Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13888 replies to this topic

#6697
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,074
  • Înscris: 08.08.2018
Problema cu ziua de 3 septembrie. Greva ferry in toata Grecia :/

#6698
roana71

roana71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 25.06.2007
Anul trecut am fost în aceiasi perioada, tot Thassos, doar ca era duminica, iar drumul a fost liber, în Makaza a fost full, la feribot liber... Eu am ajuns la concluzia ca e vorba de noroc... am pierdut 2 zile de concediu doar ca să nu prind aglomerația din weekend... Am prins o pe cea de la începutul saptamanii😁.. Anul viitor plec vineri sau sâmbătă..

#6699
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 09.02.2004

View Postatupi, on 24 august 2018 - 15:41, said:

Gmaps e free Posted Image Cred ca si la un TomTom sau alt serviciu platit pe care dai bani e posibil sa mai ai ceva scapari mai ales in partea asta de Europa, dar ce vorbesc eu ca si in Germania sau Elvetia a vrut navigatia masinii sa ma bage pe niste sensuri interzise.
Va sugerez sa testati TomTomGo pentru telefoane mobile la care taxa lunara e mica si o platesti doar ptr luna in care mergi in concediu. Varianta free e valabila numai ptr 75km si mi s-a parut interesant modul lor de ghidare, parca ceva mai avansat decat waze sau gmaps
TomTom are cel mai bun motor de rutare. Daca ii schimbi si vocea (din momaia de Oana care are prune in gura cu Cosmina Pasarin) chiar este o navigatie pe care sa te bazezi. Au info trafic si pt BG/GR si restul Europei, Romania din pacate nu.

#6700
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 06.11.2008
Prin punctul de frontiera Zlatograd - Hermes a mai trecut cineva de curând? Cum se prezintă drumul până la punctul de frontiera ( prin Bulgaria de la punctul unde se desparte de drumul spre Makaza ) și după ( prin Grecia ) ? Știu că e cam îngust drumul dar prefer un astfel de drum decât să pierd 2 ore stând pe loc la Makaza.

Edited by protecties, 26 August 2018 - 17:02.


#6701
catalinasef

catalinasef

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.08.2018
Buna...a mers cineva de curand pe la Calafat-Vidin? Cum se prezinta drumul de la Vidin pana la granita cu Grecia?

#6702
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,899
  • Înscris: 04.07.2010

View Postprotecties, on 26 august 2018 - 17:01, said:

... punctul de frontiera Zlatograd - Hermes ...

Pe la Hermes nu se trece, poate Thermes Posted Image.

În rest, şi pe mine mă interesează, deşi nu cred că mai e cazul, cam gata cu sezonul şi aglomeraţia.


Sănătate şi tcb !

#6703
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 06.11.2008
Mulțumesc pentru corectare..auto corectul telefonului mai face mișto de mine..as zice că traseul prin acest punct de frontiera ar face experiența vacantei in Thassos mai interesantă!

#6704
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,899
  • Înscris: 04.07.2010
Interesantă da, dar plăcută ... e discutabil: de exemplu, în 2010 nevastă-mea nu a fost prea încântată, cam prea multe curbe, chit că am avut grijă să merg cât mai lin posibil.

În fine, cum ziceam, cred că nu mai e cazul să căutăm alternative la Makaza, deşi e bine de ştiut cum se mai prezintă asfaltul. În 2010 era foarte bun pe porţiunea cea nouă şi îngustă, apoi până la Xanthi (şi nu numai) era destul de vechi încă de atunci.


Sănătate şi tcb !

#6705
um2802

um2802

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 15.12.2001
OvidiuNS & cornelussv, multumesc de sfaturi, au mers perfect :)
Am mers pe varianta asta, in 15 min am trecut de la bulgari la greci, 5 / 6 masini in fata mea.
Am plecat la 3 dim din Bucuresti  pe la 11 eram in Alexandroupoli.
La bulgari nema politie, dar la greci da, pe undeva pe la mijlocul distantei, in Grecia, o masina civila cu 2 politiste si un pistol radar, apoi inainte de autostrada, 3 suv-uri  sub un pod, cam 6 politisti, care m-au si oprit, talon + permis, au plecat cu ele au verificat nu stiu ce, aveau si aia pistol radar, in 5 min s-au intors mersi si drum bun.
Nu stiu ce a fost, ei stiu.
Ma intorc pe 01.09, cam ce varianta de intors  sa aleg?

#6706
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Probabil te verifică în sistem daca ai amenzi de la ei neplătite.

În Austria daca ai amenzi și te oprește politia îți ia numerele daca nu plătești pe loc restanțele .

#6707
cornelussv

cornelussv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.08.2012

View Postum2802, on 26 august 2018 - 23:27, said:

OvidiuNS & cornelussv, multumesc de sfaturi, au mers perfect Posted Image
Am mers pe varianta asta, in 15 min am trecut de la bulgari la greci, 5 / 6 masini in fata mea.
Am plecat la 3 dim din Bucuresti  pe la 11 eram in Alexandroupoli.
La bulgari nema politie, dar la greci da, pe undeva pe la mijlocul distantei, in Grecia, o masina civila cu 2 politiste si un pistol radar, apoi inainte de autostrada, 3 suv-uri  sub un pod, cam 6 politisti, care m-au si oprit, talon + permis, au plecat cu ele au verificat nu stiu ce, aveau si aia pistol radar, in 5 min s-au intors mersi si drum bun.
Nu stiu ce a fost, ei stiu.
Ma intorc pe 01.09, cam ce varianta de intors  sa aleg?
Daca ajungi la Makaza pana in ora 9.00 sau dupa ora 16.00, poti merge linistit pe acolo, daca nu, tot pe unde ai venit.

#6708
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
La granita ro-bg se controleaza cumva ce mancare ai la tine ? (adica sa nu ai preparate din porc? )

Edited by carnitza, 27 August 2018 - 13:49.


#6709
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,136
  • Înscris: 16.02.2017

View Postcarnitza, on 27 august 2018 - 13:31, said:

La granita ro-bg se controleaza cumva ce mancare ai la tine ? (adica sa nu ai preparate din porc? )
https://observator.t...ria-262165.html
https://www.realitat...ra_2158609.html

#6710
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Pe mine nu m-a controlat nimeni la niciun PCTF (Ruse, Kulata) de mâncare. Şi nici pe cei din preajma mea.
Observator.tv ăsta face parte dintr-un trust media care începe cu litera I?

Acum, pe bune, pleci în Grecia cu friptura la tine?

#6711
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007

View PostDeenman, on 27 august 2018 - 14:03, said:

Cum ai vrea sa transporti carne pe 35 grade? cu lada frigorifica? nu zau....

ce e neclar in propozitia mea acolo unde am scris PRODUSE ... ???

ADICA, mai pe intelesul unora : un salam de sibiu, o bucata de muschi afumat, o cutie de pateu... etc

aici suntem pe topicul TURISM AUTO nu afaceri cu carne de porc transfrontaliere !!!

@ Music Box - multumesc !


@ Doggfather - nu stiu cum ar putea bulgarii (chiar daca au ceafa lata) sa ma caute DUPA droguri... poate sa ma caute DE droguri...


in fine .... multumesc pentru mistourile aruncate la o problema serioasa

Edited by carnitza, 27 August 2018 - 14:28.


#6712
maryqsel

maryqsel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 21.04.2008
Am revenit martea trecuta din vacanta petrecuta in Sithonia. In ultima noapte cazarea am avut-o la munte in zona Taxiarchis. De acolo am plecat dimineata la Salonic , unde am stat pana la 16.30.
Dupa 9 ore am ajuns la Drobeta . Fata de drumul ales la dus,prin pasul Petrohan, la intoarcere am luat-o dupa Sofia pe A2, care nu e in stare prea buna, apoi am continuat de la Botevgrad pe drumul 1, prin Mezdra-Vrata-Montana-Vidin.
Prin zona Vrata e o deviere de la drumul 1, care e in lucru. Pe acea deviere e o portiune de 5-6 km de drum denivelat, cu gropi, am mers cu grija, fiind si noapte.
Traficul a fost moderat. La vama Calafat am stat 20 de minute. La tiruri era o coada de vreo 5km.
E interesant ca la intoarcere Wazeul voia sa ma duca prin pasul Petrohan, in timp ce la dus , de la Montana imi indica sa o iau pe drumul 1.
Daca va fi reparat carosabilul in pasul Petrohan, la coborarea spre Sofia, va fi mai bine de mers pe acolo.
P.S. Niste prieteni din Timisoara care au venit si ei in Sithonia, au facut drumul prin Serbia si Macedonia si le a luat 12 ore.
Nu m-am resimtit dupa cele 9 ore de condus, la dus a fost chiar mai bine mergand doar pe zi; a fost mai obositor drumul de 4 ore de la Drobeta pana acasa, la Sibiu.

Edited by maryqsel, 27 August 2018 - 14:40.


#6713
TenYafteR

TenYafteR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.04.2005

View Postcatalinasef, on 26 august 2018 - 18:37, said:

Buna...a mers cineva de curand pe la Calafat-Vidin? Cum se prezinta drumul de la Vidin pana la granita cu Grecia?
Calafat - Vidin - Dimovo - Montana - Vrata - Sofia - Kulata. E putin mai lung, dar e cel mai bun.

Edited by TenYafteR, 27 August 2018 - 14:44.


#6714
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcarnitza, on 27 august 2018 - 14:26, said:

un salam de sibiu, o bucata de muschi afumat, o cutie de pateu... etc
multumesc pentru mistourile aruncate la o problema serioasa
Cred că tu glumeşti acum, nu noi.
Ceea ce enumeri sunt produse finite, pentru care nu te poate opri nimeni.
Isteria asta cu pesta porcină - sunt curios de ce porcii lui Dragnea au imunitate, apropo - se aplică la carnea de porc, nu la produsele finite.
Cu toate astea, dacă afară sunt 35 de grade - eu am prins chiar şi 43 de grade la Kulata într-un an - în maşină sunt cel puţin 50 de grade. La 50 de grade nu cred că mai sunt comestibile produsele din carne enumerate de tine, decât, poate, friptura la grătar sau similar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate