Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 

Baterie cu trei căi

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am zis ca-i aproape ca un instant in sensul constructiei si a modului de alimentare, stiu ca este cu acumulare si cel mai mare vazut de mine era de 10 l. nici la consum nu se compara cu instantul fiind intr 2 -4 Kw.
Este ciudat ca daca se mai fabrica astfel de lucruri nu se furnizeaza si accesorii pentru ele.

Edited by keta, 01 November 2015 - 20:09.


#20
salex

salex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.09.2005

 scaiba, on 01 noiembrie 2015 - 19:10, said:

Aşa bade', Doamne ajută
Bagă detalii cu derivația!
Acum am vazut ca scrie suprapresiune 0. Deci e exclusa alimentarea pe direct.

#21
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Se prea poate ca accesoriile (bateria în cazul meu) să fie pe toate gardurile la mama lui.
Sunt însă consemnat în țară o vreme, pentru asta v-am cerut ajutorul...

Colegul salex spunea ceva despre o modificare care se poate face, utilizând o baterie uzuală.
Poate vine cu detalii și mă scapă de-o belea...

#22
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cu baterie uzuala nu se poate face nici o modificare.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca este neparat nevoie de baterie speciala. Alimentezi 'boilerul' cu apa rece cu un T de la conducta de apa rece de la baterie si legi iesirea  de apa calda de la boiler la baterie.
0 presiune cred ca se refera la faptul ca functioneaza si la presiune 0.

#24
salex

salex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.09.2005
Sau ca nu tine la presiune >0 ? Cine stie...

#25
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si cand inchizi bateria ce presiune ai in boiler ? presiunea de retea..... aici e problema..... boiler in presiune zero inseamna ca are tot timpul legatura libera cu exteriorul, nu se poate inchide sub nici o forma .

Edited by keta, 01 November 2015 - 20:56.


#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 salex, on 01 noiembrie 2015 - 20:49, said:

Sau ca nu tine la presiune >0 ? Cine stie...

Si daca inchizi numai apa calda ? Tot se face presiune. Nu are sens.

#27
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cum am spus mai sus acel boiler da apa calda pe teava de apa calda doar daca il alimentezi cu apa rece. teava de apa calda nu are robinet (nu este permis sa fie) pe ea . apa calda din boiler iese afara doar cand bagi apa rece in loc si impinge apa calda afara. Acea baterie speciala ca cea monocomanda uzuala are trei tevi in ea nu doar doua, si douaa din acele tevi nu permit inchidere simultana. Acestea sunt pentru alimentare boiler, Este o alimentare standard normala de apa rece cu o ramificare interioara in baterie ce comuta apa rece spre intrare in boiler care automat scuipa apa calda prin a treia teava in interiorul bateriei.
Mi-e greu sa gasesc cuvintele sa explic functionarea.

Edited by keta, 01 November 2015 - 21:10.


#28
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 pasilla, on 01 noiembrie 2015 - 20:47, said:

...0 presiune cred ca se refera la faptul ca functioneaza si la presiune 0.
Nu "și la" ci numai "la".
Acea baterie are o intrare clară de apă rece, o ieşire spre alimentarea cu apă rece a boilerului şi o intrare de apă caldă din boiler.

#29
tata11

tata11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 18.11.2007
Cred ca cel mai repede poti gasi doar pe la talcioc sau magazinele cu produse sh din Germania.La noi nu am mai vazut asa ceva in magazin , doar montate in rulote.

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 keta, on 01 noiembrie 2015 - 21:09, said:

Cum am spus mai sus acel boiler da apa calda pe teava de apa calda doar daca il alimentezi cu apa rece. teava de apa calda nu are robinet (nu este permis sa fie) pe ea . apa calda din boiler iese afara doar cand bagi apa rece in loc si impinge apa calda afara. Acea baterie speciala ca cea monocomanda uzuala are trei tevi in ea nu doar doua, si douaa din acele tevi nu permit inchidere simultana. Acestea sunt pentru alimentare boiler, Este o alimentare standard normala de apa rece cu o ramificare interioara in baterie ce comuta apa rece spre intrare in boiler care automat scuipa apa calda prin a treia teava in interiorul bateriei.
Mi-e greu sa gasesc cuvintele sa explic functionarea.

Asta nu inseamna ca atunci cand este presiune se intampla ceva. (adica se sparge). Cam asta am zis si eu, ca atunci cand este presiune, nu da apa calda, dar cand deschizi robinetul de apa (calda), incepe sa functioneze.
Bateria aia 'speciala' nu pare sa faca alceva decat ca se alimenteaza de la o singura teava (de apa rece), dar altfel nu pare 'speciala'.
Poate gresesc, dar eu as face o proba. Nu prea vad ce ar putea merge prost.

#31
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca nu e foarte urgent,(cam 2 saptamani) iti aduc eu unul nou. Sau daca ai pe cineva care trece prin Stuttgart, da-mi un pm si-ti trimit prin el. Sau daca preferi, iti pot trimite cu Atlasibul.
In principiu, robinetul,asa cum a scris si Keta, NU inchide apa calda, ci pe cea rece, care intra in boiler. Pe circuitul de intrare, mai exista o ramificatie, care duce la robinetul de apa rece. Iesirea apei calde se face din boiler in mod direct.
S-ar putea sa gasesti si in Timisoara asemenea robinet, te duci la magazinele cu materiale de constructii si te uiti dupa o baterie cu o iesire de apa, doi robineti si trei furtune de cauciuc, protejate cu plasa metalica.
Cam asa arata o baterie pentru boilere cu presiune 0.
uite un model de robinet cu trei cai, dar nu de modelul acesta vorbeam mai sus. Ca functionalitate, e aceeasi cu cel de care vorbeam eu.
http://eldominvest.c...product/11.html

 pasilla, on 01 noiembrie 2015 - 22:10, said:

Asta nu inseamna ca atunci cand este presiune se intampla ceva. (adica se sparge). Cam asta am zis si eu, ca atunci cand este presiune, nu da apa calda, dar cand deschizi robinetul de apa (calda), incepe sa functioneze.
Bateria aia 'speciala' nu pare sa faca alceva decat ca se alimenteaza de la o singura teava (de apa rece), dar altfel nu pare 'speciala'.
Poate gresesc, dar eu as face o proba. Nu prea vad ce ar putea merge prost.

mai studiaza, daca aplici direct ceea ce zici, iti va sari boilerul in fata. Nu e facut sa lucreze si sub presiune, ii sare capacul cu rezistenta.

Edited by myshyk, 01 November 2015 - 22:27.


#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 scaiba, on 01 noiembrie 2015 - 21:10, said:


Nu "și la" ci numai "la".
Acea baterie are o intrare clară de apă rece, o ieşire spre alimentarea cu apă rece a boilerului şi o intrare de apă caldă din boiler.

Si cu ce poate influenta o intrare separata a apei reci ? Nu vorbim aici de eficienta (discutabila).

#33
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 pasilla, on 01 noiembrie 2015 - 22:13, said:

Si cu ce poate influenta o intrare separata a apei reci ? Nu vorbim aici de eficienta (discutabila).

Intrarea separată de apă rece permite mixul de apă caldă/rece în baterie.
Altminteri, mă voi spăla pe mâini la temperatura stabilită de termostat Posted Image
Dacă te referi la intrarea de apă rece din boiler, ea va fi deschisă numai când cer apă caldă din baterie.
Simplu.

@myshyk:
Apreciez oferta, mulțumesc mult Posted Image
Tot caut de câteva zile, știu exact ce îmi trebuie, îmi ia prea mult timp să le explic celor care vând ce îmi trebuie...Posted Image
Mă voi mai încăpățâna câteva zile să mai caut în țară.

#34
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Tocmai de aceea am sugerat ca poate gasesti la SH. Sunt baterii de calitate si singura problema care te poate framanta este cu apa rece (acolo e presiune si pe aia trebuie sa o inchida)

Si ca o completare , nu am vazut astfel de baterii cu furtun, cam toate au trei tevi de cupru #12 (cu holender  1/2 la capete cam 30 cm.

Edited by keta, 01 November 2015 - 22:35.


#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 scaiba, on 01 noiembrie 2015 - 22:26, said:



Intrarea separată de apă rece permite mixul de apă caldă/rece ĂŽn baterie.
Altminteri, mă voi spăla pe mâini la temperatura stabilită de termostat Posted Image
Dacă te referi la intrarea de apă rece din boiler, ea va fi deschisă numai când cer apă caldă din baterie.
Simplu.



Deci , daca robinetul bateriei este pe apa rece, vine apa rece, daca robinetul este pe apa calda vine apa fierbinte, iar daca este pe la mijloc, vine apa calda.
Eu nu vad o problema. Poate gresesc, dar merita testat cu alimentarea separata a boilerului si bateria normala.

#36
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Corect ce spui în prima parte.
Numai că o baterie uzuală pe poziția "fierbinte" deschide circuitului de apă fierbinte (sub presiune fiind), pe când cea care îmi este necesară deschide un circuit de alimentare cu apă rece a boilerului.
Iar cea rece care intră-n boiler o împinge pe cea caldă.

Nu am ce testa, nu pot fi mai catolic decât papa.
Zice zero pe etichetă, zero trebuie să fie presiunea.
Vasul boilerului este din plastic (PP) are și o formă paralelipipedică, formă care clar nu-i destinată presurizării.

Edited by scaiba, 01 November 2015 - 22:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate