Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Vacanta in Grecia, dar unde?

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2136 replies to this topic

#1603
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,285
  • Înscris: 18.12.2007
Multumesc pentru raspunsuri. Daca mai aveti si alte sugestii, umpleti topicul!

#1604
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,120
  • Înscris: 16.02.2017
Verifica si Ammouliani daca vrei ceva aproape.

#1605
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 28.11.2001
Cica o sa am avion direct catre Rhodos. Ceva recomandari?

#1606
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,926
  • Înscris: 16.04.2007
Ceva recomandãri pentru Limnos ?

#1607
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010
Noi am stat chiar în Myrina, la Katsaraki-Fotini, parcă la 40 euro pe final de iunie, cu chicinetă şi toate facilităţile, chiar în vila în care locuiau şi proprietarii la parter pe latura opusă. Parcam maşina chiar lângă vilă, o vedeam din balconul-terasă. Alţi colegi au stat în Plati, foarte mişto şi acolo. Lizicat găsise ceva foarte ca lumea, la preţ de 18-20 de euro, parcă. Oricum, astea s-au întâmplat în 2018, acum situaţia e alta.
Citeşte şi topicul dedicat, am postat informaţii şi poze după ce ne-am întors. Insula are potenţial.


Sănătate şi baftă !

Edited by OvidiuNS, 27 March 2021 - 11:29.


#1608
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010
Cristiany, m-am uitat pe topicul dedicat, e pe pagina 2.
Cele mai multe informaţii le-am postat chiar din Lemnos, iar de la Bucureşti am pus în special poze.
Nu rataţi restaurantul Metaxi Mas. E ascuns în capătul portului din Myrina şi părerea mea este că e cel mai tare restaurant din toată Grecia.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 27 March 2021 - 12:30.


#1609
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
buna ziua

si bine v-am regasit dupa cativa ani de dor si lipsa tara de suflet.

viata mea s-a shimbat total,inainte de covid. acum sunt in curs  de covid, n-am scapat Posted Image  si m-am trezit ieri cu gandul s-o cam iau din loc vara  asta...ma uit la agentii la  chartere, cu transfer de la aeroport. nu stiu unde. oriunde. dar as vrea mai mult de 7 nopti.

ce ma sfatuiti? pana acum am fost cu masina. dar nu mai e cazul.

va multumesc Posted Image

#1610
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
am citit si pe-aici, o sa mai citesc, referitor la destinatie. am citit si pe siteurile agentiilor. am vazut ca e mai mult mai ieftin cu autocarul. n-am apelat niciodata la asta. drum de noapte. ar fi ingrozitor? eu nu pot dormi in masini,trenuri. dar as alege atunci de exemplu Leptokaria.nu am fost niciodata .

orice sfat e binevenit. va multumesc de pe-acum Posted Image

#1611
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,419
  • Înscris: 23.04.2007
Leptokaria am vizitat-o anul trecut , in mers, chiar am stat de vorba cu 2 oltence Posted Image care stateau 7 zile. E o statiune mai linistita, plaja, taverna si vedere la munte.
Nu stiu daca e o idee buna autocarul in pandemie, tu poate stai cu masca dar altii mai fenteaza.
Ai variante de excursii optionale de acolo(de obicei - Meteore, poate ceva Olimp sau chiar Athos- dar e long-shot parerea mea).

View Postsunandmoon, on 27 martie 2021 - 13:02, said:

buna ziua

si bine v-am regasit dupa cativa ani de dor si lipsa tara de suflet.

viata mea s-a shimbat total,inainte de covid. acum sunt in curs  de covid, n-am scapat Posted Image  si m-am trezit ieri cu gandul s-o cam iau din loc vara  asta...ma uit la agentii la  chartere, cu transfer de la aeroport. nu stiu unde. oriunde. dar as vrea mai mult de 7 nopti.

ce ma sfatuiti? pana acum am fost cu masina. dar nu mai e cazul.

va multumesc Posted Image
Sa te faci bine repede!
Ce ai patit cu masina de nu mai vrei? Grecia are locuri mult prea frumoase sa stai "blocat" doar la cazare/plaja statiunii. Cam in orice loc ai ceva de facut la <60km de locatie.

Edited by AdrianHH, 28 March 2021 - 20:17.


#1612
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
Adrian Posted Image multumesc  .si pt urare si pt raspuns  Posted Image  acum vreo jumate de an sunt ok, am anticorpi si naturali si deja am doza 1 de vaccin, urmeaza rapelul cand ma fac bine. vreau pur si simplu aer de Grecia, ca un drog. nu mai pot fara Posted Image  vizavi de masina, aveam sofer anii trecuti, nu mai am.eu am condus vreun an jumate, permis luat acum 2 ani, dar mutata recent in capitala, inca nu conduc pe-aici. sa conduc spre Grecia,  nu e cazul..nu inca. as fi vrut, dar imi stiu limitele.

imi doresc o revedere cu Grecia fff rau. si daca as face vizite cu autobuz acolo. sau o excursie optionala la Meteore. am fost in 2016 ultima data si le-am vazut. macar sa respir aerul ala care miroase a flori .mi-e fff dor.

#1613
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010
E ok Leptokaria prin agenţie. Nu am fost fizic acolo, dar se vede frumos în depărtare dacă te uiţi de pe zidurile castelului Platamonas.
N-are cum să fie nasol, iar cu autocarul se fac diverse excursii opţionale. În afară de Meteore şi vechiul Pandeleimonas + canionul Enipeas (aka excursia la Olimp, la cada lui Zeus) se mai merge şi în croazieră la Skyathos, la Waterland lângă Salonic şi la Loutra Pozar + Edessa. Cel puţin aşa era la final de august 2017 din Paralia Katerini, unde am fost într-o după-amiază (am fost cazaţi la vila Irida, în Neos Pandeleimonas). În 2021 nu ştiu dacă situaţia va reveni, dar e posibil.
În ce priveşte maşina, nu e chiar mare lucru s-o conduci, şi dacă exersezi prin Bucureşti, atunci la greci şi pe drum va fi parfum. Curaj !


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 29 March 2021 - 00:50.


#1614
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
multumesc Ovidiu Posted Image ma orientam prin zona aia,  ca e mai aproape pt autocar. nu-s chiar decisa, dar ar fi o experienta noua pt mine Posted Image
ar mai fi Olympic Beach, Paralia Katerini. ..astept si alte variante daca sunt mai ok decat Leptokaria. as vrea mai mult de 7 nopti, desi vad ca toate pachetele sunt cu 7.

calatoria asta spre Grecia o vreau ca medicament pt cap si suflet. m-ar ajuta ff mult. e singurul medicament care chiar imi face bine.

da, o sa iau lectii de condus pe-aici, nu renunt. incepusem cu un domn, dar ii era frica ca-i stric loganul. si am renuntat. visez sa conduc spre Grecia...asta e Visul care mi-a mai ramas. de fapt, ca sa fiu sincera, visez sa ma mut definitiv acolo, inima mea bate in ritmuri elene, iremediabil, mi-am dat seama Posted Image

#1615
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Salutari. Nu am mai fost in Grecia, si planuiesc sa merg in Iunie. Din pacate am doar 7 zile. Vreau sa merg cu masina. Eu in Grecia am 3 puncte mari in cap: Creta, Corfu si Atena. Pentru prima incursiune vrea sa abordez Atena plus ce as mai putea adauga pe langa. Vreau sa vad daca ma conectez cu Grecia si devine o destinatie care sa imi placa. Banui ca alegand Atena pentru prima data nu e cea mai fericita optiune, dar na.

Ma gandeam pe lagna 3 zile in Atena sa adaug si 3 zile in Evia? E o idee buna? Nu ma intereseaza statiuni sau balci, vreau sa simt Grecia. Alte popasuri ar mai fi o zi la Salonic si o zi la Meteora.

Cei mai experimentati in Grecia, aveti alta idee de locuri in combinatie cu Atena? Sau ziceti ca ar fi de evitat Atena?
Multumesc.

#1616
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 14.03.2006

View Postsunandmoon, on 29 martie 2021 - 10:13, said:

multumesc Ovidiu Posted Image ma orientam prin zona aia,  ca e mai aproape pt autocar. nu-s chiar decisa, dar ar fi o experienta noua pt mine Posted Image
ar mai fi Olympic Beach, Paralia Katerini. ..astept si alte variante daca sunt mai ok decat Leptokaria. as vrea mai mult de 7 nopti, desi vad ca toate pachetele sunt cu 7.

calatoria asta spre Grecia o vreau ca medicament pt cap si suflet. m-ar ajuta ff mult. e singurul medicament care chiar imi face bine.

da, o sa iau lectii de condus pe-aici, nu renunt. incepusem cu un domn, dar ii era frica ca-i stric loganul. si am renuntat. visez sa conduc spre Grecia...asta e Visul care mi-a mai ramas. de fapt, ca sa fiu sincera, visez sa ma mut definitiv acolo, inima mea bate in ritmuri elene, iremediabil, mi-am dat seama Posted Image


Renunta la Paralia si Olympic Beach, nu prea mai e Grecia acolo. Nu stiu de Leptokaria, dar cred ca e mai ok decat primele doua. Eu am fost la Nei Pori mai demult o saptamana, ca vacanta de odihna, nu activa, desi in zona am fost pe Olimp si la Platamonas (e frumos dar plaja e inexistenta, mult mai mare e plaja in Nei Pori). E bine ca iti cunosti limitele la condus, ar fi o nebunie sa pleci, incepatoare fiind, pana in Grecia, nu mai zic de oboseala, dar si de problemele care pot aparea la masina pe drum. Autocarul e o varianta comoda, din pacate in aceste timpuri e cam riscanta. Sau poti alege avion, recomand Creta!

Edited by kerkyra, 29 March 2021 - 10:50.


#1617
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
kerkyra multumesc  Posted Image  da, am evitat Paralia Katerini din acest motiv- ca nu prea mai e Grecia. vizavi de riscuri, nu prea mai sunt la mine, macar 6 luni. m-am ferit un an si tot mi-a batut covidul la usa. a intrat si neprimit. si asta mi-a dat un pumn in cap si m-am trezit cu chef de duca. definitiv daca as putea.

deci si Nei Pori ar fi o varianta ok.

da, m-am uitat si pachete cu chartere. sunt duble ca pret. mai citesc. aici sunt de-acum, pe caiPosted Image

#1618
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,419
  • Înscris: 23.04.2007

View Postkerkyra, on 29 martie 2021 - 10:49, said:

Nu stiu de Leptokaria,
Eu am luat masa la dus si intors la taverna Medousa in Leptokaria. In dreptul ei am stat la sezlonguri , m-am imbaiat in zona aia (+/- 100m nord/sud). Ce nu mi-a placut deloc a fost ca in apa erau bolovani mari, rotunzi si alunecosi de la alge. Adica trebuia sa intrii pana apa avea 1.3-1.5m ca sa nu ii mai simti, mi se pareau deranjanti.Nici intrarea nu era lina, adica in 10m erai pana la gat, nu am prins valuri , dar senzatia nu mi s-a parut cine stie ce. Am stat de la 16 pana pe la 19(asa ,din memorie), apa era calda in jur de 10septembrie chiar si la 19, statiunea era linistita, mancarea era f f buna la taverna aia si o idee mai ieftina decat in Skiathos/Pelion .
Poate o fi doar zona aia, nu stiu, nu am intrat in apa in alte sectoare de plaja de acolo.
Per total , nu ar fi o idee rea, dar cred ca ai putea sa incerci mai bine Parga(ai 2 -3 plaje aproape) sau Sithonia(un Sarti(ai ce face pe acolo),Nikiti(poti merge si la pas in Old Nikiti, chiar pana sus- e f frumos) ceva), de ce nu : Lefkada(acolo poate in Ag Nikitas-Kathisma- ai tot ce iti trebuie) ca tot sunt autocare sau Corfu(ai destule de vazut "la pas" si plaje aproape , plus bus-uri f bine pusa la punct care te duc peste tot ).
Poti incerca un charter spre Skiathos, ai iar bus f bun de la un cap-la altul(la 30minute).

Edited by AdrianHH, 29 March 2021 - 11:19.


#1619
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
Adrian Posted Image multumesc. da, m-am uitat si pt Sithonia. desi am mai fost anii trecuti o data pe Kassandra si o data pe Sithonia, cu tur de peninsula de fiecare data. dar, deh, eram copilot Posted Image  am citit putin si de Parga, mai citesc. am vazut ca-s autocare si spre Lefkada, dar mi-e doar ca e prea lung drumul si cum nu dorm, as fi praf la sosire Posted Image  spre Corfu m-am uitat initial, cu avion. sunt ceva banuti.mai  aprofundez Posted Image

aaa, Adrian, am citit "m-am  imbatat in zona aia", nu "imbaiat". unde mi-e gandu' Posted Image

Edited by sunandmoon, 29 March 2021 - 11:20.


#1620
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010

View Postqew, on 29 martie 2021 - 10:32, said:

...  ar fi de evitat Atena? ...

Evident că nu e de evitat Atena, dar dacă tot te duci cu maşina până acolo, cuplează şi cu altceva mai îndepărtat, gen o insulă - două din ciclade, Creta, Aigina, Peloponez etc. Evia e ok ca să simţi Grecia, dar pare mai mult o destinaţie finală, eventual în combinaţie cu altceva pe parcurs. Aş mai adăuga că eu am expus pe topicul "Evia" o idee de vacanţă de cam 2 săptămâni, în combinaţie cu insula Skiros, dar tu nu ai decât 7 zile.
Şi pentru 7 zile parcă nu merge ca destinaţia să fie Atena.
Pentru 7 zile cu maşina merită clar un prim sejur mai apropiat. Ţi-aş sugera ca destinaţie Parga, de unde poţi face o excursie de o zi în Corfu (că tot îl ai în cap), alta în Lefkada, iar pe drum poţi vizita Meteora la întoarcere, iar la ducere Kastoria sau Metsovo.
Bine, destinaţii mai apropiate ar fi Halkidiki sau Riviera Olimpului, dar aş spune că Grecia autentică e situată mai departe, nu ţi-aş recomanda un prim sejur în aceste destinaţii.

Şi ar mai fi un aspect, avînd în vedere că tu stai parcă în vestul ţării. Anume acela că poate acum Grecia ţi se va părea pustie, nu cum e în realitate. Şi asta din cauza situaţiei actuale şi a restricţiilor. Poate fi o idee bună să amâni Grecia pentru vremuri mai prietenoase şi să te axezi pe o destinaţie mai din vest, în care ai mai fost.

Dar în fine, dacă ţii neapărat să mergi în acest an în Grecia, reţine ideea cu Parga şi împrejurimile despre care am scris şi lasă Atena pentru momentele când vei avea mai mult timp la dispoziţie. Evident că e doar o sugestie ce am scris, şi aşa aş proceda eu, tu fă cum crezi că te avantajează, mai ales că "a simţi" Grecia poate să însemne multe lucruri şi nu ai dat suficiente detalii încă.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 29 March 2021 - 11:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate