Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 

Prioritate

- - - - -
  • Please log in to reply
367 replies to this topic

Poll: Prioritate (50 member(s) have cast votes)

In imaginea de pe Google Maps (prima postare) daca fac la stanga dau prioritate celui ce vine din sens invers ?

  1. Da (8 votes [16.00%])

    Percentage of vote: 16.00%

  2. Nu (41 votes [82.00%])

    Percentage of vote: 82.00%

  3. Nu stiu (1 votes [2.00%])

    Percentage of vote: 2.00%

Vote Guests cannot vote

#307
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 23.04.2005
Nu sunt echivalente indicatoarele, dar in situatia aia efectul e acelasi.

#308
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postc_alecs, on 04 august 2015 - 14:50, said:

Nu sunt echivalente indicatoarele, dar in situatia aia efectul e acelasi.

N-are cum.

#309
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ba da, dar e o simpla coincidenta data de configuratia drumului. Asta nu inseamna ca semnele sunt echivalente.

#310
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postdanvlas, on 04 august 2015 - 15:04, said:

Ba da, dar e o simpla coincidenta data de configuratia drumului. Asta nu inseamna ca semnele sunt echivalente.

Configuratia drumului este neclara din poza.

#311
alecsD

alecsD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.07.2010
Am vazut intersectia in realitate,deci e reala.
Sincer mi-am sters votul, nu stiu ce sa mai cred cu prioritatile dupa atatea discutii si atatea pareri.

#312
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,306
  • Înscris: 13.03.2015

View PostalecsD, on 04 august 2015 - 16:12, said:

Am vazut intersectia in realitate,deci e reala.

Unde este, poate-i fac o poză. Nu glumesc, am drumuri lungi, am înțeles ca e în Vaslui iar un moderator îți poate spune unde am acum IP-ul.

#313
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View PostalecsD, on 04 august 2015 - 16:12, said:

Sincer mi-am sters votul, nu stiu ce sa mai cred cu prioritatile dupa atatea discutii si atatea pareri.
Daca vorbesti despre imaginea din prima postare, poti sa fii sigur ca raspunsul corect este NU. Ala din fata trece ultimul prin intersectie.
Nu trebuie sa ne crezi pe noi. Ai platit pe cineva sa te invete regulile de circulatie, mai cere-i 10 minute din timpul lui, vezi ce spune.
Succes !

#314
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postdanvlas, on 04 august 2015 - 09:35, said:

Faza misto e ca orice semn ai respecta in acea intersectie, venind pe ramura respectiva, e acelasi lucru Posted Image

Cum sa fie acelasi lucru....E acelasi lucru daca mergi inainte, daca faci la dreapta si ai cedeaza nu mai e acelasi lucru, ca trebuie sa cedezi trecerea celor cu care te-ai putea intersecta, in speta cei care vin din sens opus si fac stanga, pe cand daca ai indicatorul de prioritate poti trece.

#315
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 23.04.2005
Mai gandeste-te. Cel care vine din fata face stanga (prin fata ta) si are cedeaza si el. Nu esti atent la articolele de lege postate deja.

#316
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Exact ce spuneam, incurcati lumea vorbind despre alta situatia decat cea din prima postare si pentru care exista sistemul de vot.
Cat ati discutat voi a mai aparut un DA Posted Image)
Va rog deci sa va limitati la prima postare, sa faceti alt topic sau sa va lamuriti prin mesageria privata.
Multumesc !

Edited by misusumi, 04 August 2015 - 17:51.


#317
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postc_alecs, on 04 august 2015 - 17:50, said:

Mai gandeste-te. Cel care vine din fata face stanga (prin fata ta) si are cedeaza si el. Nu esti atent la articolele de lege postate deja.

unde se vede ca are cedeaza? poate are prioritate.
Sa ne intelegem, cele doua indicatoare nu pot exista simultan, e aberatie.
Deci putem discuta doua cazuri separate, odata in care ai doar cedeaza(si probabil cei din sens opus au prioritate) si odata cand ai prioritate (si cei din sens opus au cedeaza). Sa ai si tu si cei din sens opus cedeaza, e din nou cam aiureala. Ar inseamna ca  drumul cu prioritate sa fie ala din dreapta cotind la stanga, dar doar pe un sens, inapoi nu, ori eu nu am vazut asa ceva. Poate doar daca e sens unic, si atunci nu mai e permis nici virajul la dreapta.
Deci ce sa mai facem atata ghiveci, situatia nu exista, sau daca exista, cum a spus cineva, se respecta ultimul indicator, adica cedeaza. Eu am inca dubii, din cate am mai vazut google street view face "panoramarea" lipind poze luate din mai multe unghiuri si uneori le mai da chix lipirea si apar chestii in plus/minus. Am mai intalnit o situatie din asta in care apareau lucruri care nu exista fizic in teren.

View Postmisusumi, on 04 august 2015 - 17:50, said:

Exact ce spuneam, incurcati lumea vorbind despre alta situatia decat cea din prima postare si pentru care exista sistemul de vot.
Cat ati discutat voi a mai aparut un DA Posted Image)
Va rog deci sa va limitati la prima postare, sa faceti alt topic sau sa va lamuriti prin mesageria privata.
Multumesc !

Situatia din prima postare este extrem de clara, ala care vine din sens opus trece ultimul.

Edited by ipopovici11, 04 August 2015 - 17:57.


#318
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,306
  • Înscris: 13.03.2015
Handicarpati a identificat stradă ca fiind 1 Decembrie în județul Vaslui. Nu a precizat ce oraș: Vaslui, Bârlad, Huși sau Negrești. Am o legătură slabă la net căci încercam să mă edific asupra orașului singur. Apoi luam strada la pas în căutarea situației din poză.

#319
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
ipopovici11 si ceilalti ...
Daca tot esti de acord fie ca e o greseala a Street View, fie ca a fost modificata poza, de ce mai discutam despre ea ?
Vreti neaparat sa o comentati, deschideti alt topic, va rog.
Sunt doar doua ore de cand alecsD si-a sters votul si au ramas 5 de DA, acum sunt iar 6 Posted Image
Nu ca m-ar deranja rezultatul, nu conteaza absolut nicaieri decat in convingerea noastra ca suntem in siguranta pe drumuri.
Dar numai 81% ?! Aplicati procentul in viata reala.
Sper ca ultimul votant DA a fost incurcat de discutia voastra Posted Image

PS: 81 la suta doar in speta asta, cine stie in ce alte erori mai sunt si altii.

Edited by misusumi, 04 August 2015 - 18:09.


#320
alecsD

alecsD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.07.2010
https://www.google.r...8fcb548!6m1!1e1

Aici este strada,si e cat se poate de reala inclusiv semnalizarea.

#321
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,306
  • Înscris: 13.03.2015
Ce oraș? Ce stradă și ce intersecție? E greu să precizezi?

#322
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View PostalecsD, on 04 august 2015 - 18:08, said:

https://www.google.r...8fcb548!6m1!1e1Aici este strada,si e cat se poate de reala inclusiv semnalizarea.
Este un drum european care se intersecteaza cu o strada din oras. Europeanul are prioritate, chiar daca in unul din sensuri strada este in dreapta acestuia. Ce este neclar ? Nu vad poza postata anterior.
Si va rog sa mutati discutia Posted Image
Clar - https://www.google.r...!8i6656!6m1!1e1

Edited by misusumi, 04 August 2015 - 18:14.


#323
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,306
  • Înscris: 13.03.2015
În Vaslui și Bârlad pot verifica azi și mâine realitatea exactă. Pentru Negrești, peste 9 zile, în Huși nu ajung.

#324
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Gata, m-am lamurit: ala de cedeaza trecerea este pentru cei care ies din dreapta, dintre blocuri.
Numai ca un "glumet" l-a intors catre european.
Daca esti aproape fa o fapta buna si intoarce-l inapoi.
Practic n-ar trebui sa se vada in poza aia, ar trebui sa fie cu spatele la european.

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Exista, dar este sau trebuie sa fie cu fata spre masinile din dreapta. Pentru ele este semnul.
Este o alee acolo, pe langa nenea ala de pe trotuar cu camasa alba.

Gata, punct cu asta va rog.

Edited by misusumi, 04 August 2015 - 18:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate