Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
9746 replies to this topic

#3295
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 20.05.2004
Eu am pe fiecare sir, cate un senzor de curent hall AC712 care semnalizeaza un LM3914 si ridica o bara de 10 leduri, in functie de curent. Asa am descoperit si cand mi s-a ars acum o saptamana, unul din panouri.

Attached Files


Edited by topcat36, 02 July 2018 - 22:02.


#3296
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 20.05.2004
Referitor la panoul care mi s-a ars, este un Trina Solar, model TSM-PA05-230WP. Daca aveti acest model, desfaceti cutia de pe spatele panoului si verificati suruburile care strang cele 2 cabluri, sa nu fie oxidate si cablul lițat sa nu aiba lițele rupte. De acolo pare sa fi plecat problema la mine.

Astazi am fost placut surprins cand vanzatorul (dbsolar.ro) de unde am achizitionat 18 din cele 20 panouri care le detin (printre care si panoul 'flambant'), mi-a oferit contravaloarea panoului defect. Mi-a spus ca este un model care nu il mai au pe stoc de mult timp si mi-au returnat banii. Jos palaria ! Cand am facut anul trecut o comanda de 10 panouri de la ei, le-au adus personal, cu masina lor, ca sa nu mai platesc si transportul prin curier.
Cine vrea sa mai achizitioneze panouri, va recomand sa apelati la ei cu incredere !

Edited by topcat36, 06 July 2018 - 23:06.


#3297
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
De unde as putea gasi cateva panouri cd te au caracterisitica spectrala mai adecvata pentru lumina Soarelui.

Raul s-a rezolvat, am gasit mai demult de 90v voc fic cum am nevoie dar nu am insistat  sa iau, tehnolgiile cu seleniu, dureaza?  sunt wide bandgap, asta inseamna voc mai mare si mai mpp mai putin dependent de temperatura.

#3298
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Cei care doresc trackere solide care pot susține 3700Wp, am găsit la nemți la preț de 2400€ fără TVA și taxe de expediere de 75€, probabil pentru loco ! Un astfel de model de tracker l-am găsit cândva la 10.000€, așa că doritorii au de câștigat, acu” dacă o luăm pe strategia că un sistem fix de 5000Wp va produce cât unul de 3700Wp pus pe tracker, este la fel de adevărat, numai că unii dintre noi n-au spațiu suficient sau acoperișuri în poziții optime, astfel cu acest sistem de tracker pot rezolva această problemă ! Posted Image

#3299
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 20.05.2004
Astazi am dat jos panoul ars si inlocuit cu cel de la Viorelsolar. Totul functioneaza perfect acum.
Panoul dat jos (voi reveni cu poze), este un dezastru care asteapta sa se intample. Cablurile se misca in contactele din doza, cum naiba sa nu ia foc... Si mai prost e ca mai am unul identic. O sa trebuiasca sa il inlocuiesc si pe acela, preventiv.

Are cineva experienta cu detectoarele de arc ? Eu nu am gasit nimic in afara de module experimentale, care trebuiesc ajustate la fiecare caz in parte si de care se plange lumea in draci ca declanseaza aiurea. O sa ma mai documentez si poate facem un circuit (cei care le avem cu electronica p'aici) care sa rezolve problema asta.

Edited by topcat36, 16 July 2018 - 08:28.


#3300
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 20.05.2004
Prim plan al distrugerii.

Attached Files



#3301
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Sa inteleg ca panoul e compromis , sau doar cutia , ma gandesc ca celulele sunt ok si vei putea sa cureti locul apoi sa aplicialta cutie , doar nu il arunci el mai produce curent acum sau e distrus complet.

#3302
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 20.05.2004
I-am dat cutia jos si o inlocuiesc cu una noua, la care voi cositori cablurile.
Arsura a trecut prin celula intr-un punct de 1mm dar nu a strapuns fata panoului.
Tensiunile intre cele 4 lamele sunt de 11v (x3) = 34v in gol. Dar nu era perpendicular pe soare, il tineam vertical la ora 11:00.
Cred ca mai e bun, nu stiu ce face in sarcina, dar inapoi in productie, nu il mai bag. Va alimenta proiecte de-ale mele.

Edited by topcat36, 16 July 2018 - 13:55.


#3303
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,805
  • Înscris: 17.01.2014

 rinaldoparaipan, on 01 iulie 2018 - 12:14, said:

Uita de baterii si fa-ti un on grid. Scapi de multe probleme si ai putere instalata mult mai mare in aceiasi bani.


Ai idee cam ce hartogaraie trebuie pentru un on-grid?
Sistemul meu cel tarizu la ora 10 are deja bateriile complet incarcate si pe urma mai produce doar ce se consuma... adica mai nimic.

#3304
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 13.02.2006
Deocamdata azi a fost promulgata legea.
http://www.presidenc...annis1531835779
Sa vedem mai departe.

#3305
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
Apoi dureaza cativa ani pana apar normele de aplicare ale respectivei legi si tot asa. Cred ca va fi exact cum a fost cu legea laptelui, decat sa vanda cu pret derizoriu fermierii il aruncau pur si simplu, nu mai stiu cum e azi.

#3306
adi_g_s

adi_g_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.01.2007
Tracker lowcost pt lumea 3a, bazat pe scurgerea apei dintr-un bidon si o contragreutate. dar buna ideea
https://www.sunsaluter.org

Attached Files


Edited by adi_g_s, 18 July 2018 - 10:36.


#3307
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,805
  • Înscris: 17.01.2014
Va anunt cu mahnire ca sistemul meu deja a decedat !
Fabulosul PIP5048MS in data de 25.07, ora 15:40:00, a incetat sa mai ia putere din panouri si a consumat pana astazi doar din baterii (care au ajuns acum la 47%)

Am resetat, am umblat la setari, am resetat setari la cele din fabrica -> complet inutil si am ramas fara idei.
Nu vede panourile si pace (desi am masurat si pe bornele lui de intrare dinspre panouri avea astazi pe la pranz in jur de 103V)

Am facut mail catre MPP Solar cu toate datele conform cerintelor de pe pagina lor, dar au un termen de raspuns de pana la 3 zile Posted Image

Acum e pe grid, dar totusi nu as tine panourile nefolosite vreo luna (o sa plec Duminica pt mai mult timp)

Ceva idei/sfaturi ar fi binevenite! 10x

#3308
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Am avut si eu unul care a facut la fel si s-a rezolvat prin refacerea lipiturilor de pe placa regulatorului. Desi nu se observa una dintre lipiturile smd-urilor era rece.

#3309
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Mai  ia un charger separat pentru redondanta sau chiar 2, inca un invertor ieftin nu te baza pe o singura scula, pot fi lipituri dar poate fi altceva, chiar si controllere duse sau umiditate umiditate +praf, uneori se poate repara alteori nu.

Unele au  boala lipiturilor proaste, se datoreaza aliajului de lipit fara plumb.

Verifica sigurantele de la intrare si de la iesire din charger, curata praful si lasa sa usuce  eventulul condens.

Exista un spray varnis cu care poti da pe ea sa nu se mai ude si sa nu mai intre praful intre piciorusele marunte, se poate lipi si dupa aplicarea acestui varnis.

In cazul unor lipituri, in caz ca apasi pe placa cu coada surubelnitei este posibil sa plece, dar SMD urile se mai si exfoliaza la terminale sau se crapa sau se pot coroda in prezenta umiditatii sau zemii din electrolitice curse.

Edited by cavit, 27 July 2018 - 19:53.


#3310
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,805
  • Înscris: 17.01.2014
Multumesc Cavit.

Sistemul este nou (are o luna) - parca nu as umbla in el, e in garantie!
Acum sunt in camera sistemului, in nici un caz nu se pune problema de umiditate nu si nici de praf. Ma gandisem si eu sa nu fi fost Miercuri vreo furtuna prin zona ... sigurantele nu au sarit, le-am actionat/masurat astazi sa verific continuitate sau eventuale contacte lipite... totul ok,  impamantarea deasemenea. Am masurat tensiunea pe fiecare string de panouri - totul ok.

Si totusi nu merge... singurul lucru observat e ca la Secondary CPU version acum este 00000.00... inainte parca nu erau doar zerouri!
Sa inteleg ca partea de MPPT este plecata definitiv in concediu?

#3311
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 20.05.2004
Mie cand mi s-a ars panoul, tensiunea pe string era buna, dar in sarcina, cadea imediat. Initial am crezut ca s-a ars una din intrarile MPPT ale invertorului, dar cand le-am schimbat intre ele, a fost clar.
Cei de la MPP Solar, te vor pune sa il desfaci oricum, asa ca desfa-l, inspecteaza vizual circuitele si vezi daca ceva nu arata OK, zone arse, miros ciudat. In special uita-te la zona unde intra firele de la PV si cauta tranzistorii de la convertor si vezi daca sunt OK.

Edited by topcat36, 27 July 2018 - 22:30.


#3312
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Este foarte posibil sa fi resetat memoria daca arata numai zero, daca afost furtuna cu descarcari electrice se explica, in casul asta ai nevoie de un firm ware si un scriitor de menorii sau alta memorie gata scrisa.

nu cred ca este vreo defectiune la circuitul panourilor, sistemul este nou

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate