Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Automate de cafea/espresso

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Sapand pe net am gasit un pret foarte bun la SAECO Poemia HD8423/19. Chiar daca profesionistii il considera cel mai prost din curtea scolii, este totusi un neautomat care poate asigura terenul necesar experimentarii. M-a surprinsdiferenta minuscula fata de SAECO Poemia HD8425/19, respectiv Pannarello din plastic sau din inox. Merita acest amanunt diferenta de 100 lei?

Edited by MembruAnonim, 25 December 2015 - 23:58.


#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Până la urmă am comandat Poemia de la Altex. Dacă tot e să experimentez măcar să nu o fac pe foarte mulți bani.

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Azi a ajuns expresorul și am făcut și prima tură de cafele. Așa arată prima cafea:
[ http://s3.postimg.org/7q636mj1f/WP_20151229_001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s1.postimg.org/uojai8jpr/WP_20151229_003.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Și tot azi am văzut ce aș fi putu cumpăra la aproximativ același preț (371 lei a costat Poemia luată de la Altex)
[ http://s30.postimg.org/qkogboqc1/WP_20151229_004.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#58
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,526
  • Înscris: 28.08.2003
Am cumparat pana la urma un Bosch TES60321RW pe care l-am gasit la un pret foarte bun si pe stoc la Media Galaxy. Indeplineste conditiile din posturile initiale. Face cafelele bune. Eu si sotia avem o inclinatie aparte pentru mixurile ce contin lapte sau spuma de lapte si asta face 3 tipuri: Cappuccino, Latte macchiato si Cafe Latté. Expressor si cafea normala nu am incercat inca :D Sunt bune, mai bune decat ce faceam eu la expresorul ala manual. Recomand pentru nepretentiosi.

#59
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 12.05.2006
Da-mi voie sa te invidiez un pic...

#60
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,526
  • Înscris: 28.08.2003
Nu ma invidia foarte tare. Sunt aparate mai bune ca asta la acelasi pret insa nu am gasit nimic pe stoc.

#61
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,289
  • Înscris: 25.01.2007
Salutare,
Am o problema cu un expresor Philips Saeco Minuto,  poate stie cineva unde e problema.
Descrierea problemei : Cafeaua incepe sa curga in ceasca la aproximativ 7 secunde dupa ce procesul de infuzare incepe si continua sa curga pana la 20 de secunde de la oprirea infuzarii.  Resturile de cafea sunt deja in tavita si cafeau tot picura.
Ca si efect cafea nu e prea stralucita si cantitatea de spuma e redusa.
Important de precizat este ca cantitatea de cafea din ceasca este corecta deci nu se pierde in instalatie.
Ce am incercat:
Sa vad daca scapa presiune pe undeva - Am facut mai multe cafele cu usita laterala deshcisa si nu pare sa scape presiune pe niciunde. Nici la pipa de apa nici la cea de infuzare.
Am schimbat arcul conic cu bila, era putin ruginit - nici o schimbare.
I-am facut un detartraj cu solutie saeco. - In general foloseam otet alimentar  foarte diluat in apa, apa nu e dura deloc pe la noi.
Am folosit pastile de dezuleiere. - nici o schimbare. Nu am mai folosit pana acum dar am zis ca incerc si asta.
Am schimbat garnitura de la contrapiston.
Curatat situa infuzare-  nu are nici un ochi infundat

Multumesc!

#62
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 12.05.2006
Problema e noua sau asa a fost de la început? Ai schimbat cafeaua? Folosesti boabe sau cafea deja măcinată? lipsa cremei poate fi si de la soiul de cafea si prospetimea ei.

#63
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,289
  • Înscris: 25.01.2007
Salut,
Nu era de la inceput. Cafeaua am schimbat-o acum cateva luni. Am trecut de pe Lavazza pe Rioba.
Folosesc in principal cafea boabe. Cafea macinata folosesc doar Decaf ocazional.

Cred ca am gasit hiba la recomandarea lui Nero. Par sa fie depuneri serioase in palnia de colectare (nu stiam ca exista, aveam impresia ca merge direct pe tuburi). Am luat capacul dispenserului si am observat cateva zone in care depunerile au fost impinse afara datorita presiunii.
Ca sa desfac palnia de colectare trebuie sa dau jos toata partea superioara asa ca probabil ma voi ocupa in zilele urmatoare

LE: Momentan am facut o curatare mecanica, cu o scobitoare:) si deja cafeaua iese cu totul altfel.

Edited by andreyvsjoker, 09 May 2016 - 22:33.


#64
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Pentru cineva care bea Capuccino sau Cafea lungă ce recomandați?
Am văzut că automatele De Longhi ESAM sunt foarte bine văzute, mai ieftineala ar fi Krups dar este sistem închis nu se poate scoate grupul.
E mai buna cafeaua la un espresso cu mâner și pannarelo ?


#65
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 08.09.2006
Salut, am si eu un saeco intellia HD8751 luat cu aproape 8 ani in urma problema este ca de ceva timp imi tot arata ca este gol recipientul cu apa desi este apa in el. Face destul de aleator asta si uneori chiar este enervant.
A mai patit cineva? Stiti cumva daca are un senzor pentru cantitatea de apa sau cum functioneaza ca ma gandesc ca ar merita sa incerc sa il schimb?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate