Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu
 

Cu masina spre Grecia prin Bulgaria

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
13836 replies to this topic

#13033
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 30.01.2008

View Postadirot, on 28 iunie 2023 - 10:00, said:


Pe la Plevna nu o mai iau ca oricum nu se repara pana se inaugureaza autostrada pana la Letnitsa(vara viitoare doar cu noroc toate loturile dar de la sf. lui 2023 f. probabil).'

iar apropo de ultima estimare de atunci cu prelungirea A2 Hemus,dupa multiplele schimbari de guverne interimare si scandaluri legate de avansul nelegal acordat constructorului autostrazii,noua realitate e ca foarte norocosi am fi daca vara viitoare ar fi gata pana unde intersecteaza drumul I-35 Plevna-Lovech desi inca de anul asta trebuia terminat pana la 301 Letnitsa.Lucrarile mai mult au stagnat si mai nou s-au revigorat.
Vise, taica, vise!

The construction progress as of April 2023 is as follows:
Section 1 – about 70% completed (at 64.70% as of 31.12.2022)
Section 2 – about 23% completed (at 20% as of 31.12.2022)
Section 3 – about 47% completed (at 46% as of 31.12.2022)
According to the information submitted by the minister, the new deadline for the complete implementation of the three sections is the second half of 2025, and until the end of 2023 is the deadline for the completion of Section 1 Boaza - Dermantsi.

Sursa

#13034
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,781
  • Înscris: 03.04.2017
Berea e de baut înainte de viraje ca sa te simti ca te leagana barca prin curbe😁

Edited by dacrad2, 28 June 2023 - 18:21.


#13035
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 15.06.2009

View Postadirot, on 28 iunie 2023 - 10:00, said:

Anul trecut,dupa mai multe recomandari de aici am urmat aceasta varianta de traseu descrisa in mesajul pe care l-am scris dupa parcugerea traseului.Acum ar fi bine sa aflam daca au aparut elemente noi in anul asta scurs.Harta calitatii drumurilor din BG arata un drum deteriorat si pe Byala-Veliko dar si primii 5-6 km din varianta descrisa mai jos apar cu rosu fata de portocaliu atunci.
Google maps zice ca varianta 301+401 e mai scurta cu 5-6 km dar necesita un timp mai lung cu 5=10 min,ceea ce la un drum lung chiar e in marja de eroare.Asa ca ramane doar strict de comparat calitatea celor doua portiuni de traseu la zi.Cum varianta Plevna,din descrierile de pana acum,cel mult s-a pastrat la acelasi nivel de calitate ca in 2022(adica optimist intitulat 'mediocru' din Obnova spre Yablanita) voi alege tot varianta de anul trecut insa pana atunci m-ar ajuta mult sa stiu daca a parcurs-o cineva si daca sunt actualizari(harta calitatii drumurilor bulgaresti are ultima data pusa prin aprilie deci e doar orientativa).


'Mai precis am intrat pe 301 in Kozar Belene si apoi 401 din Loveci pana la intersectia cu 4(langa Mikre).
Drum de circulat cu atentie de la Kozar Belene pana dupa Asenovti-valurit pe alocuri, cu gropi observabile si ocolibile daca mergi 80-90 in afara si 50-60 in localitati astfel incat sa incetinesti daca vine cineva din sens opus si nu poti ocoli. Nu sunt cratere, e ceva in genul drumurilor secundare din Grecia, asfalt sarit din petice.
Dupa Asenovti drum bun sau foarte bun
Anul trecut asa am mers si dus si-ntors, de doua ori,  a fost bine. Nu cred sa fi intalnit mai mult de 6-7 masini, hai 10. Si a fost si mai repede decat prin Plevna, am ajuns la autostrada cam in patru ore dupa ce am luat buvigneta de la Ruse. Anul asta la fel am sa fac si cred ca vor fi trei ture. Va zic miercurea care vine cum a fost.

Edited by kesarion111, 28 June 2023 - 19:15.


#13036
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,624
  • Înscris: 30.07.2007
Ma uitam si eu pe traseele astea si am descoperit o semnalizare rutiera inedita:
https://www.google.r...hl=ro&entry=ttu

#13037
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 02.03.2008
Si care ar fi ala?
Daca te referi la semnul de prioritate si cel de sens giratoriu, nu lau mai taiat in doua ca sa cedezi de doua ori, si nu ie rosu ca nu se asorta cu culoarea ochilor celui care la montat.

Edited by st3fan19, 28 June 2023 - 20:25.


#13038
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,384
  • Înscris: 02.06.2005
Aia care vin din stanga au cedeaza. https://www.google.r...hl=ro&entry=ttu

Ciudat oricum. Probabil ca au vrut sa faca "mai important" drumul care vine dinspre Balgarski izvor/ Veliko.

#13039
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postfoxbat, on 28 iunie 2023 - 16:14, said:

De fapt problema este ca nu ai mers cu ce trebuie. Alea sunt drumuri DE VIS pentru motociclisti. Conservarii (cei care merg cu conserva, 4 roti (si eu mai fac asta uneori)) nu au capacitatea de a le intelege.

Sa vezi ce drumuri sunt pe insule- cred ca iti ingropai "ghimbiristii":))
Serios, nu e pentru toata lumea"volanitul"/
Am intervenit ca sa nu speriam turistii:)
E de vis peisajul :)
Recomand cu masina la viteza mica,sa admiri peisajul. Mai poti face si un popas pe traseu in parcare amenajata daca gasesti, ptr poze,mancat un sandwish,baut apa ptr hidratare.

#13040
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,310
  • Înscris: 25.04.2016

View Postlex2010, on 26 iunie 2023 - 00:01, said:

Nu stiu daca ma mai duc in Grecia vreodata(never say never)in urmatorii 5-10 ani, s-a stricat rau de tot experienta greceasca
Poti spune de ce ?
Si daca nu grecia, unde ?

#13041
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,615
  • Înscris: 17.08.2007
Daca Grecia inseamna doar Thassos, Halkidiki, Lefkada da s-a cam nasolit dar Grecia e mare si are o groaza de insule si coltisoare frumoase.

#13042
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 21.04.2008
Ai dreptate, numai că trebuie să ne uităm și la posibilitățile financiare. Nu sunt prețuri asemănătoare.

#13043
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,310
  • Înscris: 25.04.2016
Desigur ca aici se discuta despre partea de nord a greciei, partea accesibila cu masina (din Romania). On rest, da, grecia are un litoral foarte mare, inclusiv insulele.

Iar cui nu-i mai convine litoralul (accesibil) din grecia, exista cel bulgaresc, turcesc sau 2 Mai :D

#13044
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,624
  • Înscris: 30.07.2007

View Postst3fan19, on 28 iunie 2023 - 20:22, said:

Si care ar fi ala?
Daca te referi la semnul de prioritate si cel de sens giratoriu, nu lau mai taiat in doua ca sa cedezi de doua ori, si nu ie rosu ca nu se asorta cu culoarea ochilor celui care la montat.
Hehehe, esti perspicap :)

#13045
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010
Salutări din Kefallonia !

Am plecat ieri, miercuri, 28 iunie din Crângași la ora 10 pe traseul prin Măgurele - Aluniș - Jilava - Giurgiu. E de spus că după jilava drumul este deviat pe asfalt impecabil, și se reintră pe DN5 după comuna 1 Decembrie. La Daia s-au terminat lucrările, zincul de pe parapeții sensului spre București strălucește (în schimb pe sensul spre Giurgiu e posibil să înceapă și aici lucrări în viitorul nu prea îndepărtat).
Am făcut alimentarea cu benzină la MOL Giurgiu (lângă giratorul din nordul orașului), mașina fiind pe firmă.
La 11.50 am ajuns la taxa de pod, iar la 12.00 ne-am oprit în vamă, după ce trecusem de controlul documentelor să cumpărăm "buvigneta". Voiam să trec pe lângă cei opriți acolo, când exact atunci am realizat că uitasem complet de "buvignetă". Am intrat în clădire și la unul din automate am introdus toate datele în limba română, inclusiv adresa de mail, apoi am plătit cu cardul vigneta de 1 lună.
În fine, am mai pierdut acolo încă vreo juma' de oră inutil (ca să pun în funcțiune un router de internet), dar nu mai contează ...
Ca și anul trecut, iar nu am putut să înțeleg de ce se plâng unii colegi că ar fi prea degradat DN3 pe la Plevna. E un drum cu asfalt rugos specific Bulgariei, fără gropi, cu ceva denivelări, dar nu de speriat. Mai nasoale mi s-au părut unele porțiuni de asfalt de pe banda 1 după ce intri în Grecia, treci de prima bucată de autostradă și intri pe acei ultimi 10 km de drum expres. Adică deja asfaltul s-a cam crăpat pe unele porțiuni. Dar pe la Plevna consider că e ok, întocmai ca și anul trecut.
Alimentarea finală înainte de Grecia a fost la Shell Levunovo, iar benzina VPower Racing a costat 3,13 leva litrul. La 18.10 am trecut vama la Kulata (am pierdut tot 10 minute, întocmai ca la Giurgiu - Ruse).

Până la Metsovo nu e ceva remarcabil de spus, doar că sunt parcă mai multe toll-uri de valori chiar și sub 1 euro, cum a remarcat acum câteva zile și Brainie.
Iar azi, pe Ionia Odos până la Astakos am plătit 2 toll-uri "old-style", adică peste 3 euro fiecare. Exact - exact nu știu acum costurile autostrăzilor grecești, am toate bonurile în torpedou și nici nu prea contează de fapt. Ce pot să spun este că benzina Shell V Power Racing în Grecia este 2,245 euro litrul, în timp ce cea de 95 este pe la 1,8 - 1,9 euro.
Cer scuze că nu am mai postat la topicul "Cu mașina prin Grecia", oricum cei interesați urmăresc toate aceste topice.


Sănătate și toate cele bune !

#13046
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 02.03.2008
MOL  beah masinii mele nui place face galci.
BGvigneta o luai online, pana la iesirea din Russe nu aveai treaba.
Ghinionistule ai ratat coada. Ce ghinion, parca nu ie bine ca n-ai stat un pic la coada.
Asta cu asfaltu e un moft. Sunt drumuri mai proaste la noi si nu se mai plange nimeni.
Scumpa benzina. Dincolo era mai ieftin.

Vacanta placuta. Chiar cautam un loc nou de mers in Grecia.
Ma ajutat portofelu sa ajung in multe locuri. Dar nicaieri nu este ca in Grecia.
Aviz colegului care zicea ca nu mai merge la Greci, acolo unde de la anu nu vom mai sta la cozi doar intram in Stecherghen.
Spor si drumuri bune.

#13047
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010

View Postst3fan19, on 29 iunie 2023 - 22:05, said:

... BGvigneta o luai online, pana la iesirea din Russe nu aveai treaba ...

Păi nu știu io ? Dar am uitat complet !!!
Mi-am luat-o pe a noastră alaltăieri, că expira și aia, dar de bulgari am uitat, na ...
Aia e, îmbătrânim, bine că mi-am dat seama la timp !

În ce privește coada, am mai spus: a se trece vama după ce trec oamenii gospodari. Eu deja așa procedez, am explicat încă de anul trecut.


Sănătate și tcb !

#13048
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 15.06.2009
Cum e vorba, cine se scoala devreme...se aseaza la coada!

#13049
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 16.04.2007

View PostOvidiuNS, on 29 iunie 2023 - 21:31, said:

Am plecat ieri, miercuri, 28 iunie din Crângași la ora 10 pe traseul prin Măgurele - Aluniș - Jilava - Giurgiu. E de spus că după jilava drumul este deviat pe asfalt impecabil, și se reintră pe DN5 după comuna 1 Decembrie.

O mica corectura, daca imi permiti: se reintra inainte de comuna 1 Decembrie.

Attached File  Google Maps.png   98.91K   21 downloads

P.S. Pentru cei care folosesc GMaps, aveti grija ca apare ca fiind inchisa aceasta deviere ( daca veniti dinspre Bucuresti ). Lucru complet eronat.

#13050
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcristiany, on 30 iunie 2023 - 08:23, said:

O mica corectura, daca imi permiti: se reintra inainte de comuna 1 Decembrie ...

Nu țin minte să fi văzut indicatorul cu 1 Decembrie, cred că am ieșit înainte și am reintrat pe DN5 după ...
Dar în fine, e posibil să greșesc.


View Postkesarion111, on 30 iunie 2023 - 07:13, said:

Cum e vorba, cine se scoala devreme...se aseaza la coada!

Mare vorbă asta ... cred că va trebui să ceri drepturi de autor !!!


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 30 June 2023 - 09:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate