Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !
 Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 

Prioritate in sensul giratoriu - Intelegerea sensului giratoriu - Accident evitat

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#37
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postpauloprean, on 06 august 2015 - 12:50, said:

Pentru nerespectarea semnelor si marcajelor de obligare se suspenda permisul 30 de zile, iar pentru faptul ca nu te asiguri la schimbarea benzi te face responsabil de producerea accidentului.
As putea sa cer un articol din Codul Rutier care spune treaba asta? Multumesc anticipat.

#38
M3KE

M3KE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2009
Hai sa-ti zic de ce semnalizez stanga...
Exista un politist in Iasi, cu care am dat examenul, numele lui e Zacornea si e stiut pt ca pica oamenii si nu primeste niciun fel de mita (contrar impresiilor tale domnule sandel) ...Dupa ce un elev a comis-o asta ne-a zis preventiv sa semnalizam in sensul giratoriu ca sa inteleaga si "profesionistii" ce intentie am, atat timp cat eu imi semnalizez intentia din sensul giratoriu cum trebuie si la timp nu-i problema....ca eu aflat pe BANDA 3 , ala de pe BANDA doi nu are cum pana mea sa-mi VADA semnalizarea de pe STANGA aflandu-se in fata MEA pentru ca nu e omniscient si chiar nu are viziune asupra semnalizarii mele, ci aia din spatele meu vor sti ca nu ma duc ca boul sa tai 3 benzi....daca e incorect zi asa, nu mai semnalizez nicio intrare nicaieri, doar iesirea....dar exista "condusul preventiv" care zice altceva...sau instructorul ala a mancat ciuperci si ar trebui sa nu mai predea el nimic si sa stea el dracu acasa daca-si invata elevii gresit...

Edited by M3KE, 06 August 2015 - 13:04.


#39
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View PostM3KE, on 06 august 2015 - 13:02, said:

Hai sa-ti zic de ce semnalizez stanga...
Exista un politist in Iasi, cu care am dat examenul, numele lui e Zacornea si e stiut pt ca pica oamenii si nu primeste niciun fel de mita (contrar impresiilor tale domnule sandel) ...Dupa ce un elev a comis-o asta ne-a zis preventiv sa semnalizam in sensul giratoriu ca sa inteleaga si "profesionistii" ce intentie am, atat timp cat eu imi semnalizez intentia din sensul giratoriu cum trebuie si la timp nu-i problema....ca eu aflat pe BANDA 3 , ala de pe BANDA doi nu are cum pana mea sa-mi VADA semnalizarea de pe STANGA aflandu-se in fata MEA pentru ca nu e omniscient si chiar nu are viziune asupra semnalizarii mele, ci aia din spatele meu vor sti ca nu ma duc ca boul sa tai 3 benzi....daca e incorect zi asa, nu mai semnalizez nicio intrare nicaieri, doar iesirea....dar exista "condusul preventiv" care zice altceva...sau instructorul ala a mancat ciuperci si ar trebui sa nu mai predea el nimic si sa stea el dracu acasa daca-si invata elevii gresit...

Ai dreptate, cam asta e explicatia, dar unii "nu pricepe" si punct. Ignora-i! Stiu sa faca doar pe desteptii/mistouri, asta e competenta nr 1 la ei. Cu cat sunt mai slabi in ceea ce spun, cu atat tupeul, aroganta sunt mai mari. Ce, te mira?
Sau ne mira ca aceleasi personaje care au aberat cu gratie pe alte doua topice despre prioriati/semafoare/indicatoare,dovedind ca nu le au deloc cu subtilitatile codului rutier, "ataca din nou"? Plcitiseala-i mare, probabil.

Nu vezi ca nu inteleg diferenta dintre norma obligatorie de cod rutier/norma de conduita preventiva?
Nu-i intereseaza sa evite un poc, chiar daca nu-s scosi ei vinovati? Au probabil prea mult timp liber si li se pare o provocare/iesire din monotonie sa stea prin service-uri cu masina...
Ai dreptate, acea semnalizare chiar daca nu e olbigatorie dupa cod, are rostul ei, si din cate-am vazut, mai ales soferii profesionisti de dubite, etc, o practica in mod curent.
Daca unii nu au chef,fac economie de curent la beculete, etc treaba lor, nu obligam pe nimeni. Dar sa nu vina sa ne ia la misto. Si sa nu se mire ca le-au luat unii fata si stau dupa aia cu masina in service, CHIAR daca nu ei vor fi scosi vinovati.
Oricine stie ca intr-un accident usor, neplacerile sunt de ambele parti cu reparatiile, chiar daca vinovat e scos doar unul. Si atunci de ce sa nu faci tot posibilul ptr prevenire? Cat te costa un simplu semnal?

Edited by ipopovici11, 06 August 2015 - 13:14.


#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,741
  • Înscris: 01.12.2001
La intrarea in sens tragi dreapta de volan dar ti-a zis sa semnalizezi stanga? Doar de INTRAREA in sens vorbesc. Nu de trecerea de pe banda 1 pe 3 in sens.

#41
banifatich

banifatich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.03.2012
Adevărul Suceava: Manevra pe care o greşesc aproape toţi şoferii. Tu ştii cum se circulă şi cum se semnalizează corect în sensul giratoriu?

http://adevarul.ro/l...3b33/index.html

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rJJpAHwYUrE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by banifatich, 06 August 2015 - 13:22.


#42
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

View Postipopovici11, on 06 august 2015 - 12:56, said:

@sandel_U: amice, e penibil, nu ma cobor la nivelul asta.
De ce tineti mortis sa dati sfaturi la sensuri giratorii cand probabil voi nu ati trecut nici macar prin unul, daramite unul aglomerat, ati invatat doar la scoala de soferi despr ele?
Deci eu ma las pagubas, am precizat, explicat, vreti si un desen ? E o chestie preventiva ce ziceam eu si din cate am observat nu-s singurul care o fac, si multi instructori recomanda sa semnalizezi stanga pana la iesire, unde dai semnal dreapta!
Evident, daca nu ai condus prin giratorii/ai condus doar prin din astea in care bate vantul 99% din timp, nu prea intelegi de ce. Du-te si condu in unul aglomerat, nu neaparat din bucale sau alt oras, si o sa intelegi care-i spilu, cand vei vedea cum vor niste berbeci sa-ti ia fata aiurea si cum acest simplu semnal care nu deranjeaza pe nimeni ii face mai atenti si renunta la manevrele aiurea!!! Dar ce sa inteleaga unii, poate chiar ei se incadreaza la aceasta categorie...

Repet, una e condusul intr-un giratoriu in care bate vantul, unde poti intra pe ce banda vrei, iesi pe ce banda vrea muschiul tau, ca esti singur p-acolo, si alta e unul aglomerat unde trebuie sa fii mult mai atent si sa conduci mult mai preventiv tocmai ca te ploit intalni cu niste berbeci d-astia care merg doar prin sensuri goale si au impresia ca si-ntrun sens ticsit de masini pot face la fel.
Lasa-te pagubas sau prezinta argumente cu citate din legislatie.
Nu mi-ai raspuns la intrebari. Oare de ce?
Intrebarile raman valabile.


View PostM3KE, on 06 august 2015 - 13:02, said:

Hai sa-ti zic de ce semnalizez stanga...
Exista un politist in Iasi, cu care am dat examenul, numele lui e Zacornea si e stiut pt ca pica oamenii si nu primeste niciun fel de mita (contrar impresiilor tale domnule sandel) ...Dupa ce un elev a comis-o asta ne-a zis preventiv sa semnalizam in sensul giratoriu ca sa inteleaga si "profesionistii" ce intentie am, atat timp cat eu imi semnalizez intentia din sensul giratoriu cum trebuie si la timp nu-i problema....ca eu aflat pe BANDA 3 , ala de pe BANDA doi nu are cum pana mea sa-mi VADA semnalizarea de pe STANGA aflandu-se in fata MEA pentru ca nu e omniscient si chiar nu are viziune asupra semnalizarii mele, ci aia din spatele meu vor sti ca nu ma duc ca boul sa tai 3 benzi....daca e incorect zi asa, nu mai semnalizez nicio intrare nicaieri, doar iesirea....dar exista "condusul preventiv" care zice altceva...sau instructorul ala a mancat ciuperci si ar trebui sa nu mai predea el nimic si sa stea el dracu acasa daca-si invata elevii gresit...
Bun, bravo, felicitari! Sper sa nu ma intalnesc cu tine in trafic.
Totusi, zi-mi, daca esti primul pe banda 3 si cel din dreapta ta (pe banda 2) semnalizeaza stanga si tu vrei sa mergi inainte, cum o sa procedezi?
Numerotarea folosita, este cea din primul post, care desigur este una gresita. Numerotarea nu incepe de langa axa. Si numerotarea propusa arata nivelul initiatorului.

Edited by sandel_u, 06 August 2015 - 13:28.


#43
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
@ipopovici, nu te mai obosi, te-am pus in lista ignoratilor. Doar de informare, in topicul cu indicatoare + semafor nu s-a demonstrat nimic dpv legal.

@M3KE: pari OK, deci analizeaza situatia urmatoare:
Eu sunt pe banda 3 in sens, iar tu esti pe banda 2, in spatele meu si semnalizezi stanga. Ce ar trebui sa inteleg eu? Ca iti mentii banda sau ca vrei sa treci pe banda 3? Pot sa presupun ca ma pot baga pe banda 2 in fata ta?

#44
M3KE

M3KE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2009
nu dorin, semnalizarea aia nu o tii pe stanga pana iesi din sens, semnalizarea aia are timp sa clipeasca de cateva ori pana dispare si e total pt aia din spatele tau sa inteleaga ca nu te duci inainte pe strada principala...asta e toata ideea...ala din dreapta ta, fie ca e cu 3 metri mai in fata sau exact in lateralul tau nu are vizibilitate asupra semnalizarii nici daca se uita in oglinda nici daca intoarce capu pt ca rondu ala e rotund de aia se cheama rond....e aproape imposibil trebuie sa fii la un unghi super favorabil si cumva incadrat pe 2 benzi sa vezi semnalizarea aluia din stanga pe stanga....care se transforma in semnalizare pe dreapta la momentul oportun...asta-i doar ca aia din spate sa nu se bage in fundul tau crezand ca tu pleci inainte cand tu faci defapt curba si e stransa si ai viteza mai mica decat ei...si dureaza putin cat sa-l previi pe ala din spate, nu au timp nici aia din dreapta...nici cei care asteapta sa intre in rond sa vada ca tu ai semnalizat stanga pt cateva secunde....nu au nici vizibilitatea nici timpul necesar sa observe fapta aia minuscula care-l ajuta foate mult pe ala din spatele tau, si cand se pune semnalizarea dreapta nu il incurci pe ala din spate cu absolut nimic, nici daca vrea sa iasa din sens inaintea ta nici daca vrea sa continue sensul dupa tine...nu stiu de ce atata fas cu semnalizarea asta, ideea era de corectitudine si incadrare dar mai mult a starnit o discutie inflacarata....dar am cam inteles care-i treaba si da, oricum ma incadrez pe banda doi cand vreau sa merg inainte ca nu-s un bou total si intrebarea era daca sa ma incadrez tot pe aceeasi banda daca vreau sa fac la stanga, daca e corect si eficient in trafic, sa nu-i opresc nici pe aia de pe banda 3 care-si aduc aminte ca trebuie sa ajunga in oras sa-si cumpere paine, si nici sa nu ajung acasa cu frigiderul plin. am bagat si niste imagini ca mi se pare normal sa intelegeti rondul....problema e ca rondul ala il fac aproape zilnic de cand e acolo si doar de 2 ori am avut "probleme" ca sa zic asa, dar vad tot timpul oameni care nu semnalizeaza nici iesirea nici intentia de intoarcere in rond..pt ca inainte de rondul  cu pricina mai este un rond la 1-2 km singurele locuri de intoarcere pe o portiune semnificativa pt ca in rest e doar dubla continua.


Sandel
- il las sa treaca, pentru ca nu-s un bou si nu vreau sa stau in service - asta consideram si eu, ca daca vrea sa faca stanga si ma izbeam in el eu eram vinovat...in caz ca nu ai inteles
- numerotarea nu am inceput-o de langa axa, aia fiind banda 3 cum am zis, din cate stiu eu in romania 1 e inaintea lui 3 ...1 fiind banda din extrema dreapta (de aia am si specificat in caz ca gresesc, pt ca nu conduc camionete toata ziua, ma ocup cu altceva)
- nu esti in stare sa dai un sfat sau o explicatie fara sa faci omul sa se simta prost, desi nu ai nici cea mai mica idee ce e in capul lui - cum nu-s sofer profesionist si am intentia sa invat de la maiestrii ca tine, sa stii ca nu incurajezi pe nimeni, in schimb lasa oamenii carora nici nu le pasa sa fie participanti la trafic si pe mine trimite-ma la culcare...pt ca esti frustrat.

Danvals
era alta situatie, eu sunt pe banda 3 (cum am scris la inceput...gresit sau corect) si eu semnalizez la stanga pt cateva secunde pt cei din spate apoi dreapta ca sa ies din sens
daca eu sunt pe banda doi si tu pe 3...vezi ca semnalizez stanga, si esi in fata mea, nu inteleg care-i problema...cu ce te afecteaza pe tine, daca-s in spate, oricum ar trebui sa accelerez ca un nebun ca sa pot sa te pun in dificultate....poate vreau sa ma incadrez pe banda ta , pt ca-i libera dupa tine si sa fac rondul complet...pt ca m-am incadrat prost dar totusi am posibilitatea sa reglementez situatia...si dupa ce fac asta, si tu semnalizezi dreapta in fata mea si vrei sa iesi, da iesi....pt ca oricum poti sa o faci. daca gresesc corecteaza-ma, eu asa stiu ca functioneaza rondul, asa am fost invatat, si de aia sunt luat de prost pe forum, dar nu am fost claxonat in rond pana acum, si nu m-am izbit in nimeni.

Edited by M3KE, 06 August 2015 - 13:39.


#45
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca unii conduc dupa lege, iar altii dupa "bun simt", te vei intalni intotdeauna cu situatii de conflict. In astfel de situatii, daca se intampla un accident, vinovatul e stabilit de lege, nu de bun simt. Legea e obiectiva, bunul simt (cu sensul englezescului "common sense") variaza de la persoana la persoana ;)

#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,741
  • Înscris: 01.12.2001
Mai era un topic imens aici pe aceeasi speta. Inca nu s-a modificat oug.
Nu exista bun simt. Doar respectarea oug.
Te asiguri, semnalizezi si schimbi banda. Semnalizarea nu te scuteste de a te asigura la schimbarea benzilor.
Nimeni din colegi nu va analiza de unde vii tu, daca ai intrat pe intrarea 1,2,3,4...
Respecti ce vezi in momentul cand esti TU in intersectie.

#47
M3KE

M3KE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2009
inteleg ce zici, intentia mea era sa nu incurc traficul, semnalizarea aia poate lipsi total din discutie si nu o sa o mai pun de acum incolo ca sa nu induc oamenii in eroare, adica pe aia care nu pun semnalizarea nici cand ies din rond (si nu atac pe nimeni de pe aici - ca sa nu intelegeti gresit) insa asa am fost sfatuit de instructori care conduc de mult timp si de politistul examinator - poate o folosesc total gresit pana la urma

"bun simt" nu ..."conducere preventiva" da...e o chestie asta - se tin cursuri se dau sfaturi...nu e degeaba...poate m-am exprimat eu gresit de insisti cu "bunul simt"  ...consider cand e bun simt cand il las si pe unul sa iasa din parcare in timp ce mai am loc de o masina in fata mea la semafor....dar tot "preventiv" se numeste si asta ...pt ca astfel nu il obligi pe ala sa blocheze traficul si nu il pui in dificultate daca nu are vizibilitate...


Sper sa intalniti numai soferi ca mine in trafic, poate nu in rond (dupa discutia asta) , dar in trafic in general da....nu o sa va izbiti in mine decat daca sunteti legati la ochi sau faceti crize de epilepsie la volan.

Edited by M3KE, 06 August 2015 - 13:50.


#48
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Intrarea si iesirea din sens se fac intotdeauna pe banda 1 (n-ai cum altfel). Daca intre intrare si iesire nu schimbi banda, n-ai ce sa semnalizezi. Daca schimbi banda, indiferent de directie, semnalizezi. Iesirea din sens se face cu semnal dreapta.
Semnalizarea stanga pe tot parcursul sensului nu incurca foarte mult, eu n-as incrimina-o prea tare. Dar lipsa semnalizarii la iesire reduce mult fluenta traficului, pentru ca unii asteapta degeaba sa dea prioritate si nu mai au cui...

Edited by danvlas, 06 August 2015 - 13:57.


#49
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu zic ca nu trebuie semnalizat la intrarea in sens. Eu parcurg un sens cu benzi marcate astfel:
1. Ma incadrez pe banda potrivita pt ce manevra urmeaza sa fac (si nu semnalizez, ca e evident ca intru in sensul giratoriu):
- pe cea mai din dreapta daca fac dreapta. Aici deja semnalizez dreapta cand intru in sens, pentru ca ies pe urmatoarea iesire.
- pe cea din mijloc daca merg inainte. Nu semnalizez inca nimic.
- pe cea din stanga daca fac stanga. Nu semnalizez inca nimic.

Daca-s doua benzi: tipic te incadrezi pe prima pentru la dreapta si/sau inainte sau pe a doua daca faci intainte si/sau stanga.

2. Cata vreme imi pastrez banda nu semnalizez nimic. Voi semnaliza la iesire.
- daca ies inainte si nu-s deja pe cea mai exterioara banda, pun semnal dreapta cam cand sunt putin trecut de iesirea spre dreapta. Schimb de pe banda 2 pe 1 si ies inainte semnalizand dreapta.
- daca ies la stanga si sunt pe banda 3, trec semnalizand dreapta pe 2 din timp, iar apoi treci pe 1 tot semnalizand dreapta si ies din sens semnalizand dreapta.

Dupa cum se vede, nu e necesar si nici util sa semnalizez stanga.

Exista o singura situatie in care ai putea avea nevoie sa semnalizezi stanga: vii de pe o strada cu o banda pe sens si intri intr-un sens giratoriu cu 2-3 benzi pe cea exterioara si vrei sa faci stanga. Daca vrei sa nu te invarti pe exteriorul sensului (desi legal ai voie), atunci semnalizezi stanga doar pana schimbi banda in sens spre una mai interioara.

Desigur, e greu sa inteleaga toata lumea asta, si sunt multi care semnalizeaza stanga "preventiv" si mai mult incurca. Eu cata vreme nu vad ca o masina semnalizeaza dreapta, presupun ca se va invarti in sens. Daca eu sunt in stanga masinii aleia (si n-am cum sa-i vad semnalizarea) e complet gresit sa presupun ca va iesi la prima. Daca nu semnalizeaza stanga, asta nu inseamna ca nu-si va continua plimbarea prin sens, pe banda pe care este.

Logica spune asa:
- nu semnalizezi nimic = te invarti in sens pe banda pe care ai intrat
- semnalizezi stanga = vrei sa schimbi banda in sens, catre stanga
- semnalizezi dreapta = vrei sa schimbi banda in sens spre dreapta, sau sa iesi din sens.

Acum poate fi interpretat ca daca vii de pe banda a 3-a a drumului in sens si te duci spre miez, practic treci de pe banda 1 a sensului pe a 2-a si apoi pe a 3-a, deci ar trebui semnalizat stanga. Insa nu e necesar, pentru ca in mod natural, daca vii pe banda 3, intri in sens pe aia de la miez, daca vii pe 2 intri pe aia din mijloc, iar daca vii pe 1, intri pe cea exterioara. Adica iti pastrezi banda de pe care ai venit si in sensul giratoriu.

#50
M3KE

M3KE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2009
sunt de acord adi, multumesc/multumim pt explicatie. am semnalizat stanga pentru ca asa am fost sfatuit de 2 persoane cu experienta si asa mi-a ramas imprimat in creier...desi nici eu n-am vazut logica (intial, explicatiile lor au avut un sens la un moment dat) , pur si simplu am fost o oaie

#51
pauloprean

pauloprean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.03.2010

View Postdanvlas, on 06 august 2015 - 13:01, said:

As putea sa cer un articol din Codul Rutier care spune treaba asta? Multumesc anticipat.
Nu-l am la indemana, dar insusi semnul de sens giratoriu este unul de obligare,precum si cel de ocolire a refugiului de tranvai sau linia continua.


#52
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Sper sa se inteleaga ca in topicul asta ma refeream la marcajul de pe banda de circulatie: inainte, la stanga sau la dreapta. Nu la vreun indicator, ci la un marcaj. Poate cuvantul "obligare" a creat o oarecare confuzie. Crede-ma, e cea mai mica sanctiune si de obicei nici macar nu prea se da.

#53
M3KE

M3KE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2009
https://www.youtube....JJpAHwYUrE#t=91

minutul 3:50 ...atunci politistul ala mananca ciuperci? cu semnalizarea stanga? Posted Image

da...am ajuns la concluzia ca voi nu stiti sa parcurgeti sensul giratoriu, astia profesionistii care ataca pe aici, si multumesc celor care au raspuns civilizat.

minutul 5:10 - conduita preventiva- in mod corect...exact ce ziceam mai sus...nu stiu cum de am ratat video-ul asta initial...multumesc celui care l-a postat.

Urmariti-l si voi va rog, aveti ceva de invatat! (inainte sa mai vorbiti si prostii)

Edited by M3KE, 06 August 2015 - 15:43.


#54
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,741
  • Înscris: 01.12.2001
min 4,40. se balbaie si se incurca. Totusi ar trebui sa stie clar.
O steluta mica are pe umar: Subinspector de poliție

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate