Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Cu mașina prin Grecia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1291 replies to this topic

#1261
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006
As face si eu cerere pentru dispozitiv dar cred ca e prea tarziu avand in vedere ca plec la sfarsitul acestei luni.

#1262
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,157
  • Înscris: 20.06.2005
Eu zic ca vine repejor. Oricum poti face dupa vama cica au un birou pe acolo, pierzi doar 15' .

#1263
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,543
  • Înscris: 01.03.2016

View PostwolfydRg, on 04 iunie 2024 - 09:46, said:

Oricum poti face dupa vama cica au un birou pe acolo
La toll Promachonas

#1264
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006
Completez formularul si le trimit pe mail?

#1265
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,157
  • Înscris: 20.06.2005
Pai ai pe site, submission form. După ce completezi acolo îți trimit ei documentele de semnat.

Edited by wolfydRg, 04 June 2024 - 10:18.


#1266
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 16.05.2007

View Postparmaboy77, on 04 iunie 2024 - 09:22, said:

As face si eu cerere pentru dispozitiv dar cred ca e prea tarziu avand in vedere ca plec la sfarsitul acestei luni.

cam 2 saptamani fu la mine

#1267
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006

View PostwolfydRg, on 04 iunie 2024 - 10:18, said:

Pai ai pe site, submission form. După ce completezi acolo îți trimit ei documentele de semnat.


https://docs.myegnat...custdatanewapp/

asta o fi? aici sunt cateva casute unde nu stiu ce sa scriu...VAT...Tax authority

Intre timp am completat si le-am trimis. M-au anuntat dupa inscriere ca din cauza numarului mare de aplicanti treburile o sa mearga mai greu....

Edited by parmaboy77, 04 June 2024 - 10:32.


#1268
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 14.11.2005
I-au atacat dacii liberi :))

#1269
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,596
  • Înscris: 13.03.2005
Scrii RO și CNPul

#1270
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 19.05.2006

View Postwertyck, on 04 iunie 2024 - 11:56, said:

Scrii RO și CNPul

am scris doar CNP-ul...

#1271
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,596
  • Înscris: 13.03.2005
E ok și asa

#1272
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 16.05.2007

View PostMoon_Fire, on 04 iunie 2024 - 10:38, said:

I-au atacat dacii liberi Posted Image)

se vor muta cozile la portile cu carduri

#1273
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,899
  • Înscris: 04.07.2010

View Postprotecties, on 03 iunie 2024 - 19:09, said:

... așteptăm o confirmare daca știe cineva 100%

Nici nu mai conteazăă, poate plăti cu firfirei și la operator, nu trebuie căutate doar porțile automate.
Noi am scăpat de mult mărunțiș la toll-uri, de-a lungul timpului.
Totul e să fie cu bun simț, cum zice și Brainie, adică 3 monede de 1 cent + 1 de 2 cenți + 1 de 5 cenți = 10 cenți. În cazul ăsta folosești firfireii dacă e un toll de 2,10 euro, de exemplu, cum parcă erau mai multe anii trecuți. Și pui alături o monedă de 2 euro sau două de 1 euro, nu mai pui alți firfirei. Cred că s-a înțeles ideea.
Dacă însă nu mai ai monede de 1 sau 2 euro și trebuie să schimbi o hârtie, atunci nu ai încotro, păstrezi firfireii pentru un toll ulterior. Eventual, dacă luăm tot exemplul cu toll-ul de 2,10, poți pune firfirei în sumă de 10 cenți lângă o bancnotă de (să zicem) 10 de euro, și operatorul va înțelege și îți va da rest corect și va lua firfireii.

În fine ... soluția să scapi de firfirei la toll-uri funcționează, fie că e toll automat și arunci monedele în cutie, fie că e operator uman și ți-i ia el.

Ar mai fi de spus că noi am mai scăpat de firfirei și plătind cu ei la supermarket. De fapt noi de la marketuri am rămas cu tot soiul de monede de 1, 2 și 5 cenți, casierii greci în general dau restul la centimă dacă plătești cash, iar eu sau soția îi luăm și rareori verificăm dacă restul a fost corect sau nu. Luăm tot ce dă casierul direct în palmă, inclusiv bonul, ca să nu blocăm banda, fiindcă de obicei mai sunt și alții la coadă după noi la supermarket. Și ne trezim apoi cu monede de 1 și 2 cenți, pe care în mod normal îi lași acolo ca tip.

Și ca să concluzionez, se poate scăpa cel mai simplu de firfirei la toll-uri (automate sau cu operator) sau la casă la supermarket dacă plătești cash.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 04 June 2024 - 12:40.


#1274
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,157
  • Înscris: 20.06.2005

Vizualizare mesajliberlamare, pe 04 iunie 2024 - 12:34, a scris:

se vor muta cozile la portile cu carduri
:) Nu cred, se ridica bariera când te apropii destul de repede. S-apoi câți citesc aici din tot fluxul de turiști.

#1275
vodaro

vodaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.03.2007

View PostVulpoiul-Jhon, on 04 iunie 2024 - 09:54, said:

La toll Promachonas

Atentie la program, cu mici exceptii sunt inchise in weekend:

Attached Files



#1276
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,596
  • Înscris: 13.03.2005
Daca e inchisa poarta pentru transpondere, poti plati cu el in loc de card, la portile normale.

Edited by wertyck, 04 June 2024 - 17:52.


#1277
adirot

adirot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.06.2008
Poti plati cu el in baza acelui QR,dupa cum scrie in descrierea aplicatiei mobile.In pagina principala a App,la mine apare barata pictograma de cod QR si scrie si mare pe centru;no QR transponder was found'.Asta pentru ca inca nu am inregistrat card/nu am facut aplimentarea initiala?In meniul Mobile Pass iar scrie ca nu e QR gasit.Dar in Account>Transponders/e-cards apare ca e activ,cu numarul de inamatriculare al auto furnizat.
In concluzie vreau sa stiu daca aveti acel QR in ecranul Home si daca a aparut inainte de introducerea unui card bancar/plata initiala sau dupa una din operatiuni?
Merci!

Edited by adirot, 04 June 2024 - 18:15.


#1278
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 14.11.2005
Pai nu e Transponder cu QR, e transponder wireless. Cel cu QR presupune scanarea optica a codului, nu? Folosesc logica. Ori noi avem pe baza de microunde care se activeaza cand treci pe sub cititor. De aceea cred ca se recomanda sa il pui central si intr-o zona care sa nu interfereze.

Vizualizare mesajliberlamare, pe 04 iunie 2024 - 12:34, a scris:

se vor muta cozile la portile cu carduri
Heh, de-ar fi asa! Dar din descrierea dispozitivului am inteles ca e suficient sa incetinesti la 30 km/ora pentru a putea fi citit transponderul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate