Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente
 Curba Q-U Fronius gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație
 Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?
 Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...
 

Dieta vegana - moft sau salvare?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
130 replies to this topic

#109
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Poste_miron, on 09 octombrie 2015 - 18:23, said:

Acu, ce naiba s-a intamplat cu vegetarienii?. sau e mai cool sa se cheme vegani?. Asa ar trebui sa se numeasca locuitorii de pe Vega, nu cei ce mananca iarba.

S-au diferentiat dupa ramuri si au alimentat confuzia termenilor. O sa intalnesti si persoane care consuma doar peste (ocazional) sau doar pui (ocazional) si care cred ca sunt vegetarieni. Vegetarieni, nu vegani.

Veganii nu consuma niciun produs de origine animala, indiferent ca aceste produse nu presupun sacrificarea animalului - oua, lactate, miere...

#110
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

View PostQuantum, on 11 octombrie 2015 - 10:48, said:

...
- nu mancati: cereale...
The Office of Disease Prevention and Health Promotion (U.S. Department of Health and Human Services):

Quote

Use plant foods as the foundation of your meals
There are many ways to create a healthy eating pattern, but they all start with the three food groups at the base of the Pyramid: grains, fruits, and vegetables. Eating a variety of grains (especially whole grain foods), fruits, and vegetables is the basis of healthy eating. Enjoy meals that have rice, pasta, tortillas, or whole grain bread at the center of the plate, accompanied by plenty of fruits and vegetables and a moderate amount of low-fat foods from the milk group and the meat and beans group. Go easy on foods high in fat or sugars.

The American Heart Association

Quote

The American Heart Association recommends eating 6 to 8 servings of grain foods a day, especially whole grains.
Whole-grain foods are healthy because they contain fiber. A diet high in fiber can help reduce the risk of heart disease and diabetes. Fiber causes food to stay in your stomach longer, so you fell full and your blood sugar doesn’t go up as quickly after you eat. Whole grains, such as whole-wheat flour and brown rice, also have more fiber  than refined white flour and white rice.

Whole grains and other high-fiber foods help your health in many ways, including:
  • helping to control blood sugar and blood cholesterol
  • making you feel full, so you eat less
  • preventing constipation, or hard bowel movements

Dietary Intake of Whole Grains

Quote

Whole-grain consumers had significantly better nutrient profiles
than nonconsumers, including higher intakes of vitamins and minerals as percentages of 1989 Recommended
Dietary Allowances and as nutrients per 1000 kilocalories, and lower intakes of total fat, saturated fat and added
sugars as percentages of food energy. Consumers were significantly more likely than nonconsumers to meet

Pyramid recommendations for the grain, fruit and dairy food groups

In cele mai multe tari europene autoritatile nationale au publicat ghiduri alimentare; unele sunt reprezentate grafic in forma clasica de piramida. Toate au la baza cereale, produse derivate, legume si fructe. Bineinteles si cartoful este prezent.
Doua exemple: Spania si Belgia. Detalii aici.
[ http://www.eufic.org/upl/1/default/img/Spanish%20Food%20Pyramid.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.eufic.org/upl/1/default/img/Belgian%20pyramid.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Poate pricepe si vedeta infumurantis forumus ca la astfel de autoritati m-am referit.

#111
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View PostSteetch, on 11 octombrie 2015 - 13:58, said:

Veganii nu consuma niciun produs de origine animala, indiferent ca aceste produse nu presupun sacrificarea animalului - oua, lactate, miere...

Pai iarba pe care o mananca ei se ingrasa tot cu dejectiile animalelor, asa ca undeva animalele tot au un rol in afacerea asta.

Era o secta prin India care facuse juramant sa nu omoare nici o vietate de pe pamant, aia mergeau goi pe strada si aveau o maturica cu care maturau furnicile sa nu le calce. Odata cu inventarea microscopului, s-a facut proba ca apa contine o gramada de microorganisme,, aia au fost oripilati ca omoara microbii din apa asa ca au renuntat sa bea apa. Ghici ce s-a intamplat cu ei?

#112
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Deoarece mi se sterg posturi pe topicul asta renunt sa ma postez aici.

#113
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Posts: 318
Înscris: 25.09.2015

Cred si eu...

#114
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Ai uitat sa enumeri conturile anterioare....

#115
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

View PostQuantum, on 11 octombrie 2015 - 12:01, said:

...
Exista o alta populatie, tot in Asia, cu o medie de viata de 96 de ani: astia tin post total o zi pe saptamana, nu manaca grau si porumb, sunt energici si activi pana mor, nu sunt vegetarieni.
...
Presupun ca te referi la locuitorii din insulele Ryukyu (Okinawa).
Cea mai mare parte a caloriilor din dieta traditionala a acestor lucuitori provenea din... vegetale si pe primul loc este cartoful dulce.

Quote

Attached File  Untitled.png   170.35K   3 downloads

Totusi, acolo se consuma carne de porc in special de sarbatori si au multe sarbatori.

Dar se pare ca longevitatea acestei populatii este datorata restrictiei calorice si nu cartofilor dulci sau porcului:
Caloric Restriction, the Traditional Okinawan Diet, and Healthy Aging

Quote

In conclusion, we observed low calorie intake coupled with high physical
activity levels that appear to have contributed to a CR phenotype in older Okinawans.
This phenotype includes a life-long low BMI, relatively high plasma
levels of DHEA at older ages, reduced mortality from age-associated diseases,
and extended average and maximum survival. While these conclusions are tentative
in nature, an adaptive response to early and mid-life energy restriction
in the older cohort of Okinawans may be implicated in their low morbidity
and exceptionally long survival. This is consistent with the well-known animal
literature that supports a beneficial effect of CR on BMI, age-related biomarkers,
morbidity/mortality, and life span.

View Poste_miron, on 11 octombrie 2015 - 16:27, said:

Pai iarba pe care o mananca ei se ingrasa tot cu dejectiile animalelor, asa ca undeva animalele tot au un rol in afacerea asta.
Cine consuma iarba? Ameliorarea calitatii solului cu balegar este o practica tipica agriculturii pe suprafete foarte mici.

View Poste_miron, on 11 octombrie 2015 - 16:27, said:

Era o secta prin India care facuse juramant sa nu omoare nici o vietate de pe pamant, aia mergeau goi pe strada si aveau o maturica cu care maturau furnicile sa nu le calce. Odata cu inventarea microscopului, s-a facut proba ca apa contine o gramada de microorganisme,, aia au fost oripilati ca omoara microbii din apa asa ca au renuntat sa bea apa. Ghici ce s-a intamplat cu ei?
Off topic dar suna interesant. De unde ai informatia?
Vegetarienii si veganii nu considera o problema infulecarea bacteriilor si iau masuri drastice pentru eliminarea vietatilor in caz de infestatie care ar putea pune in pericol viata sau sanatatea oamenilor.

#116
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
http://abcnews.go.co...id=97836&page=1

Quote

"If they say they don't want to kill an animal so they can eat, I think their conclusion is misguided because they are killing animals so that they can eat that vegetarian diet," Davis says. "Those animals happen to be a little bit invisible. They are not as obvious to the man on the street as killing a steer in the slaughterhouse. But nonetheless, it's still going on."

http://www.dailymail...ating-meat.html

Quote

he Cranfield University study found that switching from British-bred beef and lamb to meat substitutes imported from abroad such as tofu and Quorn would increase the amount of land cultivated, raising the risk of forests being destroyed.
Production methods for meat substitutes can be energy intensive and the final products tend to be highly processed, the report, which was commissioned by the environmental group WWF, found.
The researchers concluded: ‘A switch from beef and milk to highly refined livestock product analogues such as tofu could actually increase the quantity of arable land needed to  supply the UK.
Read more: http://www.dailymail...l#ixzz3oH0hHqTP
Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook

Edited by Purpura, 11 October 2015 - 17:24.


#117
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

Quote

Dar se pare ca longevitatea acestei populatii este datorata restrictiei calorice
Adica, sa fim cumpatati. In ignoranta mea, asa consider si eu.
Chiar sunt curios care va fi evolutia sanatatii voastre (in special proxtu si exit), peste vreo 10 ani, daca continuati sa mancati asa cum pretindeti aici. Parerea mea e ca nu va fi o mare deosebire, veti avea unele probleme, ca toti ceilalti muritori - ma refer la astia care mananca cumpatat, nu baga 1kg de zahar rafinat in ei pe zi.

Quote

Ai uitat sa enumeri conturile anterioare....
Ori ei sunt defecti, ori tie-ti place sa fi...
Eu nu as insista sa-mi fac alte conturi daca acesta mi s-ar bana. Nu seamana a perseverenta, ci a ...

#118
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

Quote

Published figures suggest that, in Australia, producing wheat and other grains results in:
    at least 25 times more sentient animals being killed per kilogram of useable protein
    more environmental damage, and
    a great deal more animal cruelty than does farming red meat.

http://www.iflscienc...lood-your-hands

Si asa mai departe. Halal salvarea planetei.

#119
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015

View Postpg-soare, on 11 octombrie 2015 - 17:26, said:

Ori ei sunt defecti, ori tie-ti place sa fi...
Eu nu as insista sa-mi fac alte conturi daca acesta mi s-ar bana. Nu seamana a perseverenta, ci a ...
Stii ce i-am zis ologului, nu? Ia-ti bicicleta si mergi.

#120
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

View Postpg-soare, on 11 octombrie 2015 - 17:26, said:

Adica, sa fim cumpatati. In ignoranta mea, asa consider si eu.
Chiar sunt curios care va fi evolutia sanatatii voastre (in special proxtu si exit), peste vreo 10 ani, daca continuati sa mancati asa cum pretindeti aici. Parerea mea e ca nu va fi o mare deosebire, veti avea unele probleme, ca toti ceilalti muritori - ma refer la astia care mananca cumpatat, nu baga 1kg de zahar rafinat in ei pe zi.
...
Restrictia calorica nu e cumpatare ci reducerea numarului de calorii sub nivelul considerat minim necesar pentru o persoana. Nu oricine poate sa faca asta timp indelungat. Cei din insulele acelea sunt nevoiti.
La anul in septembrie se fac 10 ani de cand sunt vegan. Dar nu imi place cum suna cuvantul asta, nu imi place sa imi pun sau sa mi se puna o eticheta.

View PostPurpura, on 11 octombrie 2015 - 17:27, said:

http://www.iflscienc...lood-your-hands
Si asa mai departe. Halal salvarea planetei.
Cei care consuma lapte si oua (vegetarienii) oricum participa la acelasi macel inutil ca cei care mananca carne.
Este de inteles ca si simpla prezenta a omului pe planeta inseamna reducerea numarului de animale din alte specii si chiar disparitia unor specii. Extinderea habitatului uman presupune restrangerea habitatului altor specii. Aceasta situatie este asumata de vegani. Da, utilajele si alte practici folosite in agricultura pot ucide animalele de pe camp insa parerea conform careia numarul acestor animale ucise accidental este mai mare decat numarul de animale produse pentru consum nu pare verosimila si este adoptata doar de o minoritate. Daca am consuma doar vegetale, suprafetele dedicate agriculturii ar fi mai mici decat in prezent si prin urmare si numarul de victime s-ar reduce.
Daca o sa am timp o sa scriu despre aspectul ecologic al veganismului si despre victimele agriculturii.
Mai demult am trecut cu bicicleta peste o soparla. A murit. Am calcat si melci pentru ca nu i-am vazut. Infometez pana la moarte gandacii de bucatarie (totusi au libertatea sa plece).

View PostAlinAraboaie, on 11 octombrie 2015 - 17:29, said:

Stii ce i-am zis ologului, nu? Ia-ti bicicleta si mergi.
Parca ai zis ca nu mai scrii.

Edited by EXIT, 11 October 2015 - 17:56.


#121
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,710
  • Înscris: 22.01.2015
"Fat sick and nearly dead".Film doc. despre hranirea exclusiv cu vegetale.Da totusi si carnea are rostul ei.

#122
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Rostul carnii este optional, exista alternativa.

Edited by EXIT, 11 October 2015 - 18:39.


#123
Jacinth

Jacinth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 16.09.2015

View PostAlinAraboaie, on 11 octombrie 2015 - 18:41, said:

Da, soia Posted Image si pentru unele, dildourile.
Prezenta ta pe aici e complet irelevanta.

#124
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Am zis si ieri, va deschid ochii.... daca veganismul era bun aveam stomac tetracameral, si un drob de sare langa pat.

#125
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View PostEXIT, on 11 octombrie 2015 - 18:39, said:

Rostul carnii este optional, exista alternativa.

Asta nu se va vedea decat in timp.

Eu nu as scoate carnea din alimentatia copilului meu, mi se pare esentiala pentru o dezvoltare normala.

#126
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
De ce ti se pare esentiala?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate