Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...
 

Pareri SAMSUNG NX1000 amator

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012
Buna ziua,

Ce parere aveti de un SAMSUNG NX1000? Se potriveste unui amator? Ma pot folosi de el daca as vrea sa dau la facultatea de fotografie? Multumesc anticipat.

#2
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Presupun ca te poti folosi de el, dar chiar vrei sa cumperi un brand care (aparent) se retrage de pe piata foto?

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Eu as alege un Canon G1X.

#4
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Iti recomand sa investesti intr-un sistem cu viitor, sa iti cumperi un DSLR Canon sau Nikon pentru ca la facultate vei avea colegi cu care poate vei schimba pareri/obiective/accesorii, ceva cu IQ bun si destui megapixeli pentru printurile obligatorii pe care le vei avea de facut. Eu m-as uita la un Canon 6D sau un Nikon D610. /nojoke

#5
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pai Canon si Nikon nu sunt singurele sisteme "cu viitor"; DSLR mai este si Pentax, apoi mirrorless - Sony E/FE (nu SLT-urile, despre alea nu se stie), m4/3 (Olympus, Panasonic), Fuji X care insa-s cam de nisa...
Si de ce aparate "full frame" care-s scumpe, chiar daca cele mentionate sunt entry-level-uri?

Edited by TS030, 31 January 2016 - 17:38.


#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Daca ar fi fost un simplu amator care vrea sa faca poze de placere atunci ar fi fost ok orice, inclusiv Samsung-ul ala. Dar pentru ca persoana in cauza se pregateste de Facultatea de Arte, sau cum s-o numi la ce da el, si pentru ca am cunostinte in zona asta, i-am recomandat ce i-am recomandat.

Sigur ca treci prin facultatea de arte cu unelte mult sub ce am recomandat eu, dar parca e mai bine sa nu iti lipseasca nimic pe partea de tehnica.

#7
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Si ce mare avantaj iti aduce un fefeu entry level?
Hai sa-l intrebam daca-si permite un 6D sau D610 cu obiectivele de rigoare. Caci tare mi-e ca NX1000 este mentionat din cauza pretului.

#8
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Pai, sincer, nu iti aduce nici un avantaj. Ele sunt facute special pentru besmeticii care vor sa dea banii degeaba.  Mai bine folosesti un telefon ieftin.

#9
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ca fapt divers, mistourile nu ma impresioneaza, si nici nu-l ajuta pe Aly07.

#10
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Acele doua aparate ii permit intrarea pe piata obiectivelor de FF (adica sa dea mai mult pe obiectiv decat pe corp). Daca ai de facut o tema cu ultrawide de 14 mm? Ce faci iti iei unul sau incerci sa-l imprumuti de la un coleg. De aceea ramanerea in domeniul Canon sau Nikon ii va asigura 40% sanse sa imprumute. Daca isi ia o camera ca Samsung are sanse minime sa imprumute. La Pentax e aproape aceeasi problema (doar daca se duce Pentax Romania si le da o donatie pentru facultate).
Acum ai si tu dreptate ca a intrebat de NX1000 pentru pret. Dar o facultate nu tine o luna. Ea tine ani de zile si e bine sa gandesti macar pe termen mediu daca nu lung. Eu as astepta pana incepe cursurile si vede ce au ceilalti colegi. As lua ce marca are majoritatea si as incerca sa divid obiectivele (ca nu toti sa-si ia acelasi obiectiv).
Pun pariu ca profesorul ar dori ca toti sa aiba nu numai aceeasi marca ci si acelasi model de camera. Insa asa ceva e mai greu de realizat.

Edited by baloo2009, 01 February 2016 - 19:01.


#11
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 20.01.2005

 baloo2009, on 01 februarie 2016 - 19:00, said:

Daca ai de facut o tema cu ultrawide de 14 mm?

Intotdeauna exista si alte solutii. De exemplu panorama (mai multe cadre lipite).

#12
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

 TS030, on 01 februarie 2016 - 18:49, said:

Ca fapt divers, mistourile nu ma impresioneaza, si nici nu-l ajuta pe Aly07.

Tu ai citit ce ai scris?

Una este panorama, alta este ultrawide. Fiind vorba de o facultate cu profil artistic si nu de o fotografie a unui document, dau sa consider opinia lui nicolae ca fiind ideala. Daca nu isi permite, este alta poveste, nu s-a mentionat un buget.

#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Da, am citit ce am scris, si-mi mentin intrebarea (aveti sansa de a va explica pozitia). Repet poate pricepi: mistourile nu ma impresioneaza.

Edited by TS030, 02 February 2016 - 00:02.


#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,719
  • Înscris: 29.03.2006
Pt. pozari exista Canon si Nikon, cu ceva avantaje Canon pe partea de obiective.

Pt. artisti si fotografi exista Pentax, PhaseOne, Mamiya, Hasselblad, etc. (Sinar, Contax, Bronica, Fuji, Leica, etc. )
Contax si Bronica nu mai sunt branduri contemporane, dar Contax 645 AF ( 1999-2005) suporta back-uri digitale interschimbabile cu backuri de film.

Mai accesibila noua este Pentax 645Z de 50 MP. (crop 645)
Ultimul racnet este PhaseOne XF 100 MP ( aproape FF645)

Cu Z-ul scoti A4 @ 720 DPI real.
Cu XF scoti A3 @ 720 DPI real.

Si mai accesibila este Pentax 645D 40 MP, chiar si noua !, disponibila si SH.

La PhaseOne fiind aproape FF645 ai disponibil si short tele dedicat de portret, 150 f 2.8
In plus pt PhaseOne ai acum disponibile mai multe obiective cu obturator leaf, inclusiv cu AF.
La Pentax 645 D/Z, care e crop 645, inca nu ai disponibil short tele dedicat de portret.
Pentax 90-ul este MACRO (microcontrast extrem) si de focala cam mica, iar 150 f 2.8 este conceput pt. FF645; pe crop e cam lung si comprima putin planurile si perspectiva, aplatizeaza. Era bun un 120 f 2.
Cu obturator leaf pt Pentax sunt deocamdata disponibile doar obiective mai vechi fara AF, dar se poate utiliza HSS pana la 1/4000 s cu blitzuri dedicate.

Edited by loock, 02 February 2016 - 04:07.


#15
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006
Totusi titlul mentioneaza cuvantul "amator"

#16
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Loock...
[ http://vignette3.wikia.nocookie.net/cardfight/images/a/a3/Facepalm_cat.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012
Nu am si nu sunt dispus sa dau 6000 lei pe un aparat foto si nu stiu ce student ar fi capabil sa dea atatia bani(ma refer la oamenii normali nu la copii rasfatati de bani gata). Bugetul meu ar putea ajunge undeva intre 2000-3000 de lei maxim... .

Edited by Aly07, 02 February 2016 - 13:16.


#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006
Poti cumpara un dslr SH, body+kit cred ca gasesti la 5-10 mil. Poti invata foarte bine cu el, basca ca faci poze.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate