Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...
 

Prioritate in sensul giratoriu - Intelegerea sensului giratoriu - Accident evitat

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#73
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Exact, pentru ca alea NU sunt sensuri giratorii. Sunt semaforizate, si au chiar semne de cedeaza trecera pentru cei din "sens". Faptul ca sunt rotunde nu le face sensuri giratorii. Sensul giratoriu este indicat prin acel semn, de obicei nu are semafoare sau alte semne, exceptand poate cele de cedeaza trecerea la intrarea in sens.

De exemplu, Piata Alba Iulia din Bucuresti, este sau nu este sens giratoriu? Pai ... nu este, pentru ca desi e un cerc perfect, intr-un sens giratoriu nu ai astfel de semne:

https://www.google.d...12!8i6656?hl=en

Edited by adipelcz, 06 August 2015 - 16:50.


#74
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 dorin_2k, on 06 august 2015 - 16:42, said:

M-am invartit cateva minute in street view dar nu vad semnul de sens giratoriu Posted Image))
Doar semafor si cedeaza trecerea.
Asta e sens giratoriu la tine?

Am mai explicat o data, n-are asta importanta, Semaforul sau giratoriul e pentru intrarea in sens(rond sa zicem daca nu-i giratoriu). In rest, preselctarea benzii/iesirea se face la fel.
Daca doi fac poc la iesire ca in poza de la inceputul topicului, ce relevanta are cum au intrat, pe baza de semafoare sau de prioritate de giratoriu?
Ganditi si voi putin mai mult...
Daca vorbeam de un poc la intrare-da, era altceva, dar la iesire nu e nicio diferenta.

Dificultatile precizate de initiator tin mai mult de cum circuli in interiorul sensului/rondului, nu cum ai intrat.

Edited by ipopovici11, 06 August 2015 - 16:48.


#75
M3KE

M3KE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2009
adevarul este ca te inseli total, si nu am facut nici-o afirmatie iesita de sub control...in cazul in care nu esti instructor auto-nu ai participat la formarea regulilor de circulatie, nu esti politist rutier sau un avocat - nu vad posibil cum pus in balanta, tu (un nume de pe internet) ai fi mai greu decat un politist. si tot gasesc chestii care sa-mi confirme parearea si nimic contrar, absolut nimic. daca te simti atacat e just, nu era intentia mea totusi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HL_n0prGB3s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



asta s-a invartit in sens giratoriu cu semnalizare stanga fara probleme cu instructor langa el, nu i-a zis nimeni nimic, ba chiar a mentionat sa o puna

Edited by M3KE, 06 August 2015 - 16:50.


#76
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001
Niciuna din variantele expuse de tine.
Doar ca am citit OUG si regulamentul de aplicare. Fiind nevoit sa combat 2 PV-uri intocmite de 2 politisti impotriva mea. Le gasesti aici pe forum.

#77
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Dintre care unul pentru AVERTISMENT :)))))))))))))))))
Respectele mele, coane, da' cred ca ți-a ieșit prin piele procesul ăla  :)))))))

#78
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001

 danvlas, on 06 august 2015 - 17:32, said:

Dintre care unul pentru AVERTISMENT Posted Image))))))))))))))))
Respectele mele, coane, da' cred ca ți-a ieșit prin piele procesul ăla  Posted Image))))))
Off topic
Nu prin piele... dar prin oase sigur.
Cred ca m-a blestemat ala ca am patit o fractura de calcaneu (4 luni nu am calcat pe el, deci nici condus). Mi-am luat insa sofer
Ieri am "sarbatorit" un an.
Attached File  WP_20141031_001.jpg   562.28K   5 downloads
Attached File  WP_20141031_002.jpg   130.88K   5 downloads
Astea mi-au bagat in picior. Dar  pot merge si conduce acum. ;)

#79
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Uau.
Gata, on-topic.
S-a ajuns la concluzia ca semnal stânga in giratoriu dacă nu schimbi banda nu e nici obligatoriu, nici prevazut in lege. OK. In cazul asta, dacă o faci, poți produce confuzie. Confuzia nu are nimic de-a face cu conduita preventivă (CP). CP e o atitudine de defensiva, anticipare si toleranta. Pe belgian nu il ajuți cu nimic dacă-i clipuresti beculetul stânga si nu schimbi banda. Nici pe olandez. Grecul nu da doi bani, are alte reguli :)

#80
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,306
  • Înscris: 13.03.2015

 ipopovici11, on 06 august 2015 - 16:42, said:

La ce zici tu, foarte bine, dar probabil nu ai prins vreun moment din ala de trafic "criminal".
Sediul firmei era în Piața Victoriei și am ajuns acolo și am plecat și spre DN 2, și spre DN1, și spre A1, spre Târgoviște.  N-am plecat din Victoriei spre Giurgiu. Asta în decurs de 7 ani, începând din 2006, adică am prins și lucrări pe liniile de tramvai pe Colentina, Stefan cel Mare,etc.
Este suficient ca experiență pentru tine?


#81
M3KE

M3KE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2009
danvlas

"s-a ajuns" ? Ai vrut sa spui ca ai ajuns sau ati ajuns, eventual tu si cu alti soferi care nu au mai condus de un an si au stat in dreapta dand indicatii (vezi asta - nu-i prea fina). Asa de dragul argumentului, cum iti permiti sa tragi o conluzie singur, care sa te favorizeze pe tine. Invatati sa acceptati ca adevarul vostru nu este absolut. Nu conteaza cati ani ai in spate ca esti experimentat sau nu. In concluzie voi credeti asta pentru ca este adevarul care va face fericiti si aici nu am cum sa mai spun nimic pt ca si ego-ul e mare.
Confuzi sunteti voi pentru ca nu ganditi logic si banuiesc ca nu ati facut un curs de conduita preventiva sau ce spun anumiti oameni in legatura cu asta nu are nicio valoare....si nu doar oameni "de pe internet" ...adica nici pentru o secunda nu ati gandit ca probabil va inselati...pentru ca asa ati circulat de cand va stiti. Belgianul, olandezul si grecul sunt obligati sa respecte regulile de circulatie din tara ta si eventual sa se informeze de existenta CP nicidecum sa "dea fin din buze" cand considera el de cuviinta ca ai gresit. Mai mult de atat nu pot spune, doar ca "UAU"-ul e de partea mea cand observ ignoranta.

#82
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Junior, hold your horses. Am peste 20 de ani de permis si spre 1 milion de km conduși pe drumurile patriei si prin alte părți.  Te invidiez pentru câte mai ai de invatat.
Eram copil si nu ratam niciodată "Reflecții rutiere" ale Col. Virgil Vochina, chiar dacă ratam miuța din fata blocului. ;)

LE. "uau" era un semn de compasiune pentru suferința colegului forumist Dorin.

Edited by danvlas, 06 August 2015 - 19:04.


#83
M3KE

M3KE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2009
Nu conteaza dom'le, nu poti ajunge singur la concluzii care implica pe altii ca esti mai in varsta, sau pentru ca crezi ca ai prioritate si ti se permit greseli ca ai carnet de 20'jde ani sau ca ai muncit pentru patrie, nu asta-i important. Oricum cand v-ati luat voi carnetul erau 10 masini pe strada si sens giratoriu vedeai doar la Paris, la TV. E o chestie care depaseste experienta (care bineinteles e recunoscuta nu gluma, cum mergeti voi cu spatele abia asa daca merg unii dintre noi normal), e o chestie de ignoranta daca intelegi ce vreau sa spun si deja a depasit sfera despre care vorbeam. Nu s-a ajuns la nicio concluzie pentru ca nu ati demonstrat nimic inca, astept momentu' daca mai are nevoie domnu' Dorin sa se faca auzit. In caz ca nu ai urmarit video-urile alea te rog sa le urmaresti si sa vezi cum procedeaza oamenii...si chiar e plin YouTube-ul de chestii de genul. Deci nu poti anula ideea de CONDUITA PREVENTIVA pentru ca nu intelegi tu personal cum semnalizeaza unu, pt ca eu nu ma izbesc si nici nu-l injur daca vad ca face asta in sens giratoriu, si am vazut...si am si inteles ce vrea sa faca. Poate nu va dati seama ca noi asa suntem invatati la scoala de soferi, pe care voi ati facut-o acuma 20-30 de ani poate si poate chiar cu copiat la examenul ala pe foaie (ca tot debita unu prostii legate de mita mai sus -  ca am trait si eu si am auzit si am vazut scandaluri si porcarii televizate si povesti nemuritoare de la instructori vechi care conduceau tot felul de utilaje, nu numai masini pe strada). Poate nu v-ati dat seama ca soferii aia care ne invata pe noi dau tot felul de lectii, tin cursuri si sunt testati sa stie legea, sau toti amaratii astia de pe YouTube si alte site-uri care tin cursuri - ca m-am uitat si eu doar ca nu am urmat un curs dar o sa ma duc cat de curand, sa-mi zica horatat ca n-am voie sa semnalizez stanga in sens ca-s prost....eu si alti multi romani, dintre care multi au barba alba. Intelegi unde bat? A iesit revolutionarul din mine.

Edited by M3KE, 06 August 2015 - 19:40.


#84
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001
Acum 20 de ani erau alte reguli referitoare la circulatia in sensul giratoriu.
Acum invatam dupa OUG 195 2002 actualizat si HG 1391 din 2006 actualizata.
Lasati povestile ca asa zice nus ce instructor. Cititi legea si aplicati-o in timpul sofatului.
Instructorii la examen trebuie sa faca 48/60 iar profesorii de legislatie 54/60 intrebari. Instructorul daca greseste 12 intrebari, tot ia examenul. La profesorul de legislatie e mai drastic.
Intrebati un profesor de legilatie.

#85
M3KE

M3KE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2009
Da domnu' ...profesoru de legislatie a sustinut asta si politistul ...apoi dupa examen mi-am intrebat si instructorul si de aia am ramas setat asa. Legea mult preferata de dumneata nu are sens pentru ca nu este explicita si oricat ati cita in anumite cazuri pur si simplu nu se leaga - cum nu se leaga multe alte porcarii din viata asta, ca-s hartogarii si nu altceva.

"cunoasterea perfecta a legislatiei rutiere si practicarea conducerii autovehiculului conform literii legii, nu mai este suficienta pentru a stopa numarul mare de accidente rutiere. Din aceasta cauza fiecare individ care participa la traficul rutier, are obligatia de a fi constient ca este dator sa adopte o conduita care il protejeaza si care il ajuta sa previna accidentarea celorlalti participanti la trafic.
Conduita preventiva reprezinta comportamentul individului care duce la sporirea sigurantei circulatiei, la salvarea de vieti omenesti, la prevenirea evenimentelor rutiere si la atenuarea consecintelor acestor evenimente rutiere in care pot fi implicate toate categoriile de participanti la trafic."

Sa cunosti legea e foarte bine, e normal, dar nu e de ajuns sa te numesti un "sofer bun" ...eu vad si am mers cu soferi de 40+ ani cu carnet de multi ani si-s niste animale in trafic, semnalizarea-i la plimbare, asigurarea-i la plimbare....ba ca nu are ochelarii pe care tre sa-i poarte...ba ca e "experimentat" si vorbeste la telefon si da peste mine, daca nu conduceam preventiv aveam 2 tiruri intrate in mine lejer numai anul asta, sau alti nenorociti care merg cu 60+ prin zona de 30....ca fac traseul ala aproape zilnic de asta eram nedumerit de actiunile mele....si nu erau legate de semnalizarea stanga, asta pot sa inteleg ca nu-i obligatorie (dar de ce o ardeti voi ca-i proasta nu inteleg....doar faptul ca nu o folositi si aveti ego) ...eram nedumerit de reguli si de incadrari odata ce sunt in sensul giratoriu, ca sa semnalizez iesirea pe care tot ati tinut sa o mentionati si sa evitati problema in 2 pagini pe internet....stiam si eu asa prost invatat de instructori cum sunt. Eu zic asa ...oricum se fac cursuri gratuite de CP in orasul meu, o sa ma duc la unul....si intre timp am si intrebat alti 2 soferi care-i fasul cu semnalizarea la stanga si raspunsul a fost "is prosti, nu stiu ca-i un ajutor in trafic" si astia fac 5000 km pe luna lejer....uneori si 400 pe zi pe langa munca pe care o mai depun facand altceva. Deci eu sunt dumirit, nu trebuie sa-mi zici sa citesc legea pe care oricum am citit-o...trebuie sa invatati voi sa acceptati ca nu aveti dreptate 100% ca nu-i adevarul "suprem" ce va trece prin cap. Te rog sa te informezi daca ai vreodata ocazia, la un politist sau instructor prin a caror maini trec multi elevi, si sa ne explici si noua, abia atunci, nu dupa ce ai citit niste foi in care daca se uita un avocat te scoate curat cu omor.

Asta depinde si de cat de educat esti in trafic, nu doar ca ti-ai facut tema....daca iti bati colegii ca au scris altceva in tema contrar cu a ta nu se cheama ca ai dreptate. O zi buna va doresc! Insanatosire grabnica si eu ma opresc aici, ca am sarit calul, si nu are sens sa dezbatem semnalizarea stanga pt ca avem mentalitati diferite.

Edited by M3KE, 06 August 2015 - 20:09.


#86
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am demonstrat deja la 2 politisti ca nu au dreptate. Si asta in justitie, nu aici pe forum.
Si doar pt un avertisment si 2 puncte penalizare. Vreau sa am cazierul rutier "curat". Ai citit topicul de mai sus cu sensul giratoriu?
Eu am scris doar ca NU se semnalizeaza stanga intrarea in sens. Mai ales ca in acel moment virezi dreapta.
Am avut 15 colegi instructori auto si inca 2 profesori de legislatie.
Absolut niciunul nu mi-au putut raspunde de ce le spun cursantilor sa semnalizeze stanga la intrarea in sensul giratoriu.
Pe cativa am reusit sa ii conving ca nu trebuie. Pe altii nu am reusit, insa din cauza lor, nu a mea.
Doar de intrarea in sens am zis. Nu de schimbarea benzilor.
Cazul simplu: sens giratoriu cu o singura banda. Se poate asimila cu un drum cu sens unic in curba cu iesiri multe doar la dreapta. De ce ar trebui sa semnalizesi stanga?
Nu ai alta solutie decat sa urmezi cercul.
Voi semnalizati daca soseaua are curba?

#87
M3KE

M3KE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2009
Pai dumitale esti problema domnule, nu intelegi? In momentul in care ego-ul tau este atat de mare incat calci alti oameni in picioare ca sa-ti demonstrezi punctul de vedere doar pentru ca ai un caracter putin mai tare decat ei, ca esti extrovertit ....aia e problema, oamenii se lasa dominati.

Semnalizarea vietii are sens logic total pentru ca am experimentat problema "first hand" ....stau si astept la sens si boul nu semnalizeaza dreapta dar se duce in dreapta si eu am stat si am tinut cateva masini in spate ca nu a semnalizat ala...daca boul semnalizeaza stanga dinainte, eu stiu ca boul face sensul giratoriu si nu ma bag peste el, pentru ca boii nu semnalizeaza DREAPTA LA IESIREA DIN SENS sau semnalizeaza in ultima secunda cand deja nu ma mai ajuta cu nimic, asa...eu daca il vad semnalizand stanga (fie el si mergand doar pe langa zona amenajata din mijloc BANDA 3 - FARA SA SCHIMBE VREO BANDA) stiu ca se duce naibii stanga si nu ma  gandesc sa ma bag sa fortez (si cand zic fortez e vorba de analizare, il vezi de la 3-4  masini distanta ca e nehotarat si ca merge incet si ca ai loc si timp berechet sa te bagi ca nu stai naibii la stop ai doar cedeaza trecerea) nimic, nici ala de langa mine nu are vreo intentie, asa cand vine fara nimic, si din dreapta pune semnalizarea la un unghi pe care eu nu-l mai vad ca deja trece pe-o alta banda eu stau si astept, si astept...si trece el...trece ma-sa....trece tac-su....si eu ma duc sa ma culc eventual. Intelegi ca CP e intocmai pentru a preveni ideea asta de bou la volan si nu a zis-o un prost....a studiat cineva chestia asta, e legal, nu e scris pe un rahat de foaie dar e legal pentru ca nu e ilegal si pentru ca ajuta oamenii sa comunice in trafic, pentru ca legile nu mai sunt de ajuns, ca nimeni nu s-a mai obosit in anumite cazuri sa dea nota explicativa la subsol....dumitale de ce crezi ca avocatii inca mai mananca o paine? ca-i flawless legea? hai sa fim seriosi.

Sens giratoriu cu o singura banda - prima data mentionez ca nu sunt un cretin si ca imi imaginez ca semnalizarea stanga in cazul ala nu mai e CP si ca s-ar putea sa se intrebe unu daca eu semnalizez stanga de prost cand vreau sa ies la dreapta....asta e un exemplu extrem fara rost... Daca soseaua are curba si aia e drum principal pe care nu trebuie sa semnalizez, si undeva in curba mai are un rahatel de drum secundar...si in fata mea sunt oameni care vor sa iasa, da...semnalizez (nu jumatate de km, nu 15 ani, nu 10 minute,nu pana trece o pisica neagra strada) putin, ca sa inteleaga aia ca eu merg prin curba si nu ma duc inainte ca boul, pt ca aia din spate in cel mai rau caz incetinesc, ceea ce-i face mai prudenti si la o eventuala iesire fortata a omului pe care tocmai eu am inceput sa-l semnalizez...iar aia de pe contrasens sau de pe cealalta banda nu sunt atacati de mine in vreun fel pt ca eu trebuie sa merg 50 de metri pana sa ma bag peste banda lor in cazul in care e cu 2+ benzi sau pentru ca-s pe contrasens si trebuie sa fiu tampit sa trec strada fara sa le dau prioritate. Nu stiu daca are logica pt tine, pentru ca pt mine are. Poti sa-mi dai situatii EXCEPTIONALE in care ce zic eu sa fie o tampenie totala, eu nu o sa semnalizez ca boul in curba daca nu am pe cine atentiona in fata mea de traseul pe care-l urmez, pentru ca inainte sa semnalizez conform unor lectii de CP eu analizez drumul, pentru ca eu ma uit la drum si la ce naiba se intampla pe el nu pe telefon sa joc Candy Crush sau sa vorbesc cu nevasta....si daca nu ai spirit de observatie si sa fii putin analitic, nu are sens sa mai vii pe forum si sa-mi explici mie de ce CP e o porcarie, si ca nu tre sa semnalizez in sens giratoriu la stanga....asta o fac doar in anumite situatii cand am coloana in spate, pentru ca in caz ca nu stii si nu stai intr-un oras aglomerat, in IASI (care nu-i ca Bucurestiul in niciun caz, dar nici ca Pascaniul unde ai 1 semafor) boii nu se obosesc sa semnalizeze, sau sa faca CURBA aia in sensul giratoriu...el daca e pe banda 3....o tine dreapta ca o strada, intelegi? Inainte avem un sens giratoriu cu 2 benzi...aia de pa banda 1...de pe marginea carosabilului nu se obosesc sa faca curba aia cat sa mai aiba loc si soferul celalalt sa-si incadreze masina, si multi se urca pe semi-bordura aia de la rond, ca ai vreo 50 cm de caramina aproape la nivel cu strada....pentru ca sunt inghesuiti....daca in sfarsit intelegi care-i rostul CP si intelegi care-i problema, ma bucur...altfel faci parte din ea si nu am ce sa mai zic, acum chiar ma opresc. CP o folosesti cand esti capabil sa analizezi si in situatii in care ii ajuta pe altii si nu ii incurca, sau daca is prosti, mai bine pui semnalizarea si ii lasi sa se uite in fundu tau crezand ca tu esti prost, si asa sunt mai atenti.

Edited by M3KE, 06 August 2015 - 20:42.


#88
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,306
  • Înscris: 13.03.2015
De ce se semnalizează stânga în giratoriu? Ca cel de la următoarea intrare să știe ca-i vei intersecta traiectoria și să-ți acorde prioritate. Dacă semnalizezi dreapta, știe că ieși și el poate intră fără probleme. Nu vede nici un semnal, nu știe intențiile, va trebui să aștepte. Conceptul de giratoriu a apărut pentru fluidizare, dacă nu s-ar semnaliza intențiile, se duce dracului acest concept.

Eu țin semnal stânga până în dreptul ieșirii care mă interesează. Dau semnal dreapta dacă vreau să schimb bandă sau să părăsesc giratoriul.
Așa am fost instruit și de cei care se ocupă cu examinarea condusului în cadrul firmei și se practică peste tot în lume (companie multinațională cu 120k angajați în întreaga lume. Condusul către locul de muncă, zeci și sute de km zilnic este văzut ca un risc asa că la 3 ani se fac instructaje și anual examinări).

Edited by Bogdansv1, 06 August 2015 - 20:47.


#89
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Multă lume necăjită...

#90
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001
Cine face un poll?
Semnalizezi stanga la INTRAREA intr-un sens giratoriu cu o singura banda in sens si cu drumuri tot cu cate o banda pe sens?
Cei ce raspundeti cu DA, verificati ce procent au la promovare instructorii vostrii. Este pe undeva o statistica cu nume si prenume. Cred ca la RAR.

Edited by dorin_2k, 06 August 2015 - 21:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate