Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !
 Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 

Mega-moschee in Bucuresti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2310 replies to this topic

#127
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,153
  • Înscris: 25.02.2007

 cosond, on 02 septembrie 2015 - 08:52, said:

Ce noua ne da pamant in turcia pentru catedrala?
Am auzit o stire mai demult cum ca ne-ar da si ei pamant la ei sa construim o catedrala ortodoxa acolo.
..da' am asa o indoiala ca o sa iasa ceva comparabil cu ce o sa faca ei la noi. 1) Noi inca o construim pe a noastra la noi 2) Tre' furat ceva bani din ea. 3)Tara noastra e mai saraca/mica.
Asa ca o sa facem o besina cat un bqutique la pret de juma de catedrala si or sa creasca ceva vile pe la Snagov or smth. Cum ar veni, ne vom face de ras pt. vilele unora.

Pe scurt, nu-mi convine toata afacerea da' cum nu sunt intrebat.. huo, ue, etc

#128
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 cosond, on 02 septembrie 2015 - 14:48, said:


Sabia i-ar fi fost dăruită lui Ştefan cel Mare de către Papa de la Roma Sixt al VI-lea în semn de preţuire şi recunoştinţă faţă de domnitorul Moldovei pentru apărarea creştinătăţii. Originalul se află la muzeul Topkapi din Istanbul.
Problema nu e la turci ci la politicienii tampiti care de zeci de ani distrug natia asta . Strainii stiu ca avem politicieni tradatori , cu  100 mii euro oricare politician ne vinde . Ponta a iertat de datorii pe aia de au cumparat Petromidia , imbecilul de Tariceanu au dat mare parte din platoul continental al Marii Negre pentru a fi  exploatat de straini , si tot asa banditii de politicieni  pun  pe roamni sa lucreze la salariul minim in timp ce ei dosesc zecile de miliarde in banci straine . Daca au vazut ca poporul umbla dupa moaste si icoane s-au gandit ca e rost de imbogatit .
Nu pe turci sau arabi sa va varsati of-ul .

#129
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015

 cosond, on 02 septembrie 2015 - 08:56, said:

Ia mai dai in kkat cu moscheile lor. Sa faca una mica in Dobrogea si gata.
Sa le faca la ei acasa.
Sa ne dea tributul inapoi si apoi da.

AVEM CONTRACT CU EI SA LE DAM PAMANT?
CE NOUA NE DA CINEVA PAMANT GRATIS sa facem biserici?
Sa le ia pamantul inapoi si sa plateasca daca vor.
Turcia ne da pamant bun noua in Instambul?

Cine a dat pamantul la turcaleti?
De ce nu isi versi tu naduful pe pontac?

#130
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 21.08.2003
Atat timp cat nici turcii si nici romanii nu reusesc sa treaca peste rahaturi istorice gen sabii,steaguri,iatagane si altele care trebuie sa ramana unde le e locul adica in manualele de istorie si acolo doar undeva in josul paginii, nu-si are rostul nici o discutie privitoare la geamii/catedrale in tara dusmana. Pentru ca in prezent asa se pare ca ne privim unii pe altii, dusmani. Asta ar fi viziunea politicienilor, arza-va focul iadului pe vecie ( au si ei iad deci e valabil si ptr ai lor) !!!  Si e pacat, chiar foarte pacat, pentru ca Turcia ar putea fi cu adevarat singurul stat prieten din aceasta parte a lumii. Si un prieten foarte puternic, mai puternic decat toate statele adunate la un loc din cloaca asta a Marii Negre, sunt locul doi in Nato ca forta si nu-i au la suflet pe rusi plus ca ar cumpara toata energia de la Cernavoda pe intreaga perioada de functionare a centralei daca ar exista cablu submarin direct intre noi... pai ptr treaba asta i-as lasa sa-si faca cladire de spalat creiere, oricum a noastra e mai mare, mai goasa si mai aurita.
Prin afirmatiile sale imamul imprastie ultimile picaturi de simpatie fata de musulmani si e o miscare foarte neinspirata in aceste momente..
In momentul cand vom privi spre viitor, pentru ca acea megageamie se va face cu siguranta la noi mult mai repede decat catedrala noastra la ei, atunci  cand vom putea face afaceri bune reciproc avantajoase,cu marfa buna din Turcia nu ciurucurile periculoase care ajung la noi pe piata,  atunci va fi un moment oportun pentru constructii si returnari de tinichele,carpe,oase.

#131
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 cristian_sen, on 02 septembrie 2015 - 17:09, said:

Pentru ca in prezent asa se pare ca ne privim unii pe altii, dusmani. Asta ar fi viziunea politicienilor
Viziunea politicienilor pe dracu. Alora li se rupe fix de sabia lu' stefan si alte balarii. Da' daca prostimea votanta vrea chestii dinastea patriotarde, de ce sa n-o multumim? E gratis. Ca 5000 km de autostrada sau tgv costa. Asa, vine un nene zice "pastele mamii lor turci care ne-au luat sabia lu stefan si ne-am luptat cu ei si acum vor sa ne cotropeasca la moschee" and shit si bizonu mancator de saorma (nu comentam) zice "da, uite dom'ne ce bine le-a zis-o". Aidi bre, cabluri submarine, cernavoda, detalii, fineturi. Din sabia lu' stefan si din cat au asuprit ei bietul popor roman fac turcii acuma tunel pe sub bosfor, autostrazi, automocentrale, trenuri de mare viteza, siderurgie si zgarienori, canal pe langa Istanbul si aeroport nou, ca Ataturk a devenit prea mic de ce trafic aerian e pe el. Aia au inteles bine treaba cu ganditul pe termen lung. Noi o frecam p-aici herpderp ne invadeaza dracughem.

Edited by shefu_de_combinat, 02 September 2015 - 18:28.


#132
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 01.11.2007
Imamul ala pare un tembel caruia i s-a dat prea mult nas. In vremuri mai bune i se taia nasu cu totu si era trimis pachet acasa.

Politicienii nostri par de aceeasi teapa insa, slugarnici cu strainii, prosti conducatori ai tarii, fara a urmari binele ei sau al poporului in general

In mod normal nici unul dintre ei si dintre partidele astea mari nu ar avea sanse la alegeri si ar merita cu totul altceva in schimb. Ponta pare ca si-a ratat cariera oricum, Iohannis se indreapta si el incet dar sigur intr-acolo iar alde Dragnea, Oprea, Blaga etc probabil nu realizeaza cat de ridicoli sunt crezand ca in mod normal si corect (fara votare masluita ori tarani pacaliti cu galeti) ar mai primi vreun vot vreodata. De Basescu nu mai zic

Mie imi pare un atac coordonat la adresa romanilor si a spiritualitatii, istoriei si culturii lor, de la legea aia de tot kktu numita pompos "antilegionara" si la aberatiile ei si pana la mega moschei si alte porcarii din astea, plus bagat pe gat nus ce cota de imigranti, si aia cine stie de unde si de ce fel.
Mai citisem undeva declaratiile unor sarmani cu duhu care bateau campii despre ce bine e sa vina imigranti, mai ales cu ceva calificari, ca la noi scade populatia si e lipsa de una alta.
Pai cum pusca si cureau lata de imbecili puteti gandi asa ceva cand milioane de romani au plecat pe unde au putut, si ar putea fi adusi in tara (mai ales avand experienta lucrului afara) sa ridice Romania, plus ca mai sunt vreo 2 milioane jumate in Basarabia si sute de mii in tarile din jur.
Sigur, lor le convine sa-i aiba afara, sa fie ca o supapa de presiune pentru prostiile pe care le fac in tara, sa nu iasa urat aici.
Romania nu e nici Germania nici Suedia nici macar Franta din pct asta de vedere. Daca aplici un sablon in mod prostesc peste tot nu va iesi nimic bun. Nu e exclus ca destui imigranti poate s-ar incadra aici, dar nr lor sa fie rezonabil de mic si bineinteles sa nu faca mofrturi d-astea prostesti, sa inceapa sa ameninte ori sa dea din picioare. Nu cred ca or sa aiba sanse prea mari aici, romanu chiar nu e corect politic si multiculturalizat ca in vest. Din contra, avem una din cele mai conservatoare si traditionaliste societati europene (inclusiv in sensul crestin), chiar coltoasa pe alocuri, cand se incearca modificarea ei.

Turistii sunt tratati cu prietenie si ospitalitate, la fel si imigrantii in numar foarte mic (si mai ales nevoiasi) dar care nu fac prostii. Daca se sare calu insa lucrurile nu cred ca or sa iasa bine.
Imaginea e ca se incearca multiculturalizarea cu forta, ceea ce va esua lamentabil, parerea mea. Sa nu esueze si in mod mai violent sper, s-a mai intamplat in istorie.

Daca i-ar fi dus capul (si nu ar fi o teapa cum pare de fapt) ar fi declarat ca ridica o moschee de dimensiuni OK (1000 de locuri sau la cat au scazut acum), undeva inafara Bucurestiului (cel mai bine in Dobrogea, desigur), in acelasi timp cu inceperea constructiei unei biserici romanesti de dimensiuni similare la Istanbul. Nu cred ca ar mai fi iesit scandal atat de mare si mai toti ar fi fost mai multumiti.

Asa totul pare o fortare, chiar o umilire a Romaniei

Edited by lupu2, 02 September 2015 - 19:06.


#133
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 lupu2, on 02 septembrie 2015 - 18:56, said:

Din contra, avem una din cele mai conservatoare si traditionaliste societati europene (inclusiv in sensul crestin), chiar coltoasa pe alocuri, cand se incearca modificarea ei.
Adica fugim de nou ca babele de ploaie si ne dam cu curu de pamant la orice schimbare ca octogenarele fata-n fata cu cardu de sanatate in care e 666 card=drac. Posted Image Go us! Moarte necredinciosilor. Moarte homosexualilor. Moarte vestului. Mai stiu un grup de bajeti care au idei similare.

#134
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

 _overboost, on 02 septembrie 2015 - 09:36, said:

Avand in vedere relatiile contemporane dintre Romania si Turcia, numarul mare de turci de pe teritoriul Romaniei, dar, in general, numarul mare de musulmani de pe teritoriul Romaniei, coroborat cu invazia musulmanilor in Europa, constructia acestei moschei ar putea fi un lucru care sa confere o siguranta ceva mai mare Romaniei, in sensul scaderii riscului de atentate teroriste etc.
Nu exista nicio dovada in sensul ca numarul mai mare de moschei inseamna mai putine atacuri teroriste in statul respectiv. Dimpotriva, astfel de atacuri sunt in state cu moschei.
In acelasi timp, mi se pare ca chestiunea in sine este putin importanta, as spune ca nici macar la nivel simbolic nu e importanta. Moscheea nu intareste credinta si nici nu calmeaza spiritele agitate.
MAi interesant este profitul pe care il poate scoate BOR din aceasta problema, si patrimonial si moral. Patrimonial, pt ca banii pt CAtedrala Neamului se vor da mai usor, iar moral pt ca popii nostri vor creste nemeritat in mintile enoriasilor.

#135
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

 sddan, on 02 septembrie 2015 - 12:55, said:

Romanii ortodocsi au bagat toate cacaturile alea cu libertatea religiei in Constitutie crezand ca libertatea aia o sa fie doar a lor. Acuma s-au prins ca de fapt, implicit, au acordat libertatea aia si musulmanilor si incearca acuma sa o dea la intoarsa.
O sa va inecati voi ortodocsii in propriul rahat mai repede decat zice muslimul alah akbar.
Nu stiu cum poti tu sa mai respiri cand rahatul ti-a ajuns peste laringe. De fapt te inconjoara ca vine in jos si dinspre capatana. Si conform lui Bernoulli da afara pe gura.

 Cris007, on 02 septembrie 2015 - 13:27, said:

Nu contează dacă ești ucrainean,  moldovean sau asiatic. Ești refugiat de război. Basescu nu ar mai trebui sa deschidă pliscul dacă a făcut gafa monumentala sa nu cunoască musulmanii decât acum de curând.
Atât de prost era când era primar ca a crezut ca sunt un fel de ingineri sau ce?

Pai nici tu nu pari mai inteligent daca nu iti dai seama ca in 2004 musulmani nu prezentau o problema dpdv religios.

#136
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
nu stiu daca s-a mai zis chestia asta, dar ideea moscheii nu e o idee asa de proasta. daca imamul de acolo e om de incredere, atunci statul si "serviciile" au control asupra a ce se intampla la moschee, poti sa pui camere, microfoane, poti sa fii informat la zi in leg cu se intampla in lumea musulmana. in loc sa ai mochei ilegale si semi-ascunse, cu imami trimisi din Arabia Saudita, care predica doar in araba si sunt mult mai greu de interceptat si controlat, mai bine faci frumos o chestie nationala, legala, pe fata, in care imamul e numit "de sus", eventual politic sau in orice caz in urma unor negocieri politice. musulmanii din Romania nu au provocat niciodata probleme si nu au fost nici probleme provocate de musulmani nou-veniti, desi Romania e plina de oameni de afaceri arabi. Asta si pentru ca imamul general (imi scapa acum termenul exact) e un tip foarte destept, patriot roman, care-si controleaza perfect turma de drept- credinciosi si care am inteles ca a raportat imediat orice oaie ratacita. Noi asta vrem de fapt, controlarea musulmanilor, tinerea lor pe radar si inlaturarea motivelor care i-ar putea determina sa deraieze. in niciun caz nu-i vrei underground, aducandu-si imami ad-hoc din cine stie ce colturi fundamentaliste.

Edited by chique, 02 September 2015 - 20:43.


#137
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
multe tari din UE or sa ajunga la razboi civil. inclusiv romania.

#138
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 n3utr1n0, on 02 septembrie 2015 - 20:41, said:

inclusiv romania.
Suntem deja. De 25 de ani. Marele razboi romano-roman.

#139
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 01.11.2007

 shefu_de_combinat, on 02 septembrie 2015 - 19:22, said:

Adica fugim de nou ca babele de ploaie si ne dam cu curu de pamant la orice schimbare ca octogenarele fata-n fata cu cardu de sanatate in care e 666 card=drac. Posted Image Go us! Moarte necredinciosilor. Moarte homosexualilor. Moarte vestului. Mai stiu un grup de bajeti care au idei similare.

Pana si "retrogazii" aia sunt totusi superiori "molustelor" care se incovoaie imediat la fiecare bataie de vant ori "caprelor" care i-au pozitia binecunoscuta si inghit orice li se baga pe gat pentru ca sunt prea reduse sa faca altceva, ori sa fie ele deasupra valului. Ca de creat valuri istorice si de condus astfel de valuri e clar ca n-are rost sa discutam

#140
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 chique, on 02 septembrie 2015 - 20:35, said:

nu stiu daca s-a mai zis chestia asta, dar ideea moscheii nu e o idee asa de proasta. daca imamul de acolo e om de incredere,
Nu e mai simplu sa nu ai musulmani pe teritoriul tau ?? :)

#141
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
noi avem deja o gramada de musulmani pe teritoriul nostru. majoritatea cetateni romani.

#142
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 01.11.2007

 chique, on 02 septembrie 2015 - 20:35, said:

. in loc sa ai mochei ilegale si semi-ascunse, cu imami trimisi din Arabia Saudita, care predica doar in araba si sunt mult mai greu de interceptat si controlat

Pe alea le inchizi iar pe imamii respectivi ii expluzezi in secunda doi. Si asa ramane si imamu roman (ma rog, turc la origine) fara concurenta d-asta dubioasa, cu sau fara noua moschee. La noi in Romania se mai fac de-astea, conform legii dealtfel. Daca fac scandal, eu nu as scoate din discutie nici chiar alte metode de rezolvare a problemelor, inainte ca ele sa degenereze

 chique, on 02 septembrie 2015 - 20:47, said:

noi avem deja o gramada de musulmani pe teritoriul nostru. majoritatea cetateni romani.

Hmm, nu stiu ce gramada ar fi sub 70.000, majoritatea in Dobrogea. In plus au toate drepturile posibile si se bucura de respectul majoritatii romanesti. Treaba cu mega-moscheea asta e altceva. Doamne, cate odata corectii politic astia sunt chiar dusi, ajung si eu la concluziile lui Searcher ala cu neo-marxistii si spalarea moderna a creierelor.

Sincer, eu nu sunt deloc contra multiculturalismului, e chiar foarte bun, dar doar atata timp cat nu afecteaza serios cultura si istoria altora, mai ales daca aia sunt si autohtoni si majoritari in locul ala.

Edited by lupu2, 02 September 2015 - 20:57.


#143
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
solutii exista tot timpul. insa problema e de perceptie.

daca maine lumea voteaza o lege de discriminare religioasa sau rasiala se rezolva toate problemele.

imanul rahatului poate sa linga crucea tuturor bisericilor din europa. si asta vine de la un ateu.

#144
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
@lupu: genial, dom'le! cum de nu s-au gandit europenii la aceasta solutie atat de simpla? nu de alta, dar problema cu care se confrunta actualmente franta si belgia sunt moscheile underground, cu imami fundamentalisti, trimisi direct din orientul mijlociu, care racoleaza pe-aici tineri debusolati. de-aia si apar atatia tineri "europeni", care se duc sa lupte in Siria. deh, daca nu te-au luat pe tine de consilier, iaca in ce probleme am ajuns!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate