Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!
 Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...
 La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...
 

7D + 50mm f1.8 II

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#1
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Salutare ,

Vad o oferta "tentanta" la f64 zilele astea:  7D + 50mm f1.8 II la pretul de 3500 RON.

Exista posibilitatea peste 1-2 luni sa scada pretul la body de 7D pe la 2500-2000 RON? Sau il vor mentine la 4000 pana cand se vor termina stocurile?

#2
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 02.07.2011
@UnOm100
Link 7D, vezi la pachete.


Quote

Exista posibilitatea peste 1-2 luni sa scada pretul la body de 7D pe la 2500-2000 RON?
Ma indoiesc ca 7D-ul sa scada sub 3000 de RON, mai ales in perioada aceasta, nefiind sarbatori sau mai stiu eu ce.
Stocurile nu cred ca sunt atat de mari incat sa duca la o lichidare fortata.

Edited by StefanSC, 09 February 2015 - 09:34.


#3
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Uite, 7D la 2000 de lei: Click Daca te referi la pretul de nou, sa stii ca un anumit model scade cat scade apoi ramane la un pret cu care iese din stocuri si ciao, doar second il mai cumperi. Poti sa mai stai 6 luni- un an, si daca comerciantii nu or sa poata sa scape de toate, sunt sigur ca o sa gasesti oferte faine.

Eu nu as cumpara deloc 7D din cauza senzorului slab, dar daca ai o pasiune pentru el, da-i inainte ..

#4
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Nicolaie,

De acord cu senzorul slab, insa nu prea am alternative in maxim 3500 RON.... Seriile 3xxx si 5xxx de la Nikon sunt prea "entry" (am avut 3 ani un D7000 si parca nu as vrea sa fac pas inapoi), macar 7D-ul ar avea autofocus foarte-foarte bun (asa am auzit) si constructie mai mult decat decenta.

Edited by Proiectil, 09 February 2015 - 10:04.


#5
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 02.07.2011
@Proiectil:

Ce vrei sa fotografiezi cu el? De ce nu te mai multumeste D7000-ul?

#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Si eu credeam ca are AF foarte-foarte bun dar oamenii de aici care au avut 7D mi-au zis ca nu e chiar asa. Ai dreptate cu seriile entry de la Nikon, nu merita. Eu zic ca D7100 e o alegere buna daca nu faci sport sau wildlife, ca cica are buffer mic. Ce obiective de Canon mai ai ?

#7
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
@ StefanSC

D7000-ul nu il mai am - l-am vandut cand aveam nevoie de bani acum 1 an si nici obiective nikon nu mai am.

@Nicolaie
Nu am nici un obiectiv Canon. As face poze pe strada - nimic specific , ocazionalul portret , nu sport , nu wildlife, un hobby doar atat.  Stiu ca 50mm e cam stramt pentru 1.6 crop .... dar asta e viata. In banii astia cred ca as putea lua un D7000 cu 35mm dar la aparatul vechi aveam problemele cu ulei pe senzor (ce-i drept apareau rar, dar apareau) asa ca nu mai inclin spre nikon chiar daca senzorii canon sunt mai slabi (maxim ISO 1600 si cu Dumnezeu inainte).

Edited by Proiectil, 09 February 2015 - 11:08.


#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,298
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru focus bun bun trebuie si un obiectiv pe masura, iar 50-ul 1.8 nu intra in categoria asta. Ramane astfel doar body-ul mai tapan.

#9
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Pai daca iti trebuie camera pentru aplicatii light ti se deschid multe variante. Pentru asa ceva eu as merge pe Canon 5Dmk2 second si 50 f/1.8, iesi pana in 4000 si poti trai si fara autofocus, nu ai nevoie de autofocus foarte foarte bun ca sa faci street si portret. Apoi investesti in ceva obiective mai sanatoase.

Daca vrei nou, as merge pe D7100 atunci cand o sa ma vine cate o oferta.

Edited by nicolaie, 09 February 2015 - 11:21.


#10
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 02.07.2011
@Proiectil:

Daca zici ca nu tragi sport/wildlife atunci nu prea ai ce sa faci cu 7D-ul.
Pentru fotografia de strada, as lua mai degraba un Canon 60D si fie un 24mm f2.8 sau 40mm f2.8. Din experienta mea, imprecizia de AF si calitatea optica relativ slaba a lui Canon 50mm f1.8 la diafragme deschise compenseaza pentru lipsa de luminozitate a obiectivelor cu STM.

Personal, pentru fotografie de strada, folosesc o versiune mai veche a acestui aparat: Panasonic GX-7. E mic, discret, se descurca lejer la ISO1600 si gasesti obiective faine la preturi reduse la SH.

Edited by StefanSC, 09 February 2015 - 11:26.


#11
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Dar comparativ cu D7000 ce ati spune despre 7D ? (referitor la autofocus) .

De ce tot insist cu autofocus? Pentru ca pe un 35mm f1.8 adesea D7000-ul facea back-focus, insa nu intotdeuna asa ca era un pic dificil de corectat cu microadjustment. Asta la poze "normale" - gen: toata lumea acum sa zambeasca ! , trageam 3-4 cadre ca sa fiu sigur ca 1-2 sunt focalizate (problema aparea in special seara sau in cluburi cu lumina redusa).  Alteori erau multe poze la rand focalizate perfect.

#12
Valentin_

Valentin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.08.2008
Pentru fotografia de strada poti merge linistit pe 40 2.8 + 5D MKII second sau chiar si 60D + 30 1.4 Sigma , insa eu personal ti-as recomanda un mirrorless + un pacake (Sony/Olympus/Samsung/Fuji) .

#13
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Pentru ca pe un 35mm f1.8 adesea D7000-ul facea back-focus, insa nu intotdeuna asa ca era un pic dificil de corectat cu microadjustment. Asta la poze "normale" - gen: toata lumea acum sa zambeasca ! , trageam 3-4 cadre ca sa fiu sigur ca 1-2 sunt focalizate (problema aparea in special seara sau in cluburi cu lumina redusa).  Alteori erau multe poze la rand focalizate perfect.

Nu exista "nu intordeauna" cand vorbim de aparatura foto. Sunt sisteme elctronice/mecanice, nu poseda spirite si "ghosts in the shells".

Exista vreo actiune anume pe care o faceai tu de iti focaliza aiurea. De exemplu, la F1.8/f2, 35mm are o profunzime de camp suficient de redusa astfel incat miscarea ta inainte/inapoi (involuntara) sa iti scoata subiectii din focus.
Sau la fel de bine, e posibil sa fi avut un front focus constant pe care diafragmele inchise si tendinta lui 35mm f1.8 sa faca focus shift il mascau uneori... samd.

In fine, sunt multe de discutat pe tema si are insemna sa explic mai multe lucruri decat pot face intr-un mod rezonabil intr-un post pe forum.

Ce ar trebui sa tii minte insa e ca, daca nu ai nevoie de urmarit miscare cu autofocusul, gen pasari in zbor sau mai stiu eu ce, 98% din aparatele curente pe piata au un sistem de AF mai mult decat competent.

Edited by StefanSC, 09 February 2015 - 12:54.


#14
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,995
  • Înscris: 20.01.2005
Daca vrei focalizare impecabila cu obiective luminoase, mergi pe un mirrorless.
Stefan, cum de nu au problemele astea cu miscarea inainte-inapoi si la mirrorless-uri ? :)

Daca se doreste camera pentru wildlife-sport, as alege 7D. Cred ca bate D7100 nu doar la focalizare, dar si la rezistenta in timp (se decalibreaza mai greu, este mai rezistent, durabil, solid...etc). D7100 are senzor mai bun, dar nu-i de ajuns.

Pentru strada, orice DSLR e prea baban/voluminos. Iarasi merge mult mai bine un mirrorless.

Edited by katran, 09 February 2015 - 14:58.


#15
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Stefan, cum de nu au problemele astea cu miscarea inainte-inapoi si la mirrorless-uri ? :)

E greu sa explic, e ceva ce are de-a face cu profunzimea de camp care mascheaza erori de focalizare... te prinzi tu. Daca nu, cand ne mai intalnim la o poza ceva, iti arat cu Nikon-ul cu 50mm f1.8 in paralel cu Panasonicul cu 20mm f1.7 ;).

#16
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,995
  • Înscris: 20.01.2005
E fumata treaba la mine. Am avut si eu un PanaLeica 25mm F/1.4 pentru DSLR. Evident o rata foarte proasta de reusite la F/1.4...1.8, rezultate foarte bune incepand cu F/2.0.
Am citit, testat...etc. Am avut o perioada in care am pus si eu botu' la faza cu miscatul inainte.
Am reusit sa scot intr-adevar rezultate mai bune stand nemiscat, punand eventual camera pe ceva fix (sau trepied).
Indiferent ce am facut, nu am reusit nici macar sa visez la rezultatele pe care le scot cei cu mirrorless. Nu mai vorbesc de faptul ca la mirrorless nu e nicio problema cu miscatul, sau cu focus-shifting....nicio problema si o rata excelenta de cadre reusite (minim 95%).

Ai citit ce scria Dinu Lazar pe forumul Oly ? Si omul a avut camere de la toate marcile...

La F/1.8 este inca rezonabil. Du-te mai jos la F/1.4...

MB a scris foarte bine despre problemele de AF aici:
http://www.intufisur...tofocus-ul.html

O groaza de probleme la care mirrorless-urile sunt imune.

Edited by katran, 09 February 2015 - 15:23.


#17
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@katran: n-au dom´le cum să fie imune ML-urile.
Cred că ai înțeles tu greșit ce zicea StefanSC.

Eu am înțeles așa: Dacă ești în One Shot, mai ales când fotografiezi cu diafragmă largă la distante mici (DoF foarte îngust) atunci la apăsare-jumătate pe declanșator faci focus. Până apeși declanșatorul de tot (poate dura o fracțiune de secundă, dar la cei care nu cunosc problema poate dura chiar secunde!) subiectul se poate mișca sau poți tu mișca involuntar camera înainte-înapoi. La un DoF de ordinul mm asta poate scoate subiectul din focus (de ex. ochii subiectului). Asta se comite indiferent că ai cameră ML sau dSLR.
Dacă însă fotografiezi în mod AI Servo (Focus Continous) atunci vei putea urmări subiectul indiferent dacă acesta se mișcă sau nu. Evident, merge treaba numai cu camere competente, ML sau dSLR, obiective care răspund rapid (motor ultrasonic) și cu fotografi care pot ține subiectul acoperit de punctul de focus activ. Nu mă refer neapărat la WildLife cu cele ce spun aici. Care sunt verificate de mine pe dSLR cu diafragma f/1,4 la distanțe de 1m de ex. (DoF = ca. 30mm pe 5D3).
Pe ML n-am expertiză, dar bănuiesc că e aceeași chestie ca la dSLR, nu văd ce treabă ar avea sistemul cu problema de mai sus.

Sau înțeleg eu greșit?

@Proiectil:
7D are un sistem AF excelent. Flexibilitate + precizie. Dar relativ greu de învățat. De aceea multe reclamații pe net cu privire la acest fapt. În opinia mea acestea sunt în proporție de 95% user error, restul or fi defecte la cameră. La mine a mers aproape perfect, cu excepția unor situații rare la foto WL, situații pe care oricum nici alte camere nu le rezolvă. Nu intru în detalii.

DAR:
7D e OVERKILL pentru ce vrei tu să faci. Subscriu la ce au spus și ceilalți colegi mai sus, în special StefanSC în ultima sa postare. Foarte probabil n-ai exploatat sistemul D7000 & 50 f/1,8 cum trebuie. Sunt multe chestii la care trebuie să fii atent. Nu am experiența necesară, nu am utilizat sistemul indicat de tine. Dar am dubii că 50 f/1,8 (obiectiv low cost) poate urmări un subiect cu camera în mod Focus Continous. Ca atare trebuie să fii foarte atent la ce faci când fotografiezi cu diafragma mare. Ține cont că vei avea DoF de ordinul mm sau cm.

Edited by calexe, 09 February 2015 - 15:49.


#18
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Ca toata lumea, doresc sa mai iau cate un obiectiv dupa achizitionarea body-ului, in cazul meu suma fiind destul de mica, mai bine sa plec de la 7D decat de la 60D nu ? :)

Si eu ma gandesc ca D7000 + 35mm f1.8 G nu a fost exploatat cum trebuie de mine - nu exclud aceasta posibilitate (era 35mm nu 50f 1.8).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate