Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 

Colectarea datelor personale de catre Microsoft

- - - - -
  • Please log in to reply
407 replies to this topic

#325
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdexterash, on 09 februarie 2016 - 14:40, said:

Ca sa nu mai spun ca reactiile sunt fix impotriva logicii: cica sa dezactivezi updateurile ca sa te "protejezi" de "daca" a lui Microsoft, in timp ce te expui singur la vulnerabilitatile certe pe care Microsoft "le carpeste" prin updateuri. Noaptea mintii, nu alta.

Dezactivarea update-urilor este o greseala enorma, mai ales cand nu este efectuata in mod selectiv in urma unei documentari riguroase, ci la modul en gross, dar eu m-am saturat sa tot atrag atentia...

View Postbumpocbum, on 09 februarie 2016 - 14:42, said:

Si win10 zic eu face parte din sistemul informatic si dupa mine e un risc mai mare sau mai mic care sa aduga la cele existente.

Ti-am mai spus: eu daca am insomnie, am din alte motive...

Multi care se sperie de Windows 10 nu se tem sa ofere date personale catre Google sau sa memoreze pe cine stie ce server obscur datele cardului, conturile, parolele etc. prin intermediul unei aplicatii free sau piratate instalate pe smartphone-ul cu Android (si ma refer aici la persoane concrete intalnite in viata reala, care m-au provocat la discutii similare). Cauza, asa cum am mai spus, este publicitatea negativa facuta lui Windows 10, in special prin intermediul presei de scandal.

Edited by _-_, 09 February 2016 - 14:59.


#326
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Dar si o lipsa acuta de Educatie Digitala...

#327
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Multi nu stiu la ce se expun, multi nu au citit in viata lor un Agreement dar in momentul in care vad la tv un caz de identitate furata, sau transferuri de bani din conturi particulare se intreaba cum a fost posibil asa ceva. Si bineinteles in cazul banilor dau fuga la banca sa isi recupereze banii, in cazul in care au fost ei insusi victime. Si bineinteles ca ei nu ai nici cea mai mica vina....ca au imprastiat datele cardului pe net...
Poate eu sunt cam subiectiv in privinta win10 dar si el se aduga pentru mine la lista lunga de unde pot sa apara neplaceri de acest gen.
Ar fi tare bine, asa cum zice si @dexterash de ceva cursuri de "educatie digitala"...
Pe de o parte MS-ul se lauda cu eforturile de a securiza datele din calculator dar pe de alta parte acestea pleaca dupa reguli numai de MS stiute...Cam asta e realitatea.
Ca asta intentioneaza toti sa faca e la fel de adevarat.

PS:Dezactivarea update-urilor este o greseala enorma....din ce punct de vedere ? Eu prefer sa le dezactivez si sa instalez doar fix ce consider eu necesar. Eventual prin AD. Ca sa nu mai zic ca MS-ul mi-a dezactivat singur updateurile la XP....

Edited by bumpocbum, 09 February 2016 - 15:33.


#328
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010

View PostPlaton, on 10 ianuarie 2016 - 14:03, said:

Eu as mai avea o singura intrebare legata de subiectul asta, "la  windows 7 care il folosesc eu acum, de ce au inceput sa instaleze softurile de colectare de date si altele ( momentan nu stim exact 100% ce se colecteaza) ? Se presupune ca windows 7 isi va inceta viata in cativa ani, daca la windows 10 voi spuneti ca se colecteaza date, ca sa il faca super mega imba OS, la 7 de ce au nevoie sa colecteze date ? Ca sa faca ce cu ele ?
Si cu Windows 7 au colectat date inca de la inceput.
Mi se pare comic cat de usor se uita acest lucru.

View Postbumpocbum, on 10 ianuarie 2016 - 20:00, said:

Pai poate imi recomanzi o corporatie din asta mare care a trecut pe win10.... Din ce stiu eu corporatiile mari cu care lucrez nici nu vor sa auda deocamdata de win10...
https://www.thurrott...at-of-windows-8

#329
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Am vazut ca rusii sunt foarte entuziasmati de ferestrele lu' nenea Gates....

http://playtech.ro/2...trece-pe-linux/

Oare are legatura cu "colectarile"... si/sau date care pleaca prin internet dupa bunul plac al MS-ului ?

@OriOn20 Comentariile de la https://www.thurrott...at-of-windows-8
sunt foarte interesante...

Edited by bumpocbum, 11 February 2016 - 15:16.


#330
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010
Fregventez respectivul blog aproape zilnic si nu vad de ce ar fi interesante comentariile acelorasi apologisti care critica Microsoft la fiecare articol.

Mie mi se pare ca esti cam total lipsit de profesionalism.
SI eu m-am abonat la siteul celor de la Microsoft pentru a primit info legate de versiunea Enterprise care sunt o gramada desi nu am treaba cu it-ul la mine in firma. Microsoft acorda o importanta deosebita mediului Enterprise si se vede, trebuie numai sa intri la ei pe site pe sectiunea potrivita.
Coincidenta sau nu sunt foarte bun amic cu ITstul nostru de la Bucuresti care a studiat Windows 10 inca de la inceput prin programul Insider(si acum cred ca mai este in program), politica de confidentialitate si este foarte bine pus la punct cu versiunea Enterprise Windows 10.
Toate asta desi nu l-a pus nimeni, a fost din propria initiativa. Bine omul este un adevarat pasionat de software si hardware.


Situatia Rusia vs Windows, China vs Windows intotdeauna a fost complicata, nu este de acum.
As fi banuit ca cineva implicat in lume IT-ului a auzit de chestii de acest gen.
Exista si stiri ca despre rusi si chinezi ca vor sa dezvolte alternative la procesoarele Intel si AMD(2 firme Americane pana la urma).

Edited by OriOn20, 11 February 2016 - 15:39.


#331
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostOriOn20, on 11 februarie 2016 - 14:46, said:

Si cu Windows 7 au colectat date inca de la inceput.
Mi se pare comic cat de usor se uita acest lucru.
https://www.thurrott...at-of-windows-8
Nu stiam ca se colecteaza la win 7 de la aparitia sa......

#332
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 19.07.2005
http://www.zdnet.com...ateur-analysts/

#333
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
D'aia e bine sa mai filtram din informatiile pe care le citim online (procentul de informatii false ar fi undeva la 60-80%) si sa nu credem orice "expert" care scrie un rahatel ce atrage diverse. In fine, long story.

#334
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostOriOn20, on 11 februarie 2016 - 15:30, said:

Fregventez respectivul blog aproape zilnic si nu vad de ce ar fi interesante comentariile acelorasi apologisti care critica Microsoft la fiecare articol.
Mie mi se pare ca esti cam total lipsit de profesionalism.
E prima data cand intru pe respectivul blog, asa ca nu pot sa imi fac o parere pozitiva sau negativa despre respectivii comentatori. Lipsit de profesionalism mi se pare modul prin care MS incerca sa iti impuna o politica de strangere a datelor mai mult sau mai putin transparenta. Si da, am o totala lipsa de incredere in basmele lor/statisticile lor, cine a studiat istoria Microsoft (sau a "crescut" odata cu MS-ul) stie exact cam de ce sunt in stare. Oare de a murit NCSA-ul ? Oare de ce a pierdut MS-ul procesul antitrust ? Asa ca inainte sa ma acuzi de lipsa de profesionalism citeste te rog un pic de istorie. Si mai discutam dupa.
PS: inca nu am inceput sa aprofundez documentatia de la Enterprise Windows 10. Dar ca idee un pret pentru persoane fizice stie cineva ?
Un link ceva catre conditiile de Agreement pentru win 10 Enterprise ? Ca nu reusesc sa dau de el.

Edited by bumpocbum, 11 February 2016 - 18:23.


#335
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
La prima incercare de lamurire asupra Win10 Enterprise am dat de indoieli referitor la controlul absolut asupra telemetriei. Daca am inteles eu bine...

http://www.forbes.co...s/#51c383427aa9

"A further interesting fact is these tests were conducted using Windows 10 Enterprise Edition – the version of Windows 10 with most granular level of user control and far more than the standard Windows 10 Home edition used by most consumers. All of which confirms, this controversial data tracking simply cannot be stopped."

Edited by bumpocbum, 11 February 2016 - 18:48.


#336
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postbumpocbum, on 11 februarie 2016 - 18:47, said:

La prima incercare de lamurire asupra Win10 Enterprise am dat de indoieli referitor la controlul absolut asupra telemetriei. Daca am inteles eu bine...
Io nu inteleg de ce iti mai bati capul cu W10. Bancile vor trece la W10 si informatiile de pe cardul tau vor pleca la Microsoft, nu de la tine, ci de la banca ....

#337
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Poate trec pe o distributie Linux custom. Cam ca rusii din articolul precedent...
Apropo chiar sunt curios de ce ATM-urile au ramas la batranul windows XP (CE) atat de hulit...ca doar win10 e la poarta.... nu mai zic de vista, w7, w8...

Edited by bumpocbum, 11 February 2016 - 19:00.


#338
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Printre altele, pentru ca este izolat. Nu intra de pe el X sau Y pe internet sa se uite pe Youtube la clipuri 4K.

Edited by 654321, 11 February 2016 - 19:03.


#339
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,202
  • Înscris: 10.07.2013

View Postbumpocbum, on 11 februarie 2016 - 18:56, said:

Poate trec pe o distributie Linux custom. Cam ca rusii din articolul precedent...
Apropo chiar sunt curios de ce ATM-urile au ramas la batranul windows XP (CE) atat de hulit...ca doar win10 e la poarta.... nu mai zic de vista, w7, w8...

ATM sunt facute sa tina 100 de ani...........Softul este XP dar fara colectare de date personale!Posted Image

*Sunt curios daca vor schimba vreodata sistemul de operare........

#340
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postxmanyacs77, on 11 februarie 2016 - 19:02, said:


*Sunt curios daca vor schimba vreodata sistemul de operare........
https://www.atmia.co...indows-10/2607/

#341
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Eu unul ma indoiesc serios ca ATM-urile trec pe win10. Mai ales din cauza resurselor hardware. Chiar daca or sa treaca pe asa ceva o sa semene prea putin cu win-ul 10 de pe piata. Si sigur ATM-urile NU or sa comunice cu serverele MS.
Iar XP-ul face treaba prea buna ca sa fie nevoie de schimbari...Nu numai pe ATM-uri.

LE: http://www.cyberkend...o-linux-os.html

Edited by bumpocbum, 11 February 2016 - 19:17.


#342
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postbumpocbum, on 11 februarie 2016 - 19:10, said:

Eu unul ma indoiesc serios ca ATM-urile trec pe win10.
Si nu doar ATM-urile...
https://www.kickstar...-for-everything

http://www.techtimes...-as-your-pc.htm

https://ms-iot.githu.../GetStarted.htm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate