Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Theo Rose x Domino x Alessandra -...

R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...
 Senzori de miscare aprind lampile...

Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...
 Portretul combinatorului la tiner...

Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...
 Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 

Despre invatamantul romanesc.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
220 replies to this topic

#217
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

 Karhu, on 21 noiembrie 2017 - 16:53, said:

Uite cum te contrazici Posted Image
De ce sa nu aiba?
Tot copii invata si tot profesori predau si acolo,

Mi-e dor insa de poporul meu lasat departe, si incerc sa-i arat ca se poate si altcumva, nu vreau doar sa tac si la un moment dat sa ajung sa spun ca Brancusi...


nu ma contrazic. tu contribui la economia finlandei. ai creat arta locala sau altfel? ai initiat programe sociale? ehh. societatea la care ai aciuat a existat inainte sa mergi tu acolo, de aia te-ai dus. daca era cum spui, ca tu contribui, o faceai aici in Romania. doar ca ai lasat balta Romania pentru ceva care e deja dovedit a functiona bine. ehh.

de ce sa nu aiba? pentru ca scolile din Romania sunt construite pe mentalitate comunista, cum ca elevul trebuie sa invete in timpul scolii cum sa fie un bun subiect al regimului. observi, parca vorbim de monarhie. copiii nostri sunt condamnati. copiii finlandezi invata de la profesori care nu au trait o viata in comunism cu foamea in stomac, asta cand nu era frica cea care tinea stomacul ocupat, incordat. nu, nu au nimic in comun, altfel nu mergeai acolo.

de acord cu dorul. dar nu-i arati poporului, il enervezi. ce arati tu este batul de pescuit, ala frumos si sclipitor. cat despre brancusi...un biet oltean care nu a suportat faptul ca geografia si viata i-au jucat feste si s-a nascut in Romania. vezi, esti si tu un mic brancusi. sau mare, nu stiu.
nimeni nu-si alege locul, tara sau familia, dar stii, in viata, zice-se, nu te alegi cu ce vrei ci cu ce trebuie...

Edited by morenno, 21 November 2017 - 17:23.


#218
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 tavitu, on 21 noiembrie 2017 - 15:46, said:


ĂŽmi aduc aminte de un an (sau doar un semestru?) din liceu când am avut o zi Ă®n care trebuia să mă trezesc de la 05 sau 03 ca să am timp să fac temele până la 12 când trebuia să plec la școală... deci există un sâmbure de adevăr... Ă®n legătură cu prea multe teme, sau mai bine zis orare/programe prost făcute... care generează prea multe teme...

Așa este, ai dreptate. Fiecare profesor dă teme, ca și cum materia lui ar fi unică. Temele acelea sunt importante însă. Unele sunt pentru stabilirea rutinei care să te facă să treci foarte rapid peste anumite probleme, altele, pentru aprofundare, altele, pentru a trece la nivelul superior rutinei, altele, pt dezvoltarea creativității etc. Toate au rolul lor. Vina nu este neapărat a profesorului, ci a programei foarte încărcate.
Și atunci fiecare profesor ar trebui sa dea teme, ținând cont și de existenta celorlalte materii. Și cam asa se face, mai ales spre sfârșitul gimnaziului și liceului.
Chestia e că părinții și elevii se plâng în principal ca sunt prea multe teme la matematica sau la română, or astea sunt materiile care contează la ex.  de evaluare națională și la bac...
Sau prea multe teme la limbile străine. Da, or fi, dar cum poți învăța bine o limba străină dacă nu citești în acea limbă, dacă nu faci exerciții de gramatica, dacă nu faci câteva eseuri, nu? :)
Până la urmă, toate materiile sunt importante, pt că fiecare îți deschide ferestre spre ceva, îți lărgesc universul cunoașterii, îți dezvolta rațiunea (chiar și istoria face asta, nu?), te ajuta sa intelegi mai bine lumea și mersul ei și, până la urmă, se stabilesc multe hărți mentale, te fac pur și simplu mai inteligent, mai ușor de păcălit, mai cu larghete a spiritului șamd :).
Copiii întreabă mereu la ce le folosește aia sau ailaltă, de ce trebuie să învețe și sa facă atâtea teme, știu, e complicat, dar au marele noroc ca până la 18 ani, creierul lor este o unealtă perfecta, care ii ajută să învețe și să înțeleagă rapid.
Fiecare lucru are timpul său, iar timpul pentru acumulare și dezvoltare este copilăria :).
Copilul trebuie sa se și joace, sa facă și lucrurile care ii plac, dar trebuie să și învețe atât cât se poate de mult.
Asta, la nivel teoretic. Practic, e mai greu, știu foarte bine. Învățarea poate deveni o mare povară.

#219
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 Karhu, on 21 noiembrie 2017 - 16:12, said:







Termen de referinta, nimic altceva.



Modelul finlandez nu e ăla fără teme? :D
Se vede cât de eficient este să nu facă teme copiii și să se concentreze pe chestii practice și sport, se cheltuiesc o grămadă de bani din buget, ca să fie aduși și acomodati medici și alte categorii de indivizi înalt calificați :P.
Finlandezii sunt buni tâmplari și brutari, nimic de zis, dar se mai și îmbolnăvesc la un moment dat, le mai trebuie și câte un softulache etc :lol:.

 MembruAnonim, on 21 noiembrie 2017 - 16:55, said:

Io s unu' dintre părinții care nu și lasă copilul sa facă toate temele. Pai n ar mai avea timp liber deloc! Lol Nu merg decât la prima ședință, la Ă®nceput de an. Dacă o văd pe Ă®nvățătoare pe strada s ar putea să nu o recunosc. :lol: Consider că Ă®nvățământul românesc nu mai are nimic de a face cu realitatea.

Ia uite, acu văzui :lol:.
Ajunge la 13 acasă, doarme sau se joaca până la 15, face teme in cel mai rău caz!!  pana la 18, iar de la 18 la 21-22 se joacă. Mi se pare acceptabil :).
În clasele 1-4 se creează deprinderea de a sta concentrat mai mult timp, deprindere care ii va folosi mult cât timp va face școală.

De la gimnaziu încolo începe nenorocirea însă :lol:.
Pentru ca dacă un copil de primară se poate juca realmente în timpul liber, majoritatea copiilor de gimnaziu nu știu alta joaca decât joaca pe calculator/telefon.
Cam cati copii din generația asta se plâng că au atât de multe teme, încât nu mai pot și ei citi o carte? :ewwpu:
Pai când eram eu în gimnaziu/liceu, stăteam cu cartea de beletristica sub manual, ca să nu mă vadă mama ca citesc. Acum, as sta cu telefonul sub manual, ca să vorbesc cu prietenii pe WhatsApp și messengerul Facebook :lol:. Și ma tem ca nu ar fi în avantajul meu :lol:.

#220
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Pai ăsta i prezentul lor,  jocurile pe tabletă/ PC,  Whatsapp, Facebook, Instagram, etc. Pe vremea noastră erau oracolele, nah. :lol

Nush, eu nu l stresez absolut deloc cu școala. Atât de mult nu l stresez, încât dacă nu întrebăm pe cineva, îl duceam la școală în vacanță. Pt că nici eu și nici el habar nu aveam că e vacanță. = )) La teste îmi ia FB urî. Poate d aia, că nu l stresez. :)


#221
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 MembruAnonim, on 21 noiembrie 2017 - 20:08, said:

Pai ăsta i prezentul lor,  jocurile pe tabletă/ PC,  Whatsapp, Facebook, Instagram, etc. Pe vremea noastră erau oracolele, nah. :lol

Nush, eu nu l stresez absolut deloc cu școala. Atât de mult nu l stresez, Ă®ncât dacă nu Ă®ntrebăm pe cineva, Ă®l duceam la școală Ă®n vacanță. Pt că nici eu și nici el habar nu aveam că e vacanță. = )) La teste Ă®mi ia FB urĂ®. Poate d aia, că nu l stresez. :)

Acuma cred ca ești de acord ca dacă se joaca cu copiii pe strada ii este mai de folos decât dacă se joaca un joc virtual, care este destul de alienant, daca se exagerează cu asta :).

Și mie mi se pare ideal sa nu stresezi copilul cu temele și am aplicat asta.
Totuși, uneori este nevoie sa insiști, nu vad ceva bun pentru copil sa audă ca școala nu ii folosește și ca poate sa învețe cât are el chef. Decât joaca pe tableta, zău ca ii dezvolta mai bine inteligenta o problema de geometrie sau, dacă nu e cu mate, unul, doua capitole de lectură :).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate