Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

S-a stricat hidrocentrala Portile de Fier. Importam masiv curent si, culmea, nu e rau

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
163 replies to this topic

#73
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,882
  • Înscris: 08.11.2009

View PostPatrulescu, on 09 februarie 2016 - 12:53, said:

Pe vremea lui Ceausescu eu eram cel mai fericit copil din lume, fara absolut nicio grija, zburdam vesel pe campiile patriei, am vazut ce inseamna greutatile vietii abia dupa ce a aparut capitalismul !

Pardon, noi eram popor suveran, liber si neatarnat, pana cand ne-au vandut politicienii astia de acum la puterile straine...

A, si eu la fel, zburdam fericit printre blocuri. Ma deranjam din zburdat doar cand oprea o masina in fata alimentarei. Atunci dadeam tot ce era mai bun din mine ca sa ajung repede sa-i spun mamei ca a bagat ceva la alimentara. Nu conta ce. Important era ca a bagat. A da si-mi mai placea varianta de facebook de atunci - statul la coada. Bine, pentru mine era nasol ca eram mic si ma sufocau aia pe-acolo in imbulzeala. Dar sa luam partea pozitiva: am invatat sa dau din coate

#74
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPatrulescu, on 09 februarie 2016 - 12:53, said:

Pe vremea lui Ceausescu eu eram cel mai fericit copil din lume, fara absolut nicio grija, zburdam vesel pe campiile patriei, am vazut ce inseamna greutatile vietii abia dupa ce a aparut capitalismul !

Pardon, noi eram popor suveran, liber si neatarnat, pana cand ne-au vandut politicienii astia de acum la puterile straine...
Mii, milioane de scuze pentru offtopic, imi asum si eventualele sanctiuni, dar nu ma pot abtine.

Patrule, dupa revolutie maare parte din romani au plecat in vest. Tu de ce nu ai plecat la rusi, la mama Rusie?
Ai preferat sa stai acasa? E, asta e democratia, te supui majoritatii. (sigur l-ai votat pe iliescu).

ontopic: Cea mai mare teapa pe care ne-o baga astia pe gat e cu "certificatele verzi", adica noi ii platim sa se imbogateasca.

#75
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,369
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPatrulescu, on 09 februarie 2016 - 12:53, said:

Pe vremea lui Ceausescu eu eram cel mai fericit copil din lume, fara absolut nicio grija, zburdam vesel pe campiile patriei, am vazut ce inseamna greutatile vietii abia dupa ce a aparut capitalismul !

Nu din cauza capitalismului ci din cauza varstei ti-au aparut greutatile
Crezi ca daca nu-ti impusca idiotul ramaneai copil zburdalnic?

#76
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View Postcipri1981, on 09 februarie 2016 - 12:54, said:

Corect pe naiba. Pai pentru mine nu e mai ieftina ca eu platesc taxe pentru certificatele alea verzi. Dar daca o exportam (si nu putem s-o exportam decat la pretul pietei ca altfel nu o ia nici dreacu), pentru ala din Ungaria (de exemplu) e ieftina ca el nu plateste taxele afarente subventionarii producerii acelei energii.

vorbeam din punct de vedere al pietei. sigur ca tie nu-ti convine s-o subventionezi, nici mie nu-mi convine. dar, pentru o firma din piata, asta-i important: sa fie curent ieftin

View Posthunor66, on 09 februarie 2016 - 12:59, said:

Esti copil de ambasador ?

Clar, ai trait pe la vreo ambasada, pe undeva.

nu tre sa-i raspunzi!

el nu vrea raspunsuri la obiect, vrea doar sa starneasca reactii. orice fel de reactii. ar spune orice, numai sa-i raspunda si lui cineva, sa faca un mic flame

#77
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postericmario, on 09 februarie 2016 - 13:01, said:

ontopic: Cea mai mare teapa pe care ne-o baga astia pe gat e cu "certificatele verzi", adica noi ii platim sa se imbogateasca sa salveze planeta.
:notangel:

#78
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,369
  • Înscris: 20.10.2015
Eu cand eram tanar, veneam de la scoala noaptea si Ceausescu imi oprea curentul de joasa si de inalta, ziceam ca Andantae: "s-a stricat"
Dar eram suveran

#79
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPollux, on 09 februarie 2016 - 13:03, said:

Posted Image
Corect! Multumesc pentru corectie! Posted Image

#80
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Posthunor66, on 09 februarie 2016 - 12:59, said:

Esti copil de ambasador ?
Nu, eram un copil simplu, dar liber - libertate mai mare ca pe vremea lui Ceausescu nu am avut niciodata!
Ma duceam atunci cu gasca de copii din bloc oriunde voiam: ne cataram in copaci, ne suiam pe blocuri, ne plimbam cu liftul in blocurile turn, intram in gradini, intram pe santiere de unde luam tuburi pentru cornete, si carbid pentru tunuri, intram in fabrici si puncte termice de unde luam rulmenti, piulite si suruburi - nu ne oprea nimeni, nu ne intreba nimeni absolut nimic!
.......
Acum sunt garduri peste tot, paznici, sarma ghimpata, interfoane la fiecare scara de bloc, nu poti sa te misti si sa faci nimic, ca imediat o sa apara cineva sa te intrebe ce cauti acolo....Copiii de azi nu au libertatea alora de dinainte, nu stiu ce inseamna sa mergi si sa iti faci de cap oriunde vrei tu, fara sa te opreasca nimeni !

#81
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,882
  • Înscris: 08.11.2009

View PostTsunnnami, on 09 februarie 2016 - 13:04, said:

Eu cand eram tanar, veneam de la scoala noaptea si Ceausescu imi oprea curentul de joasa si de inalta, ziceam ca Andantae: "s-a stricat"
Dar eram suveran
:)), eu eram mai mic,  ziceam: " a luat curentul, baba cu patentul." Vremuri.......

#82
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTsunnnami, on 09 februarie 2016 - 13:04, said:

Eu cand eram tanar, veneam de la scoala noaptea si Ceausescu imi oprea curentul de joasa si de inalta, ziceam ca Andantae: "s-a stricat"
Dar eram suveran
Al dracu' nea' Nicu, parca-l vad cu subelnita-n mana! Posted Image
Am trait si eu perioada aia, ba chiar pe cea mai proasta mi-o amintesc. (nascut in '80)

#83
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,326
  • Înscris: 07.11.2006

View Postericmario, on 09 februarie 2016 - 13:01, said:



ontopic: Cea mai mare teapa pe care ne-o baga astia pe gat e cu "certificatele verzi", adica noi ii platim sa se imbogateasca.

Stai sa vezi urmatoarea teapa care ni se pregateste,coapta in laboratoarele mintilor odihnite,neprihanite,echidistante si categoric obiective ale binefacatorilor nostri de la UE.
Este vorba despre contorul inteligent,care se preconizeaza a fi obligatoriu.Costul minim este pe la vreo 250 de euro si trebuie achitat de consumator.
Masura este valabila in arealul pastorit de CE.

#84
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,369
  • Înscris: 20.10.2015

View Postericmario, on 09 februarie 2016 - 13:09, said:

Al dracu' nea' Nicu, parca-l vad cu subelnita-n mana! Posted Image

El cu surubelnita, prosta cu patentul:

View Postcipri1981, on 09 februarie 2016 - 13:08, said:

Posted Image), eu eram mai mic,  ziceam: " a luat curentul, baba cu patentul." Vremuri.......

Si ce pica aveam pe copiii simplii care zburdau pe campuri...
Atunci mi-a venit boala pe Ceausescu,
Mah si erau mii, mii, multi de la orfelinat, le zicea ceausei.

"Aduna" floricere..

#85
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View Postadisz, on 09 februarie 2016 - 13:11, said:

Stai sa vezi urmatoarea teapa care ni se pregateste,coapta in laboratoarele mintilor odihnite,neprihanite,echidistante si categoric obiective ale binefacatorilor nostri de la UE.
Este vorba despre contorul inteligent,care se preconizeaza a fi obligatoriu.Costul minim este pe la vreo 250 de euro si trebuie achitat de consumator.
Masura este valabila in arealul pastorit de CE.

nu-i adevarat. nu costa 250 de euro si nu-l platesti tu pe loc. adica, sa ne intelegem, nu-ti vine distribuitorul la usa cu factura. il platesti in timp, in factura, pentru ca-i investitie recunoscuta de ANRE. da nu-ti va batea in usa Enel sa le dai 10 milioane. costa vreo 100 de euro iar impactul in factura lunar va fi de sub 1 leu, cam asa

Edited by Andantae, 09 February 2016 - 13:30.


#86
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostPatrulescu, on 09 februarie 2016 - 13:08, said:

Nu, eram un copil simplu, dar liber - libertate mai mare ca pe vremea lui Ceausescu nu am avut niciodata!
Ma duceam atunci cu gasca de copii din bloc oriunde voiam: ne cataram in copaci, ne suiam pe blocuri, ne plimbam cu liftul in blocurile turn, intram in gradini, intram pe santiere de unde luam tuburi pentru cornete, si carbid pentru tunuri, intram in fabrici si puncte termice de unde luam rulmenti, piulite si suruburi - nu ne oprea nimeni, nu ne intreba nimeni absolut nimic!
.......
Acum sunt garduri peste tot, paznici, sarma ghimpata, interfoane la fiecare scara de bloc, nu poti sa te misti si sa faci nimic, ca imediat o sa apara cineva sa te intrebe ce cauti acolo....Copiii de azi nu au libertatea alora de dinainte, nu stiu ce inseamna sa mergi si sa iti faci de cap oriunde vrei tu, fara sa te opreasca nimeni !

in timp ce tu ciordeai rulmenti si carbid de pe santiere si puncte termice, copiii de varsta ta lipsiti de libertate in lagarul capitalist occidental isi petreceau timpul in moduri de-a dreptul odioase:
- jucandu-se in parcuri pentru copii, imprejmuite cu garduri
- calarind ponei, in manejuri imprejmuite cu garduri
- mergand in parcuri de distractii gen Disneyland, imprejmuite cu garduri
- facand plaja, pe plaje private, curate si civilizat ce-i drept, dar imprejmuite cu garduri
- cumparand dulciuri de la hipermarketuri, imprejmuite cu pereti si garduri...

vulva ma-sii de capitalism, cum rapeste el libertatea absoluta a copchiilor! Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by Pollux, 09 February 2016 - 13:16.


#87
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPatrulescu, on 09 februarie 2016 - 13:08, said:

Nu, eram un copil simplu, dar liber - libertate mai mare ca pe vremea lui Ceausescu nu am avut niciodata!
Ma duceam atunci cu gasca de copii din bloc oriunde voiam: ne cataram in copaci, ne suiam pe blocuri, ne plimbam cu liftul in blocurile turn, intram in gradini, intram pe santiere de unde luam tuburi pentru cornete, si carbid pentru tunuri, intram in fabrici si puncte termice de unde luam rulmenti, piulite si suruburi - nu ne oprea nimeni, nu ne intreba nimeni absolut nimic!
.......
Acum sunt garduri peste tot, paznici, sarma ghimpata, interfoane la fiecare scara de bloc, nu poti sa te misti si sa faci nimic, ca imediat o sa apara cineva sa te intrebe ce cauti acolo....Copiii de azi nu au libertatea alora de dinainte, nu stiu ce inseamna sa mergi si sa iti faci de cap oriunde vrei tu, fara sa te opreasca nimeni !
Oooo, pai de ce nu ai zis asa?
Te invit la mine acasa, poti sa distrugi ce vrei tu, sa scoti din pereti tuburile PVC, poti sa-mi arunci tv-urile pe geam, mobila la fel.
Ba mai simplu, poti sa-mi dai foc la apartament!
Ti-e dor de vremurile alea, nu?Posted Image

#88
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Off topic.
Eu fiind nascut in 1963, in decembrie 89 aveam deja 26 d eani.
Asa ca am prins si cenaclul Flacara unde porcul de Adrian Pauenscu recita "Actorul' , o poezi care se termina
"..mai dati-l dracului/ e un actor".
Cine pricepe, intelege ca nu ma refer la susnumitul AP..
On topic.
Nu sunt inginer energetician. Dar vreau sa aflu mai multe, hi, hi, ca de aia e forum, ca sa aflam si sa invatam..
Asa ca il rog pe cel care a scris ca eneregia e proasta sa ma invete si pe mine definitia energiei proaste.
Si ce se intampla daca in loc de 230V am doar 220V. Cat insemana asta si ce efect are.
La fel si cu 1/T, adica frecventa.
Dar cu cifre si preocente, ca eu sunt om exact, nu absolvent de Spiru Dai Banui Ti-Dau Diploma..
Cine face pariu cu mine KA....

Inainte sa postez, am exersat un posibil rapsuns Nu mi-a ocupat niciun A4, cu TimesNewRoaman 12, la 1 rand..

#89
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014
hai, gata, sa termina cu viata in perioada ceausista! nu-i asta ideea topic-ului


lumeeeee, lumeeeeeee, acusica trecem din nou pe importuri!   ia bagati un ochi aici

nu prea mai bate vantul, incepem sa importam  Posted Image. baiii, cum se leaga totul. curba verde(eolianul) descreste, curba rosie(schimburile comerciale) creste

Edited by Andantae, 09 February 2016 - 13:19.


#90
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postadisz, on 09 februarie 2016 - 13:11, said:


Stai sa vezi urmatoarea teapa care ni se pregateste,coapta in laboratoarele mintilor odihnite,neprihanite,echidistante si categoric obiective ale binefacatorilor nostri de la UE.
Este vorba despre contorul inteligent,care se preconizeaza a fi obligatoriu.Costul minim este pe la vreo 250 de euro si trebuie achitat de consumator.
Masura este valabila in arealul pastorit de CE.
Vrei sa-ti spun un adevar? Inca exista gospodarii contorizate de un contor cu disc. Adica nu electronic. Adica evul mediu, Oare ce bransament au  casele alea?!
Distribuitorii "privati" au in vedere montarea contoarelor cu citire de la distanta. Sunt deja implementate, dar nu la o scala mare.
Spun lucrurile astea pentru ca am montat asa ceva. (folosesc cartele de date de la "rosii", cei de la enel)
Un astfel de contor e foarte scump, dar pas cu pas, din banii nostrii, se va ajunge la asa ceva. Si e foarte bine in final.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate