Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

S-a stricat hidrocentrala Portile de Fier. Importam masiv curent si, culmea, nu e rau

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
163 replies to this topic

#55
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View Postvyctoras1985, on 09 februarie 2016 - 12:40, said:

ai uitat sa precizezi ca acea cadere de apa de la hidrocentrale este aceeasi tot timpul Posted Image ca atare la o hidrocentrala nu prea ai cum modifica parametrii.... eventual daca inchizi pe jumate sa zicem ecluzele...dar asta inseamna cum ai spus alti parametrii....ceea ce ar insemna ca Portile sa arda toti consumatorii ....mai ales ca unii din parametrii sunt invers proportionali si n-ai cum sa scazi debitul de apa...

@vyctoras, du-te si te culca, n-ai nicio treaba! deci asa, tot timpul aceeasi cadere de apa. alta prostie mai mare puteai sa spui.

ce naiba, ma @vyctoras, pe absolut toate ariile de pe forumul asta spui numai prostii. nu te-ai saturat?

#56
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostTsunnnami, on 09 februarie 2016 - 12:37, said:

Nu "aveam" ci "avea" curent de vanzare. Noi "nu aveam" curent pentru bec.
Ba "aveam", pentru ca curentul ala nu era al lor ci al intregului popor roman!

#57
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,882
  • Înscris: 08.11.2009

View PostAndantae, on 09 februarie 2016 - 12:36, said:

acum bate vantul, d-aia exportam Posted Image daca nu bate, nasol

ia vezi sapatamana trecuta de cate ori au existat importuri. si citeste si graficul pe 6 luni, sa vezi ca s-a schimbat ceva exact de la 1 februarie, cand, zice articolul, s-a stricat Portile de Fier Posted Image



ok, ok, m-ati convins Posted Image

deci al nostru curent e scump si prost?
sunt sigur ca acum nu avem probleme sa tinem energia in parametrii deci cred ca este foarte buna. La scump sau ieftin e o discutie mai complicata. Energia produsa de eoliene este cea mai scumpa dar o subventionam prin certificate verzi, cea produsa de hidroelectrica ar trebui sa fie cea mai ieftina. De-aia nici nu prea e bine sa exportam energie pentru ca acum, la noi surplusul vine de la eoliene ceea ce inseamna ca exportam subventie in alte tari.

#58
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View Postadisz, on 09 februarie 2016 - 12:43, said:



Am inteles din start ce ai vrut sa zici.
In caz ca nu ti-ai dat seama,mai mult ca sigur ca nu,eu nu am pus la indoiala cele afirmate de tine.Raspunsul meu a fost catre ericmario,dar nici asta n-ai observat.
Pe viitor iti recomand sa citesti atent inainte sa te arunci la comentarii.
De altfel comentarilul meu a fost facut pentru a sustine comentariul tau,dar nici macar atat n-ai sesizat.

nu-ti raspunsem tie, ci lui @ericmario. ma rog, poate-am gresit andrisantul. scuzele mele!

oricum, bine naibii c-am depasit subiectul cu semantica! Posted Image

#59
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,326
  • Înscris: 07.11.2006

View Posthunor66, on 09 februarie 2016 - 12:04, said:



Nu stiu cum o mai fi azi, daca pastreaza ori nu frecventa, dar asta de tensiune joasa ce vine la mine la contoar, sigur nu-si pastreaza tensiunea. Face led-ul ala de avarie ca girofaru'.

Asta-i nu-i vina producatorului de energie.Este in totalitate vina distribuitorului.Ai caderi de tensiune pe retea fie datorita lungimii si subdimensionarii retelei, fie datorita faptului ca transformatorul nu mai face fata fiind foarte multi consumatori conectati simultan,fie din ambele motive.

#60
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,369
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPatrulescu, on 09 februarie 2016 - 12:13, said:

Daca ar vedea Ceausescu, ce ati facut cu hidrocentrala lui, s-ar rasuci in mormant,

Amice, cel mai bun lucru care ti s-a intamplat tie in viata asta a fost impuscarea lui Ceausescu
Urmatorul bun lucru, Adminterea ta in Europa, desi fara nota de trecere, al treilea bun lucru, Softpedia, urmatoarele nu o sa le ghicesti niciodata

View PostAndantae, on 09 februarie 2016 - 12:29, said:


OK, dincolo de probleme cu topica mea, altminteri corecta, la subiect avem ceva de zis?

Nu are, unii ie buni doar pe semantica

#61
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View PostPatrulescu, on 09 februarie 2016 - 12:45, said:

Ba "aveam", pentru ca curentul ala nu era al lor ci al intregului popor roman!

hai, du-te la treaba ta! ok, inteleg habarnismul, dar trollajul de prost gust, nu

View Postcipri1981, on 09 februarie 2016 - 12:45, said:

sunt sigur ca acum nu avem probleme sa tinem energia in parametrii deci cred ca este foarte buna. La scump sau ieftin e o discutie mai complicata. Energia produsa de eoliene este cea mai scumpa dar o subventionam prin certificate verzi,

corect. deci devine cea mai ieftina. pentru un consumator, asta-i cel mai important lucru: sa fie ieftina. nu-i pasa ca-i subventionata, atata timp cat pretul final e avantajos

Edited by Andantae, 09 February 2016 - 12:48.


#62
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,369
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPatrulescu, on 09 februarie 2016 - 12:45, said:

Ba "aveam", pentru ca curentul ala nu era al lor ci al intregului popor roman!

Iar poporul era al lor, ajungem la ce-am scris mai sus

#63
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,326
  • Înscris: 07.11.2006

View Postvyctoras1985, on 09 februarie 2016 - 12:40, said:

ai uitat sa precizezi ca acea cadere de apa de la hidrocentrale este aceeasi tot timpul Posted Image ca atare la o hidrocentrala nu prea ai cum modifica parametrii.... eventual daca inchizi pe jumate sa zicem ecluzele...dar asta inseamna cum ai spus alti parametrii....ceea ce ar insemna ca Portile sa arda toti consumatorii ....mai ales ca unii din parametrii sunt invers proportionali si n-ai cum sa scazi debitul de apa...

Asa-i ca la fizica,la capitolul fluide cel putin,cea mai mare nota a ta a fost 2 1/4?

#64
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View Postadisz, on 09 februarie 2016 - 12:46, said:


Asta-i nu-i vina producatorului de energie.Este in totalitate vina distribuitorului.Ai caderi de tensiune pe retea fie datorita lungimii si subdimensionarii retelei, fie datorita faptului ca transformatorul nu mai face fata fiind foarte multi consumatori conectati simultan,fie din ambele motive.

wow, dude, chiar le stii

avem aici un domn bine de tot pe domeniu  :)

imi place cand vin pareri avizate si-mi displace total cand posteaza habarnistii si trollii de joasa speta. sunt multe alte subiecte unde se poate trolla la modul abject, asta nu-i unul dintre ele

#65
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
producatorii au niste parametri care caracterizeaza energia foarte stricti, pentru ca sunt restrictii de ordin tehnic, nu politic.
sunt mai multi pe acelasi sistem, deci ca sa nu se "deranjeze" intre ei trebuie sa fie toti la fel.

#66
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,326
  • Înscris: 07.11.2006

View PostTsunnnami, on 09 februarie 2016 - 12:46, said:

Amice, cel mai bun lucru care ti s-a intamplat tie in viata asta a fost impuscarea lui Ceausescu


Chiar daca-i offtopic,dar Ceasusecu nu a fost impuscat.A fost asasinat.Prin impuscare, daca vrei.

#67
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postadisz, on 09 februarie 2016 - 12:46, said:


Asta-i nu-i vina producatorului de energie.Este in totalitate vina distribuitorului.
Absolut.

#68
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostTsunnnami, on 09 februarie 2016 - 12:46, said:

Amice, cel mai bun lucru care ti s-a intamplat tie in viata asta a fost impuscarea lui Ceausescu
Pe vremea lui Ceausescu eu eram cel mai fericit copil din lume, fara absolut nicio grija, zburdam vesel pe campiile patriei, am vazut ce inseamna greutatile vietii abia dupa ce a aparut capitalismul !

View PostTsunnnami, on 09 februarie 2016 - 12:48, said:

Iar poporul era al lor, ajungem la ce-am scris mai sus
Pardon, noi eram popor suveran, liber si neatarnat, pana cand ne-au vandut politicienii astia de acum la puterile straine...

#69
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,882
  • Înscris: 08.11.2009

View PostAndantae, on 09 februarie 2016 - 12:47, said:

hai, du-te la treaba ta! ok, inteleg habarnismul, dar trollajul de prost gust, nu



corect. deci devine cea mai ieftina. pentru un consumator, asta-i cel mai important lucru: sa fie ieftina. nu-i pasa ca-i subventionata, atata timp cat pretul final e avantajos
Corect pe naiba. Pai pentru mine nu e mai ieftina ca eu platesc taxe pentru certificatele alea verzi. Dar daca o exportam (si nu putem s-o exportam decat la pretul pietei ca altfel nu o ia nici dreacu), pentru ala din Ungaria (de exemplu) e ieftina ca el nu plateste taxele afarente subventionarii producerii acelei energii.

#70
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
acum am citit si eu articolul de la cap la coada.
este un articol tipic de trolleala. pleaca de la faptul ca importam energie, apoi baga un citat din directorul Dispeceratului National, care zice ca nu este o chestie asa grava, apoi baga faza ca hidroagregatele se strica din cauza unei modernizari facute in dorul lelii pe bani multi.

de fapt, decat ultimul subiect este de interes si este cu adevarat grav.
si din punctul meu de vedere nici nu este de mirare ca se intampla asta in Romania... am mai vazut si altele...

dar jurnalistul a simtit el nevoia sa faca o introducere cu un pseudo-subiect.

Edited by Pollux, 09 February 2016 - 12:59.


#71
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,326
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAndantae, on 09 februarie 2016 - 12:15, said:


mister, curentul e curent. e de joasa, inalta si medie tensiune, dar nu are grade de calitate

Cu tot respectul,dar e gresit.
Curentul e curent iar tensiunea e tensiune.Sunt doua marimi total diferite.
Iar reteaua,nu curentul,este de JT,MT sau inalta tensiune.
Pe retea nu se transporta curent,se transporta tensiune.Transportul de tensiune este apanajul retelei de inalta tensiune.Tensiunea nu se transporta la valori mici.Mai exact datorita pierderilor imense de tensiune existente in orice retea.
Si cand zic transport nu ma refer la retele electrice de 10-15 km.

#72
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostPatrulescu, on 09 februarie 2016 - 12:53, said:

Pe vremea lui Ceausescu eu eram cel mai fericit copil din lume, fara absolut nicio grija, zburdam vesel pe campiile patriei, ...
Esti copil de ambasador ?

Quote

Pardon, noi eram popor suveran, liber si neatarnat, ...
Clar, ai trait pe la vreo ambasada, pe undeva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate