Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie
 

Suspendat permisul pentru circulatie pe culoarea verde, politistul sustine contrariul

- - - - -
  • Please log in to reply
237 replies to this topic

#145
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Sa nu mai vorbim de cazurile cu vinovati morali, de exemplu eu pe idiotii care parcheaza pe trecere, si in fata trecerii, in cazul unui accident cu pieton pe acea trecere i-as adauga coautori morali, sa poarte o parte din raspundere, si as fi de acord ca aceste masini sa fie ridicate, dupa ce ca esti obligat sa reduci viteza cand te apropii de trecere, te mai claxoneaza si retarzii din spate, ca de ce mergi incet, dar eu merg incet, pentru ca mi-au sarit in fata pe trecere cativa pietoni, care nu aveam cum sa-i vad din cauza tampitilor care parcheaza pe trecere, norocul meu ca mi-am format un reflex, reduc viteza la maxim inainte de trecere chiar daca urla ala din spate, cand te frigi cu ciorba sufli si in iaurt

#146
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012
Cum am mentionat, nu am trecut pe rosu. Eu incerc sa imi caut calea rapida pentru a scapa de acest PV pe care l-am primit total aiurea.
Sunt nou, cercetez si incerc sa ma informez cat mai mult. Si din cercetarile mele, nulitatea se obtine mult mai usor decat sa stai sa dovedesti cu martori. Am dreptate, sau nu?
Sunt dispus sa merg pe orice varianta, pentru ca sunt 100% sigur ca am dreptate si nu am gresit in respectiva intersectie. Cei care merg cu mine, stiu ca sunt in stare sa dau prioritate sa traca si la o gargarita care trece strada Posted Image. Este total neplacut sa fiu sanctionat pentru ceva ce nu am facut. Macar, de stiam ca am facut ceva si stateam naiba acasa cuminte, ca nu e vorba de 30 de zile pe bara, este vorba despre ceva ce nu am facut si mie personal nu imi place sa fiu acuzat pentru lucruri pe care nu le-am facut.
Edit:

View Postkiwy, on 22 februarie 2016 - 19:56, said:

La dreapta se trece pe cedeaza, altfel nu ar mai avea logica indicatorul din dreapta de cedeaza.
Edit: Faci contestatie cu mai multe capete pe cererea de actiune:
1. anularea ca era verde
2. anulareaa ca nu conta semaforul , pt ca era cedeaza
3. transformarea in avertisment ca fiind prima abatare
4. anularea ca nu este completat corect pv-ul
Judecatorul nu trebuie decat sa iti admita un singur capat din cerere.

Merge solutia asta cu mai multe capete de cerere? Prima informatie cu adevarat utila.
As anula totusi punctul 2, pentru ca nu are logica. In intersectie exista semafor.

Edited by Tront, 22 February 2016 - 20:05.


#147
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Scurt pe doi, daca ai martori, ar fi bine sa fie doi sau mai multi ai sanse sa castigi, in caz contrar, sa nu mai lungim topicul, plateste amenda, ia vacanta de conducere o luna si revii cu forte proaspte, altfel va fi, dupa cum ii spunea un politist unuia, cand mi-au accidentat masina: "mori cu dreptatea in mana" Punct!

Edited by Platon, 22 February 2016 - 20:05.


#148
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,651
  • Înscris: 01.12.2001

View PostTront, on 22 februarie 2016 - 19:42, said:

Bun, m-am uitat astazi pe PV, si am constatat ca numele meu este trecut gresit.
Daca greseala consta intr-o inversiune de 2 litere sau ceva asemanator NU se va lua in considerare.
Daca insa in loc de Eminescu e Caragiale, e motiv. (exemplu oarecare).
Mergi pe varianta cu martori. Lasa virgulele si ocupatia din PV ca nu sunt importante.

#149
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View PostPlaton, on 22 februarie 2016 - 20:00, said:

Sa nu mai vorbim de cazurile cu vinovati morali, de exemplu eu pe idiotii care parcheaza pe trecere, si in fata trecerii, in cazul unui accident cu pieton pe acea trecere i-as adauga coautori morali, sa poarte o parte din raspundere, si as fi de acord ca aceste masini sa fie ridicate, dupa ce ca esti obligat sa reduci viteza cand te apropii de trecere, te mai claxoneaza si retarzii din spate, ca de ce mergi incet, dar eu merg incet, pentru ca mi-au sarit in fata pe trecere cativa pietoni, care nu aveam cum sa-i vad din cauza tampitilor care parcheaza pe trecere, norocul meu ca mi-am format un reflex, reduc viteza la maxim inainte de trecere chiar daca urla ala din spate, cand te frigi cu ciorba sufli si in iaurt

Eu am vazut pe viu un astfel de accident, cand a zburat pietonul prin aer, si tot la fel, mi-a intrat in reflex sa reduc viteza la treceri.

#150
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,224
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTront, on 22 februarie 2016 - 19:42, said:

Bun, m-am uitat astazi pe PV, si am constatat ca numele meu este trecut gresit.
Citind in OG 2/2001 ART 16, extrag urmatorul aliniat:
- datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupatia si locul de munca ale contravenientului;

Numele meu este gresit trecut, mi se intampla des sa mi se greseasca numele. Ocupatia si locul de munca, nu sunt trecute/mentionate in PV.

Extrag si urmatoarea informatie:
.. In conditiile in care ai citit cu atentie procesul verbal si ai constatat ca unul sau mai multe dintre motivele prezentate mai sus lipsesc sau nu coincid, atunci PROCESUL VERBAL ESTE LOVIT DE NULITATE ABSOLUTA. ''

Este adevarat? Nu vreau sa risc aiurea si doresc sa aleg varianta ceea mai ieftina, rapida si sigura in acest caz.

Nope

#151
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postkiwy, on 22 februarie 2016 - 19:56, said:

La dreapta se trece pe cedeaza, altfel nu ar mai avea logica indicatorul din dreapta de cedeaza.
Edit: Faci contestatie cu mai multe capete pe cererea de actiune:
1. anularea ca era verde
2. anulareaa ca nu conta semaforul , pt ca era cedeaza
3. transformarea in avertisment ca fiind prima abatare
4. anularea ca nu este completat corect pv-ul
Judecatorul nu trebuie decat sa iti admita un singur capat din cerere.

eu cred ca tu glumesti...
2-4 nu au ce cauta in cerere...
nu conta semaforul doar daca era un politist in intersectie si ii facea semn sa treaca.
bine ca nu ai spus ca "am trecut pe rosu, dar nu am deranjat pe nimeni deci aveti clementa....daca se poate doar avertisment, fara amenda."
atata timp cat nu pune un scan de PV, nu ne dam cu parerea ca este intocmit prost.
si la 1 avem ceva probleme..poate era semaforul pentru biciclisti verde....

Edited by AlinE, 23 February 2016 - 15:38.


#152
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,224
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlinE, on 23 februarie 2016 - 15:36, said:

eu cred ca tu glumesti...
2-4 nu au ce cauta in cerere...
nu conta semaforul doar daca era un politist in intersectie si ii facea semn sa treaca.
bine ca nu ai spus ca "am trecut pe rosu, dar nu am deranjat pe nimeni deci aveti clementa....daca se poate doar avertisment, fara amenda."
atata timp cat nu pune un scan de PV, nu ne dam cu parerea ca este intocmit prost.
si la 1 avem ceva probleme..poate era semaforul pentru biciclisti verde....

Nici 3 nu are ce cauta acolo\

Si nu cere anularea PV-ului ci spune ca nu reflecta realitatea, caci el a trecut pe verde.
Eu as sta in spatele taximetristului.
Daca taximetristul castiga, implicit castiga si pustiu

#153
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Semnele alea de circulatie intra in vigoare cand semaforul e pe galben intermitent sau cand este nefunctional.De asta am intrebat daca nu cumva la acea ora din puterea noptii era pe intermitent...dar bineinteles ca n-am primit raspuns.
4 e cu dus si intors.Depinde de judecator.Eu unul am obtinut nulitatea deorece la rubrica Agent Constatator a bagat numele meu ca si cum mi-am dat singur amenda. Avocatul care m-a reprezentat mi-a spus ca se obtine garantat nulitate daca sunt abateri majore in redactarea acestuia.Mai mult eu in acea speta eram vinovat si aveau proba video concludenta la dosar.Exact cum am ami spus:Daca dai peste judecator calumea si pui fata aia de milog + ceva motivatii cat de cat obiective(te invata avocatul ce sa spui) ai sanse sa castigi.Si da, nulitatea e mult mai usor de demonstrat decat faptul ca ai trecut pe verde.
Bafta.

#154
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,224
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgeo123, on 23 februarie 2016 - 17:24, said:

Semnele alea de circulatie intra in vigoare cand semaforul e pe galben intermitent sau cand este nefunctional.De asta am intrebat daca nu cumva la acea ora din puterea noptii era pe intermitent...dar bineinteles ca n-am primit raspuns.
4 e cu dus si intors.Depinde de judecator.Eu unul am obtinut nulitatea deorece la rubrica Agent Constatator a bagat numele meu ca si cum mi-am dat singur amenda. Avocatul care m-a reprezentat mi-a spus ca se obtine garantat nulitate daca sunt abateri majore in redactarea acestuia.Mai mult eu in acea speta eram vinovat si aveau proba video concludenta la dosar.Exact cum am ami spus:Daca dai peste judecator calumea si pui fata aia de milog + ceva motivatii cat de cat obiective(te invata avocatul ce sa spui) ai sanse sa castigi.Si da, nulitatea e mult mai usor de demonstrat decat faptul ca ai trecut pe verde.
Bafta.

Depinde de judecator.
Eu nu l-as anula.
Faptul ca aluia ii tremura mana de frig nu anuleaza greseala mea care se poate concrfetiza intr-un accident.

#155
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012

View PostAlinE, on 23 februarie 2016 - 15:36, said:

eu cred ca tu glumesti...
2-4 nu au ce cauta in cerere...
nu conta semaforul doar daca era un politist in intersectie si ii facea semn sa treaca.
bine ca nu ai spus ca "am trecut pe rosu, dar nu am deranjat pe nimeni deci aveti clementa....daca se poate doar avertisment, fara amenda."
atata timp cat nu pune un scan de PV, nu ne dam cu parerea ca este intocmit prost.
si la 1 avem ceva probleme..poate era semaforul pentru biciclisti verde....
Am atasat scan al PV-ului. Imi merge foarte prost calculator, ca ti-as spune exact la ce pagina.

View Postgeo123, on 23 februarie 2016 - 17:24, said:

Semnele alea de circulatie intra in vigoare cand semaforul e pe galben intermitent sau cand este nefunctional.De asta am intrebat daca nu cumva la acea ora din puterea noptii era pe intermitent...dar bineinteles ca n-am primit raspuns.
4 e cu dus si intors.Depinde de judecator.Eu unul am obtinut nulitatea deorece la rubrica Agent Constatator a bagat numele meu ca si cum mi-am dat singur amenda. Avocatul care m-a reprezentat mi-a spus ca se obtine garantat nulitate daca sunt abateri majore in redactarea acestuia.Mai mult eu in acea speta eram vinovat si aveau proba video concludenta la dosar.Exact cum am ami spus:Daca dai peste judecator calumea si pui fata aia de milog + ceva motivatii cat de cat obiective(te invata avocatul ce sa spui) ai sanse sa castigi.Si da, nulitatea e mult mai usor de demonstrat decat faptul ca ai trecut pe verde.
Bafta.
Din cate stiu si imi aduc aminte, semafoarele functionau.


Nu reusesc sa inteleg, cum daca taximetristul castiga si ma baga martor, castig si eu? Nu reusesc sa inteleg. Eu nu imi permit un avocat, el si-a angajat avocat.

Sunt tot mai bagat in ceata in legatura cu contestatia. Nu stiu exact cum sa o formulez si ce sa fac. Primesc tot felul de idei pe aici, dar nu reusesc sa le sortez pe cele care sunt bune si cele care nu sunt bune.

#156
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,224
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTront, on 23 februarie 2016 - 20:58, said:

Nu reusesc sa inteleg, cum daca taximetristul castiga si ma baga martor, castig si eu? Nu reusesc sa inteleg. Eu nu imi permit un avocat, el si-a angajat avocat.


Daca taximetristul castiga inseamna ca a trecut pe verde.
Tu erai in fata lui, nu puteai sa ai rosu

Pentru contestatie.

Ai trecut pe verde.
Ai martori.

#157
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,651
  • Înscris: 01.12.2001
Doar cu martori poti castiga. Alta sansa nu ai. Ai vb cu cei 2 soferi si pasagera ta? Vor fi de acord sa vina la instanta?

#158
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,197
  • Înscris: 30.04.2007
mici precizari ;)
lucrind prin zona am trecut azi pe acolo, daca nu ma credeti pe cuvint, miine pun si poza .. pina una alta, comentez pe poza de pe goagle maps.

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

la 1-2 m de stilpul verde cu camera pe el este mai nou un semafor care lucreaza in concordanta cu cel de pe "insula" in plan indepartat, practic, atunci cind ala e rosu, este si asta si limiteaza manevra de inscriere pe "breteaua" pentru la dreapta.

#159
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,651
  • Înscris: 01.12.2001

View Postr_murphy, on 23 februarie 2016 - 21:35, said:

mici precizari Posted Image
Astea sunt deja cunoscute de la pagina 3 cred. ;)
Pe ala de biciclete nu l-ai vazut? (semafor)

Vezi #41

#160
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,197
  • Înscris: 30.04.2007
ba da, dar nu era important pentru situatia in discutie. am zis sa fac si eu o fapta buna, dar mi-a luat-o altcineva inainte :D asta este, alta data poate voi fi mai zglobiu ..

#161
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012

View Postdorin_2k, on 23 februarie 2016 - 21:26, said:

Doar cu martori poti castiga. Alta sansa nu ai. Ai vb cu cei 2 soferi si pasagera ta? Vor fi de acord sa vina la instanta?

Pasagera clar da.
Taximetristul din spate si-a angajat avocat si mi-a zis sa ii dau * 50 de euro * sa imi faca intrarea si sa imi depuna contestatia avocatu si al3lea a inceput de ieri * ca domnle, stiti ca eu oricum conduc 500 km doar pe an, ca nu ma afecteaza, ca e greu in instanta, ca nu am bani ca voi sa ma judec *, dar pot sa il conving.

#162
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,651
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdorin_2k, on 21 februarie 2016 - 17:04, said:

Ii chemi ca martori in proces. (soferi, pasageri, pietoni).
Insa unii or sa spuna ca nu isi mai amintesc.

View Postdorin_2k, on 21 februarie 2016 - 20:10, said:

Doar cu martori ai sansa. La judecarea in lipsa iti trebuie probe (foto, video, etc) din care sa reiasa ca era verde in acel moment. Insa nu le ai.
Doar martorii te pot salva in acest caz. Le ceri nume, prenume, adresa si ii mentionezi in plangere. Vor fi citati la termen. Cum am mai zis: unii vor zice ca au uitat sau nu au vazut culoarea in acel moment (ca sa scape de drumuri si stress in tribunal). Poate nici nu iti vor da numele si adresa lor ca sa fie sigiri ca nu vor fi chemati la proces.
Reciteste ce ti-am scris mai sus. Nu se vor "prinde" usor ca martori in proces. Vor fi obligati sa se prezinte daca vor fi citati. Insa vor zice ca nu isi amintesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate