Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 "Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...
 Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...

site CNAIR, sectiunea vignettes -...
 

Ajutor achizitie

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006

View Posta21alex, on 21 octombrie 2015 - 22:18, said:

Ba chiar am discutat azi cu un profesionist de la F64 care...
Citesc din descrierea nikon 3300 de pe f64.ro:

Quote

Arta cinematografica in filme Full HD: Utilizati functia D-Movie a aparatului foto pentru a realiza filme cu care va veti mandri. Puteti sa inregistrati videoclipuri clare Full HD (1080p) in orice lumina, la cadente de cadre de pana la 50p/60p cu focalizare automata continua, ceea ce va permite sa obtineti inregistrari cursive chiar si in cazul actiunilor rapide, precum si un nivel remarcabil de claritate si de detaliere


#38
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Posta21alex, on 21 octombrie 2015 - 22:18, said:

Am și eu nevoie de ajutorul vostru!
Studiez piața de câteva săptămâni și am parcurs multă informație ceea ce m-a făcut să nu mai știu ce vreau dar poate mă luminați voi.

Am un buget de maxim 3000 lei.
Am pus ochii pe Nikon D3300 kit 18-55mm VR II AF-s DX.
Eu nu sunt profesionist, am un Canon S3 IS de prin 2006 care și acum funcționează impecabil având zeci de mii de filme și poze la activ dar care e total depășit...

De câteva zile mă frământă faptul ca 3300-le nu ar filma bine, AUTO, nu ar avea focalizare bună. Ba chiar am discutat azi cu un profesionist de la F64 care mi-a confirmat cele citite și care mi-a recomandat GoPro pentru film.
Pe Canon-ul vechi pe Auto aparatul făcea toată treaba și nu dădea rateuri ori la D3300 am văzut chiar filmări cu efectul acela de focalizare(fracțiuni de secundă cu imagine neclară, în ceață) greoaie până să devină imaginea clară.

În concluzie, ce-mi recomandați? Doresc un aparat cu specificațiile tehnice asemănătoare Nikonului 3300, care să înregistreze cursiv clar, să fie dotat și pentru film din punct de vedere tehnic pentru a putea avea slow motion clar, poate fi orice marcă ce are review-uri bune. Nu doresc să-mi prind urechile în setări pentru că nu prea am timp de studiu... Sunt în dilemă. Mersi de ajutor!

Nu as recomanda un dSLR pentru a filma. Ele sunt facute pentru fotografie. Nu spun ca nu s-ar putea filma ci ca este o scula nepotrivita pentru un amator. Toate aparatele cu senzor mare o sa dea rateuri la AF in filmare. Nu vedeai la Canon imaginea neclara deoarece in marea majoritate a cazurilor nu conta prea mult unde focaliza. Daca vrei sa utilizezi filmarea pe un dSLR foloseste manual focus. Si la aparatele mirrorless mi-a luat ceva timp pana am dezactivat AF.
Daca lasam la o parte partea video (care este cu totul alta arta) Nikon D3300 este un aparat destul de bun.
Mai intai iti spun ce n-are:
  • Nu are motor de focalizare in corp
  • Nu are bracketing automat
  • Nu stie sa actioneze blitzuri cu viteza de peste cea de sincronizare (1/200 s) sau care nu sunt pe hot shoe
  • Nu are doua rotite
  • Nu are un LCD in partea superioara
  • Nu poti sa selectezi prioritatea de focalizare in AF-C
Acestea sunt caracteristicile care-l departajeaza de aparatele din categoriile superioare. Multe s-ar putea sa nu le folosesti niciodata asa ca ar fi irelevante.
Ce are bine:
  • Un senzor foarte bun
  • ISO Auto care poate depinde de focala
  • Un sistem AF bine verificat
Decat sa te impiedici de lucruri irelevante ca video (daca vrei video mai bine iei un aparat care a fost proiectat pentru aceasta, daca vrei HD, sau foloseste Canon S3IS) si gandeste-te mai bine ce obiectiv sa-ti iei.
Ce ai pus tu in mesaj are un obiectiv decent insa nu prea flexibil. Tu vii de la un obiectiv cu focalele echivalente 36-432 mm si cred ca un obiectiv cu focalele echivalente 27-82 mm ar fi un pic limitativ.
Deoarece zici ca ai un buget de 3.000 lei atunci te-ai putea incadra cu un body D3300 si un obiectiv mai flexibil, gen Nikkor AF-S 18-105 mm VR care ar avea un interval de 27-157 mm.
Succes in lumea dSLR.

Edited by baloo2009, 22 October 2015 - 01:54.


#39
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005

View Postcrokodilu, on 21 octombrie 2015 - 23:36, said:

Citesc din descrierea nikon 3300 de pe f64.ro:
Am citit și eu dar bănuiesc că se adresează cât de cât profesioniștilor.

View Postbaloo2009, on 22 octombrie 2015 - 01:42, said:

....
Mulțumesc pentru sfaturi. O mică nelămurire,
în bugetul meu există vreun alt DSLR de la alte mărci, asemănător la calități cu D3300 și care să se comporte bine?!?

Edited by a21alex, 22 October 2015 - 07:44.


#40
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
Nu. Singura tehnologie rezonabila in zona af-video la dslr o are Canon in 70D. http://www.usa.canon...daf_benefits_01

Nikon-ul mai are si problema celebra in care nu poti vedea expunerea in timp real, in live view, in modul video.

Edited by mircea812, 22 October 2015 - 09:06.


#41
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008
daca te tenteaza mai mult partea de video, sau vrei sa fie mai avansata, la capitolul mirorless s-ar putea sa te intereseze:

Panasonic G7 - numai ca body-ul iti mananca tot bugetul
sau Sony A6000+16-50 - care e foarte ok ca si aparat dar obiectivul de kit e mai restrictiv decat cel de kit de la Nikon(focala mai mica pe partea de tele) si nu e chiar stralucit, dar utilizabil

#42
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Posta21alex, on 22 octombrie 2015 - 07:43, said:

Mulțumesc pentru sfaturi. O mică nelămurire,
în bugetul meu există vreun alt DSLR de la alte mărci, asemănător la calități cu D3300 și care să se comporte bine?!?
Da. De la Pentax K-50. Nu stiu daca poti sa te invartesti de un obiectiv mai flexibil (Corpul costa 2018 lei iar un kit cu 18-55 mm costa 2249 lei).
Are lucruri bune (e mai rezistent la o ploicica, mod TAv pe dial) si lucruri mai proaste (stabilizarea mai slaba, AF mai slab, ISO Auto mai putin configurabil). Sunt destui Pentaxisti pe aici pe forum asa ca ii rog sa dea mai multe detalii.
Daca vrei neaparat video Panaonic sunt destul de buni in acest domeniu. Calitatea video e mai buna nu si calitatea fotografiilor.

#43
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005
Aș cam vrea și.. și.. asta ca să nu iau și aparat foto și cameră video, oricum nu m-aș încadra în buget. Am urmărit filmulețe ale unor camere video la 1000-1500 lei și nu mă încântă calitatea. Pentru un amator e dificil să țină în frâu focalizarea pentru a avea imgini clare cu nikon D3300 spre exemplu? Am urmărit câteva clipuri filmate cu acest aparat și am fost dezamăgit dar fotografii face minunat. Spuneai de Canon S3IS da.. doar că acest aparat nu filmează nici măcar HD ori cu toate tv-urile 16:9 nu mai suport să văd 4:3. În plus cu S3-ul puteam filma pe auto foarte bine fară a interveni manual la focalizare, altfel am emoții că îmi voi prinde urechile și cum dau ceva bani pe aparat și nu-l voi putea folosi ca lumea să nu fiu dezamăgit. Trebuia cred să iau cu ceva ani în urma tot un Canon, predecesor care să filmeze FulHD. Acum nu se mai fabrică aparate care să facă focalizare continuuă...

Edited by a21alex, 22 October 2015 - 15:31.


#44
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
Ai PM.

#45
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@a21alex:
Ceea ce dorești tu nu există la camerele foto cu preț "civilizat".

Ai văzut probabil filmare la camere foto cu senzor mic (compacte, smartphone). Acelea au câmp de claritate imens datorită senzorului foarte mic. Practic nu au nevoie de focalizare precisă întrucât oricum cam totul este clar în cadru. La dSLR senzorul este mare și de aceea câmpul de claritate este sensibil mai îngust, mai ales la diafragme deschise. Deci trebuie focalizare precisă pe subiect. Iar subiectul se poate mișca, deci trebuie ca focusul să și urmărescă subiectul.

dSLR folosesc la fotografiere niște senzori care sunt accesibili numai când oglinda este lăsată. La filmare însă oglinda este ridicată, așa că dSLR va utiliza o altă metodă de focalizare, direct pe imagine. Se numește Contrast Detect AF (CDAF). E o metodă precisă, dar de regulă lentă, cu hunting, și neadecvată pentru tracking (urmărire subiect care se mișcă în cadru). Există câteva camere în zona "preț civilizat" care au implementați niște senzori AF speciali, care permit AF la filmare. Sunt puține și personal nu știu cât de performantă este metoda, n-am încercat. Ceva-ceva o ieși. Una din aceste camere este EOS 70D, mai sunt și alte câteva. În rest fie mergi pe focus fix (adică subiectul se mișcă eventual într-un plan paralel cu camera), fie folosești accesorii suplimentare. Accesoriul principal se numește "follow focus". Se găsește, în diverse implementări, dar e relativ greu de manevrat de către cel care filmează, motiv pentru care unii apelează la asistenți care se ocupă exclusiv de focalizare în timpul filmării cu dSLR. În plus, pentru precizie pot fi necesare și alte accesorii, precum un ecran suplimentar; scump el în sine, dar și mare înghițitor de baterie. Iar pentru filmare pot fi necesare și alte accesorii, precum cele care se ocupă de stabilizarea imaginii la filmare. Una peste alta domeniul filmării cu dSLR este accesibil numai profesioniștilor sau amatorilor extrem de pasionați și de încăpățânați. Sau amatorilor cu pretenții extrem de modeste.

Uite-te eventual la un film / clip făcut cu dSLR. Unele dau la Credits echipa producătoare. Apoi întreabă-te de ce sunt așa mulți :)

Una peste alta -  vezi să nu-ți prinzi urechile. Accesoriile indicate de mine mai sus pot depăși lejer costul cameră / obiectiv. Plus dificultatea de a le folosi... Iar fără acestea calitatea filmării cu dSLR este submediocră, de ex. sub ceea ce faci foarte simplu cu un smartphone.

#46
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005
Atunci iau un Smartphone... glumesc!
Mii de mulțumiri pentru aceste lămuriri, cu mențiunea că filmele la care făceam referire au fost realizate de aparate nikon D3300. De asta spuneam că nu știu cât de profesioniști erau cei ce au filmat dar „ceața” era extrem de deranjantă chiar și pentru mine, un simplu amator dar cu ceva ani de fotografie în spate. Așa ceva n-am pățit cu vechiul meu S3 IS pe Auto decât pe alte programe la filmare!
Mersi din nou de informații, mare Domn!

Edited by a21alex, 22 October 2015 - 17:15.


#47
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008
sau poate ceva de genul: Panasonic FZ1000 ... face de toate, unele mai bine, altele mai slab sau cu compromisuri

#48
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005
Cam depășește bugetul propus.

#49
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008
daca ai avut noroc(desi nu era pe lista de sugestii de aici) ai prins aseara Fujfilm X-Pro1 la super pret), oricum, daca te uiti acum la promotii, sunt cateva optiuni care s-ar putea sa iti intre in cerinte:

Olympus OM-D E-M5 negru kit 12-50mm f/3.5-6.3 + Bonus Olympus HLD-6
Sony RX10 - aparat din care s-a inspirat FZ1000
Canon 70D - e in buget acuma , dar fara obiectiv :)

#50
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005
La cele 3 se poate face slow motion?

#51
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 22.08.2005
Bun... m-am mai documentat datorită sfaturilor voastre și am decis că o să aștept BF luna asta, am mărit ușor și bugetul....

O să vă mai rog să-mi dați un top(1... 2... 3... etc) din modelele următoare și dacă aveți timp și câteva scurte motivări pentru poziția din top, dacă nu... nu e supărare, mă bucur doar pentru top-ul alegerilor voastre. Nu uitați că mi-aș dori ceva care să filmeze foarte clar constant pe Auto(cu cât mai multe cadre/sec) și să facă poze mai mult decât ok (că doar mi-am dorit inițial Nikon D3300).

1. Canon EOS 70D kit obiectiv EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM
2. Sony Cyber-shot DSC-RX10 - 20.2MP 1, Obiectiv Carl Zeiss 24-200mm f/2.8
3. Panasonic Lumix DMC-G7 negru kit 14-42mm f/3.5-5.6 II MEGA OIS
4. Canon EOS 700D + EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM
5. Canon EOS 750D kit EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM
6. Modelul vostru... care să nu depășească 4500-5000 lei acum (mizez pe o reducere rezonabilă de BF de cel puțin 30%)

... de la cel mai scump la cel mai ieftin, azi pe net.
Cum nu tot ce e scump e și bun, care e topul vostru și care își merită banii și care nu!?
Vă mulțumesc pentru amabilitate!

Edited by a21alex, 31 October 2015 - 23:20.


#52
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Din pacate absolut toate sunt sub Nikon D3300 pentru poze si peste el la video.
Cum te uiti la video mai mult:
1. Panasonic G7 (pentru video)
2. Canon 70D (pentru body bun si video acceptabil)
3. Canon 700D (pentru obiectivul mai flexibil)

#53
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Posta21alex, on 31 octombrie 2015 - 23:19, said:

Bun... m-am mai documentat datorită sfaturilor voastre și am decis că o să aștept BF luna asta, am mărit ușor și bugetul....
Cred că documentarea ta nu a fost tocmai bună. Îți spun mai jos câteva argumente.

View Posta21alex, on 31 octombrie 2015 - 23:19, said:

Nu uitați că mi-aș dori ceva care să filmeze foarte clar constant pe Auto(cu cât mai multe cadre/sec) și să facă poze mai mult decât ok (că doar mi-am dorit inițial Nikon D3300).
Ca un sistem să filmeze bine pe Auto e necesară fie o cameră cu ISO variabil continuu, fie obiective cu diafragmă variabilă continuu și camere care să știe să comande așa ceva. De ce? Păi dacă sistemul e pe Auto înseamnă că va modifica expunerea după lumina reflectată de cadru. Cum T este fix (de ex. 1/50s la 25cps, 1/100s la 50cps, etc.), sistemul va modifica expunerea din ISO (mai rar din A). Dar la camerele dSLR uzuale A și ISO au cel mai fin pas 1/3 EV. Ceea ce duce la modificări de expunere de 1/3 EV iar astea se văd deranjant. De  aceea cei care se ocupă cu sportul acesta filmează de regulă cu A/T/ISO fixate în avans.
Din camerele enumerate de tine nu prea cred să fie vreuna cu ISO variabil continuu sau capabilă să comande obiective cu diafragmă variabilă. Și de asemenea nu cred că vreun obiectiv enumerat de tine ar avea diafragmă variabilă continuu.
Sunt unele camere cu pas de 1/6EV, dar nu cred că sunt în lista ta; verifică tu.

"Să facă poze mai mult decât ok"
Păi definește "ok". Ce e ok pentru tine poate că ne e ok pentru mine sau pentru Gigel care va posta după mine, grăbindu-se să-ți dea un sfat. Corect?

View Posta21alex, on 31 octombrie 2015 - 23:19, said:

...
Cum nu tot ce e scump e și bun, care e topul vostru și care își merită banii și care nu!?
Vă mulțumesc pentru amabilitate!
Piața foto e matură iar prețurile reflectă fidel sistemele care "își merită banii", dacă pot spune așa. Singura problemă e că unele chestii fie nu ai nevoie, fie nu ai banii necesari chiar dacă ți-ai dori anumite facilități. Altfel spus, cumpără cel mai scump sistem pe care ți-l permiți. O singură notă: la sistemele Low End, dSLR Canon și camerele ML stau mai bine la filmare față de dSLR Nikon.

A, încă ceva. Îți place Taxi? Îți dedic asta (în legătură cu "își merită banii"). 01:04. E fain clipul, îmi place "enorm de mult".
Posted Image

#54
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Ai buget de 5000 de lei si te gandesti la de-al de RX10, FZ....? Astea au un pret urias fata de ce ofera. Chiar si RX10 cu toate review-urile lui...obiectivul ala f/2.8 nu se compara cu un f/2.8 "adevarat" - obiectiv dedicat pentru DSLR.

In bugetul ala si pentru ce te intereseaza pe tine eu recomand:

http://www.f64.ro/ca...-700d-body.html - mai bun la filmare decat Nikon, la poze mai slab doar daca ai nevoie sa recuperezi masiv din umbre sau te deranjeaza zgomotul ridicat la iso 6400.

http://www.f64.ro/si...-art-canon.html - fara comentarii.

Daca le prinzi la reducere de BF poti sa iti iei in banii aia si un zoomalau intunecos dar bunicel optic, ca sa zici ca ti-ai completat plaja focala: http://www.f64.ro/si...canon-ef-s.html

Succes.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate