Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Cine mai merge la teatru? La ce, de ce...

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
1109unique

1109unique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 27.08.2005

Quote

La Teatrul ACT: "Bash. O trilogie contemporana", "The Shape of things" (cu amendamentul ca inca n-am vazut varianta cu cei doi actori noi), "Creatorul de teatru"

Casatoria si Unchiul Vanea la Bulandra sala izvor. EXCELENTE.
perfect de acord! ca si toate piesele la Bulandra. parerea mea!

Pe linga cele enumerate, desi nu-s deloc filosemit,... la TES joaca din cind in cind piese frumoase. Si e biletul ieftin.
Par exemple "Tango final" cu maia morgenstern si fiu-sau. O data a cazut curentul o seara intreaga si au jucat la luminari :)

#20
monel_33

monel_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2005

 1109unique, on Jan 17 2006, 16:08, said:

perfect de acord! ca si toate piesele la Bulandra. parerea mea!

Pe linga cele enumerate, desi nu-s deloc filosemit,... la TES joaca din cind in cind piese frumoase. Si e biletul ieftin.
Par exemple "Tango final" cu maia morgenstern si fiu-sau. O data a cazut curentul o seara intreaga si au jucat la luminari :)

Mie personal mi se pare ca Maia ar trebui sa ramana la film, si ca pe scena este una dintre acei actori despre care unii au spus ca "urla" pe scena. Din pacate. Mie imi place mult Maia in film, dar zau ca pe scena exagereaza. Ai vazut "Revizorul" la National? Sau "4:48. Psychosis"? si tot asa.

#21
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 30.08.2005
ce am vazut si mi-a placut (sau nu) sezonul asta:

- "Vitamine" la Teatrul f Mic. Intr-adevar, Monel, ai primit semnale bune din public.. Suuuper.

Asa si-asa (ca sa ne mai cultivam un pic):

- Sase personaje in cautarea unui autor: exceptional joaca Maia, dar si Caramitru;

- Take, Ianke si Kadar: e clasic de-acum, ma asteptam la ceva modificari de scenariu, dar nu s-a intamplat;

Foarte aproape de punctul "pierdere de timp": Patimile Sfantului Tommaso d'Aquino. Pacat de Marius Bodochi, care a transpirat bine, dar a jucat (poate) o piesa prea grea..

m-ati facut curios cu (,) "Casatoria"..  ;)

#22
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
am vazut o singura piesa: cumetrele si mi se pare o mare porcarie teatrul :death:

#23
monel_33

monel_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2005

 sandossu, on Jan 17 2006, 17:49, said:

am vazut o singura piesa: cumetrele si mi se pare o mare porcarie teatrul :death:

Uite de-asta mi-era teama cand am initiat threadul: de oamenii care au avut ghinionul sa nimereasca la un spectacol prost, si de atunci n-au mai fost la teatru.

Te rog eu, colega de forum, du-te la una singura din cele recomandate de mine, una singura, absolut oricare, si vino inapoi sa comentezi dupa. Uite, poti sa mergi la Green Hours, unde se si bea/fumeaza in acelasi timp, scaune comode, totul bine si in regula.

#24
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Imi place teatrul, ma duc in special la Odeon. Ultima piesa vazuta a fost "Marchizul de sade".

Piese interesante care mi-au placut, dar nu mai stiu daca au fost sau nu la Odeon, au fost: Ioana d'arc, cu Oana Pelea, si la Teatrul National am vazut "Cadavrul Viu" de Cehov- am fost de 2 ori.  :w00t:

#25
asdf

asdf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.09.2005
la teatru merg foarte multe gagici singure asa ca nu vad nici un motiv pentru care nu m-as duce sa vad o piesa oricat de plictisitoare.

#26
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 30.08.2005
si mie mi-a placut "cadavrul viu". Mai canta Iantu? sau a plecat si de acolo?

#27
monel_33

monel_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2005

 CRG, on Jan 18 2006, 10:28, said:

si mie mi-a placut "cadavrul viu". Mai canta Iantu? sau a plecat si de acolo?

Si mie mi-a placut "cadavrul viu", din pacate, ca mai toate spectacolele de la National, a fost intrerupt... Asa ca nu putem sti daca Iantu mai canta acolo sau nu!  :)

In schimb Iantu canta "shoo-wap" pe ultimul album Alexandru Andries - "Comanda speciala", daca te intereseaza.

#28
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
1000000 de lei nu e cam mult pentru un bilet?

#29
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Lasa Mona, nu te intrista. :) Nu tot publicul tau moare,iar daca moare asta din tara, o sa ramana cei de afara.

Am vazul Unchiul Vanea in cadrul Festivalului de primavara de la Budapesta (nu pot descrie ce acrobatii am  facut sa capat bilet, spectacolul a fost la sfarsitul lui martie, dar biletele erau date in decembrie !!) intr-un teatru mic, tixit (s-a stat pe intervale, pe scari, cam peste tot  :) ) si cu "supratitrare" in limba romana (spectacolul era in romana, iar traducerea lui se facea pe o panza mare, montata undeva sus in stanga scenei; merita sa vezi spectatorii care intorceau capul ca la tenis, sa prinda si actiunea si traducerea  :D ). Spectacolul a fost fabulos, dar ce m-a mirat a fost ca spectatorii - unguri -  au ovationat in picioare, chiar si actorii au fost surprinsi...daca esti bun,treci si barajul scenei, al limbii si al prejudecatilor... :) Am pastrat biletul, e o amintire frumoasa a unei seri de neuitat

Attached File  bilet.jpg   107.41K   51 downloads

In rest...
- Sase personaje in cautarea unui autor
- mady.baby-edu
- Mascariciul


si mai revin... :)

#30
monel_33

monel_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2005

 none, on Jan 18 2006, 20:39, said:

1000000 de lei nu e cam mult pentru un bilet?

Hmmm.... nu stiu la ce spectacol ai nimerit tu cu pretul biletului 1 milion de lei... poate la Top Dogs? Iar daca voiai sa spui 100.000 si ti-a scapat un zero... atunci, nu, nu e mult, ca si la film dai la fel. Si la Casandra e libera intrarea!   :notangel:

Dana, multumesc pentru incurajari, si chestia cu festivalurile e ca acolo e clar ca merg numai fani ai artei pe scandura... E minunat ca mai exista si asa ceva.

#31
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
este vorba de chicago. am uitat sa mentionez ca biletele incep de la 75 de roni si se duc pana la 150.
la cele cu preturi decente merg si imi place sa merg.

#32
monel_33

monel_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2005

 none, on Jan 18 2006, 23:01, said:

este vorba de chicago. am uitat sa mentionez ca biletele incep de la 75 de roni si se duc pana la 150.
la cele cu preturi decente merg si imi place sa merg.


Aaaa, pai de ce nu zici asa din prima prietene? Pai, zic, de ce sa te duci la Chicago, cand poti vedea filmul care este MUUUULT mai bun, sau poti merge la "Cele doua orfeline" la Casandra daca vrei sa vezi un musical de calitate.

Ia imparte cu noi la ce spectacole cu preturi decente mergi. Sunt curioasa. +opinii daca vrei.

#33
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 30.08.2005
da' de Teatrul de Comedie ce zici? n-am mai fost de anul trecut pe-acolo, nu stiu ce mai au in meniu..:)

#34
monel_33

monel_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2005

 CRG, on Jan 20 2006, 14:29, said:

da' de Teatrul de Comedie ce zici? n-am mai fost de anul trecut pe-acolo, nu stiu ce mai au in meniu..:)

Din pacate nici eu n-am mai fost de vreo 2-3 stagiuni la Comedie. Era un foarte bun spectacol "Iluzia comica", excelent as putea spune, dar din pacate nu cred ca se mai joaca.

Mai ziceti mai ziceti, nu pot sa cred ca doar atatea spectacole ati vazut!

#35
allkarenin

allkarenin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 12.07.2005
Si eu sunt printre cei care mai merg din cand in cand la teatru...Teatrul National -"Egoistul", "Inima de caine", "Take, Ianche si Cadar", "Chicago"., Teatrul Mic -Alex si Morris-exceptional!, "Cum gandeste cealalta jumatate"..si evident de nenumarate ori la teatrul pentru copii -Ion Creanga (cea mai buna piesa: Harap-Alb).
Imi propun sa merg si la teatrul Act si la Odeon dar trebuie sa aleg intotdeauna piese care pot fi vizionate si de un copil de gradinita...
Am remarcat ca cei din generatia veche sustin cu tarie ca nu mai exista actori buni ("ca cei de pe vremea lor") si ca atare prefera piese in care joaca actori foarte cunoscuti.  Eu spun ca teatrul romanesc este unul foarte bun si ca talentul nu are varsta.

#36
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 30.08.2005
mers vineri seara la premiera "Ce formidabila harababura" ("bordel" in franceza) de Ionesco. Suuuper! de departe cea mai buna piesa vazuta de mine in stagiunea asta. Va recomand sa mergeti.

Chiar daca plecati putin ingandurati, poate chiar tristi, de acolo, se rade cam pe tot parcursul piesei. Ca pana la urma e teatru de comedie, nu?

Edited by CRG, 23 January 2006 - 16:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate