Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

Impozitul auto raportat la capacitatea cilindrica - aberatie legislativa?!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
172 răspunsuri în acest subiect

#127
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.866
  • Înscris: 01.10.2002

 bladhaund, on 27 august 2015 - 15:17, said:

Nu, drag, exemplifica cu taxele acelea mari din alte tari. Si fa calculul comparativ la 3000 - 4000 cmc, asa ca sa ne distram. La urma, poate imparti si la salariul mediu din tara respectiva.
https://www.cfe-euta...oad-tax/denmark
Uite un exemplu. Pentru o masina cu un consum de 6.4 litri/100km (consum de masina clasa mica), platesti de doua ori pe an 1010 DKK, adica 1200 lei anual. Cam de 20 de ori cat la noi. Iar un E46 de 3.2l are consum mediu 11.9l/100km http://www.auto-data...ar&car_id=9872. Se poate calcula...

Iar taxa de prima inmatriculare e 180% din valoarea masinii. http://www.telegraph...a-fortune.html. Din pacate, in ciuda nivelului ridicat de trai, multi danezi conduc masini vechi si mici...

#128
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003
Eram sigur ca o sa dai exememplu Danemarca. Deci exista unii pe lumea asta care sunt mai tampiti ca noi. Incearca si in niste tari mai normale la cap.

Dar totusi, la BMW-ul tau, o fi vreo 10000 coroane pe an? O coroana daneza e cam 0,59 lei. Deci vreo 5000-6000 lei/an? Pai atat e si la noi.

Salariul mediu in Danemarca cat o fi? La noi mediul brut e vreo 2400 lei.

Editat de bladhaund, 28 august 2015 - 11:38.


#129
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.209
  • Înscris: 25.06.2007

 bladhaund, on 28 august 2015 - 11:09, said:

...
Da, deci nu costa cat jumatate de Logan, asta voiam sa spun.
Intr-adevar, nu e nici formidabil de scump...

#130
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.866
  • Înscris: 01.10.2002
Tocmai m-am intors dintr-o vizita in Danemarca. Prietenul, un danez, era foarte revoltat de taxe, avea un Corsa de prin 2001 si visa ca in Romania si-ar putea permite un Audi... Nu avea pretentii de motorizare de peste 2l. In schimb, scolarizarea copiilor, dentistul etc. sunt gratuite... Fiecare societate are prioritatile sale, si aplica taxele in consecinta. Adevarul e ca in Romania e un pic neclar ce se vrea, daca ne luam dupa rezultate. Tiristii alimenteaza in strainatate si lumea isi inscrie masinile in Bulgaria din cauza taxelor, dar spitalele si in general orice tine de stat sunt praf...Posted Image

Editat de Wotan, 28 august 2015 - 11:43.


#131
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003
Ca sa nu va chinuiti prea mult, din niste cercetari informale pe care le-am facut de-a lungul timpului, impozitul auto din Romania, la masini cu motor mare, este cel mai mare din lume (sau pe acolo).

 Karhu, on 28 august 2015 - 11:33, said:

Da, deci nu costa cat jumatate de Logan
E vorba de Logan nou, altfel nu are cum sa fie o referinta "jumatatea de Logan". Un Logan nou e 7000-12000 euro.

#132
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.209
  • Înscris: 25.06.2007

 bladhaund, on 28 august 2015 - 11:42, said:

E vorba de Logan nou, altfel nu are cum sa fie o referinta "jumatatea de Logan". Un Logan nou e 7000-12000 euro.
Da, iar Mercedesul ala iese la 13400, deci nu-i jumatate de Logan, cum zicea @gigifenomen.

#133
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003

 Karhu, on 28 august 2015 - 11:57, said:

Da, iar Mercedesul ala iese la 13400, deci nu-i jumatate de Logan
Nu inteleg dupa ce logica aduni taxele la pretul masinii, apoi concluzionezi ca e mai scumpa decat Loganul.

Masina costa 4400 euro, cat jumatate de Logan.

Taxele de inmatriculare sunt 9000 euro, cat un Logan.
Impozitul e 2000 euro, cat un sfert de Logan pe an.

Ultimele doua pozitii nu fac parte din pretul masinii, ci sunt taxe obligatorii. Adica subiectul topicului, adica ceea ce spunem ca este aberant.

#134
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.209
  • Înscris: 25.06.2007

 bladhaund, on 28 august 2015 - 12:09, said:

Nu inteleg dupa ce logica aduni taxele la pretul masinii, apoi concluzionezi ca e mai scumpa decat Loganul.
Mercedesul ala nu e folosibil in Romania, devine folosibil doar daca platesti taxele respective. Deci daca vrei sa-l faci folosibil, te costa mai mult decat Loganul. Daca vrei sa-l faci doar cotet de gaini, intr-adevar, e mai ieftin...

Depinde cum o iei.

#135
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003
In mod obiectiv, te costa 4400 euro. Atat costa ca sa il faci folosibil. Restul sunt doar taxe aberante. Care trebuie abolite sau aduse la un nivel echitabil.

#136
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.223
  • Înscris: 17.02.2009

 bladhaund, on 28 august 2015 - 12:09, said:

Nu inteleg dupa ce logica aduni taxele la pretul masinii, apoi concluzionezi ca e mai scumpa decat Loganul.

Masina costa 4400 euro, cat jumatate de Logan.

Taxele de inmatriculare sunt 9000 euro, cat un Logan.
Impozitul e 2000 euro, cat un sfert de Logan pe an.

Ultimele doua pozitii nu fac parte din pretul masinii, ci sunt taxe obligatorii. Adica subiectul topicului, adica ceea ce spunem ca este aberant.

Tu te chinui sa demonstrezi ce????
Romania, luata la total, e o tara ieftina, taxe mici. Ca tu nu ti le permiti dar vrei masina de 6L cu care sa cheltui cate un logan pe an, nu mai e treaba mea.
Nu-ti place in Romania, pleci in Danemarca, Suedia, Franta, Italia, chiar si SUA.
Dar stai, ca nu-ti convine, ca acolo trebuie sa muncesti, nu ca-n Romania si acolo te costa restul mai mult decat te-ar costa in Romania.

Voi ati auzit in presa de un salariu din America si va vedeti in pantofii aluia de MUNCESTE pentru banii aia, dar il vreti sa-l cheltuiti in Romania.
Neah, doesnt work that way!

#137
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003
Iara o masina din Romania, care e cu 10 ani mai tanara decat tinta setata. Costa cat un Logan, dar impozitul este la fel de aberant ca si la exemplele anterioare.

[ https://i.imgur.com/8o5e1e7.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 tsunnami, on 28 august 2015 - 12:55, said:

Romania, luata la total, e o tara ieftina, taxe mici. Ca tu nu ti le permiti dar vrei masina de 6L cu care sa cheltui cate un logan pe an, nu mai e treaba mea.
Romania este o tara cu taxe enorme chiar si in valoare absoluta. Raportate la salariul mediu, sunt inumane.
Nu exista notiunea ca nu iti "permiti" o taxa. Iti permiti sau nu un bun sau un serviciu. O taxa este impusa in mod arbitrar, nu intra in sfera de cuprindere a notiunii de a-ti permite. Sa spui ca nu-ti permiti o taxa, deci pune-ti pofta in cui, este o hotie. Produsul mi-l permit foarte bine, taxa nu e un cost real, e doar ceva pus pentru ca merge hotia.

Esti si ipocrit. In tara in care te afli, cu o masina de 6L cheltui pe taxe cat se cheltuie pe taxele unui Logan din Romania.

 tsunnami, on 28 august 2015 - 12:55, said:

Nu-ti place in Romania, pleci in Danemarca, Suedia, Franta, Italia, chiar si SUA.
Ma rog frumos de ce sa plec, daca eu aici sunt proprietar? Ma dau taxele sau golanii afara din casa sau cum? Daca nu-mi convin taxele de aici, atunci militez si le schimb. Mai ales cand sunt atat de aberante, fara pereche in lume.

 tsunnami, on 28 august 2015 - 12:55, said:

Voi ati auzit in presa de un salariu din America si va vedeti in pantofii aluia de MUNCESTE pentru banii aia, dar il vreti sa-l cheltuiti in Romania. Neah, doesnt work that way!
Daca incerci sa demonstrezi ceva, concluzia te eludeaza. Dai exemplul unei tari cu taxare mult mai mica decat Romania. Chiar si cu preturi mai mici. M-as bucura ca in Romania sa fie preturile si taxele din SUA. "TVA" 7-12%, unde nu am avea si noi. O gramada de scutiri la impozit. Fara impozit auto. O taxa de licentiere mica, calculata cinstit. Benzina la un sfert de pret.

Tie chiar nu ti-e rusine sa ne faci noua morala?

Zau, maestre, ne iei de prosti de incerci sa ne sperii cu preturile din SUA?

[ https://i.imgur.com/eQ2nUlC.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/vN7aipZ.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pai vreau!!

#138
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.223
  • Înscris: 17.02.2009

 bladhaund, on 28 august 2015 - 13:04, said:

Iara o masina din Romania, care e cu 10 ani mai tanara decat tinta setata. Costa cat un Logan, dar impozitul este la fel de aberant ca si la exemplele anterioare.



Romania este o tara cu taxe enorme chiar si in valoare absoluta. Raportate la salariul mediu, sunt inumane.
Nu exista notiunea ca nu iti "permiti" o taxa. Iti permiti sau nu un bun sau un serviciu. O taxa este impusa in mod arbitrar, nu intra in sfera de cuprindere a notiunii de a-ti permite. Sa spui ca nu-ti permiti o taxa, deci pune-ti pofta in cui, este o hotie. Produsul mi-l permit foarte bine, taxa nu e un cost real, e doar ceva pus pentru ca merge hotia.

Esti si ipocrit. In tara in care te afli, cu o masina de 6L cheltui pe taxe cat se cheltuie pe taxele unui Logan din Romania.

Ma rog frumos de ce sa plec, daca eu aici sunt proprietar? Ma dau taxele sau golanii afara din casa sau cum? Daca nu-mi convin taxele de aici, atunci militez si le schimb. Mai ales cand sunt atat de aberante, fara pereche in lume.

Daca incerci sa demonstrezi ceva, concluzia te eludeaza. Dai exemplul unei tari cu taxare mult mai mica decat Romania. Chiar si cu preturi mai mici. M-as bucura ca in Romania sa fie preturile si taxele din SUA. "TVA" 7-12%, unde nu am avea si noi. O gramada de scutiri la impozit. Fara impozit auto. O taxa de licentiere mica, calculata cinstit. Benzina la un sfert de pret.

Tie chiar nu ti-e rusine sa ne faci noua morala?

Cum am spus, e taxa pe lux. Te adaptezi si o platesti, sau renunti la Porsche daca muncesti la "en-gros" in piata si-ti cumperi Logan cu care faci acelasi lucru.

Cum militezi tu sa schimbi taxele? Stii cel putin cine e cel care te reprezinta in Parlament? Habar n-ai.

De ce sa pleci din Romania? Pai daca nu-ti convine ce faci? Te vaiti ca jelitoarea in cimitir? iti zic eu, toate tarile din lume sunt mai bune decat Romania, dar nici o jelitoare d-asta nu pleaca. Nu e noua tema. Pe vremea lui Ceausescu va vaitati ca nu se poate pleca, acum, sunteti proprietari, :lol:
Vino in Hamerica sa traiesti "bine" cu taxe mici, (apropo, aici sunt 6%, dar sunt state si nu putine, care depasesc 10%).
Tu cat platesti asigurarea medicala? Scoala, in care nu prea ai avut rezultate grozave, cat ai dat pe ea? Asigurarea auto, cat o platesti? Sau iei numai ce-ti convine si folosesti schema mea. Vreau conditiile salariale din SUA, dar aplicate in Romania.
Daca se putea, Romania era prima pe Luna, nu Hamerica

#139
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 73.541
  • Înscris: 15.06.2007
Si cat este impozitul pe o masina cu motor de 6000cmc in germania? E mai ieftin sau mai scump decat in romania?

#140
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.223
  • Înscris: 17.02.2009

 bladhaund, on 28 august 2015 - 13:10, said:


Zau, maestre, ne iei de prosti de incerci sa ne sperii cu preturile din SUA?

Pai vreau!!

Eu nu iau de prost pe nimeni, sau cel mult pe cei prosti, dar nu le zic direct, pentru ca-mi iau ban.
Ti-am oferit sansa. Pleci in America sa-ti cumperi masina de 6L.
Mie mi-a ajuns un Focus full options, nou de 2L. Am dat pe el fix $23,000 cu taxe incluse. In Romania imi luam Logan.
Daca vreau lighean de 6L, sunt de acord sa platesc taxa de lux. In America nu exista taxa de lux pentru 6L, dar daca vrei la scoala, platesti taxa de superlux.
Americanii nu arata cu degetul ca in Romania e gratis. Nu stiu cum dracu de or putea ei sa traiasca asa

#141
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 73.541
  • Înscris: 15.06.2007
Probabil ca asta este un criteriu de a mentine exclusivismul: nu gasesti Porsche cu motor sub 3500, si nici nu il va cumpara la noi lumea nici sh, tocmai din cauza taxelor. Daca taxele ar fi decente, maine mi-as cumpara Mercedes S600, v12  (W140) modelul in care a murit Lady Di. Acuma un exemplar din ala costa mai nimic. Dar v12 ramane v12.

Pretul barilului azina scazut la $45. Cat este pretul la pompa? Aproape neclintit.

Scade tva , bruxellesul  dicteaza scumpirea gazelor.In ce context trebuiesc scumpite gazele? Nu cumva sa creasca puterea de cumparare a populatiei.

#142
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.209
  • Înscris: 25.06.2007

 tfmercedez, on 28 august 2015 - 13:28, said:

Daca taxele ar fi decente, maine mi-as cumpara Mercedes S600, v12  (W140) modelul in care a murit Lady Di. Acuma un exemplar din ala costa mai nimic. Dar v12 ramane v12.
251 €/ an e in Fi impozitul pe masina respectiva, deci mai mic decat in Ro.

#143
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003

 tfmercedez, on 28 august 2015 - 13:19, said:

Si cat este impozitul pe o masina cu motor de 6000cmc in germania? E mai ieftin sau mai scump decat in romania?
De vreo 10 ori mai mic.

 tsunnami, on 28 august 2015 - 13:21, said:

Americanii nu arata cu degetul ca in Romania e gratis. Nu stiu cum dracu de or putea ei sa traiasca asa
Scoala de stat exista si in SUA, chiar nu stiu ce vrei sa demonstrezi.

Americanii ar putea cel mult sa arate cu degetul in Romania ca totul e mai scump ca la ei. Sa se mire cum de suportam sa ne fure pe fata. Eventual arata cu degetul pe romanul ajuns acolo, care ne invata ce de taxe trebuie sa avem noi pe "lux", cand el nu le are.

 tsunnami, on 28 august 2015 - 13:21, said:

Daca vreau lighean de 6L, sunt de acord sa platesc taxa de lux.
Simplu spus: eu nu. Asta discutam aici pe topic. Invatam cum e si la altii, ca sa stim si noi cum sa punem problema cand votam sau cand cerem de la politicieni sa faca legi. Altfel inghitim de-a pururea galusca cu "taxa pe lux". Care nu e pe nicaieri, decat la noi. Surprinzator este ca cei care au plecat si ar putea sa faca o comparatie, sprijina taxele pe care ei nu le au, asa, de-ai dreacu.

 tsunnami, on 28 august 2015 - 13:21, said:

Mie mi-a ajuns un Focus full options, nou de 2L. Am dat pe el fix $23,000 cu taxe incluse.
Ia mai explica-ne, bre maestre, cum e cu preturile alea mari din SUA.

[ https://i.imgur.com/Ek5Xicl.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#144
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.223
  • Înscris: 17.02.2009
Cine-a zis ca-s preturi mari in SUA?
Situatia insa e diferita. In Romania masina e un lux, in SUA o necesitate

 bladhaund, on 28 august 2015 - 13:59, said:

Scoala de stat exista si in SUA, chiar nu stiu ce vrei sa demonstrezi.


:lol:
Mai citeste un ziar, ceva

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate