Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato
 Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1

Ce benzinarie vinde motorina euro...
 Telefonul raspunde la apeluri in ...

Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!
 [cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?

Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...
 

RDS nu stie care sunt tarifele spre Cehia. Anpc oare ce spune?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
Salut. Am un telefon de la rds dat gratis pe langa telefonul fix. Am sunat in Cehia si m-am trezit de plata 0,21 euro centi minutul. Cand am intrat pe siteul lor la calculatorul convorbirilor imi apare 0,02 eurocenti minutul. Sun la Rds si cer lamuriri. INCREDIBIL . Operatorul care imi raspunde imi spune ca am sunat pe un telefon fix in Cehia si ca nu stie care sunt tarifele. Serios? L-am mai intrebat inca o data. Nu-mi vine sa cred. Am facut o sesizare la care mi s-a raspuns ca o sa primesc raspuns prin telefon. I-am repetat ca vreau pe email. Vreau sa merg mai departe la ANPC. Nu e posibil asa ceva...

#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 21.04.2005
Vi s-a urcat la cap cu ANPC-ul asta. Aveti impresia ca astia de la ANPC stau sa se uite dupa fiecare frustrat cu drepturile lui care i-au fost incalcate.
Treaba asta o rezolvi cu cei de la marketing din RDS, nu cu ANPC.
Faci sesizare scrisa cu numar de inregistrare si probabil ca vei primi raspuns prin posta.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
draga andrei... trezeste-te!!! tată...
de unde dracu vrei tu sa stie oricine pe lumea asta tarifele catre orice retea de telefonie fixa sau mobila din cehia spre exemplu???
sau cine crezi ca sta sa calculeze?!?

ce sesizare sa faca?!?  pa!
domnia si prostia se plateste!
n-are nimeni ce sa-i mai faca!!!

cine stie in ce retea e 0.02 € (euro nu eurocenti) si in ce retea a sunat el?!?

ce spune anpc??? pai iti spun eu ce spune daca esti curios!!!
spune ca, sa incerci sa rezolvi intai pe cale amiabila!!!

Edited by Nero-d, 22 April 2015 - 21:49.


#4
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

View Postandrei76, on 22 aprilie 2015 - 21:16, said:

... Nu-mi vine sa cred. ....Nu e posibil asa ceva...
Faptul ca te iriti fiindca n-ai primit raspuns pe moment si-ti versi oful pe forum nu cred ca-ti va face viata mai usoara.
Ai primit mai sus ceva raspunsuri pertinente.

Daca nu si nu,  poti insista cu ANPC-ul, fiindca am auzit ca oamenii au primit si reclamatii cum ca anumite prestatii in natura n-ar fi fost deloc satisfacatoare.

Daca vrei sa te plangi doar ca ai fi fost tarifat cu chestii aberante, e alta discutie, insa despre ce suma totala vorbim?

#5
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 12.08.2006
http://www.rcs-rds.r...-internationale

* RCS & RDS afiseaza in oferta comerciala tarife standard valabile pentru apelarea destinatiilor standard. Apelarea acestor destinatii este asigurata prin servicii furnizate de catre operatorii clasici de telefonie fixa si mobila din tarile in care doriti sa sunati. Apelarea anumitor destinatii speciale este asigurata de operatori alternativi si este taxata diferit fata de tarifele afisate in oferta RCS & RDS.
Tarifele prezentate pentru majoritatea destinatiilor internationale sunt in vigoare incepand cu 1 aprilie 2011 si sunt valabile pentru luna in curs. Ele pot suferi modificari fata de valorile din lunile anterioare. Tarifele pentru destinatii din Europa valabile pentru abonamentele care nu sunt gratuite, se aplica incepand cu 1 februarie 2012. Ele pot suferi modificari fata de valorile din lunile anterioare.
Pentru numerotatiile care nu se regasesc in lista cu prefixele afisate, incadrarea numarului se face luandu-se in considerare prefixul general.

Stii cumva in ce retea ai sunat?

Edited by alexa32, 22 April 2015 - 22:05.


#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
el nu stie dar scrie in desfasurator... oricum alta retea decat  GTS Czech s.r.o. sau  T-Mobile Czech Republic a.s. la care sunt valabile tarifele de 0.02€/min

#7
MediaMaxRO

MediaMaxRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 26.12.2014
Tarifele de pe site sunt cele aferente abonamentelor noi. Daca vrei sa verifici exact cat te costa de pe numarul tau spre acel numar, incearca sa introduci numarul tau si numarul complet pe care l-ai apelat, vei vedea ca nu o sa iti apara 0.02 euro, pentru ca la abonamentele alea vechi, gratuite, Share si Asociat, nu sunt tarifele alea mici de pe site. Sunt tarife mai mari.

Cat despre modalitatea de abordare a acestei probleme pe care ai practicat-o, ce sa zic, tristut. Puteai sa faci o sesizare pe e-mail, in care daca tineai neaparat sa ii adaugi si pe cei de la OPC, si gata, problema rezolvata.

Dar nu, trebuie sa iti vada toata tara frustrarile care, in opinia mea, nu sunt justificate.

#8
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View Postandrei76, on 22 aprilie 2015 - 21:16, said:

Salut. Am un telefon de la rds dat gratis pe langa telefonul fix. Am sunat in Cehia si m-am trezit de plata 0,21 euro centi minutul. Cand am intrat pe siteul lor la calculatorul convorbirilor imi apare 0,02 eurocenti minutul. Sun la Rds si cer lamuriri. INCREDIBIL
Adica...tu ai sunat si apoi te-ai interesat de pret?INCREDIBIL,Esti foarte inteligent ...amice!

#9
alexandrua42

alexandrua42

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.03.2008
salutare. incep a scrie ca fiecare cetatean roman sau al unei tari membre UE are dreptul sa faca orice in limita legii si in spiritul ei. nu inteleg ce va deranjeaza pe voi ca initiatorul topic-ului doreste sa apeleze la institutiile statului (ANPC)! plateste taxe, impozite, drept urmare ar trebui sa beneficieze de o minima protectie si sprijin din partea statului.
si chiar daca se interesa inainte sa apeleze in cehia si nu primea informatia de care avea nevoie asa cum nu a primit-o acum ce facea? nu suna daca era ceva urgent de spus?
mai am inca o intrebare traim intr-un stat de drept sau in comunism? inca nu m-am lamurit de 25 de ani.
PS. cand aud sau vad ca nu am voie sa fac ceva, mi se face rosu in fata ochillor si vreau sa te intreb cine esti tu sa-mi interzici sa nu fac ceea ce vreau eu. o ardem cu statul de drept in gura dar nu ai voie aia, nu ai dreptul sa faci asta...
imi cer mii de scuze pentru off-topic dar nu m-am putut abtine sa-mi expun dreptul la opinie

#10
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Vezi la  http://www.rcs-rds.r...-internationale
Attached File  tarife-rds-voce.jpg   128.31K   63 downloads
și după aceea, dacă mai e cazul, să iei atitudine; dar sa ne spui și nouă că suntem curioșiPosted Image Posted Image

#11
aloha2015

aloha2015

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.12.2014

View Postalexandrua42, on 23 aprilie 2015 - 09:24, said:

salutare. incep a scrie ca fiecare cetatean roman sau al unei tari membre UE are dreptul sa faca orice in limita legii si in spiritul ei. nu inteleg ce va deranjeaza pe voi ca initiatorul topic-ului doreste sa apeleze la institutiile statului (ANPC)! plateste taxe, impozite, drept urmare ar trebui sa beneficieze de o minima protectie si sprijin din partea statului.

Si uite-asa, din cauza unor astfel de personaje, cei care au cu adevarat probleme trebuie sa stea la cozi. Deh, intr-o tara in care oamenii aglomereaza sala de la Urgente ca sa-si faca controale medicale, ca le este prea lene sa mearga pana medicul de familie, nimic nu ma mira.

Inainte de a apela la ANPC (sau OPC sau cum s-o mai chema acum), trebuie sa trimiti o cerere in scris catre compania cu care ai probleme. Daca nu-ti rezolva necazul in 30 de zile, abia apoi te duci la ANPC. Poate clientul a inteles contractul gresit si va primi lamuriri, sau poate compania l-a taxat gresit si vor storna sumele cerute in plus, astea se pot rezolva fara a aglomera institutiile statului si mai mult. Abia cand nu ajungi la o intelegere treci cu plangerile la nivelul urmator.


View Postalexandrua42, on 23 aprilie 2015 - 09:24, said:

imi cer mii de scuze pentru off-topic dar nu m-am putut abtine sa-mi expun dreptul la opinie
Nu trebuie sa-ti ceri scuze de off-topic, ci de faptul ca spui prostii si unii te vor mai si crede.

Inainte de a afla "Anpc oare ce spune?", trebuie sa intrebe "RDS oare ce spune?". Si daca nu e multumit de raspuns, se poate adresa celor de la ANPC. Si daca tot nu e multumit, poate continua pana cand partile ajung in fata unui judecator cu aceasta problema.

#12
alexandrua42

alexandrua42

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.03.2008
@aloha2015 tu imi comunici in anul 2015 in era vitezei si informatizarii sa fac cerere si sa astept 30 de zile raspuns de la o companie oricare ar fi ea cand eu trebuie sa sun urgent un numar din europa?
repet 30 de zile sa aflu un banal tarif spre cehia?
m-ai facut sa rad cu lacrimi amice Posted Image Posted Image Posted Image

#13
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,803
  • Înscris: 25.07.2004

View Postaloha2015, on 23 aprilie 2015 - 11:08, said:

Si uite-asa, din cauza unor astfel de personaje, cei care au cu adevarat probleme trebuie sa stea la cozi. Deh, intr-o tara in care oamenii aglomereaza sala de la Urgente ca sa-si faca controale medicale, ca le este prea lene sa mearga pana medicul de familie, nimic nu ma mira.

Si esti tu in masura sa hotarasti cine are o problema mai importanta pentru a trimite la anpc?

#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
razi cat vrei dar asta e procedura!!! rasul tau e penibil de infantil
anpc nu te baga in seama daca nu aduci dovezi ca ai incercat si epuizat toate posibilitatile de rezolvare pe cale amiabila!!!
termenul legal de raspuns la o solicitere, reclamatie, informare, etc este de 30 de zile... atat are la dispozitie firma respectiva pentru a raspunde oficial unei sesizari!!!
fie ca-ti place, fie ca nu!!!
ca tu ai alte pretentii? nobody cares! nu faci tu reguli, nu inventezi tu legi...

Edited by Nero-d, 23 April 2015 - 11:39.


#15
alexandrua42

alexandrua42

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.03.2008
stii care este problema nero-d? ca sa fac tot ceea ce ai scris mai sus ar trebui sa astept mai mult de 2luni. 30de zile astept raspuns de la operator, 30 de zile astept raspuns de la ANPC numai ca eu pot prelungi cu in ca 15zile daca situatia o cere. sa mai pun si zilele pierdute cu depunerea acestor cereri? per total ar ajunge la 75 de zile de asteptare. ce spui nero-d este un timp rezonabil de asteptare pentru a afla un BANAL DE TARIF spre Cehia?
nero-d eu cred ca ai un raspuns infantil Posted Image

Edited by alexandrua42, 23 April 2015 - 11:53.


#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
n-ai inteles nimic din viata pe care se presupune c-o traiesti
nu te obliga nimeni sa afli, nu te obliga nimeni sa suni in cehia (nici in alta parte)... tu-ti complici viata singur... cu fleacuri si inutilitati
nici nu e vreun drept constitutional... e o simpla procedura legara de anpc... atata tot... cum o consideri tu, e treaba ta... ea tot la fel va ramane...
pentru a afla un tarif (daca chiar te intereseaza) e suficient sa te informezi...

#17
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View Postalexandrua42, on 23 aprilie 2015 - 11:52, said:

pentru a afla un BANAL DE TARIF spre Cehia?

Pentru a afla un banal tarif catre orice tara de pe pamantul asta prima data ce trebuie sa faci este sa te interesezi cat te-ar costa  pe minut o convorbire,adica  daca cumperi un kil de ceapa prima oara intrebi cat costa si abia apoi platesti...daca iti convine,asa ar face un om normal la cap,numai ca autorul acestui topic prima data a dat banii si apoi a intrebat care-i pretul,ce-a zis el ca daca iau dat aia un telefon gratis si convorbirile sunt gratis!

#18
alexandrua42

alexandrua42

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.03.2008

View PostNero-d, on 23 aprilie 2015 - 12:08, said:

n-ai inteles nimic din viata pe care se presupune c-o traiesti
nu te obliga nimeni sa afli, nu te obliga nimeni sa suni in cehia (nici in alta parte)... tu-ti complici viata singur... cu fleacuri si inutilitati
nici nu e vreun drept constitutional... e o simpla procedura legara de anpc... atata tot... cum o consideri tu, e treaba ta... ea tot la fel va ramane...
pentru a afla un tarif (daca chiar te intereseaza) e suficient sa te informezi...

ai lasa. de unde ai mai scos-o si pe asta cu dreptul constitutional? uite aici ceva despre drept. a facut ceva digi in acest aspect? nu.
initiatorul topicului chiar daca s-a interesat dupa ce a sunat in Cehia rds nu a pus la dipozitie tarifele aplicate catre aceasta destinatie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate