Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Maidanezi

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#127
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Terminati bre cu off-topicul. Eu am intrebat cum sa ma apar de maidanezi, nu poluati topicul cu dileme existentiale carora nu le veti da de capat niciodata.

Sambata trebuie sa trec pe acolo, sper sa nu mai fie acolo cainii. Revin cu detalii.

#128
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,593
  • Înscris: 20.02.2008

 SingIt, on 19 martie 2015 - 20:32, said:

De acord cu prima parte.
Dar care "noi", care "disparuti "(presupun ca aici te-ai referit doar lavpreluarea maidanezilor de pe strazi)?Hai sa verificam:



Da, asta chiar e un semn de civilizatie.
Nu exista "preluarea" maidanezilor de pe strazi. Nu ai unde sa duci sute de mii de caini. Singura metoda civilizata e eutanasierea acestora - bineinteles cu cat mai putina suferinta.

Si da, e un semn de civilizatie: un om cand se simte amenintat si atacat de un animal daunator riposteaza. Riposta care duce la moartea daunatorului. Cand dai cu papucul in soarece banuiesc ca nu iti pui probleme de constiinta prea mari...

#129
aurelian087

aurelian087

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 04.01.2015

 edy12345, on 17 martie 2015 - 22:03, said:

Salut,

Ce autoritati pot instiinta ca sa dispara patrupedele de acolo?



Politia Animalutelor

#130
blackesttulip

blackesttulip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.08.2014
E vezi, treaba e reciproca: si cainele riposteaza si se inraieste din cauza frigului, a foamei si nu in ultima rand din pricina indivizilor de teapa aluia care se lauda ca se duce cu toporul. Un control la cap cred ca ar trebui sa fie obligatoriu din cand in cand.
In alta ordine de idei, sterilizarea a devenit obligatorie in paralel cu macelul. La noi porcul se omoara cu cutitul, (o alta dovada de civilizatie de altfel) e o placere a acestui popor, deci nu mi fac prea mari sperante ca in mediul unde se taie porcul cainele se sterilizeaza, desi a devenit ilegal la noi in tara.
Si pentru omul cu toporul, daca l-ar fi deranjat niste persoane de etnie roma, s-ar fi dus tot cu toporul sau s-ar fi dus cu perna in patut ?

Edited by blackesttulip, 19 March 2015 - 21:14.


#131
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Am uitat de subiect.

Am fost weekend-ul asta si nu mai era niciun caine Posted Image .
Oricum nu voi mai avea treaba pe acolo in curand.
Multumesc de ponturi.

Edited by edy12345, 24 March 2015 - 20:30.


#132
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
s-au prins ca o sa le vii de hac !

#133
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 blackesttulip, on 19 martie 2015 - 21:10, said:

sterilizarea a devenit obligatorie in paralel cu macelul.
Sterilizarea cui? A cainilor care deja stau in curti? Useless, atat timp cat cei liberi sunt lasati in pace. Saptamana trecuta ma plimbam intr-o zona de agrement de langa Iasi. In fata mea, un tip cu bicicleta. S-au luat 10 potai dupa el. Asta cu un gardian de fata, pe care il durea in pix!!! Cand tipul i-a atras atentia gardianului sa faca ceva in legatura cu potaile, dobitocul a ridicat din umeri si i-a sugerat sa sune hingherii. Misto, nu? Zona de agrement era destul de circulata, sunt cativa gardieni, cativa lucratori ocupati cu reparatiile, dar cui sa ii pese de legi? Treaba lor e sa ingrase potaile, nu sa se preocupe de siguranta celor ce ajung in zona.

Maidanezi sunt peste tot, dar in cei 15 ani de cand stau in orasul asta, o singura data i-am vazut. Si asta in centrul orasului, nu in zonele de la periferie. Daca ai treaba prin zonele de depozite, ai pus-o. Zeci, sute de potai. Ai "nimanui" desi sunt hraniti de dobitocii care lucreaza acolo. E vreo sansa sa fie sterilizati? 0. Raspunde cineva de ei? Nimeni.

Ca concluzie, atat timp cat legile nu sunt apicate si cat timp nu sunt pedepsiti si cei ce hranesc potaile, discutia e inutila, iar fiecare dintre noi trebuie sa ia problema in propriile maini spre rezolvare.

#134
blackesttulip

blackesttulip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.08.2014
Eu zic ca dobitoci sunt aia care i-au aruncat in strada si aia ar trebui pedepsiti pt ca contribuie cu succes la inmultirea lor.

Edited by blackesttulip, 25 March 2015 - 07:34.


#135
coradux

coradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 04.12.2014
Picioare în câini n-o să fii în stare să dai decât dacă iei vreunul prin surprindere. Iar în cazul în care vei încerca vei avea șanse aproape de 100% să fii mușcat. Despre topoare nici nu are sens să discutăm, numa' un sărit de pe fix poate sugera să umbli cu toporul pe stradă. Până și faptul că fabulează despre cum ar fi omorât el mai mulți maidanezi cu toporul demonstrează că nu e bine să îi iei sfaturile în seamă.

#136
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 cristirg, on 17 martie 2015 - 22:09, said:

-trimite email la primarie,bate-i la cap

Cacat email, calare pe ei cu telefoanele. Desi calea legala e plangere cu numar de inregistrare, asteptat 30 de zile, apoi stresat cu telefoanele, daca e cazul.

#137
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 blackesttulip, on 25 martie 2015 - 07:33, said:

Eu zic ca dobitoci sunt aia care i-au aruncat in strada si aia ar trebui pedepsiti pt ca contribuie cu succes la inmultirea lor.

Corect, de asta asociatiile de protectie a cainilor fara stapan trebuie desfiintate si proprietarii lor bagati acolo unde le este locul: la puscarie.

#138
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 edy12345, on 17 martie 2015 - 22:10, said:

Am 16 ani jumate, ma baga-n seama Posted Image?
Te baga, mosule, cum ii baga pe toti. Poti sa le scrii pe net sau faci hirtie scrisa si o duci sa ti-o inregistreze, nu au de ce sa te ignore doar pentru ca ai 16 ani.

 edy12345, on 17 martie 2015 - 22:33, said:

Merg aplicatiile din Google Play?
Ultrasunetele trebuie redate pe un difuzor care poate produce asa ceva. Difuzoarele normale nu pot produce ultrasunete chiar daca le alimentezi cu frecventa potrivita.

 serse, on 17 martie 2015 - 22:36, said:

Corect, metoda cu cianura e mai altruista nimic de zis... Il intrebi cine i-a vandut spray-ul ala la 16 ani, dar nu e nici o problema sa faca rost de cianura la 16 ani. Frumos.
Incearca totusi sa suni la serviciul de ecarisaj.
Corect. Cianura e atit de periculoasa incit se pot produce accidente mortale chiar celui care o manipuleaza. Nu e de joaca cu ea.

BAI, nu vreau sa va invat sa omoriti ciini. Dar daca o fi vreodata absolut nevoie, am citit ca pentru astia e toxica ciocolata (nu am citit daca o si maninca). Repet, daca e absolut necesar - pericol de moarte clar. Aveti grija cu pisicile ca si pt. ele e toxica. Pentru maidanezii ordinari apelati la ecarisaj/primarie.

Inca o chestie: in multe orase ciinii sunt sterilizati si apoi sunt lasati in libertate. Astia au de obicei un cercel galben intr-o ureche. De obicei sunt foarte pasnici si pot fi tolerati.

 edy12345, on 24 martie 2015 - 20:29, said:

Am uitat de subiect.

Am fost weekend-ul asta si nu mai era niciun caine Posted Image .
Oricum nu voi mai avea treaba pe acolo in curand.
Multumesc de ponturi.

Probabil primaria si-a facut treaba.

Edited by Dihorul Razboinic, 29 March 2015 - 14:58.


#139
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,667
  • Înscris: 19.04.2009

 Dihorul Razboinic, on 29 martie 2015 - 14:59, said:

BAI, nu vreau sa va invat sa omoriti ciini. Dar daca o fi vreodata absolut nevoie, am citit ca pentru astia e toxica ciocolata (nu am citit daca o si maninca). Repet, daca e absolut necesar - pericol de moarte clar. Aveti grija cu pisicile ca si pt. ele e toxica. Pentru maidanezii ordinari apelati la ecarisaj/primarie.


Si pentru om e toxica ciocolata, din acelasi motiv ( contine teobromina ). Diferenta dintre om si animal este metabolismul si masa corporala. Oricum, un caine masiv trebuie sa manance 4 ciocolate cu lapte ( pentru ca amaruie nu mananca, le place dulcele ) pentru a muri.
Un om, de vreo 5 ori mai multe.

#140
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,556
  • Înscris: 08.10.2007

 edy12345, on 24 martie 2015 - 20:29, said:

Am uitat de subiect.

Am fost weekend-ul asta si nu mai era niciun caine Posted Image .
Oricum nu voi mai avea treaba pe acolo in curand.
Multumesc de ponturi.

Ai scăpat tu și am dat eu de ei... Mi-au mușcat mașina...
Attached File  WP_20150329_14_13_43_Pro.jpg   160.56K   20 downloads  Attached File  WP_20150329_14_14_03_Pro.jpg   186.48K   19 downloads

De azi am devenit cel mai mare dușman al câinilor vagabonzi.

Edited by ammazon, 29 March 2015 - 20:14.


#141
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Sa sarim la lupta .

#142
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Am avut "ocazia" sa folosesc un spray de autoaparare pe o haita de caini. Se pare ca a functionat.

#143
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Sunt si caini  care te musca , chiar daca nu te temi . Incearca sa intri intr-o incinta aparata de un ciobanesc mioritic sau rotweiller si te convingi .

#144
coradux

coradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 04.12.2014
Eu am pățit-o,  m-au prins câte unul de fiecare picior.  După câteva încercări penibile de a le da picioare în bot și care presupun că au crăcănat de râs eventualii privitori m-am întors și am rupt-o la fugă. Cu ocazia asta am observat că le este dificil să te muște serios în timp ce fugi și se lasă păgubași repede, le scade instantaneu agresivitatea în zone pe care nu le controlează. Oricum, nu numai câinii maidanezi sunt "câini" ci și cei cu stăpâni. Dacă vă spune vreun prieten vreodată să intrați la el în curte în timp ce câinele lui umblă liber pentru că "îți garantez eu că nu mușcă"  chemați-l în stradă și dați-i pe neve un pumn în gură sau un șut în coaie.  Apoi explicații că senzația aia de stupefacție și de furie pe care o simte este identică cu aia pe care o simte cineva când este mușcat de un câine de care i s-a spus de către stăpân că garantat nu mușcă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate