Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Baterie cu trei căi

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 danpet, on 02 noiembrie 2015 - 17:46, said:

@scaiba
Te rog explica-ne si noua...
Io' voiam să-mi spuneți numai unde găsesc...

Imaginează-ți o găleată de vopsea lavabilă, închisă cu capac.
Printr-o gaură din capac bagi apă, pe alta iese.
Sunt exact circuitele de apă caldă/rece.
Dacă te referi la presiunea de coloană, da, există, la amplasarea cu un metru sub baterie, se atinge impresionanta presiune de 0,1 bari...

 danpet, on 02 noiembrie 2015 - 17:46, said:

...bateria din link-ul de mai sus,e de fapt cu 4 cai...
Nu a fost în intenția mea a vă induce în eroare, voi ruga un coleg să modifice numele subiectului.
Așa am aflat și eu că se numără toate găurile Posted Image

 2Fst4U, on 02 noiembrie 2015 - 18:01, said:

Eu as lua ceva de calitate...
Cu surprindere observ că arată mai bine ce-i mai ieftin (în Germania, desigur).
Sunt șanse să merg pe mâna colegului myshyk.

#56
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 danpet, on 02 noiembrie 2015 - 17:46, said:

@scaiba
Te rog explica-ne si noua cum urca apa de sub chiuveta,sus la baterie,daca boilerul e nepresurizat.



Nici eu nu am stiut depre ce e vorba si initial mi se parea o aiureala.
Exista unele boilere (incalzitoare instant)care sunt construite sa functioneza la presiune 0. Adica este obligatoriu ca atunci cand se inchide apa calda sa se inchida si alimentarea cu apa rece, pentru ca presiunea apei din ele sa fie 0. Bineinteles ca exista acolo o mica presiune, pentru ca apa sa ajunga de jos, sus, dar este neglijabila. Ce coloana de apa poate fi de sub lavoar pana deasupra lui. 50 cm- 100 cm maxim.

#57
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 scaiba, on 02 noiembrie 2015 - 18:16, said:

[...] Imaginează-ți o găleată de vopsea lavabilă, închisă cu capac.
Printr-o gaură din capac bagi apă, pe alta iese.
Sunt exact circuitele de apă caldă/rece. [...]
Și, în acest caz, tu crezi că presiunea în vas/boiler va fi 0 (zero)?  Posted Image  Ar fi fost așa doar în varianta descrisă de florin71_skoda. Posted Image

#58
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Bine stimate instalator, nu va fi zero.
Va fi exact de exact 0.364 bari, la un debit de 6.1 litri/minut.
Da, am luat în calcul şi modificarea de densitate a apei, la 34.2 grade Celsius.

Edited by florin71_skoda, 02 November 2015 - 21:54.


#59
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

 scaiba, on 02 noiembrie 2015 - 18:16, said:

Cu surprindere observ că arată mai bine ce-i mai ieftin (în Germania, desigur).
Sunt șanse să merg pe mâna colegului myshyk.

La romstal e dublu fata de germania:
http://www.amazon.de..._1_283&sr=8-283

sau inca putin si mai primesti inca un instant:
http://www.amazon.de..._1_259&sr=8-259

#60
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@2Fst4U:
Mulţam fain pentru linkuri, se pare că trebuie să-mi rezolv de o dispensă pentru Germania în cazul ăsta Posted Image

Edited by florin71_skoda, 02 November 2015 - 21:55.


#61
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 scaiba, on 02 noiembrie 2015 - 18:16, said:

Io' voiam să-mi spuneţi numai unde găsesc...

Chiar daca ai dat bani pe "instant" si o sa dai o gramada de bani si pe baterie, dupa care constati ca nu merge cum vroiai / credeai ?

 scaiba, on 02 noiembrie 2015 - 18:16, said:

Imaginează-ți o găleată de vopsea lavabilă, închisă cu capac.
Printr-o gaură din capac bagi apă, pe alta iese.
Sunt exact circuitele de apă caldă/rece.
Dacă te referi la presiunea de coloană, da, există, la amplasarea cu un metru sub baterie, se atinge impresionanta presiune de 0,1 bari...

- Cind inchizi apa calda, coloana o sa ramina plina cu apa. Daca acel capac de la galeata de lavabila nu este perfect etans o sa curga (pentru ca se goleste coloana)
- In timpul functionari ca sa poata apa rece sa o scoata pe cea calda afara, in galeata de lavabila o sa ai presiunea retelei (presiunea dinamica)

--------
Eu am vazut de 2 ori jucarii dinastea SH, dar ambele erau montate deasupra chiuvetei. Nu le-am prea studiat eu ca nu ma interesau, dar mie mi sa parut ca apa calda vine prin cadere (debit de 1litru/minut cit sa nu zici ca nu ai apa calda la robinet).
Din cite-mi aduc aminte, unul avea si plutitor pe intrare apa rece (ca la WC) si fiind defect plutitorul cam dadea pe dinafara pe la capac, ca nu era etans.

"instanturile" de la Atmor (cele nepresurizate), sau cele de la Dafi, se pun tot deasupra punctului de consum. Dor cele "in line" se pot pune sub chiuveta pentru ca alea sunt etanse si pot lucra sub presiune.

Sa speram ca al tau va functiona si sub chiuveta ( fara sa curga pe la capac).

Edited by florin71_skoda, 02 November 2015 - 22:14.


#62
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 florin71_skoda, on 02 noiembrie 2015 - 22:09, said:

Chiar daca ai dat bani pe "instant" si o sa dai o gramada de bani si pe baterie...
Nu am ce comenta; cum spuneam, unele lucruri trebuiesc făcute și atât.
De ce nu o fac cu un instalator, probabil după posturile șterse/editate, este clar iarăși...
Nu contează că-i din nord-est ori vest, tot picură după ce-și ia banii...

 florin71_skoda, on 02 noiembrie 2015 - 22:09, said:

...Sa speram ca al tau va functiona si sub chiuveta ( fara sa curga pe la capac).
Era un exemplu (poate aiurea) pentru a-i fi cumva de ajutor colegului care mi-a pus întrebarea directă referitoare la funcționare, fiindcă ceilalți sunt prea blazați/habar n-au și-mi povestesc din PetreIspirescu despre presiuni.

V-ar prinde bine (experților în domeniu) să atingeți totuși un asemenea boiler, înainte de-a vorbi.
Ori să aveți decența de-a afla lucruri noi pentru voi, fără să vă fie jenă că nu v-ați născut învățați.
Mie nu-mi este, da' sunt dictator, așa că nu se pune...

Consider că topicul poate fi închis, am aflat răspunsul la întrebare.
Și ceva în plus, irelevant, desigur.

ps: mulțumiri oamenilor faini care mi-au întins o mână de ajutor și nu o filozofie sterilă Posted Image

#63
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Pentru ca la un moment dat ma batea gandul sa iau si eu o jucaria d-asta as aprecia daca ai veni cu un mic review.
Ma intereseaza in principiu cat curent consuma ca sa-mi dau seama ce cost ar presupune utilizarea.

Cei care doresc sa studieze, eu personal ma uitam la:
https://www.stiebel-...t/snu_5_sl.html

#64
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Si eu astept un review (sa nu mai zica @scaiba ca nu vreu sa ma informez inainte de a vorbi :D)


 2Fst4U, on 03 noiembrie 2015 - 08:10, said:

Ma intereseaza in principiu cat curent consuma ca sa-mi dau seama ce cost ar presupune utilizarea.

Eu nu cred ca acest aspect este asa de important (consumul). Pina la urma un miniboiler se monteaza ca sa-ti cresti confortul si nu ca sa faci ecoomie.

Sunt destui in aria Instalatii care au centrale pe gaz si mini boilere montate in baie pentru cresterea confortului. Chiar daca gazul este mai ieftin, uni prefera sa aiba si un miniboiler ca sa nu mai astepte pina ce incalzeste centrala pe gaz apa calda.
Totul depinde de aplicatia la care vrei sa folosesti "utilajul" respectiv.

#65
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Attached File  gargarite si scaiba 021.jpg   209.52K   39 downloads
Attached File  gargarite si scaiba 022.jpg   289.27K   43 downloads
Attached File  gargarite si scaiba 024.jpg   235.9K   40 downloads
Asta e ce-am gasit in magazin, fara sa caut prea mult.
Pretul la boilerul complect, cu armatura, e cel de jos.

Edited by myshyk, 05 November 2015 - 19:35.


#66
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
@myshyk
Pacat ca pozele sunt neclare,nu pot citi eticheta...Nu cumva pretul este in euro? Daca e in lei,spune-ne te rog unde exista asa ceva (in ce magazin).
Eu am gasit doar asa ceva (330 lei cu baterie cu tot):
http://www.compari.r...ta-5-p27832658/

Edited by danpet, 08 November 2015 - 19:59.


#67
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Etichetele sunt in limba germana ("Speicherarmatur"), deci presupun ca preturile sunt in EUR.

#68
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 florin71_skoda, on 03 noiembrie 2015 - 21:05, said:

Si eu astept un review (sa nu mai zica @scaiba ca nu vreu sa ma informez inainte de a vorbi Posted Image)
...
Căutând ceva, am recitit și am realizat că am rămas dator cu un răspuns.
Scuze!

Da, funcționează perfect sub chiuvetă.
Poate fi montat boilerul în orice poziție, cu conectările în sus, în jos, cum vă permite spațiul.
Din păcate baterie nu am reușit să aflu în Romania la preț decent, mi-a cumpărat colegul myshyk (mulțumiri domnule Posted Image ) o baterie cu tot cu boiler, din Germania.
Cam la juma' din prețul unei baterii de la noi, fără a fi însă monocomandă.

#69
ionitamarval

ionitamarval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.12.2010

 keta, on 01 noiembrie 2015 - 21:09, said:

Cum am spus mai sus acel boiler da apa calda pe teava de apa calda doar daca il alimentezi cu apa rece. teava de apa calda nu are robinet (nu este permis sa fie) pe ea . apa calda din boiler iese afara doar cand bagi apa rece in loc si impinge apa calda afara. Acea baterie speciala ca cea monocomanda uzuala are trei tevi in ea nu doar doua, si douaa din acele tevi nu permit inchidere simultana. Acestea sunt pentru alimentare boiler, Este o alimentare standard normala de apa rece cu o ramificare interioara in baterie ce comuta apa rece spre intrare in boiler care automat scuipa apa calda prin a treia teava in interiorul bateriei.
Mi-e greu sa gasesc cuvintele sa explic functionarea.

Buna ziua, cum pot sa montez aceasta baterie in bucatarie daca nu am boiler? Eu am doar apa rece si apa calda de la centrala. Am incercat sa pun un dop pe cate unul din furtune (le-am luat pe toate la rand) dar ori curge permanent apa indiferent cum este pozitia monocomandei, ori curge doar apa calda sau apa rece functie de pozitia monocomandei. Pot sa folosesc aceasta baterie??

#70
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 30.04.2008
La fosta casa, in urma cu 22 ani, un baiat priceput a facut modificari in interiorul corpul unei astfel de baterii (Kludi) pe care o cumparasem (foarte redusa) din Germania fara sa-mi dau seama ca este o baterie dedicata pt. boiler. Va trebuii sa gasesti un "meserias" pt. modificarea necesara, sau vinde-o si cumperi o baterie normala.

Edited by w140, 04 January 2019 - 16:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate