Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat
 Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 

Sa construim o casa 2015-2019 Tamplarie si geamuri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
940 replies to this topic

#163
alin2

alin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.07.2007
Buna,

Am si eu o problema in legatura cu un geam mare (2100x2100, dintr-o bucata, adica fara montant vertical), fix (adica nu se deschide), pe bluevolution, cu tripan destul de gros (8-6-4). Ceea ce vreau sa spun este ca e foarte greu. Se va fixa cu bride de montaj (ancore) in golul lasat, dar pe marginea exterioara a acestui gol. Mie mi se par cam nesigure aceste bride vazand cat de usor se pot indoi. Ce parere aveti? Cam cat de des trebuie puse aceste bride pe laturile tamplariei ca sa fie siguranta? Sau sa insist pentru montajul cu suruburi? Si inca ceva. Geamul va incepe de jos, de la nivelul podelei. Cum pentru finisajul podelei este prevazuta o inaltime de 8cm, geamul va sta in acest moment la o inaltime de 8cm de placa de beton. Pentru a nu suspenda fereastra (luminatorul) in aer cei care fac montajul vor sa o sprijine pe doua caramizi asezate la capete. Este bine asa? Sau exista alta solutie? Cum se procedeaza cand se fac finisajele? Se scot caramizile care, in acest moment, depasesc latimea tocului?

Aceeasi problema cu inaltimea o am si cu niste usi de balcon si usa de iesire in curte. Ele sunt sprijnite tot pe doua caramizi. Dar nu inteleg cum se va face finisajul ulterior sub aceste usi. Ce se intampla cu caramizile? Ele depasesc destul de mult latimea tamplariei.

Multumesc.

#164
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 alin2, on 17 mai 2015 - 13:40, said:


Sau exista alta solutie?


Exista extensii de profil, la usa de intrare (probabil cu prag de aluminiu), daca pragul este "dedicat", teoretic ar trebui sa se poata clipsa extensii si acolo (la unii producatori se poate). Suportii pentru tamplarie ar trebui sa fie din plastic (si sa ramana acolo pana la schimbarea tamplariei), nu din lemn si nici caramida nu este recomandata. Prinderea cu bride ar trebui sa fie ok, acestea nu au rol de sustinere a tamplariei.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 17 May 2015 - 18:23.


#165
alin2

alin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.07.2007

 Dorel-TheSkillMaster, on 17 mai 2015 - 18:21, said:

Exista extensii de profil, la usa de intrare (probabil cu prag de aluminiu), daca pragul este "dedicat", teoretic ar trebui sa se poata clipsa extensii si acolo (la unii producatori se poate). Suportii pentru tamplarie ar trebui sa fie din plastic (si sa ramana acolo pana la schimbarea tamplariei), nu din lemn si nici caramida nu este recomandata. Prinderea cu bride ar trebui sa fie ok, acestea nu au rol de sustinere a tamplariei.

Multumesc mult pentru raspuns. Voi intreba montatorii de suportii pentru tamplarie din plastic. Chiar ma intrebam ce s-ar fi intamplat daca nu aveam eu caramida in curte. Partea cu bridele recunosc ca nu am inteles-o. Ei au zis ca alea sunt bride, ca eu nu ma pricep. Daca nu se sustine tamplaria in acele bride atunci in ce se sustine? Iar fereastra mea e enorm de grea.

Edited by alin2, 17 May 2015 - 22:12.


#166
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Salutare,
Citisem pe aici despre un magazin care vinde piese pentru plase de insecte, din cate tin minte era prin zona Timpuri Noi.
Imi poate da cineva adresa exacta? Eventual in privat daca e vreo problema.

Multumesc.

#167
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,119
  • Înscris: 22.06.2004
il gasesti la gura de metrou mihai bravu in stanga complexului ava center

#168
Loto

Loto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.08.2007
Aveti cumva referine legate de Dako?

#169
MBI

MBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.08.2007
Eu mi-am pus termopane cu ei acum 2 ani.

Montajul a iesit ok.

Din pacate n-am putut sta langa ei tot timpul. O singura fereasta "agata" putin cand o deschideam in rest sunt in regula. Au venit si au mai reglat ceva la ea.

Eu de fapt i-am ales pentru ca erau singurii din oras cu profil Veka.

#170
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,855
  • Înscris: 03.02.2007
Miroase a spam și clone.

#171
Loto

Loto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.08.2007
Am rugamintea pentru cei care au mai lucrat cu DAKO sa ma ajute cu referinte.
Am intentia sa achizitonez de la ei produse Veka pentru un imobil din judetul Prahova si solicita plata integrala in avans.
Desi din discutii par seriosi, climatul local ma face suspicios... orice informatie este apreciata!

@MBI: Multumesc. Daca-mi puteti da si o persoana de contact de acolo, cu care ati lucrat.. pe personal

@Digix: Nu stiu daca va refereati la post-ul meu, dar daca aveti informatii mai clare, le astept cu interes. Aluziile sunt nefolositoare.

Edited by Loto, 16 June 2015 - 15:31.


#172
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,855
  • Înscris: 03.02.2007
Poate că mă înșeală mirosul, dar motive există. Vorbeau doi useri înscriși la câteva zile distanță unul de altul, despre o firmă puțin cunoscută.
E singura firmă din Prahova care lucrează pe Veka? Pentru o casă vin firmele și din București, să fii sigur!

Dacă mă înșel, scuze, dacă nu, nu!

#173
MBI

MBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.08.2007
Eu sunt din orasul  Buzau. Si da, sunt singura firma de aici cu Veka. Eu mi-am pus cateva ferestre la apartament. Nu cred ca venea cineva din Bucuresti pentru o comanda asa mica la un pret competitiv.


Eu am fost la ei in showroom. A venit acasa la masuratori seful/patronul si apoi la montaj o echipa de baieti. Numerele de telefon nu le mai am.

Digix, nu e vorba de  niciun spam sau clone. Uite discutia cu tine din 2013 referitor la acest subiect  http://forum.softped...6#entry12498834, cand v-am cerut sfatul.

#174
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 Loto, on 14 iunie 2015 - 08:00, said:

Aveti cumva referine legate de Dako?
Sint ok ca intentii ( conducerea doreste performanta)

Nu garantez pt "doreii" care poate s-au cuibarit si prin Buzau, dar merita incercat!

#175
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,855
  • Înscris: 03.02.2007

 MBI, on 16 iunie 2015 - 19:12, said:

Digix, nu e vorba de  niciun spam sau clone.

Ai scuzele mele!Posted Image

#176
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,119
  • Înscris: 22.06.2004
am vazut ieri postul lui digix si bine am facut ca nu am sters nimic. daca nu stii prea multe despre ei nu le da decat 50% si restul dupa montaj. se ofera discount 3%-5% pentru plata integral in avans in marea majoritate din cazuri

Edited by conu71, 17 June 2015 - 11:54.


#177
Loto

Loto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.08.2007
Multumesc tuturor pentru informatii (chiar si suspiciosului Digix)
Am cerut oferte de la 9 firme, am primit de la toate oferte pe Rehau si Veka. Nici la mine nu este o lucrare mare: 21,258 mp (19 buc. din care 2 usi si 5 geamuri fixe)
Am decis pe baza pretului, a informatiilor pe care le aveam (si de pe site) despre produse si, nu in ultimul rand, pe baza existentei unei reprezentante a firmei in Targoviste! Sper sa am suport si mai tarziu, daca apar probleme, fara niste costuri sau intarzieri uriase, codeli... stiti cum se intampla.
Sper sa nu ma fi inselat!

@Conu71: voi urma sfatul si vad ce iese!

#178
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,855
  • Înscris: 03.02.2007
Succese!

#179
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 Loto, on 17 iunie 2015 - 13:32, said:


pe baza existentei unei reprezentante a firmei in Targoviste!

O fi Rom....rv??

Bafta atunci!

#180
albina44

albina44

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.06.2015
Buna seara,
imi cer scuze daca deja s-a raspuns la aceasta intrebare, insa eu nu am gasit raspunsul pe acest forum, asa ca va intreb: ce firme de termopane din Cluj Napoca imi recomandati ?
Imi trebuie tamplarie pvc pentru o casa in constructie si momentan sunt in discutii cu : Helios , QFort, Geoplast, Novalex, PDV (fensterdesign).
De asemenea ma mai gandesc sa solicit oferta de la teraplast si liderplast.
Va rog sa imi impartasiti parerile dvs (bune sau rele) daca ati mai colaborat cu vreuna din firmele enumerate mai sus.
Multumesc.
O seara placuta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate