Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Ma simt singur!

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
flayer

flayer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.06.2014

View Postchaosss, on 23 martie 2015 - 22:34, said:

Acum 2 ani de zile am locuit in apartament cu un coleg de serviciu. Tipul era depresiv sub tratament de specialitate de vreo 7 ani, se prezenta periodic la psiholog.

Am petrecut ore intregi discutand cu el, incurajand sa vada partea pozitiva a lucrurilor, dar din pacate afectiunea era mai serioasa decat credeam.

Atunci cand a avut o relatie cu o fata a fost in regula, doar ca tipa avea intentii serioase de a intemeia o familie si cand a vazut ca el nu isi da interesul i-a zis pa. Si asa a luat-o razna si pe fondul unor probleme la munca. A plecat la el in tara iar la nici o luna de zile am auzit ca s-a aruncat in fata trenului si acolo i-a fost sfarsitul.

Chiar daca mi-a parut rau ca a apelat la gestul ala personal nu am imprumutat vreo stare depresiva de la el, fiind si un temperament destul de puternic si ma controlez bine indiferent ce probleme apar.
Ba mai mult inainte sa plece a incercat sa isi taie venele in apartament, dar ranile au fost superficiale. Si locuiesc inca in apartamentul ala. Posted Image

Asa ca nu te lasa influentat, ia si traieste-ti viata, fa ce iti place, gaseste-ti ocupatie si o sa fie bine.
Trista povestea..Imi inspira motivatie ce ai spus chiar e un exemplu bun. Eu am fost putin socat nu ma asteptam si dupa cele intamplate imi dau seama ce grav e sa fi afectat de depresie.

#74
flayer

flayer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.06.2014

View PostMikeSpike, on 23 martie 2015 - 21:05, said:

FLY,ia legatura cu Petre[ford K,Pune o poza]si ai sa vezi ce viata ca lumea ai.
De pe forumul asta te referi?

#75
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
@'flayer',

Quote

De pe forumul asta te referi?
Da, se refera la 'petre69', e un user de nota +10!
Trebuie sa faci tot ce poti, tocmai :excl: ca sa iti fie tie insuti mai bine, insa fara a "calca peste cadavre"
"Keep up a stiff upper lip" :OK: :proud:

Edited by Teophileos, 24 March 2015 - 15:06.


#76
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postflayer, on 24 martie 2015 - 11:55, said:

De pe forumul asta te referi?

io sunt ala
ia zii frate ce te doare ca te rezolv eu imediat
din ce am citit pana acum vad ca tu nu ai nici o problema dar ti sa pus tie pata ca vrei sa fii trist si de ce nu sa-ti pui streangul de gat
da-mi un motiv serios pentru streangul ala si i-ti aduc eu si franghie si sapun
retine, am zis motiv serios, nu cacaturi dealea ca nu am luat bacu sau ca imi place soarele dar afara ploua
din cate am inteles, prost nu esti, pasiuni ai, sanatos esti, ciung sau handicapat iar nu esti, de iesit iesi afara cand te cheama prietenii si chiar iti place
CARE E PROBLEMA ?
CE CREZI CA TE-AR FACE SA IESI DIN STAREA ASTA ?
ASCULT

#77
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

View Postchaosss, on 23 martie 2015 - 22:34, said:


Chiar daca mi-a parut rau ca a apelat la gestul ala personal nu am imprumutat vreo stare depresiva de la el, fiind si un temperament destul de puternic si ma controlez bine indiferent ce probleme apar.

Asa ca nu te lasa influentat, ia si traieste-ti viata, fa ce iti place, gaseste-ti ocupatie si o sa fie bine.
Este bine ca ai remarcat o chestiune mai putin evidenta: persoanele care au relatii cu depresivii tind sa dezvolte ele insele reactii depresive.
Si nu pentru ca depresivii vor sa te influenteze, ci pentru ca incerci sa-i intelegi, sa patrunzi in lumea lor, sa introiectezi starile lor.
Simti cumva sa vrei sa intri in starea lor pentru a-i intelege mai bine. Poate si pentru faptul ca ei neaga orice interes si gasesc ca nimic nu are sens. Te provoaca sa le cauti sensuri, dar nu te ajuta sa le si gasesti.

#78
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010

View Poststormlord, on 27 martie 2015 - 20:16, said:

Este bine ca ai remarcat o chestiune mai putin evidenta: persoanele care au relatii cu depresivii tind sa dezvolte ele insele reactii depresive.
Si nu pentru ca depresivii vor sa te influenteze, ci pentru ca incerci sa-i intelegi, sa patrunzi in lumea lor, sa introiectezi starile lor.
Simti cumva sa vrei sa intri in starea lor pentru a-i intelege mai bine. Poate si pentru faptul ca ei neaga orice interes si gasesc ca nimic nu are sens. Te provoaca sa le cauti sensuri, dar nu te ajuta sa le si gasesti.

Da! Eu mai mult de trei zile nu am stat langa un tip depresiv! I-am zis sa isi caute solutiile singur! Chiar iti piere tot cheful de viata cand el e in ale lui.... Pot sa fiu melancolica cand sunt singura, cand sunt inconjurata de oameni, prefer sa fie atmosfera faina; glumim, radem, ne distram; viata e scurta; nu stii cand se termina

#79
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011

View Postpetre69, on 26 martie 2015 - 09:56, said:

io sunt ala
ia zii frate ce te doare ca te rezolv eu imediat
din ce am citit pana acum vad ca tu nu ai nici o problema dar ti sa pus tie pata ca vrei sa fii trist si de ce nu sa-ti pui streangul de gat
da-mi un motiv serios pentru streangul ala si i-ti aduc eu si franghie si sapun
retine, am zis motiv serios, nu cacaturi dealea ca nu am luat bacu sau ca imi place soarele dar afara ploua
din cate am inteles, prost nu esti, pasiuni ai, sanatos esti, ciung sau handicapat iar nu esti, de iesit iesi afara cand te cheama prietenii si chiar iti place
CARE E PROBLEMA ?
CE CREZI CA TE-AR FACE SA IESI DIN STAREA ASTA ?
ASCULT
Hotarat, imi place.

View PostRhini, on 27 martie 2015 - 20:19, said:


Da! Eu mai mult de trei zile nu am stat langa un tip depresiv! I-am zis sa isi caute solutiile singur! Chiar iti piere tot cheful de viata cand el e in ale lui.... Pot sa fiu melancolica cand sunt singura, cand sunt inconjurata de oameni, prefer sa fie atmosfera faina; glumim, radem, ne distram; viata e scurta; nu stii cand se termina
Optimista mai esti.:)

#80
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010

View Postyan27, on 27 martie 2015 - 20:33, said:


Optimista mai esti.Posted Image

Pai asa trebuie... :)

#81
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011

View PostRhini, on 27 martie 2015 - 20:38, said:


Pai asa trebuie... Posted Image
Nu te contrazic.

#82
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 11.06.2008
Hm, flayer ma intriga un pic nick-ul tau.
Intrebare simpla: Daca te simti singur, de ce nu-ti gasesti pe cineva?...

#83
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

View Postlogosu, on 31 martie 2015 - 18:52, said:

Hm, flayer ma intriga un pic nick-ul tau.
Intrebare simpla: Daca te simti singur, de ce nu-ti gasesti pe cineva?...

Pentru un depresiv lucrurile nu sunt niciodata simple. Insusi atributul de simplu pentru un indemn sugerat il face sa creada opusul, ba de fapt il indepartezi.
Problema depresivului nu este aceea ca are decorul nepotrivit, ci e faptul ca starea sa vine dintr-insul, e un mod de viata, o carapace protectoare mai exact.
Nu-i poti inlatura carapacea, daca nu se schimba el insusi.
Solutia optima este aceea de a-si planifica in mod constant activitati, fara sa se mai gandeasca la lipsa de rost a acestora. Depresivul nu trebuie lasat sa se gandeasca, mai exact nu tb sa se lase sa pice in reverie, in stari goale, ci trebuie sa invete sa se disciplineze. CA si corpul, mintea are nevoie de disciplina, de antrenament,  de program.

Edited by stormlord, 01 April 2015 - 23:03.


#84
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Poststormlord, on 01 aprilie 2015 - 23:03, said:

Solutia optima este aceea de a-si planifica in mod constant activitati, fara sa se mai gandeasca la lipsa de rost a acestora.
Adaug că, fără a fi neapărat o tentativă de combatere a depresiei, activitățile lipsite de utilitate se pot dovedi extrem de relaxante, tocmai prin absența utilității, ergo scopului. De exemplu, cărțile de colorat (da, la adulți).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate