ca sa inveti tu singur acasa...un pc si net e de ajuns sa inveti programare daca tragi tare. Totusi ti-as recomanda sa dai la unibuc la info, pentru ca politehnica mi se pare o vrajeala. La unibuc la info faci in primul an 6 materii de mate si 6 de info, daca ai trecut de alea de mate din primul an e perfect...si la unibuc la info faci mai multa programare si daca prinzi si profesori buni (nu-s ei multi, dar sunt cativa de la care ai ce invata oricat de bun ai fi tu) e vis...si daca nu prinzi profesori buni la curs poti sa te duci la cursurile de la cealalta serie, de obicei o serie are un profesor bun, cealalta are unu prost...
Si la unibuc daca stii cum sa-ti triezi cursurile/laboratoarele/seminariile ajungi sa te duci maxim 10 ore pe saptamana la facultate si in restul timpului stai si inveti singur...te duci la profesorii buni care iti arata calea si dupa acasa faci practica...la noi cele mai multe laboratoarele se fac cu studenti mai mari sau studenti de la master si sunt oameni super buni de la care ai ce invata...cursurile le gasesti pe moodle in format pdf/pp si citesti singur cursul de acasa daca crezi ca profesorul ala e prost si la curs doar iti citeste el pdf-ul/pp-ul fara sa mai faca paranteze sau sa explice mai bine decat scrie acolo...
Eu zic ca cel mai bine e la unibuc la info decat politehnica care mi se pare o prostie...de exemplu, stiu ca la CTI in anul 2 la o materie se fac 100 de limbaje functionale => o tampenie imensa...ar putea in primele 2-3 cursuri sa explice paradigma functionala si apoi sa te invete un singur limbaj functional, iar in timpul liber mai inveti tu 100 de limbaje functionale daca ai chef/nevoie.
Nu zic ca programa de la unibuc s-ar compara cu programa din UK sau USA acolo unde poti sa-ti alegi tu ce cursuri sa faci...dar la unibuc la materiile de info sunt destui profesori super inteligenti care au predat si prin strainatate dar sunt si destui profesori imbecili....UK ar fi meritat daca n-ar fi trebuit sa lucrezi ca sa te intreti...ar fi meritat din plin, dar sa pierzi 20 de ore pe saptamana la un job care n-are treaba cu IT-ul e fatal...

#22
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
@Alin: Păi cam orice materie de programare de la CTI are un echivalent la Info (Unibuc) și invers Posted Image. Iar la CTI, fiind vorba și despre o facultate inginerească, se pune mult accentul pe practică (la programare). Oricum, cele 2 programe de studiu sunt foarte asemănătoare (dacă scoți materiile inginerești de la CTI). Nu prea înțeleg precis la ce te referi prin „pentru ca politehnica mi se pare o vrajeala” sau prin „decat politehnica care mi se pare o prostie”.

Cât despre limbaje funcționale, n-am făcut 100. Ci 2: Racket și Haskell. Probabil că se preferă să se înceapă cu Racket pentru că e mai „friendly” decât Haskell pentru începători: n-are evaluare leneșă implicită, sintaxa e mult mai liniară, nu trebuie să îți bați capul cu inferența de tip ș.a.

Edited by adrian93, 25 April 2016 - 22:28.


#23
dcGabriel

dcGabriel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.04.2016

 Prien, on 21 aprilie 2016 - 08:28, said:

Ideea e sa decizi alba sau neagra si dupa sa nu te uiti in urma.
Pt ca din stil se simte un om citit, te intreb de ce invadatorii care venau pe mare, ajunsi la tarm, seful le ordona sa isi arda corabiile?
Clar, nu mai exista intoarcere.Invingeau sau mureau..
La fel si dta. Alege si nu regreta. Chestia cu as fi putut sa..sa fie scoasa din minte..

Sigur va fi ! Multumesc mult !

------

Intre timp am aflat ca angajatorii rareori platesc mai mult decat minimum living wage, care e  de 5.3 lire pe ora, asa ca sperantele mele de a face 120-150 de lire pe saptamana s-au cam spulberat. Chiria fiind aproximativ 80 de lire pe saptamana , mi-ar ramane 20 de cheltuit si nu prea sunt pregatit sa mananc paine cu paine la mijloc ca sa supravietuiesc...

Va anunt in curand ce decizie iau, nu mai e mult pana pe 4 mai. Desi e destul de previzibil ce o sa aleg, poate totusi se intampla vreun miracol intre timp :))

Multumesc mult tuturor pentru sfaturi ! Sa aveti o saptamana excelenta si un Paste frumos alaturi de familie si de prieteni !

#24
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, nu te lua dupa mine sau altul. Decizia sa fie  doar a ta, pt ca asa ai gandit dta. Sau pt ca asa a vrut beep ta..
Si asta e un motiv la fel de serios.
Trust in me, I'm an engeneer..Viata nu e o formula y=ax+b....
Si o fata care te pune sa i-o pui pe un covor...brusc si dintr-o data,pt ca ti-a zambit.. si alaturi de care traiesti fericit, cu nopti scurte, dar fierbiti, e mai buna decat o viata cu multi $... dar singur si cu bataturi in palme..
Eu nu regret ca nu am plecat pt ca aici in tara asta de 2 lei, mi-am gasit sufletul pereche..Si ma intorc acasa fericit..dupa peste 21 de ani de la DA..A, nu, nu am avut doar zile senine. M-am si certat..dar pe final, ii pup picioarele lui Dzeu pt femeia asta..
Deci daca nu ai pe cineva..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate