Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Cousteau !

Valoare vanzare laptop

Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...
 Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13837 replies to this topic

#6733
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Aveti idee daca waze-ul poate fi folosit in Bulgaria si Grecia offline, cu datele mobile inchise? Am abonament la singurul provider din R care nu ofera roaming, iar internetul e cam scump. Sau pot folosi o aplicatie gen Maps.me care zice ca dupa ce ti-ai descarcat hartile functioneaza offline? Dar ambele aplicatii "ma vad" in continuare prin GPS, nu?

#6734
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Descarca Here We Go si hărțile țărilor prin care treci. Apoi, din setările aplicației, bifează "Set app to stay offline". Folosește program de navigație, nu l.ba aia de Waze.

#6735
viomobil

viomobil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 09.10.2007
Da, poti, s-a mai discutat aici, dar uite si un link gasit la o cautare simpla pe Goagăl. Ramane doar problema informatiilor de trafic care nu vor mai fi de actualitate cand vei ajunge intr-o anumita zona. Din experienta, desi mi-am furat-o de cateva ori, iti recomand sa iti notezi inainte localitatile prin care treci, sa ai macar o harta cat mai recenta la tine, si sa folosesti cu incredere indicatoarele, fac minuni, ca si in cazul "stramosilor" nostri de acum 20 si mai bine de ani, cand nu existau telefoane mobile, gps-uri etc.
De asemenea, gasesti destule aplicatii android de gps ce nu folosesc date, eu de ex. foloseam MapFactor Navigator.

#6736
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 16.04.2007

 griegut, on 28 august 2018 - 16:01, said:

Aveti idee daca waze-ul poate fi folosit in Bulgaria si Grecia offline, cu datele mobile inchise? Am abonament la singurul provider din R care nu ofera roaming, iar internetul e cam scump. Sau pot folosi o aplicatie gen Maps.me care zice ca dupa ce ti-ai descarcat hartile functioneaza offline? Dar ambele aplicatii "ma vad" in continuare prin GPS, nu?
Folosesc de cativa ani Maps.me si nu am avut probleme niciodata. Descarci hartile pt Bg, Gr ( eventual si Ro ) si iti vezi de drum linistit Posted Image

P.S. Care e providerul din Ro de nu da roaming ?

#6737
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,069
  • Înscris: 08.08.2018
MapFactor Navigator este foarte bun, l-am folosit si eu. Am trecut pe la Bechet, taxele sunt 30 lei taxe port romani, 60 lei auto bac, 5 lei persoana bac, 6 euro taxe port bulgari. Plecarea la ore impare, incepand cu ora 5 dimineata. Am fost la bac la 8 45, am plecat pe la 9 25. Ajuns la Oryahovo, te opresti la ghisee, iei cartile de indentitate, talonul si asigurarea masinii, mergi la primul ghiseu pe stanga unde achiti taxa de port, primesti chitanta in doua exemplare, apoi primul pe dreapta, unde se face controlul la acte, primesti un cartonas ca totul e in regula, apoi, optional, al doilea ghiseu pe dreapta, pentru rovigneta, aveau doar pe o saptamana, asa ca am zis pas. La masina, spre Grecia, treci de un nene caruia-i dai o chitanta, pe langa altul caruia-i dai cartonasul, au verificat si portbagajul, cautand pork. Nu o lua prin Oryahovo, se lucreaza la drum si e horror, mergi spre Mizia, drumul e bun iar ocolul e de max 2 km. Pe drumul spre Mizia, un mic Lukoil pe stanga, unde am platit, cu cardul, rovigneta pe o luna (30 leva ~ 71 lei). Contimua spre Sofia, drum foarte bun si liber pana la Botevgrad. Doar trei masini de politie pe drum, sensul opus. Plinul facut la Ploski, un Shell, inainte de Sandanski. Kulata cu 10 masini in fata, totul a mers foarte repede. Primii 10 km din cei 20 afectati la intrarea in Grecia sunt refacuti, se merge perfect. Pe alti 10 au restrictionat, din fericire, doar pe banda a 2-a, cu restrictie de 70km/h. Apoi Grecia, doar autostrada, tuneluri, frumos.

#6738
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,781
  • Înscris: 03.04.2017

 griegut, on 28 august 2018 - 16:01, said:

Aveti idee daca waze-ul poate fi folosit in Bulgaria si Grecia offline, cu datele mobile inchise? Am abonament la singurul provider din R care nu ofera roaming, iar internetul e cam scump. Sau pot folosi o aplicatie gen Maps.me care zice ca dupa ce ti-ai descarcat hartile functioneaza offline? Dar ambele aplicatii "ma vad" in continuare prin GPS, nu?
Și bine că ai abonament la Digi ,nu plătești decât ce consumi și nu e de speriat. Eu anul trecut cu hărți online,niste telefoane scurte și putina navigare am platit vre-o 5 euro în plus,anul asta internetul e mai ieftin, vre-o 3 euro și ceva 1GB. Nu prea merita sa mergi offline,Waze te atenționează la camere și poate politie. Cu tot cu traficul puțin pe care o să-l faci tot ai sa plătești mai puțin că la ceilalți operatori.

#6739
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 27.11.2009

 carnitza, on 27 august 2018 - 13:31, said:

La granita ro-bg se controleaza cumva ce mancare ai la tine ? (adica sa nu ai preparate din porc? )

Eu am trecut pentru o zi in Bulgaria, pe 14 august, pe la Vama Veche. M-au intrebat daca am carne de porc in masina si m-au pus sa deschid portbagajul. Celor din fata mea le-au facut un control mai serios. Eu aveam portbagajul mai gol, s-au uitat 2 secunde.

#6740
csecszoltan

csecszoltan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2018
Bună ziua! Săptămâna viitoare mă duc în Grecia, mai exact Paralia Katerini. Aș dorii să întreb intr-o rază de max 200 km (400 dus-intors) ce pot să vizitez? Menționez că este prima dată când mă duc în Grecia. Mulțumesc 😀

#6741
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 csecszoltan, on 29 august 2018 - 08:59, said:

Bună ziua! Săptămâna viitoare mă duc în Grecia, mai exact Paralia Katerini. Aș dorii să întreb intr-o rază de max 200 km (400 dus-intors) ce pot să vizitez? Menționez că este prima dată când mă duc în Grecia. Mulțumesc ��
Meteora

#6742
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 xhermesx, on 28 august 2018 - 13:47, said:

PSC: Pe bune, tuci de mamaliga?? Glumesti, nu? Posted Image Posted Image Cat despre controale, te-au verificat de doua ori la Kulata? Te-oi fi uitat urat la ei :-) Pe mine nu m-au controlat niciodata in masina in vami in ultimii 10 ani.
Nu glumesc absolut deloc. Evident, mămăliga a fost preparată la chicinetă, tuciul era gol. Am fost invitaţi şi noi la masă... a fost o senzaţie inedită să mănânc ca la soacra mea la ţară în timp ce vedeam marea şi un steag al Greciei fluturând pe un acoperiş...
Nu numai pe mine m-au controlat, li se pusese pata pe majoritatea românilor. Într-un alt an, nu mai ştiu care, opriseră un sârb care avea un chip de mercenar, însă omul era paşnic, coopera cu ei.
Sunt, probabil, motivaţi de "escaladarea terorismului" şi de fluxul de migranţi care a inundat Grecia. Depinde şi de toanele în care îi găseşti. În decurs de 2 luni am văzut un puturos cu osânză care nu catadicsea să iasă de la birou şi un elev simpatic care ne-a întâmpinat foarte politicos.

 csecszoltan, on 29 august 2018 - 08:59, said:

Bună ziua! Săptămâna viitoare mă duc în Grecia, mai exact Paralia Katerini. Aș dorii să întreb intr-o rază de max 200 km (400 dus-intors) ce pot să vizitez? Menționez că este prima dată când mă duc în Grecia. Mulțumesc ��
Salonic, oraşul Katerini, situl arheologic de la Dion, oraşul Litohoro, satul Paleo Panteleimonas (aici poate că @OvidiuNS este mai în temă), mănăstirea săpată în stâncă de pe Valea Tempi... şi Meteora, evident.
Înainte de a intra în Litohoro se face un drum de acces pe muntele Olimp, se poate urca cu maşina până la cota 1.100 sau 1.200, nu mai ştiu, iar de acolo pe măgari, cu ghizi.
Recomand plaja din Neoi Poroi, în detrimentul celei din Paralia, măcar o singură dată.

Edited by PSC, 29 August 2018 - 10:39.


#6743
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 05.09.2007

 csecszoltan, on 29 august 2018 - 08:59, said:

Paralia Katerini.  intr-o rază de max 200 km (400 dus-intors) ce pot să vizitez? Menționez că este prima dată când mă duc în Grecia. Mulțumesc ��

Meteora ~ 180 km
Salonic ~ 70 km
Muntele Athoss ~ 200 km
Si alte frumuseti ... nu sunt zile ...
Vacanta placuta si timp frumos!

#6744
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 16.02.2017

 marian.bazavan, on 29 august 2018 - 10:45, said:

Meteora ~ 180 km
Salonic ~ 70 km
Muntele Athoss ~ 200 km
Si alte frumuseti ... nu sunt zile ...
Vacanta placuta si timp frumos!
Muntele Athos NU.
Este regiune autonoma si poti ajunge acolo doar cu viza si doar ca barbat...ca femeie exclus...nici macar pe apa la mai putin de 500 metri de tarm.
Daca esti mai religios de fire poti alege sa vizitezi Ouranoupoli..mai iti iei o icoana,mai un calendar bisericesc..mai faci o plecaciune..etc.
Muntele Athos decat ''de ''pe apa sa vezi manastirile.

Attached Files


Edited by Music-Box, 29 August 2018 - 10:55.


#6745
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Decât Muntele Athos, mai bine braţele Kassandra sau Sithonia, sunt mai aproape, dar tot necesită efort de a ajunge până la ele şi înapoi. Şi sunt turistice, nu ecleziastice.

Hai că m-aţi provocat, încep să caut cazare pentru mijlocul lui septembrie, pentru Sarti. Dacă reuşesc, vă voi ţine la curent cu drumurile.

#6746
csecszoltan

csecszoltan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2018

 PSC, on 29 august 2018 - 10:59, said:

Decât Muntele Athos, mai bine braţele Kassandra sau Sithonia, sunt mai aproape, dar tot necesită efort de a ajunge până la ele şi ĂŽnapoi. Şi sunt turistice, nu ecleziastice.

Hai că m-aţi provocat, ĂŽncep să caut cazare pentru mijlocul lui septembrie, pentru Sarti. Dacă reuşesc, vă voi ţine la curent cu drumurile.

 Music-Box, on 29 august 2018 - 10:53, said:


Muntele Athos NU.
Este regiune autonoma si poti ajunge acolo doar cu viza si doar ca barbat...ca femeie exclus...nici macar pe apa la mai putin de 500 metri de tarm.
Daca esti mai religios de fire poti alege sa vizitezi Ouranoupoli..mai iti iei o icoana,mai un calendar bisericesc..mai faci o plecaciune..etc.
Muntele Athos decat ''de ''pe apa sa vezi manastirile.

 marian.bazavan, on 29 august 2018 - 10:45, said:



Meteora ~ 180 km
Salonic ~ 70 km
Muntele Athoss ~ 200 km
Si alte frumuseti ... nu sunt zile ...
Vacanta placuta si timp frumos!

 cata, on 29 august 2018 - 10:03, said:



Mulțumesc mult pentru răspunsuri. Cred că o să rămân cu Meteora, Thessaloniki, Muntele Olymp și plaja de la Neo Poroi, unde am văzut că este și un castel ��

#6747
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Castelul este în Platamonas, lângă Neoi Poroi.

#6748
viomobil

viomobil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 09.10.2007
Hai ca tot se discuta pe aici de Waze, tocmai ce m-a bagat in balarii (intr-o parcare de Penny) in semi-buricul Bucurestiului (Colentina) Posted Image  concluziile le trage fiecare.

#6749
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am tras deja concluziile, dar nu le-am mărturisit explicit aici, am totuşi respect faţă de cei care m-ar citi pentru prima dată, de moderatori şi de admini.
În zona Obor (foarte aproape de acel Penny) l-a băgat în ghena de gunoi pe un coleg de-al meu (eu eram pe locul din dreapta şi l-am scos de acolo cu OsmAnd).

Edited by PSC, 29 August 2018 - 12:07.


#6750
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Cati KM de la granita poti circula fara vigneta in Bulgaria ?  adica esti nevoit sa o cumperi in prima benzinarie sau poti cumpara si mai incolo ?  (as evita aglomeratia de la casa din prima/ultima benzinarie)

cam cate ore as face in realitate pe traseul  Timisoara - Moravita - Smederevo - Nis - Sofia - Kulata - Thessaloniki  . Google maps zice 9h 43m . Cat s-ar putea adauga din cauza aglomeratiei din puntele de trecere a frontierei ? (din motive obiective nu mergem prin Macedonia)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

adirot

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate