Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

Istoria Transilvanei in viziunea lui Iosif Schiopu

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#163
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View Postneafloricadinobor, on 16 martie 2016 - 14:30, said:

Toponimia asta nu e turcească, ci românească. De ex Cozia nu vine dal turcescul coz (nuc) ci de la nume de persoană: Cuza.
si ce inseamna cuza in romaneste (sau daceste/goata/sau cum iti place)?

#164
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Nu știu pe loc să spun ce înseamnă Cuza pe romînește.
Nici la altele nu știu: Dumitrana e de la Dumitru, dar nu știu ce înseamnă Dumitru. Mihăilești, e de la Mihăilă, dar nu știu ce înseamnă Mihăilă. Rădăuți e de la Radu...știi ce înseamnă Radu? Tre să știu neapărat ce înseamnă Cuza, radu, Dumitru....ca să îmi dau seama cum s-au format aceste toponime?

Edited by neafloricadinobor, 16 March 2016 - 20:27.


#165
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View Postneafloricadinobor, on 16 martie 2016 - 20:17, said:

Nici la altele nu știu: Dumitrana e de la Dumitru, dar nu știu ce înseamnă Dumitru. Mihăilești, e de la Mihăilă, dar nu știu ce înseamnă Mihăilă. Rădăuți e de la Radu...știi ce înseamnă Radu? Tre să știu neapărat ce înseamnă Cuza, radu, Dumitru....ca să îmi dau seama cum s-au format aceste toponime?
pai
Dumitru - Dimitrie - Demeter (sfant crestin)
Mihai - Michael - Mihaela - Mihail, etc (ebraic = cine se compara cu dzeu)
Radu - probabil din Rudolf/Rolf/Rodo/Hrothulf/etc  (original germanic dar in forma Radu pur romanesc)
samd.

Ei, acuma eu te mai intreb: Cuza de unde?
nu de altceva, dar vrem sa stim legatura cu Cozia.

#166
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
Andreanum si alte acte, de Sacerdoteanu, o critica asupra tezei lui Schiopul , de la pagina 9 http://documente.bcu...935_007_001.pdf

#167
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View Postalexandrumardin, on 16 martie 2016 - 20:39, said:

pai
Dumitru - Dimitrie - Demeter (sfant crestin)
Mihai - Michael - Mihaela - Mihail, etc (ebraic = cine se compara cu dzeu)
Radu - probabil din Rudolf/Rolf/Rodo/Hrothulf/etc  (original germanic dar in forma Radu pur romanesc)
samd.

Ei, acuma eu te mai intreb: Cuza de unde?
nu de altceva, dar vrem sa stim legatura cu Cozia.
Ce te interesează acum , Cozia ori Cuza? La Dumitrana, Dumitrești, analizăm de unde vine Dumitru?
De ce? ca să ducem discuția în bălării?
Dacă analizezi un toponim și constați că vine de la nume de persoană ai terminat analiza toponimului. Analiza numelui e alt subiect.
Fătu...fetești. Deci Fetești vine de la numele Fătu.
Mihăilești vine de la numele de persoană Mihail sau Mihăilă. Nu interesează aici de unde vine Mihail, că nu analizez numele din care s-a format toponimul, ci doar acel toponim.
În general numele de locuri din România vin de la nume de persoană. Ideea cu COZ...Cozia venind din turcește nu e decît un urechism, adică o brodeală după ureche.

Edited by neafloricadinobor, 04 April 2016 - 17:29.


#168
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostSucre-Bolivar88, on 04 aprilie 2016 - 16:18, said:

Andreanum si alte acte, de Sacerdoteanu, o critica asupra tezei lui Schiopul , de la pagina 9 http://documente.bcu...935_007_001.pdf
slab. jalnic.
practic sustine ca desi ungurii si sasii sunt full de documente irefutabil false, totusi trebuie crezuti fiindca falsurile sunt oarecum credibile, spre exemplu sunt scrise prost in latineste.
or, falsurile de aia se si utilizeaza, ca sunt oarecum credibile, cu scopul de a contrazice realitatea, ca daca ar corespunde realitatii nu ar exista nevoia de falsul respectiv.
cu alte cuvinte in momentul identificarii unui document fals, e limpede ca continutul acestuia descrie contrariul realitatii.
or, sacerdoteanu merge pe teza "da domle, plin de falsuri, da' hai sa ne prefacem ca n-are importanta, ca e si ei oameni si altfel n-avem ce documente sa studiem ca sa ne umplem timpul".

Attached Files



#169
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postneafloricadinobor, on 04 aprilie 2016 - 17:29, said:

În general numele de locuri din România vin de la nume de persoană. Ideea cu COZ...Cozia venind din turcește nu e decît un urechism, adică o brodeală după ureche.
sigur ca da, dar vezi ca sint si sate cu nume derivate din denumiri de plante sau animale, ex. stejaris, brosteni, lupeni...... apoi, in general, un nume tre' sa seminifice ceva, de ex. croitoru, ardeleanu...

#170
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014

View Postneafloricadinobor, on 04 aprilie 2016 - 17:29, said:

Fătu...fetești. Deci Fetești vine de la numele Fătu.

Tu ai auzit de expresia "Făt" ?

Quote

Produs de concepție din uterul mamiferelor, din momentul când începe a avea mișcări proprii și formele caracteristice speciei și până când se naște; fetus. 2. (Pop.) Fecior, fiu; băiat, copil. ◊ (Pop.)
Fătul meu, formulă cu care un bătrân se adresează cu afecțiune, bunăvoință etc. unui tânăr. ♦ Compuse: Făt-Frumos = băiat, tânăr sau bărbat deosebit de frumos. (Pop.) Făt-logofăt = copil cu însușiri (fizice) deosebite. – Lat. fetus.

"Fătuca" inseamna "fata".

Deci Fetești vine de la fete nu direct din "Făt"
Pluralul la "Fătuca" este "Fătuce".

Ca atare Fetesti vine de la fete, o expresie literara mai moderna si nu de la "Fătuce".

Edited by bluebyte, 06 April 2016 - 11:46.


#171
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View Postcirus6, on 06 aprilie 2016 - 01:26, said:

sigur ca da, dar vezi ca sint si sate cu nume derivate din denumiri de plante sau animale, ex. stejaris, brosteni, lupeni...... apoi, in general, un nume tre' sa seminifice ceva, de ex. croitoru, ardeleanu...
Mersi, dar cunosc asta. Eu am scris doar despre un caz, acela de nume care derivă din nume de persoane.
da, un nume semnifică ceva. dacă de ex Balaton și Buda au în română semnificație dar în maghiară nu au ce concluzie tragem?
Lupeni nu e de la animale, lupi, ci tot de la nume de persoană, Lupu.

blu byte, ești total pe lîngă. Nu te mai contrazic că îmi pierd timpul.

View Postleogoto, on 04 aprilie 2016 - 18:39, said:

slab. jalnic.
practic sustine ca desi ungurii si sasii sunt full de documente irefutabil false, totusi trebuie crezuti fiindca falsurile sunt oarecum credibile, spre exemplu sunt scrise prost in latineste.
or, falsurile de aia se si utilizeaza, ca sunt oarecum credibile, cu scopul de a contrazice realitatea, ca daca ar corespunde realitatii nu ar exista nevoia de falsul respectiv.
cu alte cuvinte in momentul identificarii unui document fals, e limpede ca continutul acestuia descrie contrariul realitatii.
or, sacerdoteanu merge pe teza "da domle, plin de falsuri, da' hai sa ne prefacem ca n-are importanta, ca e si ei oameni si altfel n-avem ce documente sa studiem ca sa ne umplem timpul".
Avem dovada că ungurii bagă documente falsificate? Deci tot ce spun ei se bazează pe falsuri. Păi, trebuie doar arătați ca falsificatori.
Eu l-am arătat pe net pe Sorin Olteanu ca falsificator și am pus dovada falsului făcut de el. Îl mai găsești pe net ? Nu.... a dispărut. S-a ascuns.
Acum l-am luat în tărbacă pe Coja. Acesta are șoriciul gros.

#172
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015

View Postneafloricadinobor, on 06 aprilie 2016 - 16:03, said:

Mersi, dar cunosc asta. Eu am scris doar despre un caz, acela de nume care derivă din nume de persoane.
da, un nume semnifică ceva. dacă de ex Balaton și Buda au în română semnificație dar în maghiară nu au ce concluzie tragem?
Lupeni nu e de la animale, lupi, ci tot de la nume de persoană, Lupu.

blu byte, ești total pe lîngă. Nu te mai contrazic că îmi pierd timpul.


Avem dovada că ungurii bagă documente falsificate? Deci tot ce spun ei se bazează pe falsuri. Păi, trebuie doar arătați ca falsificatori.
Eu l-am arătat pe net pe Sorin Olteanu ca falsificator și am pus dovada falsului făcut de el. Îl mai găsești pe net ? Nu.... a dispărut. S-a ascuns.
Acum l-am luat în tărbacă pe Coja. Acesta are șoriciul gros.

Succes la Coja :)

#173
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Te-ai luat de Coja? De febletea roamanilor verzi, idol national.
Dupa ce l-ai terminat pe Coja, poti sa-l iei in colimator si pe Ioan-Aurel Pop din Cluj, un altul care face rusine UBB-ul clujean.

#174
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

View Postbluebyte, on 06 aprilie 2016 - 17:28, said:

Ioan-Aurel Pop din Cluj, un altul care face rusine UBB-ul clujean.
un bou.
un idiot care a ajuns rector nu stiu cum.
parca este si in academie imbecilul.
si cand te gandesti ca e brasovean cu mine.
cu acelasi liceu.

View Postneafloricadinobor, on 04 aprilie 2016 - 17:29, said:

Fătu...fetești. Deci Fetești vine de la numele Fătu.
ă in Fătu sună a u
adica, de acolo vine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate