Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Cu mașina prin Grecia

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1284 replies to this topic

#1243
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,474
  • Înscris: 13.03.2005
Răsfoiește topicul acesta și găsești cu mai multe pagini în urmă linkurile și explicațiile de completare.

Nu ești obligat să plătești nimic și încărcarea o poți face înainte de plecare, adică la anul, chiar dacă îl primești acum acel dispozitiv. Suma minimă 10 € la încărcare.

#1244
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 11.07.2006
Am trimis cerere,o sa vedem cand vine pe mail.Pana in august tot se va rezolva cand mergem in concediu.Posted image

#1245
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 14.11.2005

Vizualizare mesajwolfydRg, pe 22 mai 2024 - 09:55, a scris:

vad ca e : Primary NIS

Eu stiu sigur ca nu am ales Citizen, ce-o fi Primary nu stiu.
Exact la fel am si eu

Vizualizare mesajwolfydRg, pe 22 mai 2024 - 10:57, a scris:

Gata au schimbat, 30 minute a durat dupa ce le-am scris. Mersi.
Iti trimit un document de modificare , semnezi , il trimiti inapoi si iti schimba incepand cu luna urmatoare. Simplu.
Mersi, le-am trimis si eu acum mesaj din aplicatie.

#1246
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 11.07.2006
Azi le-am primit pe mail documentele,mai pe diseara le semnez si le trimit inapoi.

#1247
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,442
  • Înscris: 30.04.2008
"Noi reguli impuse de Ministerul Transpotului Maritim din Grecia pentru cei care merg in vacanta cu masina in insule.
Ministerul Transportului Maritim din Grecia a emis, pe 16 aprilie, un set de reguli care se referă la transportul vehiculelor cu combustibil alternativ (AFV) cu navele maritime, și care îi obligă pe șoferi să se asigure că bateriile mașinilor electrice au un nivel maxim de încărcare de 40%, iar buteliile de gaz, de 50%.
Circulara Ministerului Transporturilor Maritime din Grecia are codul 2322.3/79893/2023 și a fost emisă, prima oară, pe 14 noiembrie.2023 și actualizată pe 16 aprilie 2024.
Normele stipulate în regulament se bazează pe un studiu realizat de Agenția Europeană pentru Siguranță Maritimă (EMSA) și pe experiența internațională, în măsura în care problema transportului acestor tipuri de vehicule cu nave a preocupat comunitatea internațională de transport maritim relativ recent.
Reglementările ministerului elen fac referire la ”vehicule hibride pur electrice și reîncărcabile care poartă acumulatori (baterii) și la ”vehicule care utilizează combustibili gazoși lichefiați și comprimați”.
Din motive de prevenție, conducătorii ministerul elen impune următoarele reguli pentru aceste tipuri de autovehicule care ai căror șoferi intenționează să urce pe nave de coastă (bac, feribot):
– la vehiculele pur electrice sau hibride reîncărcabile, temperatura bateriilor trebuie verificată, nivelul de încărcare trebuie să fie de până la 40% din capacitatea lor totală;
– la vehiculele cu alți combustibili alternativi, cum ar fi gazul lichid sau gazul natural, rezervoarele acestora nu trebuie să conțină combustibil care depășește 50% din capacitatea lor totală.
De asemenea, se subliniază că există obligația pasagerilor-șoferi de a informa imediat echipajul navei în cazul primirii oricărui semnal de alarmă de sistemele de siguranță ale vehiculului.
”Responsabilitatea pentru a se asigura că nu există nicio deteriorare a vehiculului sau avarii la sistemul de combustibil, rezervoarele sau acumulatorii acestuia revine exclusiv proprietarilor acestor vehicule, iar compania de transport maritim poate asigura acest lucru în orice mod pe care o stabilește”, se mai precizează în documentul oficial, citat de OT.
De asemenea, este interzisă încărcarea vehiculelor hibride electrice și reîncărcabile în timp ce se află la bordul navei.nu vor putea fi încărcate la bord.
”Preocuparea principală a Ministerului Transporturilor și Politicii Insulelor și a Gărzii de Coastă este siguranța vieții umane pe mare. Instrucțiunile date pentru transportul în siguranță pe navele de coastă servesc acestui scop, dar fără a împiedica libera circulație a ”vehiculelor verzi” în insulele noastre.
Rugăm șoferii să urmeze instrucțiunile, astfel încât să ne bucurăm cu toții de călătorii în siguranță pe mările noastre”, mai precizează ministerul Transportului Maritim din Grecia."
Sursa: https://radiogoldfm....sina-in-insule/

P.S.
Trebuie vazut daca aici nu intra si buteliile cu gaz si/sau bateriile LiFePO4 suplimentare din rulotele si autorulotele.

Edited by w140, 29 May 2024 - 20:01.


#1248
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 01.03.2016
Ieri am făcut curățenie în torpedoul mașinii cu care a venit cumnatul meu din Spania. Am găsit în monezi de 1,2,5,10,20,50cenți, 1 și 2€ suma de 117 euro. Credeți că aș putea scăpa de monezile de cenți la toll-urile din Grecia? Nu-mi aduc aminte să fi plătit vreodată în monezi de 1,2,5 cenți taxa de autostradă și nu știu dacă primesc.

#1249
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,985
  • Înscris: 22.12.2005
merge totul perfect.Gr are moneda Eur deci nativ.
dar daca te temi de trasnet trec eu sa-ti iau metalul ala.

#1250
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,690
  • Înscris: 12.12.2006
Eu zic sa ii grupezi mai cu moderatie, asa: 5 monede de 1 cent cu una de 5 si 2 de 20 si una de 2 euro pt o taxa de 2.50 sa zicem.

Va fi distractie pt persoana care pregateste banii pt toll-uri. :)

#1251
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,474
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajVulpoiul-Jhon, pe 03 iunie 2024 - 10:39, a scris:

Ieri am făcut curățenie în torpedoul mașinii cu care a venit cumnatul meu din Spania. Am găsit în monezi de 1,2,5,10,20,50cenți, 1 și 2€ suma de 117 euro. Credeți că aș putea scăpa de monezile de cenți la toll-urile din Grecia? Nu-mi aduc aminte să fi plătit vreodată în monezi de 1,2,5 cenți taxa de autostradă și nu știu dacă primesc.

La toll-uri nu ti le ia cele de 1,2,5, dar scapi de ele la Lidl.

#1252
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 01.03.2016
Din ce știu că s-au modificat prețurile la toll-uri, am la primele 3 adică Promachonas, Strimoniko și Laganas, tarif de 1,90 + 1,90 + 0,30. Teoretic ar trebui să scap de câteva monezi de 1,2 și 5 cenți.

 foxbat, on 03 iunie 2024 - 10:42, said:

daca te temi de trasnet trec eu sa-ti iau metalul ala.
Frica mare e că nu o să-i pot cheltui pe toți într-un concediu și o să trebuiască să revin🤣

#1253
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 01.03.2016

 wertyck, on 03 iunie 2024 - 10:50, said:

La toll-uri nu ti le ia cele de 1,2,5,
Toll-ul de la Salonic e 0,55€, la Asprovalta e 2,15€. Cum ar putea să nu primească monezi de 5 cenți?

#1254
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 06.11.2008
Poți să le folosești la porțile fara operator, unde efectiv le arunci într-un coș și astfel sunt numărate automat.

#1255
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 16.05.2007

View PostVulpoiul-Jhon, on 03 iunie 2024 - 10:39, said:

Ieri am făcut curățenie în torpedoul mașinii cu care a venit cumnatul meu din Spania. Am găsit în monezi de 1,2,5,10,20,50cenți, 1 și 2€ suma de 117 euro. Credeți că aș putea scăpa de monezile de cenți la toll-urile din Grecia? Nu-mi aduc aminte să fi plătit vreodată în monezi de 1,2,5 cenți taxa de autostradă și nu știu dacă primesc.

data viitoare sa-l trimiti si la noi, 117 euro/curatenie torpedou e rentabil

Edited by liberlamare, 03 June 2024 - 14:14.


#1256
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 01.03.2016

 protecties, on 03 iunie 2024 - 14:08, said:

Poți să le folosești la porțile fara operator, unde efectiv le arunci într-un coș și astfel sunt numărate automat.
Nu am folosit niciodată cash la porțile fără operator, nu am văzut decât cu card, la câteva ieșiri din autostradă. Există și pe frontale ?

#1257
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 18.04.2007

View PostVulpoiul-Jhon, on 03 iunie 2024 - 10:39, said:

Credeți că aș putea scăpa de monezile de cenți la toll-urile din Grecia?
La toll-uri am scăpat cel mai comod de firfireii ăștia. Nu toți deodată.

#1258
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,474
  • Înscris: 13.03.2005
Scuze, eram cu gandul la toll-urile din Macedonia, unde acceptau si euro, dar doar suma exacta afisata la toll (de exemplu 1,50  euro, dar fara maruntis, ci doar de 1 euro si 50 centi, fara 10 centi sau 5, 2 1...)

#1259
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 06.11.2008

 Vulpoiul-Jhon, on 03 iunie 2024 - 14:49, said:


Nu am folosit niciodată cash la porțile fără operator, nu am văzut decât cu card, la câteva ieșiri din autostradă. Există și pe frontale ?

Nu mai știu exact daca la porțile principale sunt dar sigur pe ieșirile secundare ... așteptăm o confirmare daca știe cineva 100%

Edited by protecties, 03 June 2024 - 19:10.


#1260
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 26.08.2008

View Postliberlamare, on 03 iunie 2024 - 14:13, said:

data viitoare sa-l trimiti si la noi, 117 euro/curatenie torpedou e rentabil

Faci Promachonas - Atena si retur de doua ori SI moka :) !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate