Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 

Monitoare TFT-->Recomandari ; Critici ; etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
pai... nu e in deradere. Insa exista si produse fabricate de firme "mari si profesionale" care NU sunt asa..care sunt spre gama lowend. Eu am vazut monitoare Eizo care nu m-au incantat in mod special, same for Sony. Dar am si niste Eizo acum la job...mamma mia :) So... mi se pare cam aiurea sa spui la niste LCDuri ca sunt profesionale.

#56
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002

Quote

Originally posted by menetz
So... mi se pare cam aiurea sa spui la niste LCDuri ca sunt profesionale.

Aiurea ? ma rog, e parerea ta ca un TFT NU poate fi profesional (very high end). Desi e ciudata, ti-o respect.

#57
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Am eu pe birou un L675. Si de cat de profesional e deja are 2 pixeli arsi. Evident, situatie neacoperita de garantie. La vremea lui (acum ~ 2 ani) a costat o caruta de bani (bine ca nu i-am dat eu :D ). Asa ca mi-am format parerea despre profesionalismul Eizo in sectorul TFT. La CRT insa, jos palaria!

#58
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
2 pixeli în 2 ani ... deci nu e profesional. ok.

#59
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
Eu am la birou un IBM de 17" (low-end) ce are peste 2 ani si nici un pixel ars.
Este profesional? Este ne-profesional?

#60
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
MI_ ...prin ce s-ar putea caracteriza un LCD profesional ? Daca contrast/brightness nu sunt relevante, la fel pixelii arsi... ce pana mea mai conteaza ? :) Ma rog..or fi niste super 42"..96" care costa zeci de mii de usedei, da' nu cred ca pe alea ne certam noi

#61
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Man, daca tu pâna în prezent nu te-ai prins singur ca exista game si game, si orice obiect creat de om poate apartine diferitor game, nu cred ca o sa reusesc sa-ti explic eu acum ca un TFT din gama profesional e doar o vorba în vânt.


PS. Un monitor CRT Eizo nou, de 21", e ~1000 €. Un monitor Eizo nou, tot de 21", dar din gama professional, e 2500 €. Probabil ca s-a tâmpit lumea care cumpara cea de-a doua categorie.

#62
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Evident ca Eizo face si monitoare profesionale (TFT), ca de exemplu gama RadiForce (aplicatii medicale) si ColorEdge (DTP). Atentie, "profesionale"<>"bune" - inseamna pur si simplu ca sunt dedicate unei anumite aplicatii profesionale si, in consecinta, au performante mai bune in domeniul respectiv ingust (eventual sunt si mai fiabile).

Dar sa cumperi un monitor Eizo doar pe baza faptului ca ei produc si monitoare profesionale e ca si cum v-as spune sa cumparati CRT-uri Sony pentru ca - in afara seriei Calibrator -  cel mai bun monitor de DTP profesional e Sony Artisan in momentul de fata. E ridicol!

Adevarul e ca majoritatea produselor Eizo sunt supraevaluate, atat din punct de vedere pret cat si din punct de vedere performante. Culmea e ca nici macar in gamele profesionale nu sunt mare branza, Barco de exemplu fiind cu cateva clase peste ei.  :drac:

Salutari,
Andrei

#63
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
Mi_, vorbeam STRICT de monitoare, chiar de cele LCD si chiar de EIZO. Nu de "orice obiect creat de om".

cum zicea si Amyd, cuvantul "profesionale" in privinta monitoarelor are un inteles mai... altfel.

Vezi la http://www.eizo.co.j...ucts/index.html
lista de produse Eio si arata-mi produsul despre care zici tu ca e "profesional". Si apoi sa-mi spui profesional PT CINE: pt un gamer (ie casa de productie jocuri, betatesteri etc), pt DTP, pt video, pt pt pt :)
Chiar sunt curios cum merg jocurile pe un 21-22" Eizo/Iiyama/samd profesional la 50ms (e drept...si 9megapixeli :)

#64
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Daca nu ma insel, singurii care produc panel-uri de 9.2 megapixeli sunt IBM (si au sublicentiat tehnologia catre ViewSonic si Iiyama). Produsul e vechi cam de 2 ani si vazandu-l in functiune e clar ca nu e folosibil pentru altceva decat display de imagini statice - daca incerci sa misti ceva pe el, e ingrozitor de incet refresh-ul (nu numai din cauza timpului de raspuns, dar si din cauza interfetei duble DVI pe care o foloseste).

Salutari,
Andrei

#65
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
yep... panelurile astea fainute sunt IBM IPS. Evident, sunt profesionale :)

#66
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Am si eu o dilema, si daca tot va pricepeti, ajutati-ma si pe mine, va rog :

Am de ales dintre urmatoarele monitoare de 15" (cam vechi, stiu, dar nu sunt foarte pretentios, la filme ma uit pe TV si de jucat nu ma joc):

Acer AL512
http://global.acer.c...nitor/al512.htm

Compaq TFT 5015
http://reviews-zdnet...43.html?tag=txt

HP L1510
http://h20000.www2.h...jectID=tis00114

Voi ce ati alege si cam cat credeti ca fac respectivele ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate