Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
9746 replies to this topic

#3313
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,805
  • Înscris: 17.01.2014
Am panourile pe 2 circuite separate si le pot izola individual. Sigur nu e de la panouri!
Am mai primit pareri ca ar putea fi un cablu deconectat in interior, dar controlerul este nou, deci sigilat. Parca nu as incerca sa-l desfac...Posted Image

Edited by stoianalin, 28 July 2018 - 09:31.


#3314
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Ramin totusi la parerea ca a fost stearsa memoria de un puls EMI.

Ar trebui sa ai un invertor de rezerva, astea digitale sunt vulnerabile la asa ceva, trebuie redondanta musai.
Pprobabilitate unor circuite intrerupte sau lipituri proaste e mica la un sistem atit de nou.

Ia altul si trimite pe acela in garantie altfel stai mult, nu stiu politica de garantii in caz ca umbli la el, poate il repari,dar pierzi garantia, nu stiu daca garantia este la nivel de placa sau la invertorul in intregime.

Edited by cavit, 28 July 2018 - 19:56.


#3315
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,805
  • Înscris: 17.01.2014
Nu vreau sa umblu la el, din motive de garantie. De ieri am comandat deja unul nou,,, sper ca pana Joi sa soseasca pentru ca Vineri sa-l montez.
(Ieri si azi am tot incercat sa gasesc pe piata un incarcator de 48V cu cel putin 3300W pe care sa-l pot monta astazi - nu exista!!!)

Sunt in discutii si cu suportul productatorului - au tot cerut poze si din fericire eram la instalatie si am putut sa le transmit tot ce au vrut pana acum.
Maine plec si ma intorc Vineri la prima ora -  sper sa nu mai ceara si alte poze, ci sa dea o rezolutie!

Va anunt ce vor spune!

#3316
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 20.05.2004
Sigur te vor pune sa le dai poze din interiorul aparatului. Sigiliul ala e de frumusete, nu iti face probleme, ca gratis nu il repari.
Si eu am avut o problema cu invertorul de la MPP Solar si m-au pus pe mine sa il desfac si sa caut cauza. Cand am gasit-o, mi-au trimis placa de schimb, pe banii mei, sa o inlocuiesc. Am dat 80$ transportul placii, in garantie ! Invertorul avea o luna de functionare cand s-a intamplat.

Cine vrea controllere de incarcare pe 12-48v, va recomand cu incredere echipamentele Ipanda. Am cumparat la cateva instalari de la ei si au functionat toate ireprosabil. Sunt si facute calumea. Si suportul tehnic e jos palaria.

http://www.wipanda.c...6/1212/121.html

Contactati-o pe Bella Zhan pentru oferte de pret si spuneti ca Mihai v-a recomandat.

Attached Files


Edited by topcat36, 28 July 2018 - 21:52.


#3317
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Arata interesant cu acele mufe Anderson.

Ai incercat modelul PCM 60X de la MPP Solar? Fata de modelul de mai sus are racire pasiva.

#3318
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 20.05.2004
Imi vine sa ii impusc pe cei de la MPP Solar. E praf supprtul tehnic si cum isi trateaza clientii. Mie nici nu imi mai raspund la mailuri. Cred ca m-a bagat Peggy in lista de ignore la cat am batut-o la cap cu problemele care le-am avut cu inverterul. Eu incerc sa-i ajut sa rezolve problemele de soft si ei... Ca dintr-o problema de soft mi s-a ars convertorul DC-DC din aparat. Pun valori in soft care depasesc capacitatea hardware-ului. Zic ei ca se poate incarca bateria pana la 15,5v (62v) dar cand am depasit 60v, au sarit transistorii de pe placa. Au pus TVS-urile de max 60v. Degeaba te duce capul in teorie daca pui prost in practica.
La IPanda, inca si acum imi trimit mailuri cu noutatile si invitatii la expozitii din jurul lumii, unde se duc ca expozanti. Daca ar avea disponibile invertoare hibride, as lua de la ei imediat. Din pacate trebuie sa ii pup in.... pe cei de la MPP Solar, ca numai pe ei i-au dus mintea sa faca asa aparat smecher. Probabil asta e si motivul pentru care sunt asa de nesimtiti cu clientii.

Edited by topcat36, 28 July 2018 - 23:10.


#3319
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Vezi ca nu MPP este producatorul ci este doar un reseller. Adevaratul producator pentru 99% din pagina celor de la MPP Solar este Voltronic. Cu ei ar trebui sa vorbesti probleme de proiectare.

Si astfel se naste intrebarea: luam produse mai scumpe, dar de la producatori consacrati sau luam mai ieftin de la chinezi, cu riscurile de rigoare?

#3320
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 20.05.2004
Eu am gasit urmatorul raspuns: Iau de la producatori consacrati din China. Oricum totul e Made in Taiwan :)

#3321
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postvast, on 28 iulie 2018 - 23:17, said:

Vezi ca nu MPP este producatorul ci este doar un reseller. Adevaratul producator pentru 99% din pagina celor de la MPP Solar este Voltronic. Cu ei ar trebui sa vorbesti probleme de proiectare.

Si astfel se naste intrebarea: luam produse mai scumpe, dar de la producatori consacrati sau luam mai ieftin de la chinezi, cu riscurile de rigoare?
eu inca nu am gasit invertor Voltronic de vanzare in europa

#3322
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Poate exista Kituri care sa faca acelasi lucru caun invertor hibrid, ar fi mai simplu de intretinut, nu schimbi tot iese mai ieftin.

China main land nu prea are electronice hi end, deocamdata nu segasesc pe piata de masa scule echipate cu sic mosfet si GAN fet, ramin la alea artizanale posibil sa mai fuctioneze cativa ani.

Problema e ca nu se mai gasesc nici tranzistori cu sic fie sunt intarzieri fie alti producatori nu le au gata pentru piata, ST se tot lauda dar 1 an nu au mai scos nimic, genesic a renuntat la SIC bjt pentru mosfet caci nu aveau clienti la ele acum nu mai au nici bjt nici mosfetul nu e gata.


Poate in toamna or mai apare dar nu e sigur.

#3323
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 20.05.2004
Nu este asa de simplu. Trebuie sa faci o gramada de aparate sa functioneze in tandem, legate la o placa de control comuna care sa le spuna ce sa faca.

MPI este un invertor deosebit. Tot ce ii lipseste este un supprt tehnic care sa imbunatateasca softul si hardul prin feedback cu clientii (si daca e facut de Voltronic, sa transmita BUG-urile la ei ca sa corecteze) si modularizare mai mare in interior. Culmea e ca, convertorul DC-DC chiar e o placa separata (si exact ala s-a ars), dar restul invertorului este doar o placa. Nu am reusit sa inteleg unde este invertorul propriuzis si cele 2 controllere MPPT. Daca se defecteaza oricare din ele, trebuie schimbat totul (in afara de DC-DC).
Sper din tot sufletul si alti producatori sa faca un aparat similar. Chiar i-am provocat pe cei de la Ipanda, le-am dat si scheme bloc de functionare a acestui invertor hibrid, poate-poate le vin idei.

Edited by topcat36, 29 July 2018 - 07:31.


#3324
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008

View Postgoctav2000, on 29 iulie 2018 - 06:24, said:

eu inca nu am gasit invertor Voltronic de vanzare in europa
Ei livreaza doar in regim ODM, deci numai prin intermediari, in regim engros.

#3325
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,805
  • Înscris: 17.01.2014
Am primit raspuns de la suport... Mi-au trimis un manual sa-l desfac si sa le trimit alte poze!

Cum nu mai sunt in tara, am intrebat cum ramane cu garantia si cum de se accepta ca un utilizator oarecare sa fie indrumat sa desfaca un astfel de echipament.
Sunt chiar cretini!!!

#3326
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 20.05.2004
Ce ti-am spus ! Aceeasi intrebare am pus si eu, dar nu s-au catadicsit sa imi raspunda. M-am consolat cu ideea ca am in scris pe mail ca m-au pus sa il desfac, in caz ca apar discutii si cu asta basta.
Cu chinejii faci practica de electronica, acasa, pe aparatele tale :)

Edited by topcat36, 29 July 2018 - 19:36.


#3327
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,559
  • Înscris: 12.04.2007

View Poststoianalin, on 29 iulie 2018 - 19:09, said:

..... si cum de se accepta ca un utilizator oarecare sa fie indrumat sa desfaca un astfel de echipament.
.....
Toate ca toate, dar aici nu ai facut bine. Multi ar fi fericiti sa-si poata repara echipamentul (cu sau fara ajutor de specialitate) in tara, sau chiar acasa, in loc sa-l trimita prin posta tocmai in China. nu mai zic de mine sau altii ca mine, ca pentru o mufisoara sau o lipitura trebuie sa astepti cu saptamanile pe la garantii...

#3328
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Spunele sa trimita alta placa si o schimbi, si pe cea defecta o repari cind ai tinp si o ai de rezerva.

#3329
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,805
  • Înscris: 17.01.2014

View Postaddysoftware, on 29 iulie 2018 - 19:57, said:

Toate ca toate, dar aici nu ai facut bine. Multi ar fi fericiti sa-si poata repara echipamentul (cu sau fara ajutor de specialitate) in tara, sau chiar acasa, in loc sa-l trimita prin posta tocmai in China. nu mai zic de mine sau altii ca mine, ca pentru o mufisoara sau o lipitura trebuie sa astepti cu saptamanile pe la garantii...

Au raspuns ... Ca nu pierd garantia si ca doar asa vor putea sa ma ajute in cel mai scurt timp.
Vineri ajung acolo, o sa desfac aparatul si o sa le trimit poze.
Pana atunci sper sa primesc si noua bucata comandata si sa o montez.

#3330
shoTgunu

shoTgunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 07.12.2007
Salut,
am expus problema mea si pe aria on-grid dar inca nu am primit un raspuns...poate ma puteti ajuta voi.

In asteptarea normelor de aplicare a legii am inceput sa imi fac proiectul pe hartie pt a gasi modalitati de montaj a panourilor si invertorului.
Din pacate m-am lovit de niste intrebari la care nu am gasit raspuns. Poate ma puteti ajuta voi.
Situatia sta in felul urmator:
Detin deja un sistem fotovoltaic de 1.5kw cu stocare, cu 6 panouri montate pe acoperis (Sud) legate la un inverter cu feed in care blocheaza injectarea in retea prin clampare pe firul de faza la tablou.
Dorinta mea este sa accesez fondurile de la stat pt un sistem de 3KW.
As vrea sa stiu daca influenteaza cu ceva noul inverter on grid al sistemulul de 3kw care va face injectie in retea cu celalalt inverter care blocheaza injectarea in retea.
As putea totusi sa scot protectia de injectie in retea al celui actual? Ar influenta cu ceva incarcarea acumulatorilor..sau e prioritata intai incararea si apoi injectia?
Invertorul sistemului de 3 kw il pot atasa la orice priza din casa..sau e musai sa fie langa panoul de sigurante. La cea mai apropiata priza de langa panou am invertorul celalalt,
A 2 problema ar fi ca mai am loc pe casa cu fata spre Sud doar de 8 panouri, diferenta o pot pune pe N? Care este randamentul?
Sa le leg pe toate in serie sau doar pe cele 8 de pe Sud iar pe cele 4 de pe N sa fac alt string si sa le leg in paralel cu cele 8. care ar fi dezavantajul?
Credeti ca ar fi o idee buna sa renunt la stocare si sa combin cele 2 sisteme intr-unul singur de 4.5 KW cu 2 invertoare on grid? Din ce am citit in contractul cu enel eu am o instalatie monofazica de 3KW, se poate injecta mai mult de 3kw...sau prajesc instalatia electrica a casei?
Scuzati postul lung si sper ca am fost destul de cooerent in exprimare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate