Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...
 

Pareri SAMSUNG NX1000 amator

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 02.07.2011
O alegere foarte buna daca vrei sa inveti fotografie mai ales ca poti sa inchiriezi obiective de la F64 relativ ieftin cand ai ceva de facut.

Daca insa vrei sa mergi pe partea de filmare mai mult, asa ceva e mai bun, dar depaseste bugetul cu putin.

#20
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postloock, on 02 februarie 2016 - 03:38, said:

Pt. pozari exista Canon si Nikon, cu ceva avantaje Canon pe partea de obiective.

Pt. artisti si fotografi exista Pentax, PhaseOne, Mamiya, Hasselblad, etc. (Sinar, Contax, Bronica, Fuji, Leica, etc. )
Contax si Bronica nu mai sunt branduri contemporane, dar Contax 645 AF ( 1999-2005) suporta back-uri digitale interschimbabile cu backuri de film.

Mai accesibila noua este Pentax 645Z de 50 MP. (crop 645)
Ultimul racnet este PhaseOne XF 100 MP ( aproape FF645)

Cu Z-ul scoti A4 @ 720 DPI real.
Cu XF scoti A3 @ 720 DPI real.

Si mai accesibila este Pentax 645D 40 MP, chiar si noua !, disponibila si SH.

La PhaseOne fiind aproape FF645 ai disponibil si short tele dedicat de portret, 150 f 2.8
In plus pt PhaseOne ai acum disponibile mai multe obiective cu obturator leaf, inclusiv cu AF.
La Pentax 645 D/Z, care e crop 645, inca nu ai disponibil short tele dedicat de portret.
Pentax 90-ul este MACRO (microcontrast extrem) si de focala cam mica, iar 150 f 2.8 este conceput pt. FF645; pe crop e cam lung si comprima putin planurile si perspectiva, aplatizeaza. Era bun un 120 f 2.
Cu obturator leaf pt Pentax sunt deocamdata disponibile doar obiective mai vechi fara AF, dar se poate utiliza HSS pana la 1/4000 s cu blitzuri dedicate.

Vreau si eu ce fumezi tu.

View PostAly07, on 02 februarie 2016 - 13:15, said:

Nu am si nu sunt dispus sa dau 6000 lei pe un aparat foto si nu stiu ce student ar fi capabil sa dea atatia bani(ma refer la oamenii normali nu la copii rasfatati de bani gata). Bugetul meu ar putea ajunge undeva intre 2000-3000 de lei maxim... .

Am un prieten anul 1 la arte si si-a cumparat D810, a dat 10.000 pe el de black friday, bani munciti nu de la mama. Daca nu ai 6000 atunci poti lua un 5Dmk2 cu 3000 de lei. Considera ca asta este o investitie pe ani buni de aici inainte si cand momentul se va ivi, vei scoate bani, ca doar de aia te duci la facultatea aia, nu, nu mergi de placere ?!

Prietenul asta al meu face sedinte foto pentru fete, ia intre 100-200 Ron acum dar sigur va creste, poate mai tarziu va face fashion, portretistica, stock, samd. Eu as privi camera ca pe o unealta de invatat si de facut bani, ceva gen un instalator care se apuca de scoala si cere sfat ce scule sa cumpere. Nu are rost sa cumperi acum ceva ieftin si aiurea pentru ca mai apoi sa o dai degeaba si sa cumperi ce trebuia cumparat de la inceput.

Asta e parerea mea.

Edited by nicolaie, 02 February 2016 - 14:55.


#21
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View PostStefanSC, on 02 februarie 2016 - 14:10, said:

O alegere foarte buna daca vrei sa inveti fotografie mai ales ca poti sa inchiriezi obiective de la F64 relativ ieftin cand ai ceva de facut.

Daca insa vrei sa mergi pe partea de filmare mai mult, asa ceva e mai bun, dar depaseste bugetul cu putin.

Al doilea de ce? Putini mp si contrast AF? La pretul ala? Nu e mult mai indicat un kit Nikon seria 3 sau 5, sh, care chiar se incadreaza in buget? Si care chiar merge bine si poti invata pe el?

#22
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 02.07.2011
Al doilea pentru ca mananca pe paine orice seria 3 si 5 sau echivalentele de la Canon in tot ce priveste utilizarea, e in aceeasi zona de calitate a imaginii si e un aparat cu care poti sa cresti (adica nu e castrat pentru a intra la un anume pret).

In plus face video cum niciun DSLR de pe piata poate. Iar daca facultatea e http://www.unarte.or...entare.php?id=4 , va fi necesar.

In plus, daca chiar vrea sa faca bani din meseria asta, am vazut mai multi fotografi cautand videografi decat invers ;).

Legat de AF de contrast:
http://www.dpreview....mix-dmc-g7/4#AF

#23
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostAly07, on 02 februarie 2016 - 13:15, said:

Nu am si nu sunt dispus sa dau 6000 lei pe un aparat foto si nu stiu ce student ar fi capabil sa dea atatia bani(ma refer la oamenii normali nu la copii rasfatati de bani gata). Bugetul meu ar putea ajunge undeva intre 2000-3000 de lei maxim... .

Daca ala este bugetul maxim incearca sa iei ceva SH. Riscurile sunt mai mari dar un Nikon D90 sau Canon 40D ca minim ar fi OK. Vezi sa nu depaseasca 25000 de cadre ca altfel risti sa ramai fara el destul de repede (aceste aparate au un MTBF de vreo 100000 de poze insa acel numar nu este fix ci o probabilitate).
Nicolaie ti-a dat sfaturi bune. Pentru tine acest aparat va fi o investitie asa ca e bine sa nu faci rabat de la calitate.

#24
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005
De ce nu un SLR  (camera pe film) ?

Pentru cine crede ca digitalul e regele IQ-ului:

http://petapixel.com...y-film-digital/

Edited by katran, 02 February 2016 - 19:21.


#25
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postkatran, on 02 februarie 2016 - 19:20, said:

De ce nu un SLR  (camera pe film) ?

Pentru cine crede ca digitalul e regele IQ-ului:

http://petapixel.com...y-film-digital/

Ne arata acel test cum se comporta un mirrorless de la Olympus fata de un full frame. Si surpriza full frame arata mai bine. Dar tot arata destul de rau filmul.
Se compara un film de 67x56 mm cu un senzor de 36x24 mm (adica de peste 4 ori mai mic).

#26
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005

View Postbaloo2009, on 02 februarie 2016 - 22:55, said:

Se compara un film de 67x56 mm cu un senzor de 36x24 mm (adica de peste 4 ori mai mic).

Aici pretul conteaza, iar cele doua camere sunt aceeasi liga din punctul asta de vedere.
Nu sunt deloc un mare fan al camerelor analogice, dar sunt impresionat ca se mai pot bate inca cu digitalele super-tehnologizate.

Uite ce zice Ken Rockwell:

http://www.kenrockwe...om/mamiya/7.htm

"...the Mamiya 7 offers technical image quality unmatched by anything, film or digital, this side of 4x5" film, and it's still small enough to carry around my neck all day long and shoot hand-held".
"It's a complete class above Leicas, and DSLRs like the Nikon D3X, Canon 1Ds Mk III and 5D Mark II."

Edited by katran, 02 February 2016 - 23:41.


#27
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Come on... Ken Rockwell... Posted Image

#28
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Hai măi, tu acuma l-ai descoperit pe Ken Rockwell? Nu știi că e o legendă comică? Mulți fac mișto de el. Sunt și bancuri cu Ken Rockwell pe net.

Eu fac pariu că dacă ai primi Mamyia aia pe gratis în 2 luni te-ai întoarce la ale tale.

Edited by calexe, 02 February 2016 - 23:50.


#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,719
  • Înscris: 29.03.2006

View PostTS030, on 02 februarie 2016 - 10:37, said:

Loock...
[ http://vignette3.wikia.nocookie.net/cardfight/images/a/a3/Facepalm_cat.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Era fain daca era pisica ta...

#30
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcalexe, on 02 februarie 2016 - 23:50, said:

Eu fac pariu că dacă ai primi Mamyia aia pe gratis în 2 luni te-ai întoarce la ale tale.

Dupa 2 zile m-as intoarce....  Posted Image

Nu, aici era vorba despre facultatea de fotografie.
Cred ca pentru un student care urmeaza o astfel de facultate, ar fi interesanta o camera pe film.
In ideea asta am pomenit de camere pe film.

Edited by katran, 03 February 2016 - 09:39.


#31
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Ar fi interesanta o camera pe film, dar nu ar putea sa invete, nu ar putea sa colaboreze cu colegii, nu ar putea face fata costurilor. De ce nu recomandam un bloc de desen si un set de creioane colorate?

#32
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@katran:
Cred că o cameră pe film + tot ce implică ar fi potrivită pentru unul pasionat și totodată unul care savurează de "esențe tari". În  nici un caz pentru un începător.
Îmi amintesc cu groază cum încercam să învățat expunerea pe o cameră cu film: cu carnețel de notițe iar mai târziu cu reportofon. Pe vremea aceea nu prea știam cum e cu matrix metering observasem numai că rezultatele nu erau consistente și speram să pot învăța compensările necesare prin notițe la momentul declanșării. Acum mă umflă râsul când îmi amintesc.  
Iar când am fost prima oară în Deltă am plecat cu o rezervă babană de vreo 6-7 rolfilme, Velvia, de vreo 4$ bucata. O rafală și buleam 5-10 poziții. Cu toată cumpătarea, a 3-a zi cam terminasem rolfilmele Posted Image.
Pe digital schimb ISO cu un click. Pe film...
Plus, plus, plus...

Edited by calexe, 03 February 2016 - 12:02.


#33
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View PostAly07, on 02 februarie 2016 - 13:15, said:

Nu am si nu sunt dispus sa dau 6000 lei pe un aparat foto si nu stiu ce student ar fi capabil sa dea atatia bani(ma refer la oamenii normali nu la copii rasfatati de bani gata). Bugetul meu ar putea ajunge undeva intre 2000-3000 de lei maxim... .

Vezi pe la 2100 lei, Olympus OMD Em10 kit cu 14-42 parcă (prima generaţie) NOU, cu garanţie ( http://www.f64.ro/ol...anta-11930.html ) ;-) ..ai paletă mare de obiective compatibile (Olympus şi Panasonic), ai şi stabilizare cu orice obiectiv montat, ai vizor, dimensiuni reduse (nu te vei gândi de două ori dacă-l vei lua cu tine) etc. La filmare nu stă la fel de bine precum alţii (dar suficient de bine pentru majoritatea) dar petru ca acum te interesează fotografia, filmatu mai poate aştepta 3-4 ani. Până atunci s-ar putea să-ţi iei altceva, poate tot pe aceeaşi montură. Baftă.

ăăă...sau cum s-a mai amintit mi sus, o jucărie pe film (o camera bună cu un ob.50mm e pe la 200-250 lei).

Edited by montecarlo, 03 February 2016 - 14:27.


#34
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postmontecarlo, on 03 februarie 2016 - 14:20, said:

Vezi pe la 2100 lei, Olympus OMD Em10 kit cu 14-42 parcă (prima generaţie) NOU, cu garanţie ( http://www.f64.ro/ol...anta-11930.html ) ;-) ..ai paletă mare de obiective compatibile (Olympus şi Panasonic), ai şi stabilizare cu orice obiectiv montat, ai vizor, dimensiuni reduse (nu te vei gândi de două ori dacă-l vei lua cu tine) etc. La filmare nu stă la fel de bine precum alţii (dar suficient de bine pentru majoritatea) dar petru ca acum te interesează fotografia, filmatu mai poate aştepta 3-4 ani. Până atunci s-ar putea să-ţi iei altceva, poate tot pe aceeaşi montură. Baftă.

ăăă...sau cum s-a mai amintit mi sus, o jucărie pe film (o camera bună cu un ob.50mm e pe la 200-250 lei).

O oferta buna insa nu il prea ajuta. Cati crezi ca au Olympus la facultate. Va trebui sa ia toate obiectivele si accesoriile singur si ce a economisit acum se va duce extrem de repede.
Camera este buna si de un nivel mai ridicat decat dSLR-urile din aceeasi categorie de pret. Dar se intampla asta deoarece Olympus a injumatatit preturile ca sa scape de ele. Cand era 4000 de lei nu o luai sau o recomandai asa de usor.
Dar banii sunt ai lui si poate sa ia orice camera ii place si isi permite.

#35
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Va trebui sa ia toate obiectivele si accesoriile...
Ce cerinte sunt la facultate privind obiectivele si accesoriile?

Edited by crokodilu, 03 February 2016 - 18:43.


#36
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Dacă-i vorba de împrumutat, cel puţin din perspectiva unui bărbat, femeia, maşina şi camera foto (plus obiective, etc.) nu se împrumută :-))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate