Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Cine mai merge la teatru? La ce, de ce...

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#91
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007
Referitor la intrebarea "La ce? De ce?", am fost aseara la "Cerere in casatorie" de Cehov. Am mai vazut de acelasi autor "Livada de visini", insa tragi-comicul acelei piese a fost mai greu de digerat decat comicul jovial al acesteia. In decembrie am vazut "Macbeth", pentru ca dau examene din piese de teatru de autori britanici si americani, si am zis ca o sa inteleg mai bine piesa. Deci nu merg mereu de placere.

Zicea careva ceva de mers la teatru sau opera, de ochii lumii. Nu prea inteleg ideea. Cine te vede ca mergi la teatru, ceilalti spectatori?!
In vara am fost la primul meu spectacol de opera. Ma intrebam daca rezist. A fost un concert aniversar, tinut pe malul unui lac. Opera din Iasi implinea 50 de ani, parca. Au fost arii din opere celebre. Doar cu un cuvant pot descrie: sublim. Eu credeam de la tv, ca tanti alea de la opera tipa si atat. Insa a fost minunat. Trebuia sa-mi amintesc sa mai respir si sa mai inchid gura uitata deschisa. :) Am sorbit pur si simplu fiecare nota. Nu ca as fi inteles mare lucru, dar ce trebuia sa se lipeasca de mine, s-a lipit. Nu stiu daca voi mai nimeri spectacole la fel de emotionante, dar sigur mai incerc. De data asta, fara retineri.

La balet am fost doar o data, la "Spargatorul de nuci". Mi-a placut, insa nu pot spune ca a fost magic. Decorurile erau jerpelite, dansatorii mai degraba batrani. Totusi se vedea ca isi stiau meseria.  Din toate formele astea traditionale de arta, doar la teatru merg mai des.

Frumos topic. Ar fi multe lucruri de discutat din acest domeniu.

#92
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,840
  • Înscris: 13.01.2005
Am găsit bilete la "Inimă de cîine"  :thumbup:

#93
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Ultima data am fost la "Marlene" de dragul socrilor, sa zicem, pentru ca piesa n-a fost pe gustul meu. Imi doresc sa merg la "Cinci femei de tranzitie", dar nu stiu cand se va mai juca.

#94
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
La tache ianche și cadâr am fost ultima oară, că m-a târât nevasta. a fost chiar plăcut, dar nu am timp să umblu. Când am eu timp, numa barurile mai sunt deschise. :D Dar chiar am chef să mai merg. Și la cinema, definetly, că de aproape 4 ani n-am mai fost. nu-mi vine să cred că nu mi-am scos muierea niciodată la un film.

Edited by Fr3ak, 27 February 2008 - 21:59.


#95
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Eu am fost duminica asta la piesa "O tragedie furtunoasa" de la Teatrul din Pitesti, chiar m-a uimit ca mi-a placut :D. E prima data cand merg la asa ceva, am mai mers prin liceu dar cu piese interpretate de grupul de profesori (amatori...).

Abia astept urmatoarea piesa!

#96
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006

View Postkarla, on Jan 24 2006, 08:55, said:

Excelenta piesa ca si cartea de altfel... Si aproape la fel de buna ca si Maestrul si Margareta...

Stie cineva mai poti sa asisti la repetitii (de ex. la Teatrul National)?
A.. si am uitat ca am vazut si Lucrezia Borgia cu Florina CErcel care joaca  si in Inima de caine, dar L.B. nu mi-a placut deloc cu exceptia fondului muzical..
Ce alte piese recomandati? Eu de exemplu il ador pe Alexandru Repan si n-am vazut nici-o piesa cu el spre rusinea mea..A fost cineva la Nottara?


Da, eu. Am vazut Antigona si Vizitatorul cu Alexandru Repan. Excelent actor. Antigona, nu e asa tare piesa, insa Vizitatorul m-a marcat foarte placut. Va recomand sa mergeti, nu veti regreta!

#97
monel__33

monel__33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.01.2009
delete

Edited by monel__33, 22 January 2009 - 19:32.


#98
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostXSpeed, on 28th January 2007, 19:03, said:

Hello,

Cunoaste cineva vreun 'lacas' online unde as putea gasii programul si pisele care vor fi jucate pe scena teatrului Fantasio Constanta sau pe scena Operei din Constanta "Oleg Danovski"? Am facut sapaturi, dar fara nici un rezultat.  :coolspeak:

Sunt prezente pe forum persoane care frecventeaza teatrul/opera din Constanta?

Succes!
Vezi aici  ;)
Regret ca nu sunt in Bucuresti sa pot vedea marii nostri actori: Besoiu, Rebengiuc, Rodica Mandache, Radu Beligan, Florin Piersic, Banica jr., Mihai Constantin, etc.

#99
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
eu merg , maine :)

"Întamplari dintr-un oras cu prosti"  ... :)

#100
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
  Ar trebui facuta o mica campanie sa mai mearga lumea la teatru.

  Am ceva timp de cand nu am mai fost ,dar promit sa revin in sali . Chiar merita !

#101
redsox

redsox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.11.2008

View Postmihai!, on 9th October 2009, 16:55, said:

  Ar trebui facuta o mica campanie sa mai mearga lumea la teatru.

Dar de ce crezi ca nu merge lumea la teatru?! Salile, in Bucuresti cel putin (dar si in tara cred..) sunt full aproape tot timpul, iar piesele importante se vand cu 2 saptamani inainte de spectacol, cu 2 ore dupa ce se pun in vanzare..

Saptamana trecuta am fost la "Toti fiii mei", la TNB. Mi-a placut foarte mult piesa, o recomand.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate