Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Monitoare TFT-->Recomandari ; Critici ; etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by H2SO4
oki... astept sa vad ce ti-ai luat :)

Inca nu mi-am luat nimic... Stau sa ma gindesc intre Sony SDM-X72 (30ms) si NEC 1760NX (16ms). Amindoua au cam acelasi pret (~€700 cu transport cu tot). Din cauza timpului de raspuns prea mare (45ms), Eizo Flexscan L465 iese din cursa... :(


Inca mai stau, poate mai scade pretul... :)

#20
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
eu zic sa ramai la crt.
daca nu..ia un samsung de ex.

#21
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by raiiar
eu zic sa ramai la crt.

Daca voia sa ramina la crt NU deschidea thread-ul asta... :moo:  :P

#22
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Iiyama AS4332U - TFT
Belinea 10 17 41
Iiyama AS4332U-BLK
NEC LCD1760NX-BLK
Samsung SM172T
Sharp LL-T17A3B
Sony SDM-X72B
ViewSonic VG175

Sa nu spuna careva ca nu este de unde sa se aleaga!

#23
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Special pentru BIBICU: :)
http://www.nec-mitsu...3F__hq__en.html

sau cu un mic efort financiar

http://www.nec-mitsu...3F__hq__en.html

Daca strimbi din nas mai ai o singura alternativa: :D
http://www.samsungel...s/181t_spec.pdf

#24
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Mersi :) Si eu ma gindeam la NEC si nu la Sony :D

M-ai hotarit. Imi voi lua NEC. Si asta din cauza celor de la Eizo care au timp de raspuns PREA mare :ciocan:

#25
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Care l-ai ales?

#26
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Nici unul din cele zise de tine :) Dar cred ca ramin la NEC 1760NX (16ms). Inca nu l-am cumparat. Mai astept ca o luna-doua, poate mai scade pretul... :drac:  :D

#27
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Chiar crezi ca nu l-am vazut....si pe ala...numai ca era mai sus ...arucat in gramada!
Eu totusi...spun ca ar trebui sa mai meditezi...din cite stiu eu...esti cam perfetionist...si ...daca tot mai astepti sa mai scada preturile...
vezi la al doilea NEC recomandat!!!
E un "bos" local ce are asa ceva pe birou.....:D


PS
Stiu ca BOSS e corect...dar in engleza...cei care sint cu latina.....intelg de ce am bagat si "" "":D

#28
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by AIWAMAN
Chiar crezi ca nu l-am vazut....si pe ala...numai ca era mai sus ...arucat in gramada!
Eu totusi...spun ca ar trebui sa mai meditezi...din cite stiu eu...esti cam perfetionist...si ...daca tot mai astepti sa mai scada preturile...
vezi la al doilea NEC recomandat!!!
E un "bos" local ce are asa ceva pe birou.....:D

Sa iti zic de ce NU ma gindesc la acel NEC:

1. e de 18" la 1280x1024, deci un pixel mai mare decit monitorul de 17". Daca ar avea 1600x1200 ar fi ALTA poveste... :)

2. timp de raspuns de 30ms fata de 16ms la modelul de 17"

3. pretul... :drac: Inteleg sa platesc pentru o rezolutie mai buna, dar NU pentru... pixeli mai mari... :drac:  :D

#29
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,167
  • Înscris: 05.12.2002
total intamplator, am gasit raspunsul la intrebarea mea:

http://www6.tomshard...0707/index.html
de vazut si asta:
http://www6.tomshard...114/lcd-03.html

#30
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by bibicu
Nici unul din cele zise de tine :) Dar cred ca ramin la NEC 1760NX (16ms). Inca nu l-am cumparat. Mai astept ca o luna-doua, poate mai scade pretul... :drac:  :D

Nici nu a trecut o luna si deja pretul a scazut cu... €100 :) Deci, inca o data, graba strica treaba... :drac: Inca mai astept, luna nu e gata (va fi cam pe 14 martie) :drac:  :D

#31
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
A mai trecut o luna!.....Pina la urma ce ai cumparat?

#32
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
STIU ca mai sunt cateva thread-uri dar din pacate NICI unul nu mai este de actualitate asa ca as vrea sa va intreb pe cei care aveti/sau ati testat: CE MONITOR TFT se merita acum ? Banii nu conteaza... I mean calitatea primeaza ;)

Si daca tot se arunca probabil cam 1000 USD as vrea sa mearga OK orice pe el asta incluzand si jocurile chiar daca nu ma joc... DRA daca o sa vreau vreodata sa ma joc ? :D

So.. ce caracteristici tehnice trebuie sa indeplineasca pt a merge OK ? Ce firma recomandati ? Etc...

#33
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
1000 USD cu TVA? Si mai exact care o sa fie "obiectul de activitate primara" al lui?

Eu te sfatuiesc sa mergi pe Samsung 193T, de la Deck ~ 630 Euro. E compromisul cel mai bun intre diagonala, rezolutie si pret (evident). Urmatorul model, care ofera si diagonala mai mare si rezolutie mai buna este 213T (tot Samsung), dar care costa aproape dublu.

Ce caracteristici tehnice sa urmaresti:

1. Rezolutie: minim 1280*1024 (preferabil 1600*1200, dar in gama ta de pret mai greu)
2. Timp de raspuns: maxim 25 ms (real)
3. Luminozitate: 250 cd/m2 (minim)
4. Contrast: 500:1 (minim)
5. Altele: intrare DVI (obligatoriu)

Plus evident factorii estetici, de tipul unei rame cat mai subtiri, posibilitati de pivotare si reglaje, eventual canale de ascundere a cablurilor si asa mai departe...

Salutari,
Andrei

#34
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Am discutat si cu Menetz si probabil 193T o sa fie dar mai am cateva intrebari...

E vreo problema daca vreau sa-l folosesc SI in 800/600 sau 1024/700 daca am eu chef ?! Ca am vazut ca "nativ" ar sta in 1280 x 1024. Also rata de refresh e comparabila cu cea de la CRT ? Ai aceleasi senzatii la 75 Hz ?

Si in fine... exista ceva mai bun in marja de pana la 700 - 900 Euro ? fara TVA...  ;)

#35
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Daca il folosesti in rezolutii non-standard, din pacate va aparea o degradare a calitatii imaginii. E vorba de practic un mic blur la marginile mai contrastante - rezultat al algoritmului de scaling. Insa e de retinut ca Samsung are printre cele mai bune rezultate din acest punct de vedere: exista monitoare TFT la care resize-ul e inacceptabil de prost.

Daca ai avea un TFT cu rezolutie de 1600*1200, atunci resize-ul de la 800*600 ar fi impecabil (fiind in relatie directa 2*rezolutie). La 1024*768, apar aceleasi probleme.

"Senzatiile" la 75 Hz sunt chiar mai bune, daca te referi la oboseala ochiului la folosire mai indelungata - din acest punct de vedere TFT-urile sunt superioare - imho - chiar si unui CRT in mod 100-120 Hz.

However, exista acel celebru lag (care n-are legatura cu refresh-ul), produs la miscari rapide. Acesta poate sa fie deranjant la inceput, insa nu cred ca nu te vei obisnuii cu el dupa un pic de timp de acomodare.

Ceva mai bun - nu prea. Poate au altii sugestii diferite, dar nu cred. Asta vorbind evident de produsele si preturile disponibile in Romania...

Salutari,
Andrei

#36
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Hmmmmmmmm... naspa faza cu rezolutia. E clar ca trebuie sa merg sa il testez personal. Daca nu se vede bine in 1024 nici nu ma mai intereseaza  :(  O sa vad maine...

Mi se pare penibil sa dau 30 de mil pe o chestie care nu face niste lucruri esentiale  :rolleyes: We will see...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate