Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 

Sa construim o casa 2015-2019 Tamplarie si geamuri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
940 replies to this topic

#127
Marshall_Tm

Marshall_Tm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.04.2015

 NinDio, on 24 aprilie 2015 - 15:21, said:

Dear all,

Intrucat nu am cunostinte in domeniul tamplariei si al geamurilor astazi mi-am facut un cont pe Softpedia deoarece doresc sa obtin raspunsuri/recomandari vis-a-vis de o lucrare pe care intentionez sa o demarez. Astfel, doresc sa maresc living-ul cu spatiul terasei si in acest sens vreau sa inchid terasa cu "un perete de geam" care sa aiba partea centrala de aprox 2200x2300 mm fixa iar lateralele sa fie doua "usi" glisante din sticla, fiecare masurand aprox 1500x2300 mm. Nu vreau luna de pe cer sau cele mai ieftine solutii. Vreau solutia optima pentru o astfel de lucrare (tamplarie+geam+feronerie)!

Va multumesc anticipat pentru ajutor!

Salut,
Parerea mea este ca partea din fata sa o faci mobila, ceea ce s-ar preta acolo si sa nu fie exagerat ca pret... eu iti recomand o usa oscilo-culisanta cu actionare fortata (actionare din maner) cu PZ, blocare din cilindru. Lateralele fixe... De ce asa..?. Deoarece usa oscilo culisanta o poti folosi si pentru aerisire, pe partile laterale in functie de buget, poti opta si pentru deschidere, dar eu cred ca nu este nevoie.
Ca si profil sa fie de minim 76mm, tripan(3 straturi de sticla) de la 42mm in sus, feronerie Maco, Siegenia sau Roto.
Conteaza insa sa izolezi bine si acoperisul.
Bafta!

#128
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 danutzablondutza, on 24 aprilie 2015 - 12:05, said:

Fastcojo...ai putea sa-mi trimiti si mie ceva recomandari...sunt din Iasi!


Doar prin pm, caci vad ca daca trec nume de firme sint ascunse repede!

 manghels, on 24 aprilie 2015 - 12:30, said:

si mie chiar Posted Image.
Idem

#129
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008
Bineînțeles .. pe PM sau aici dacă mai interpui niste litere in denumiri astfel incat sa intelegem la ce te referi..

#130
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 27.10.2005

 Dorel-TheSkillMaster, on 11 aprilie 2015 - 14:07, said:


Acum, ideea e ca, ferestrele de mari dimensiuni cu cercevea intermediara ar trebui (in functie de "reteta" producatorului) sa fie mai bune decat cele cu cercevea de fereastra, pretul lor va fi mai mare, deci, problema se pune daca merita sau nu, parerea mea este ca merita. Daca banii sunt o problema, asta nu inseamna ca nu merita, ci ca nu ne permitem, totusi putem face un efort macar pentru anumite piese, sau nu.

Din punctul meu de vedere, atunci cand vorbim despre destinatia profilelor, numele producatorului si seria profilului conteaza mai putin.

Un exemplu este Deceuninck, eu cred despre usa rezidentiala pe arcade 71 ca este mai buna decat usa rezidentiala pe E Forte.

Am mai discutat cu un producator (unul ager, care m-a gasit el pe mine, nu eu pe el) si care mi-a zis ca de fapt rezistenta usii, pana la urma, mi-o da armatura si numarul de balamale folosite. Si ca daca vreau mai mult de doua balamale, renunt la oscilobatare (logic). el zice ca la o armatura de 2cm, usa aia, cu doar doua balamale, rezista si daca te dai huta pe ea, chiar daca e cu cercevea de fereastra. Dar spunea ca imi pune fara probleme si cercevea intermediara, daca tin neaparat. Ideea e ca nu stiu daca sa tin de asta ca orbul de bata sau nu. Si daca o usa de terasa e mai bine sa o fac usa, doar batanta sau sa o las oscilobatanta.

#131
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 05.12.2004
Tematica EURO-Fereastra, editia 25 mai 2015

Revista Fereastra va invita la Conferinta Internationala EURO-Fereastra, care va avea loc in Bucuresti, la data de 25 mai 2015.
TEMATICA

Tema centrala a evenimentului o reprezinta analiza modului in care noile prevederi ale directivelor europene (transpuse in normele nationale armonizate), referitoare la realizarea de imobile sustenabile si eficiente energetic, vor influenta piata autohtona de tamplarie si fatade cortina.

http://www.euroconfe...8-mai-2015.html


http://www.euroconferinte.ro/

Edited by luk2011, 26 April 2015 - 00:29.


#132
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 xml, on 25 aprilie 2015 - 12:03, said:

Am mai discutat cu un producator (unul ager, care m-a gasit el pe mine, nu eu pe el) si care mi-a zis ca de fapt rezistenta usii, pana la urma, mi-o da armatura si numarul de balamale folosite. Si ca daca vreau mai mult de doua balamale, renunt la oscilobatare (logic). el zice ca la o armatura de 2cm, usa aia, cu doar doua balamale, rezista si daca te dai huta pe ea, chiar daca e cu cercevea de fereastra. Dar spunea ca imi pune fara probleme si cercevea intermediara, daca tin neaparat. Ideea e ca nu stiu daca sa tin de asta ca orbul de bata sau nu. Si daca o usa de terasa e mai bine sa o fac usa, doar batanta sau sa o las oscilobatanta.


Probabil era vorba de armatura de 2mm, da are dreptate, rezistenta tamplariei este data de armatura.

Ce ar mai fi trebuit precizat, pe langa grosimea armaturii, 2mm este minim recomandat, la tamplaria color, la alb minim este 1,5mm (exista de 3 si chiar de 4mm), e adevarat ca la noi armatura mai groasa de 2mm e greu de gasit, abea se gaseste de 2,5 (foarte rar). Rezistenta tamplariei tine si de forma armaturii (rectangulara ar fi indicat) si de dimensiunile si amplasarea in profil, nu doar de grosime.

Numarul de balamale, este irelevant, importanta este destinatia balamalelor si calitatea acestora. O usa standard are trei balamale (de usa), se mai pun si 4 balamale, la usile mai inalte de 2100 mm (personal consider ca aceste situatii ar trebui evitate, a patra balama consider ca nu poate rezolva problemele puse de o usa peste dimensiunea 2100mm).

Intradevar, "ager" producator, ar fi fost bine sa-l intrebi, de ce balamalele de usa sustin aceeasi greutate ca si cele de fereastra (120kg), insa unele sunt pentru usi, altele sunt pentru ferestre, la unele costul ajunge la cativa euro iar la celelalte costul poate fi de cateva zeci bune de euro (chiar sute de euro, avand in vedere ca balamalele de usi trebuie corelate cu profile de usi)?

Pana la urma nu inteleg neclaritatile, vrei sa ai niste usi, sau niste ferestre pe care le vei utiliza pe post de usi?
Alegerea este a ta, ia insa in considerare, aspectele care tin de modul de utilizare:

- cum se foloseste o fereastra si cum se foloseste o usa
- in ce pozitie sta mai mult o fereastra si in ce pozitie sta o usa
- numarul de utilizari zilnice la fereastra sau la usa
- numarul de persoane care utilizeaza o fereastra si numarul de persoane care utilizeaza o usa
- destinatia, scopul realizarii unei ferestre sau a unei usi

si ar mai fi si altele.

Pana la urma ce-i asa de greu? Printr-o fereastra nu e normal sa iesi sau sa intri (din si in casa), decat in situatii "speciale" si de regula este vorba de casele altora, nu de a ta.

P.S. "producatorul" o fi el "ager", dar daca are timp sa te caute pe tine, nu prea e producator, o fi vre-un dealer care n-are de lucru si nici prea mare legatura cu tamplaria.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 26 April 2015 - 13:43.


#133
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 03.02.2007

 Dorel-TheSkillMaster, on 26 aprilie 2015 - 13:22, said:

Printr-o fereastra nu e normal sa iesi sau sa intri (din si in casa), decat in situatii "speciale" si de regula este vorba de casele altora, nu de a ta.

Și momentul când ieși pe balcon, ușa de balcon tot fereastră fiind.

#134
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 Digix, on 26 aprilie 2015 - 16:37, said:



Și momentul când ieși pe balcon, ușa de balcon tot fereastră fiind.

Nu cred ca nu intelegi ce vreau sa spun, oricum chiar eu, intr-o postare anterioara, am spus ca ies pe balcon printr-o fereastra, de 2-3 ori pe saptamana, sau chiar mai rar.

#135
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 03.02.2007
Mă refeream la faptul că spui că nu e normal. Eu am exemplificat situația des întâlnită când e normal.
Ai zis tu că ieși printr-o fereastră, dar eu probabil nu am citit.

Vezi că nu ai setate diacriticele.

Edited by Digix, 26 April 2015 - 17:48.


#136
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 Digix, on 26 aprilie 2015 - 17:48, said:


Vezi că nu ai setate diacriticele.


Daca stie cineva cum se face asta pe o tableta GT 1000 (cred ca si tutankamon avea un model similar), eu ma conformez.

 Digix, on 26 aprilie 2015 - 17:48, said:


Ai zis tu că ieși printr-o fereastră, dar eu probabil nu am citit.


citez din mine, ca sa fii sigur, postarea integrala este doua pagini mai in spate

 Dorel-TheSkillMaster, on 11 aprilie 2015 - 14:07, said:



Pai, sunt balcoane sau terase, din punctul meu de vedere nu e acelasi lucru. La mine, frecventa de utiliziare a usii de balcon (cu cercevea de fereastra), este de 2/3 ori eu, de 2/3 ori "sefa", pe saptamana, in rest sta pe oscilobatare sau inchisa ("fereastra" este alba, executata bine, mai e si protejata, balconul fiind inchis), in aceste conditii eu as oferi garantie pe viata pentru o astfel de "fereastra".



#137
Marshall_Tm

Marshall_Tm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.04.2015

 Dorel-TheSkillMaster, on 11 aprilie 2015 - 14:07, said:



Pai, sunt balcoane sau terase, din punctul meu de vedere nu e acelasi lucru. La mine, frecventa de utiliziare a usii de balcon (cu cercevea de fereastra), este de 2/3 ori eu, de 2/3 ori "sefa", pe saptamana, in rest sta pe oscilobatare sau inchisa ("fereastra" este alba, executata bine, mai e si protejata, balconul fiind inchis), in aceste conditii eu as oferi garantie pe viata pentru o astfel de "fereastra".

Daca as avea o terasa, probabil usa de terasa ar fi cea mai utilizata.

Din cele patru usi, sunt aproape convins ca cel putin una din ele va fi cea mai utilizata piesa din toata tamplaria, aceea sigur ar trebui configurata ca o usa secundara.

Inca ceva, asa ca idee, in zona mea exista reprezentanti ai unor firme din Ungaria (inainte de asta, au fost reprezentantii unor renumite firme autohtone), problema lor cea mai mare este ca nu pot comanda usa rezidentiala cu cercevea intermediara, asa ceva nu exista. Daca vor cercevea intermediara, aceasta vine echipata ca usa de balcon.

Acum, ideea e ca, ferestrele de mari dimensiuni cu cercevea intermediara ar trebui (in functie de "reteta" producatorului) sa fie mai bune decat cele cu cercevea de fereastra, pretul lor va fi mai mare, deci, problema se pune daca merita sau nu, parerea mea este ca merita. Daca banii sunt o problema, asta nu inseamna ca nu merita, ci ca nu ne permitem, totusi putem face un efort macar pentru anumite piese, sau nu.

Din punctul meu de vedere, atunci cand vorbim despre destinatia profilelor, numele producatorului si seria profilului conteaza mai putin.

Un exemplu este Deceuninck, eu cred despre usa rezidentiala pe arcade 71 ca este mai buna decat usa rezidentiala pe E Forte.



Un exemplu este Deceuninck, eu cred despre usa rezidentiala pe arcade 71 ca este mai buna decat usa rezidentiala pe E Forte

Ce intelegi tu prin "mai buna" pentru usi rezidentiale Arcade decat Eforte?
Explica-mi si mie pt. ca la faza asta ma-i pierdut!

Edited by Marshall_Tm, 26 April 2015 - 19:26.


#138
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 Marshall_Tm, on 26 aprilie 2015 - 19:25, said:





Un exemplu este Deceuninck, eu cred despre usa rezidentiala pe arcade 71 ca este mai buna decat usa rezidentiala pe E Forte

Ce intelegi tu prin "mai buna" pentru usi rezidentiale Arcade decat Eforte?
Explica-mi si mie pt. ca la faza asta ma-i pierdut!

Tocul si cerceveaua destinate usilor rezidentiale de la inoutic Arcade 71, consider ca ofera o structura mai rezistenta pentru usi decat tocul si cerceveaua de la inoutic e forte.

E adevarat, teoretic, daca pe arcade exista toc si cercevea de usa rezidentiala (intr-o anume configuratie), aceeasi configuratie ar trebui sa existe si pe e forte, nu stiu sigur daca nu exista sau nu se aduce in Romania.

Acea anume configuratie inseamna ca, camera principala (in care se introduce armatura), se afla chiar langa peretele interior (intre balama si armatura exista doar peretele interior), de regula profilele mai au o camera intre camera cu armatura si balama, ceea ce din punctul meu de vedere inseamna o fixare mai slaba a balamalei.



#139
Marshall_Tm

Marshall_Tm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.04.2015

 Dorel-TheSkillMaster, on 26 aprilie 2015 - 20:50, said:



Tocul si cerceveaua destinate usilor rezidentiale de la inoutic Arcade 71, consider ca ofera o structura mai rezistenta pentru usi decat tocul si cerceveaua de la inoutic e forte.

E adevarat, teoretic, daca pe arcade exista toc si cercevea de usa rezidentiala (intr-o anume configuratie), aceeasi configuratie ar trebui sa existe si pe e forte, nu stiu sigur daca nu exista sau nu se aduce in Romania.

Acea anume configuratie inseamna ca, camera principala (in care se introduce armatura), se afla chiar langa peretele interior (intre balama si armatura exista doar peretele interior), de regula profilele mai au o camera intre camera cu armatura si balama, ceea ce din punctul meu de vedere inseamna o fixare mai slaba a balamalei.

Prietene din Arad... Despre care toc vorbim aici (probabil ca stii ca exista toc de usa si toc de fereastra)

#140
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 Marshall_Tm, on 26 aprilie 2015 - 21:45, said:



Prietene din Arad... Despre care toc vorbim aici (probabil ca stii ca exista toc de usa si toc de fereastra)

Eu stiu asta, ma refer insa la tocul de rezidentiala de pe arcade (acesta are si toc intermediar, cel mai des folosit la usi).

Nici tocul de rezidentiala de pe arcade nu l-a vazut prea multa lume, ce sa mai vorbim despre tocul de rezidentiala de la e forte, cred ca nu se aduce in Romania, el probabil exista.

Ce vreau eu sa spun este ca, decat sa alegem e forte (cu toc si cercevea intermediara), la usa rezidentiala, mai bine arcade (cu toc si cercevea de rezidentiala). Sigur, daca pe e forte ni se ofera produsele destinate usilor rezidentiale, atunci produsele pe e forte sunt superioare, nu cred insa ca se poate obtine asa ceva in Romania.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 27 April 2015 - 08:03.


#141
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 27.10.2005

 Dorel-TheSkillMaster, on 26 aprilie 2015 - 13:22, said:

Pana la urma nu inteleg neclaritatile, vrei sa ai niste usi, sau niste ferestre pe care le vei utiliza pe post de usi?
Alegerea este a ta, ia insa in considerare, aspectele care tin de modul de utilizare:

- cum se foloseste o fereastra si cum se foloseste o usa
- in ce pozitie sta mai mult o fereastra si in ce pozitie sta o usa
- numarul de utilizari zilnice la fereastra sau la usa
- numarul de persoane care utilizeaza o fereastra si numarul de persoane care utilizeaza o usa
- destinatia, scopul realizarii unei ferestre sau a unei usi

si ar mai fi si altele.

Am o fatada, cu geamuri si usi cam asa, de la dreapta la stanga:

- un living + dining, care in dreapta mult are o fereastra cat o usa, un ochi fix lat si o usa de acces pe terasa (si in stanga ei alt ochi fix lat). Usa asta va fi cea mai "frecata", de catre cei care vor iesi pe terasa si in curte.
- mai la stanga de ele, am o bucatarie, cu o usa de acces tot pe terasa / curte, usa care va fi folosita mai rar decat cea de la living, dar nu chiar din an in paste. Ba chiar de cateva ori pe zi poate.

Logica ar fi destul de simpla, poate, in sensul ca fereastra (prin care poti sa si iesi pe terasa) o faci fereastra si celelalte doua le faci usi rezidentiale, nu? Sau faci fereastra cu cercevea de fereastra, usa principala de acces pe terasa rezidentiala si cea de bucatarie intermediara?

Deasupra bucatariei, insa, am dormitorul, cu un geam si o usa de acces pe balcon identice cu bucataria de mai jos. Intr-adevar, pe usa aia de balcon nu vom circula nici pe departe atat de des decat pe cea de la bucatarie. Dar fiind perfect aliniate cu cele de mai jos, e posibil sa strice simetria.

Care simetrie insa s-ar putea sa fie doar in capul meu, pentru ca nu stiu cine se va pozitiona in curtea vecinului (sau sa zboare cu drona), astfel incat sa vada ca eu, la etaj, am o usa, sau o fereastra, care nu seamana cu usa de jos.

Asta e trilema mea, intrucat ma gandeam ca e mai simplu sa le faci pe toate cu acelasi tip de cercevea (de fereastra daca rezista) si vor arata toate aproximativ la fel. Dar daca nu se recomanda sa le fac asa, m-ar interesa cum sa le cer pe cele trei cu semnul intrebarii (usa de living, principala, de acces in curte, cea de bucatarie, destul de utilizata si ea si cea de balcon, mai putin utilizata).

Edited by xml, 27 April 2015 - 09:29.


#142
al3xa_sv

al3xa_sv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.04.2015
Buna ziua,ma ajutati si pe mine cu un raspuns la o intrebare?Ce inseamna colturi termosudabile?

#143
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 al3xa_sv, on 27 aprilie 2015 - 12:56, said:

Buna ziua,ma ajutati si pe mine cu un raspuns la o intrebare?Ce inseamna colturi termosudabile?

Sunt piese destinate usilor rezidentiale, ele fac legatura intre armatura verticala si cea orizontala, fiind sudate in acelasi timp cu profilul, rigidizeaza colturile partii mobile.

Teoretic, orice usa de intrare in casa ar trebui sa contina coltare sudabile sau coltare cu prindere mecanica. Acestea insa presupun costuri suplimentare semnificative, nu atat datorita pretului lor (20-25 euro sudabile, 50-60 euro cu prindere mecanica / set, foaie de usa), ci mai ales pentru ca ele se pot monta doar in anumite conditii ale tamplariei, profile si armaturi destinate usilor rezidentiale.

Impreuna, aceste costuri duc la valori aproape duble (fata de o usa "eco") ale costului final al unei usi, cu toate acestea mie mi se pare ca usa de intrare merita cea mai mare atentie, mai mare decat coeficientul de transfer termic, mai mare decat denumirea profilului sau a feroneriei.

#144
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 xml, on 27 aprilie 2015 - 09:28, said:



Logica ar fi destul de simpla, poate, in sensul ca fereastra (prin care poti sa si iesi pe terasa) o faci fereastra si celelalte doua le faci usi rezidentiale,


Mi se pare un pic exagerat sa faci cele doua usi rezidentiale (pana la urma sunt usi secumdare), ca si usi secundare consider ca e suficient. Estetic vorbind, vei avea aprox 20-25mm de profil in plus la partea mobila, nu cred ca va fi usor de obsevat. Important este sa ai balamale de usa, broasca si maner pe ambele parti, iar usile sa fie executate "cu bun simt".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate